PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL over leased line



addict
29-08-03, 17:52
Μια ερώτηση.Έχω μισθώσει από τον ΟΤΕ ένα ζεύγος χαλκού που συνδέει 2 κτίρια στα 800μ απόσταση περίπου.Το σύρμα δεν περνάει από κάποιο κέντρο το ΟΤΕ.Είναι δηλαδή σα να έχω περάσει μόνος μου μια δισύρματη γραμμή από το ένα κτίριο στο άλλο.Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα λύση για να περάσω data πάνω από τη γραμμή με περισσότερο από 100k bandwidth?Έχω βρει τη λύση της HDSL και SHDSL αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα με εξυπηρετούσε.Ευχαριστώ.

orion
30-08-03, 01:57
?
ma exeis idi ti kaliteri lisi...vevea me disirmato pano apo 2mbit de 8a piaseis..
mia lisi einai na pareis akoma ena disirmato kai na piaseis ta 4...
me ta katalila base band modem fisika.. pakse gia ta ADC (proin pairgain) they kick arse

gia more info pm me

cu

trelamenos
30-08-03, 05:45
ΑΝ πραγματικά δεν πηγαίνει η γραμμή στο Κέντρο σου και από εκεί (από τον κατανεμητή) στο άλλο κτήριο και τελικά το μήκος είναι σχετικά μικρό μήπως το VDSL σου δώσει κάτι παραπάνω. Υπάρχει και το Ethernet over VDSL. Για δες το. (Ζyxel, CISCO, ΧaVI, Comtrend, RAD, κλπ)
Ίσως πετύχεις συμμετρικά κάτι καλύτερο από 10 Mb/s...

TiO
30-08-03, 05:49
to 800 metra sigoura den einai 800 metra... ypologise apostash a shmeiou apo ote + apostash b shmeiou apo OTE + ~200metra gia na eisai mesa... Apo kei kai pera ta Pairgain einai h kalyterh lysh ... an 0es panw apo 2Mbps opws leei kai o orion bale 2o 2syrmato. Pairgain me 4syrmath nomizw oti mporei na paei kai mexri 8(xwris na eimai sigouros).

bond
30-08-03, 10:56
Μια ερώτηση.Έχω μισθώσει από τον ΟΤΕ ένα ζεύγος χαλκού που συνδέει 2 κτίρια στα 800μ απόσταση περίπου.Το σύρμα δεν περνάει από κάποιο κέντρο το ΟΤΕ.

Δεν ξέρω ακριβώς τις απαιτήσεις σου, αλλά επειδή η απόσταση είναι πολύ μικρή, γιατί δεν ψάχνεις και το wireless δίκτυο;

addict
30-08-03, 11:02
Είναι αδύνατη η οπτική επαφή οπότε wireless δεν παίζει.Και δε θέλω να μπλέξω με αναμεταδότες.Τhanks σε όλους για τις απαντήσεις πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.