PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbps σε χάλια γραμμή



NeK
22-12-07, 14:20
Προχτες έβαλα και εγώ 24άρα από τον ΟΤΕ και χάρηκα που μου την ενεργοποιήσαν αμέσως (είχα connex), όμως η γραμμή μου τελικά είναι χάλια και δεν συγχρονίζει πάνω από 8-9mbit down και 935 up.

Τα στατιστικά της γραμμής/router μου είναι τα εξής:

26996

Στο γράφημα φαίνεται καθαρά ότι πάνω από τα 500Khz πέφτει πολύ και κάτι συμβαίνει (παρεμβολές κλπ).

Down Attenuation: 34dB
Down SNR: 9,5dB έως 15dB (παίζει συνέχεια)
Down Power: 18dB

Up Attenuation: 19dB
Up SNR: 10dB έως 12dB (παίζει συνέχεια)
Up Power: 12dB


Στο χάρτη βλέπω ότι απέχω γύρω στα 1,2χλμ σε ευθεία από το κέντρο μου, το attenuation όμως που έχω προσδίδει πάνω από 3,5χλμ που με κάνει να υποπτεύομαι ότι υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα στην γραμμή μου.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι στο τηλέφωνο της γραμμής έχω συνακρόαση (δηλαδή ακούω το κρεοπώλη της γειτονιάς, το φαρμακείο κλπ) και έχω δώσει βλάβη για αυτό να το φτιάξουν στο 121.

Λέτε αν το φτιάξουν να φτιάξει και η γραμμή μου και να συγχρονίζει παραπάνω ή είναι προβληματικός ο βρόχος ή ακόμη χειρότερα είναι όντως 3,5+ χλμ;

Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω, ρωτάω όλους εσάς που ίσως να έχετε κάποια γνώση. Μπορώ να ζητήσω να μου την καθαρίσουν ή να μου αλλάξουν βρόχο;

Ανανέωση στατιστικών

ownagE_
22-12-07, 14:22
Γιατι κλειδωνεις σε ADSL (G.992.1) κι οχι σε ADSL2+ (G.992.5) ?
Σιγουρα θα κερδιζες μερικα mbps.

NeK
22-12-07, 14:24
Σωστός δεν το είχα προσέξει καθόλου! Πάω να το αλλάξω.

EDIT: Μα τι λέω αφού εγώ το είχα βάλει όταν έκανα δοκιμές... :oops: Και με g.992.5 πάλι στα 8500Kbps συγχρονίζει. Οπότε ισχύει ακόμα το πρόβλημα.

LOUKAS32
22-12-07, 14:29
Προχτες έβαλα και εγώ 24άρα από τον ΟΤΕ και χάρηκα που μου την ενεργοποιήσαν αμέσως (είχα connex), όμως η γραμμή μου τελικά είναι χάλια και δεν συγχρονίζει πάνω από 8-9mbit down και 935 up.

Τα στατιστικά της γραμμής/router μου είναι τα εξής:

26996

Στο γράφημα φαίνεται καθαρά ότι πάνω από τα 500Khz πέφτει πολύ και κάτι συμβαίνει (παρεμβολές κλπ).

Down Attenuation: 32dB
Down SNR: 9,5dB έως 15dB (παίζει συνέχεια)
Down Power: 19,5dB

Up Attenuation: 19dB
Up SNR: 10dB έως 12dB (παίζει συνέχεια)
Up Power: 12dB


Στο χάρτη βλέπω ότι απέχω γύρω στα 1,2χλμ σε ευθεία από το κέντρο μου, το attenuation όμως που έχω προσδίδει πάνω από 3,5χλμ που με κάνει να υποπτεύομαι ότι υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα στην γραμμή μου.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι στο τηλέφωνο της γραμμής έχω συνακρόαση (δηλαδή ακούω το κρεοπώλη της γειτονιάς, το φαρμακείο κλπ) και έχω δώσει βλάβη για αυτό να το φτιάξουν στο 121.

Λέτε αν το φτιάξουν να φτιάξει και η γραμμή μου και να συγχρονίζει παραπάνω ή είναι προβληματικός ο βρόχος ή ακόμη χειρότερα είναι όντως 3,5+ χλμ;

Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω, ρωτάω όλους εσάς που ίσως να έχετε κάποια γνώση. Μπορώ να ζητήσω να μου την καθαρίσουν ή να μου αλλάξουν βρόχο;


ΚΑΛΗΜΕΡΑ

και εγω τα ιδια με σενα ΑΤΤ 32ΔΒ -36 ΔΒ χαλια μαυρα τι να κανουμε....

δεν με χαλανε τα 1000-1200κβπς που βλεπω

bond
22-12-07, 14:57
Πως προκυπτει το 3,5 χλμ?
Εγω εχω τα εξης στατιστικά αυτή τη στιγμή
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 9625 Kbps
Upstream Rate: 748 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 42
Upstream Line Attenuation: 23

Αυτό ειναι ενα από τα καλύτερα κλειδώματα που εχει κάνει. Κυμαίνεται από 8000/600 μέχρι 9600/780. Συνηθως οταν πιανει μεγαλο download, εχει μικρό upload και το αντίστροφο, αλλα αυτή τη φορα κλείδωσε και μετα δύο σχετικά ψηλά.

Το attenuation 42 me βαση τον χονδρικό υπολογισμό εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php μου δίνει 3 χλμ, που ταιριαζει και με την αποσταση που εχω περιπου στο χαρτη από το κέντρο. Το 34 δεν ειναι αντιστοιχο με 3,5, γιατι εγω με 42 θα ημουν 5+ και θα επικοινωνουσα με σηματα καπνού :)
Αλλα σιγουρα εχει καποιο προβλημα η γραμμη σου τουλαχιστον στο download. Δεν μπορει να πιανεις λιγοτερα από εμενα που εχω και αρκετα μεγαλυτερο attenuation.
Επισης μιας και το ειδα τώρα. Πως ορίζονται τα transmit power? Εμενα σε Linksys wag354g ειναι κολλημενα παντα στο 0.

NeK
22-12-07, 17:03
Δίκιο έχεις 2,5 χλμ είναι θεωρητικά όχι 3,5.

BlindG
22-12-07, 17:12
Εντελώς για στατιστικούς λόγους:
Από αποσυνδέσεις πως πάει η γραμμή?
Και αυτό το "συνακρόαση" ακούγεται ιδιαίτερα βάρβαρο για μια 24άρα γραμμή στην οποία αρκεί και μόνο να φτερνιστείς για να χάσει το συγχρονισμό της....

tommygun
22-12-07, 17:18
Aποκλειεται να εχεις συνακροασεις.
Αφου εχεις οτε.
Δεν εχει τετοια προβληματα ο οτε.

Stelios
22-12-07, 18:08
Ποιο ειναι το default downstream margin που δινει ο ΟΤΕ ??? 9db ????

hel
22-12-07, 20:15
Aποκλειεται να εχεις συνακροασεις.
Αφου εχεις οτε.
Δεν εχει τετοια προβληματα ο οτε.

Δεν γίνεται. Σκίζω τα πτυχία μου:)

Hwoarang
22-12-07, 20:19
Ποιο προγραμμα ειναι αυτό που χρησιμοποιείς Νεκτάριε?

hel
22-12-07, 20:23
Προχτες έβαλα και εγώ 24άρα από τον ΟΤΕ και χάρηκα που μου την ενεργοποιήσαν αμέσως (είχα connex), όμως η γραμμή μου τελικά είναι χάλια και δεν συγχρονίζει πάνω από 8-9mbit down και 935 up.

Τα στατιστικά της γραμμής/router μου είναι τα εξής:

26996

Στο γράφημα φαίνεται καθαρά ότι πάνω από τα 500Khz πέφτει πολύ και κάτι συμβαίνει (παρεμβολές κλπ).

Down Attenuation: 34dB
Down SNR: 9,5dB έως 15dB (παίζει συνέχεια)
Down Power: 18dB

Up Attenuation: 19dB
Up SNR: 10dB έως 12dB (παίζει συνέχεια)
Up Power: 12dB



Ανανέωση στατιστικών

Eμένα μου φαίνονται κανονικά τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Σε forthnet με αντίστοιχα attentuations πιάνουν τα 12-14 Μbit με χαμηλότερο snr.
Το θέμα είναι γιατί σου κάνει disconnections με snr 9-15 .

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 44 Seconds later........


Ποιο προγραμμα ειναι αυτό που χρησιμοποιείς Νεκτάριε?

Το Dmt είναι.

ownagE_
22-12-07, 20:47
Eμένα μου φαίνονται κανονικά τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Σε forthnet με αντίστοιχα attentuations πιάνουν τα 12-14 Μbit με χαμηλότερο snr.
Το θέμα είναι γιατί σου κάνει disconnections με snr 9-15 .


Θα συμφωνησω.
Δοκιμασε και με αλλο router (USR / ZyXEL) αν εχεις, Νεκταριε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.