PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέντρο τεχνικής τηλεφωνικής υποστήριξης:Ενα μεγάλο ΨΕΜΑ!



Σελίδες : [1] 2

Bananas
22-12-07, 16:39
Εχω κανει αιτηση HOL εδω και ενα μήνα και περιμένω να ενεργοποιηθώ.Παρ όλα αυτά τον εξοπλισμό μου και συγκεκριμένα το jetspeed 520+ το ελαβα απο την αρχη της πορειας της αιτησαης.Όμως πριν απο 2 βδομαδες το κινεζικο ρουτερακι χαλασε.Προσπαθούσα να πιάσω γραμμή επί 1 συνεχομενη βδομαδα στο κεντρο τεχνικης τηλεφωνικής υποστηριξης (περιμενα στην αναμονή πάνω απο μισάωρα) αλλα μάταια.Αποφάσισα λοιπον πριν λιγες μερες να παω στα κεντρικα τους.Ένιωσα τεράστια οργή και εκπληξη όταν τελικα διαπιστωσα ότι το κέντρο τεχνικης τηλεφωνικης υποστηριξης πρακτικα δεν υπαρχει και αποτελειται απο 3 τεχνικους που εξυπηρετουν μόνο όσους εισέρχονται στο κτηριο.Επίσης μου άρεσε η απάντηση ενός τεχνικου: "ναι όντως έχουμε πρόβλημα" και η δικαιολογια ενος υπαλληλου "υπάρχουν αλλοι 40 τεχνικοι στον επάνω όροφο που εξυπηρετουν αλλους" (ψέμα μιας και οσοι εμπαιναν στο κτηριο και ζητουσαν τεχνικη υποστηριξη τους οδηγουσαν σαν σαρδελες μεσα σε κονσερβοκουτι στους 3 τεχνικους του εισογειου).Πέρα απο αυτή τη κατάσταση το χειρωτερο ήταν ότνα χρειαστηκε να περιμενω 2 ώρες εκεί για να μου αλλάξει ο τεχνικός το ρούτερ.Συγκεκριμένα επι μισι ώρα απο τη στιγμή που ήταν στην διάθεση μου εγγραφε στο pc κάτι και δεν μου μιλουσε ώσπου μου είπε ελάτε μαζί μου.Εκέινη τνη ώρα είπα μεσα μου τελειώσαμε.Όμως ήθελε να δει απο μονος του αν δουλευει ή όχι.Αφου το διαπιστωσε και μονος του οτι δε δουλεύει.Στρογγυλοκάθεται πάλι στνη καρεκλίτσα του και άρχιζε πάλι ν αγραφει επι ενα μισαωρο ώσπου έδωσε διαταγη σε μια υπαλληλο να μου φερει ενα καινουριο ρουτερ.Και στο σημείο αυτό "ερχεται το κερασάκι στην τούρτα".Περίμενα επι 20 λεπτά για να μου φέρει ένα καινουριο ρουτερ.
Συνοψίζοντας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

nm96027
22-12-07, 16:45
Υπάρχουν αλλοι τεχνικοι για την τηλεφωνικη εξυπηρετηση και αλλοι για την υποδοχη οργισμενων πελατων (αυτοι οι τελευταιοι εχουν Phd στην ψυχαναλυση).

mitsos326
22-12-07, 19:08
παλι καλα εισαι απο αθηνα και μπορεις να πας στα κεντρικα ...για ρωτα και εμας που δεν εχουμε κεντρικα εκει που μενουμε

jacobgr
22-12-07, 19:22
Υπάρχουν αλλοι τεχνικοι για την τηλεφωνικη εξυπηρετηση και αλλοι για την υποδοχη οργισμενων πελατων (αυτοι οι τελευταιοι εχουν Phd στην ψυχαναλυση).

:hmm: Μήπως και σε πολεμικές τέχνες για αυτοάμυνα?? :lol:

SouthDog
22-12-07, 20:38
Ρε παιδιά μπορεί να εξηγήσει κανείς γιατί ο χρόνος αναμονής είναι τουλάχιστον 45-50' ??

Επίσης γιατί απαντάνε μόνο άσχετοι τον τελευταίο καιρό?

Τα tickets τα διαβάζει κανείς?

Έχω την εντύπωση ότι με το κλάσιμο που πέφτει
εκει μέσα 8α πεθάνουν από δηλητηρίαση μεθανίου...

Μάλλον κάνουν Phd για farting consequences :p

Stefanos83
22-12-07, 21:37
Εχω κανει αιτηση HOL εδω και ενα μήνα και περιμένω να ενεργοποιηθώ.Παρ όλα αυτά τον εξοπλισμό μου και συγκεκριμένα το jetspeed 520+ το ελαβα απο την αρχη της πορειας της αιτησαης.Όμως πριν απο 2 βδομαδες το κινεζικο ρουτερακι χαλασε.Προσπαθούσα να πιάσω γραμμή επί 1 συνεχομενη βδομαδα στο κεντρο τεχνικης τηλεφωνικής υποστηριξης (περιμενα στην αναμονή πάνω απο μισάωρα) αλλα μάταια.Αποφάσισα λοιπον πριν λιγες μερες να παω στα κεντρικα τους.Ένιωσα τεράστια οργή και εκπληξη όταν τελικα διαπιστωσα ότι το κέντρο τεχνικης τηλεφωνικης υποστηριξης πρακτικα δεν υπαρχει και αποτελειται απο 3 τεχνικους που εξυπηρετουν μόνο όσους εισέρχονται στο κτηριο.Επίσης μου άρεσε η απάντηση ενός τεχνικου: "ναι όντως έχουμε πρόβλημα" και η δικαιολογια ενος υπαλληλου "υπάρχουν αλλοι 40 τεχνικοι στον επάνω όροφο που εξυπηρετουν αλλους" (ψέμα μιας και οσοι εμπαιναν στο κτηριο και ζητουσαν τεχνικη υποστηριξη τους οδηγουσαν σαν σαρδελες μεσα σε κονσερβοκουτι στους 3 τεχνικους του εισογειου).Πέρα απο αυτή τη κατάσταση το χειρωτερο ήταν ότνα χρειαστηκε να περιμενω 2 ώρες εκεί για να μου αλλάξει ο τεχνικός το ρούτερ.Συγκεκριμένα επι μισι ώρα απο τη στιγμή που ήταν στην διάθεση μου εγγραφε στο pc κάτι και δεν μου μιλουσε ώσπου μου είπε ελάτε μαζί μου.Εκέινη τνη ώρα είπα μεσα μου τελειώσαμε.Όμως ήθελε να δει απο μονος του αν δουλευει ή όχι.Αφου το διαπιστωσε και μονος του οτι δε δουλεύει.Στρογγυλοκάθεται πάλι στνη καρεκλίτσα του και άρχιζε πάλι ν αγραφει επι ενα μισαωρο ώσπου έδωσε διαταγη σε μια υπαλληλο να μου φερει ενα καινουριο ρουτερ.Και στο σημείο αυτό "ερχεται το κερασάκι στην τούρτα".Περίμενα επι 20 λεπτά για να μου φέρει ένα καινουριο ρουτερ.
Συνοψίζοντας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Εγω ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτα γράφεις ? Οτι δεχτήκανε το χαλασμένο router σου , του κάνανε έλεγχο επιτόπου και αυθημερόν και στο αλλάξανε με καινουργιο . Εγω ξέρεις θέλω , να ήσουν στην 4νετ και να το πάθαινες αυτο . Οπου ο τεχνικός θα σου λεγε απλα ελεύθερα συναρπαστικά οτι θα το αφήσεις εδω το ρουτερ , θα το ελέξουμε , και ΑΝ βρεθεί χαλασμένο χωρίς να ευθύνεστε εσείς θα στο αλλαξώ σε 1 βδομαδα ( 7 μερες , οχι 2 ωρες ) με καινουργιο . Στο ενδιάμεσω , δεν θα χετε ιντερνετ η θα βαλετε δικο σας ρουτερ .
Ξέροντας λοιπον απο πρώτο χέρι την πραγματικότητα που επικρατεί στην ελλάδα , διοτι δουλεύω σε αυτο τον χώρο , κατα την ταπεινη μου γνώμη , επρεπε να πεις ευχαριστώ και να φτιάξεις ενα thread ευνοικό για την HOL οχι αυτο που έκανες . Αλλα παλι τι ξέρω εγω? Φιλικα παντα.

sdikr
22-12-07, 21:43
Εγω ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτα γράφεις ? Οτι δεχτήκανε το χαλασμένο router σου , του κάνανε έλεγχο επιτόπου και αυθημερόν και στο αλλάξανε με καινουργιο . Εγω ξέρεις θέλω , να ήσουν στην 4νετ και να το πάθαινες αυτο . Οπου ο τεχνικός θα σου λεγε απλα ελεύθερα συναρπαστικά οτι θα το αφήσεις εδω το ρουτερ , θα το ελέξουμε , και ΑΝ βρεθεί χαλασμένο χωρίς να ευθύνεστε εσείς θα στο αλλαξώ σε 1 βδομαδα ( 7 μερες , οχι 2 ωρες ) με καινουργιο . Στο ενδιάμεσω , δεν θα χετε ιντερνετ η θα βαλετε δικο σας ρουτερ .
Ξέροντας λοιπον απο πρώτο χέρι την πραγματικότητα που επικρατεί στην ελλάδα , διοτι δουλεύω σε αυτο τον χώρο , κατα την ταπεινη μου γνώμη , επρεπε να πεις ευχαριστώ και να φτιάξεις ενα thread ευνοικό για την HOL οχι αυτο που έκανες . Αλλα παλι τι ξέρω εγω? Φιλικα παντα.


Είχα πάει εδώ στα γραφεια της εταιριας στην Δωδεκανήσου και μου το αλλάξανε άμεσα, χωρίς ερωτήσεις χωρίς τίποτα

Stefanos83
22-12-07, 22:06
Είχα πάει εδώ στα γραφεια της εταιριας στην Δωδεκανήσου και μου το αλλάξανε άμεσα, χωρίς ερωτήσεις χωρίς τίποτα

Ειχα παει στα Κεντρικότερα στην Καλλιθεά , και τσίμπησα . Επισης το οτι δεν σε ρώτησανε τπτ , δεν σου κινεί λιγο υποψίες? Πες με καχύποπτο τι να σου πω :)

Υ.Γ. Σε δεύτεση φαση , που κατανάλωσα λίγο φαια ουσία σκέφτηκα και ενα πιθανό λογο . Ισως διοτι στην καλλιθεά αλλάζουν 200 μοντεμ την μερα και στα δωδεκανησα 10 . Δεν το λεω με κακία ετσι ? Μαθηματικός ειμαι απλα τα λεω με νουμερα , φιλικα παντα .

valour
22-12-07, 22:09
Ειχα παει στα Κεντρικότερα στην Καλλιθεά , και τσίμπησα . Επισης το οτι δεν σε ρώτησανε τπτ , δεν σου κινεί λιγο υποψίες? Πες με καχύποπτο τι να σου πω :)

Υ.Γ. Σε δεύτεση φαση , που κατανάλωσα λίγο φαια ουσία σκέφτηκα και ενα πιθανό λογο . Ισως διοτι στην καλλιθεά αλλάζουν 200 μοντεμ την μερα και στα δωδεκανησα 10 . Δεν το λεω με κακία ετσι ? Μαθηματικός ειμαι απλα τα λεω με νουμερα , φιλικα παντα .

Δε μιλάμε για Δωδεκάνησα. Για Θεσσαλονίκη μιλάμε, οδό Δωδεκανήσου - γραφεία Forthnet- Θεσσαλονίκης...

nickthegreek82
22-12-07, 22:17
Γιατί απέλυσε 300 άτομα χθες από την τεχνική υποστήριξη ... αίσχος!!!

apneagr
22-12-07, 22:24
Εγω ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτα γράφεις ? Οτι δεχτήκανε το χαλασμένο router σου , του κάνανε έλεγχο επιτόπου και αυθημερόν και στο αλλάξανε με καινουργιο . Εγω ξέρεις θέλω , να ήσουν στην 4νετ και να το πάθαινες αυτο . Οπου ο τεχνικός θα σου λεγε απλα ελεύθερα συναρπαστικά οτι θα το αφήσεις εδω το ρουτερ , θα το ελέξουμε , και ΑΝ βρεθεί χαλασμένο χωρίς να ευθύνεστε εσείς θα στο αλλαξώ σε 1 βδομαδα ( 7 μερες , οχι 2 ωρες ) με καινουργιο . Στο ενδιάμεσω , δεν θα χετε ιντερνετ η θα βαλετε δικο σας ρουτερ .
Ξέροντας λοιπον απο πρώτο χέρι την πραγματικότητα που επικρατεί στην ελλάδα , διοτι δουλεύω σε αυτο τον χώρο , κατα την ταπεινη μου γνώμη , επρεπε να πεις ευχαριστώ και να φτιάξεις ενα thread ευνοικό για την HOL οχι αυτο που έκανες . Αλλα παλι τι ξέρω εγω? Φιλικα παντα.

δλδ επειδη καπιοι ειναι χειρωτεροι (ισως) απο αυτους της hol πρεπει να λεμε και αυχαριστω:down:

Stefanos83
22-12-07, 22:41
δλδ επειδη καπιοι ειναι χειρωτεροι (ισως) απο αυτους της hol πρεπει να λεμε και αυχαριστω:down:

Ρε παιδια τωρα δηλαδη δεν ξερω . Αλλα ας το παρουμε αλλιως το θεμα . Εστω οτι εχεις παρει ενα ρουτερ απο το Εshop . Που τα χει και σε ωραιες τιμες , και ειναι εντος εγγύησης και σου χαλάσει . Και το πας πισω . Ποτε θα στο αλλάξει ? Επιτόπου μετα απο 2 ώρες ? Σε καμια περίπτωση . Εδω ούτε το πλαισιο δεν θα στο αλλάξει σε 2 ωρες . Και αντι να λεμε και ευχαριστώ , κράζουμε κι ολας . Anyway εγω δεν είμαι κατα τους κραξίματος ετσι , αλλα παραδωση εξοπλισμού , τεχνικός ελεγχος , και αντικατασταση με καινουργιο μου φαινεται πολυ σε 2 ωρες μου φαίνεται πολυ gg . Εδω για κατι φωτοτυπίες πηγα χθες , καμια 60-70 σελίδες και εκανε 1 ώρα ο τύπος επειδη είχε δουλεία . Τεσπα peace!

tolisp
23-12-07, 00:52
Γιατί απέλυσε 300 άτομα χθες από την τεχνική υποστήριξη ... αίσχος!!!


Αν αυτοί που απέλυσε ήταν όλοι αυτοί που τον τελευταίο ένα χρόνο απαντάνε στα τηλεφωνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΚΑΛA ΈΚΑΝΕ!
Είτε δούλευαν σε κατάστημα που πουλάει γυναικεία εσώρουχα (να το πω ευγενικά...) είτε στην HOL το ίδιο τους έκανε... (βοηθάει ομολογώ και το χρώμα του λογότυπου...) :p

Tέλος πάντων... σε κάθε περίπτωση 300 άτομα εργαζόμενοι στην τεχνική υποστήριξη δεν έχουν υπάρξει στην HOL από την ίδρυση της μέχρι σήμερα... μην λέμε άσχετα...

MNP-10
23-12-07, 02:23
Το θεμα δεν ειναι ποσο κανει και τι κανουν οι αλλοι (πχ 4νετ*), αλλα ποσο θα μπορουσε να κανει. Και υπ'αυτο το πρισμα εχει λογικη αυτο που λεει ο Banana.

Πχ το stage1 οπου ηταν με τον τεχνικο μιση ωρα και περιμενε.. Γιατι?
Το stage 2 οπου εκανε τον ελεγχο - καλα εκανε και το ελεγξε.
Το stage 3 οπου περιμενε +30 λεπτα για δωσει εντολη αλλαγης, ειναι ανουσιο.
Το stage 4 για τα 20 λεπτα αναμονης να ερθει το καινουριο router, κατα πασα πιθανοτητα τα 15 λεπτα τουλαχιστον, ειναι φυρα.

Κοινως => θελουν σκληρο optimization στις διαδικασιες.

Τωρα, απο κει και περα αυτα για 3 υπαλληλους κτλ οτι δεν υπαρχουν τεχνικοι - μη τρελαθουμε κι'ολας. Ειπαμε.


* 4νετ (εχει τυχει να δω στα γραφεια της στην Ατθιδων, επιτοπου ανταλλαγη εξοπλισμου απο αλλον χρηστη)

Bananas
23-12-07, 04:13
Εγω ξέρεις τι καταλαβαίνω απο αυτα γράφεις ? Οτι δεχτήκανε το χαλασμένο router σου , του κάνανε έλεγχο επιτόπου και αυθημερόν και στο αλλάξανε με καινουργιο . Εγω ξέρεις θέλω , να ήσουν στην 4νετ και να το πάθαινες αυτο . Οπου ο τεχνικός θα σου λεγε απλα ελεύθερα συναρπαστικά οτι θα το αφήσεις εδω το ρουτερ , θα το ελέξουμε , και ΑΝ βρεθεί χαλασμένο χωρίς να ευθύνεστε εσείς θα στο αλλαξώ σε 1 βδομαδα ( 7 μερες , οχι 2 ωρες ) με καινουργιο . Στο ενδιάμεσω , δεν θα χετε ιντερνετ η θα βαλετε δικο σας ρουτερ .
Ξέροντας λοιπον απο πρώτο χέρι την πραγματικότητα που επικρατεί στην ελλάδα , διοτι δουλεύω σε αυτο τον χώρο , κατα την ταπεινη μου γνώμη , επρεπε να πεις ευχαριστώ και να φτιάξεις ενα thread ευνοικό για την HOL οχι αυτο που έκανες . Αλλα παλι τι ξέρω εγω? Φιλικα παντα.

Kοίτα να δεις δεν λέω οτι η HOL εχει μόνο αρνητικά.Έχει και θετικά.Αλλά σε αυτό το thread αναλυω ένα απο τα αρνητικά της.Σαφώς η forthnet είναι χειρώτερη απο την hol (στη forthnet εχουν υπεύθηνο σε τμημα τηλεφωνικής τεχνικης υποστήριξης ηλεκτρολόγο).

........Auto merged post: Bananas added 6 Minutes and 19 Seconds later........


Ρε παιδια τωρα δηλαδη δεν ξερω . Αλλα ας το παρουμε αλλιως το θεμα . Εστω οτι εχεις παρει ενα ρουτερ απο το Εshop . Που τα χει και σε ωραιες τιμες , και ειναι εντος εγγύησης και σου χαλάσει . Και το πας πισω . Ποτε θα στο αλλάξει ? Επιτόπου μετα απο 2 ώρες ? Σε καμια περίπτωση . Εδω ούτε το πλαισιο δεν θα στο αλλάξει σε 2 ωρες . Και αντι να λεμε και ευχαριστώ , κράζουμε κι ολας . Anyway εγω δεν είμαι κατα τους κραξίματος ετσι , αλλα παραδωση εξοπλισμού , τεχνικός ελεγχος , και αντικατασταση με καινουργιο μου φαινεται πολυ σε 2 ωρες μου φαίνεται πολυ gg . Εδω για κατι φωτοτυπίες πηγα χθες , καμια 60-70 σελίδες και εκανε 1 ώρα ο τύπος επειδη είχε δουλεία . Τεσπα peace!

Αλλιώς είναι να πηγαίνεις το modem στο πλαίσιο όπου δεν είναι υπευθηνος για τνη κυκλοφορία του modem και αλλιώς να πας στο modem στην υπεύθυνη εταιρία.Εξάλλου στο πλαίσιο δεν σου δίνουν απο την αποθήκη του καταστήματος καινουριο modem αλλα σου φέρνουν απο αλλού συσκευή αντικατάστασης.Επιπλέον πρέπει να ξέρεις ότι η INTRACOM ότνα πηρα τηέφωνο για την αντικατασταση του μοντεμ μου είπε πως υπεύθηνος για τνη αντικατάσταση του μόνεμ αλλα και για τνη κυκλοφορια ειναι η hol.

........Auto merged post: Bananas added 3 Minutes and 9 Seconds later........



Τωρα, απο κει και περα αυτα για 3 υπαλληλους κτλ οτι δεν υπαρχουν τεχνικοι - μη τρελαθουμε κι'ολας. Ειπαμε.



Δεν είπα ότι στο κτιριο δεν υπάρχουν τεχνικοί άλλοι.Απλά δεν υπάρχουν αλλοι τεχνικοί για να υποστηρίξουν τους πελάτες της HOL.

........Auto merged post: Bananas added 2 Minutes and 38 Seconds later........

Μια άσχετη παρατήρηση.Στο server room υπήρχαν όταν είχα μπει μέσα 5 τεχνικοί.

Tem
23-12-07, 08:53
πλέον οι χρόνοι οι αναμονής στο τηλεφωνο είναι απαράδεκτα μεγάλοι. Δυστυχώς.

tolisp
23-12-07, 14:20
πλέον οι χρόνοι οι αναμονής στο τηλεφωνο είναι απαράδεκτα μεγάλοι. Δυστυχώς.


και δεν είναι μονο τα 50 λεπτά αναμονής.. είναι και οι ΠΟΙΌΤΗΤΑ της εξυπηρέτησης όταν δεήσει να βγάλεις γραμμή...
να περιμένω 50 λεπτά για να ανοιχτεί ένα ακόμα ticket στο οποιο όπως φαίνεται ΚΑΝΕΙΣ δεν δίνει σημασία? για ποιον λόγο?

Tem
23-12-07, 19:19
και δεν είναι μονο τα 50 λεπτά αναμονής.. είναι και οι ΠΟΙΌΤΗΤΑ της εξυπηρέτησης όταν δεήσει να βγάλεις γραμμή...
να περιμένω 50 λεπτά για να ανοιχτεί ένα ακόμα ticket στο οποιο όπως φαίνεται ΚΑΝΕΙΣ δεν δίνει σημασία? για ποιον λόγο?
να προσθέσω επίσης και την αρκετά κακή ποιότητα της κλήσης. Σαν να καλείς απο κινητό σε περιοχή με κακή κάλυψη.

Οσο για τα tickets παραθέτω δύο απαντήσεις σε πρόβλημα :

Θέμα: ADSL/HOL/21077...../ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ/Ταχύτητα Down Up Stream

Κατάσταση ΑΝΟΙΧΤΟ
Κρισιμότητα 3 ΚΑΝΟΝΙΚΗ
Σχετική υπηρεσία ADSL - Adsl Access
Κωδικός ++kI60g400Mg00l0FQWNeIhy0bM302bTFRV56BmtqsJ070m603UF5Bxt04wm60z5++
Ενέργεια Σχόλια
Από ......@hol.gr
Ημερομηνία/ώρα 18-Δεκ-2007, 14:29:07
Σχόλια

Θέμα: ADSL/HOL/21077.........../ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ/Ταχύτητα Down Up Stream

Κατάσταση ΚΛΕΙΣΤΟ
Κρισιμότητα 3 ΚΑΝΟΝΙΚΗ
Σχετική υπηρεσία ADSL - Adsl Access
Κωδικός ++kI60g400Mg00l0FQWNeIhy0bM302bTFRV56BmtqsJ070m603UF5Bxt04wm60z5++
Ενέργεια Κλείσιμο θέματος
Από ......@hol.gr
Ημερομηνία/ώρα 18-Δεκ-2007, 14:29:21
Σχόλια

SouthDog
23-12-07, 20:06
Ε όχι ρε φίλε στο κλείσαν στο καπάκι??

Αύτοι είν για σφαλιάρες.

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ ότι έγινε κατα λά8ος.

tolisp
23-12-07, 20:17
Ε όχι ρε φίλε στο κλείσαν στο καπάκι??

Αύτοι είν για σφαλιάρες.

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ ότι έγινε κατα λά8ος.


Γιατί 14 δευτερόλεπτα δεν αρκούν για να λύσουν ένα πρόβλημα που έχει ο πελάτης τους? :twisted::twisted::twisted:

Πέρα από πλακα... είναι λυπηρό να βλέπεις την κατάντια μιας εταιρίας με ΜΕΓAΛΗ ιστορία όπως η HOL που είχε βλέψεις πριν ένα περίπου χρόνο να γίνει ο no2 παροχέας τηλεφωνίας και internet στην Ελλάδα...
Αν φταίει το managment (που φαίνεται ότι αυτό φταίει) ελπίζω να αλλάξει προχθές, αλλιώς τους βλέπω να μένουν χωρίς πελάτες πιο σύντομα από ότι φαντάζονται.
Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά αν η Forthnet η η Vivodi η η Tellas κλπ είναι χειρότερες... κατά την άποψη μου πάντα ήταν. Ως επί 10 χρονια πελάτης της HOL έχω (η μάλλον ΕΊΧΑ) άλλες απαιτήσεις :closed:

grsaint13
23-12-07, 22:22
Γιατί 14 δευτερόλεπτα δεν αρκούν για να λύσουν ένα πρόβλημα που έχει ο πελάτης τους? :twisted::twisted::twisted:

Πέρα από πλακα... είναι λυπηρό να βλέπεις την κατάντια μιας εταιρίας με ΜΕΓAΛΗ ιστορία όπως η HOL που είχε βλέψεις πριν ένα περίπου χρόνο να γίνει ο no2 παροχέας τηλεφωνίας και internet στην Ελλάδα...
Αν φταίει το managment (που φαίνεται ότι αυτό φταίει) ελπίζω να αλλάξει προχθές, αλλιώς τους βλέπω να μένουν χωρίς πελάτες πιο σύντομα από ότι φαντάζονται.
Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά αν η Forthnet η η Vivodi η η Tellas κλπ είναι χειρότερες... κατά την άποψη μου πάντα ήταν. Ως επί 10 χρονια πελάτης της HOL έχω (η μάλλον ΕΊΧΑ) άλλες απαιτήσεις :closed:

Αυτά σκέφτομαι κι εγώ αλλά κάποιοι συνεχίζουν να συγκρίνουν την ΧΟΛ με τις άλλες εταιρίες και όχι με αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να είναι...:nono:

tonis
24-12-07, 00:13
grsaint13 ωραιο το τατου να το χα για της γιορτες

guzel
24-12-07, 00:17
@Tem με τπτ η χολ δεν κλεινει θεμα χωρις να υπαρχει σχολιο. για να το εκλεισαν θα σου εχουν απαντησει σε αλλο θεμα που εχεις ανοιξει και το εκλεισαν εφοσον εχει απαντηθει.

ενα κενο μηνυμα με μια τελεια να ανοιξεις θα το κλεισουν με σχολιο παντα;)

dimstog
24-12-07, 12:44
Αλλιώς είναι να πηγαίνεις το modem στο πλαίσιο όπου δεν είναι υπευθηνος για τνη κυκλοφορία του modem και αλλιώς να πας στο modem στην υπεύθυνη εταιρία.Εξάλλου στο πλαίσιο δεν σου δίνουν απο την αποθήκη του καταστήματος καινουριο modem αλλα σου φέρνουν απο αλλού συσκευή αντικατάστασης.

Επειδή ανεφέρεσαι στο συγκεκριμένο κατάστημα, εμένα ό,τι έχω πάει πίσω μου το έχουν αντικαταστήσει άμεσα (μόνο τους σκληρούς δίσκους τους έλεγξαν 10 λεπτά στο συνεργείο) με καινούριο ή παρόμοιο (εάν τελικά χρειαζόμουν κάτι διαφορετικό τελικά)


@Tem με τπτ η χολ δεν κλεινει θεμα χωρις να υπαρχει σχολιο. για να το εκλεισαν θα σου εχουν απαντησει σε αλλο θεμα που εχεις ανοιξει και το εκλεισαν εφοσον εχει απαντηθει.
ενα κενο μηνυμα με μια τελεια να ανοιξεις θα το κλεισουν με σχολιο παντα

Ναι, το έχουν αυτό το κακό, κλείνουν το θέμα σου και ανοίγουν άλλο δικό τους - απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν προωθούν τα δικά σου θέματα στους μηχανικούς, αλλά ανοίγουν καινούρια με δικά τους σχόλια.

jsrory
24-12-07, 14:38
Eπειδη ειχα και γω προβλημα καποια στιγμη και δεν εβρισκα λυση περιμενα στο τηλ.κεντρο απο μιση ωρα μεχρι και 50λεπτα....ειχα παρει τηλεφωνο μεχρι και βραδυνες ωρες μετα τις μια για να δω αν 8α εξυπηρετηθω χωρις μεγαλη αναμονη αλλα τα ιδια........

SouthDog
24-12-07, 17:49
Παρα πολύ περίεργο πράγμα σήμερα.... ούτε 10 λεπτα χρόνος αναμονής...
αλλά ακόμη δεν ξέρουν τι τους γίνεται και απαντάνε ότι να ναι.

Χτες το βράδυ πάντως περιμένανε να παει 55', παρα μια ώρα να το σηκώσουν
το κολοτηλέφωνο.

pnikolo
25-12-07, 20:33
@Tem με τπτ η χολ δεν κλεινει θεμα χωρις να υπαρχει σχολιο. για να το εκλεισαν θα σου εχουν απαντησει σε αλλο θεμα που εχεις ανοιξει και το εκλεισαν εφοσον εχει απαντηθει.

ενα κενο μηνυμα με μια τελεια να ανοιξεις θα το κλεισουν με σχολιο παντα;)

Ναι το κλεινουν λεγοντας οτι φταιει ο ΟΤΕ:rofl:

tolisp
25-12-07, 20:39
Παρα πολύ περίεργο πράγμα σήμερα.... ούτε 10 λεπτα χρόνος αναμονής...
αλλά ακόμη δεν ξέρουν τι τους γίνεται και απαντάνε ότι να ναι.

Χτες το βράδυ πάντως περιμένανε να παει 55', παρα μια ώρα να το σηκώσουν
το κολοτηλέφωνο.



Λες να φύγαμε όλοι για connex? :p

Tem
25-12-07, 22:36
Λες να φύγαμε όλοι για connex? :p
ορισμένοι φύγαμε ήδη ;)

Green Dragon
25-12-07, 22:48
Ποιά τηλεφωνική υποστήριξη ρε παιδιά;;;

Οι άνθρωποι το μόνο που τους ένοιαζε όταν βγάλανε τη προσφορά του double play, ήτανε να μαζέψουνε τον κόσμο.
Λέτε πως δεν ξέρανε ότι δεν έχουν τη τεχνική υποδομή και το τεχνικό προσωπικό για να εξυπηρετήσουν εκατοντάδες χιλιάδες νέους πελάτες;

Μιλάμε για 1000% παραπλάνηση του κόσμου για υπηρεσίες που δεν είχαν τη δυνατότητα να παρέχουν.

guzel
25-12-07, 22:54
Ποιά τηλεφωνική υποστήριξη ρε παιδιά;;;

Οι άνθρωποι το μόνο που τους ένοιαζε όταν βγάλανε τη προσφορά του double play, ήτανε να μαζέψουνε τον κόσμο.
Λέτε πως δεν ξέρανε ότι δεν έχουν τη τεχνική υποδομή και το τεχνικό προσωπικό για να εξυπηρετήσουν εκατοντάδες χιλιάδες νέους πελάτες;

Μιλάμε για 1000% παραπλάνηση του κόσμου για υπηρεσίες που δεν είχαν τη δυνατότητα να παρέχουν.

υπερβολες/ το οτι ενα μικρο ποσοστο εχει προβλημα δεν ειναι δεδομενο. σαφως και παρεχει οτι διαφημιζει;)

Green Dragon
25-12-07, 23:16
υπερβολες/ το οτι ενα μικρο ποσοστο εχει προβλημα δεν ειναι δεδομενο. σαφως και παρεχει οτι διαφημιζει;)

Φίλε guzel ποιές είναι οι υπερβολές;
1. Οτι σου λένε ότι σε 15-20 μέρες θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενώ υπάρχουν εκατοντάδες καταγγελίες απο μέλη αυτού του forum μόνο, που μιλάνε για αναμονή από 2 έως και 6 μήνες;
2. Ότι υπάρχουν επίσης εκατοντάδες καταγγελίες για καθημερινές διακοπές και στο Internet και στη τηλεφωνία και για κακή ποιότητα γενικότερα στη τηλεφωνία.
3. Ότι σε μεγάλους νομούς της χώρας πουλάνε double play, με την προοπτική ότι σε ένα μήνα θα έχει ολοκληρωθεί το ιδιόκτητο δίκτυο και έχουν περάσει 4 μήνες και ακόμη στο δρόμο είναι;
4. Ότι μιλάνε για τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και αναγκάζουν ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ που χρειάζονται υποστήριξη να περιμένουν 1 ώρα στη γραμμή για να δεήσει να απαντήσει κάποιος. Πόσοι απο εμάς έχουνε το χρόνο και την υπομονή να περιμένουνε τόση ώρα;

tolisp
25-12-07, 23:18
Φίλε guzel ποιές είναι οι υπερβολές;
1. Οτι σου λένε ότι σε 15-20 θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενώ υπάρχουν εκατοντάδες καταγγελίες απο μέλη αυτού του forum μόνο, που μιλάνε για αναμονή από 2 έως και 6 μήνες;
2. Ότι υπάρχουν επίσης εκατοντάδες καταγγελίες για καθημερινές διακοπές και στο Internet και στη τηλεφωνία και για κακή ποιότητα γενικότερα στη τηλεφωνία.
3. Ότι σε μεγάλους νομούς της χώρας πουλάνε double play, με την προοπτική ότι σε ένα μήνα θα έχει ολοκληρωθεί το ιδιόκτητο δίκτυο και έχουν περάσει 4 μήνες και ακόμη στο δρόμο είναι;
4. Ότι μιλάνε για τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και αναγκάζουν ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ που χρειάζονται υποστήριξη να περιμένουν 1 ώρα στη γραμμή για να δεήσει να απαντήσει κάποιος. Πόσοι απο εμάς έχουνε το χρόνο και την υπομονή να περιμένουνε τόση ώρα;

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

guzel
25-12-07, 23:28
Φίλε guzel ποιές είναι οι υπερβολές;
1. Οτι σου λένε ότι σε 15-20 μέρες θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενώ υπάρχουν εκατοντάδες καταγγελίες απο μέλη αυτού του forum μόνο, που μιλάνε για αναμονή από 2 έως και 6 μήνες;
2. Ότι υπάρχουν επίσης εκατοντάδες καταγγελίες για καθημερινές διακοπές και στο Internet και στη τηλεφωνία και για κακή ποιότητα γενικότερα στη τηλεφωνία.
3. Ότι σε μεγάλους νομούς της χώρας πουλάνε double play, με την προοπτική ότι σε ένα μήνα θα έχει ολοκληρωθεί το ιδιόκτητο δίκτυο και έχουν περάσει 4 μήνες και ακόμη στο δρόμο είναι;
4. Ότι μιλάνε για τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και αναγκάζουν ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ που
4.να περιμένουν 1 ώρα στη γραμμή για να δεήσει να απαντήσει κάποιος. Πόσοι απο εμάς έχουνε το χρόνο και την υπομονή να περιμένουνε τόση ώρα;

δεν ειναι η συνολικη εικονα της χολ αυτη. ειναι απλα ενα μικρο ποσοστο του φορουμ.

1. ξερω περιπτωση που ενεργοποιηθηκε σε 1 ημερα.
2. για το ιντερνετ ειναι φυσιολογικη η οποια διακοπη προκυψει. εξαλλου δεν εχουμε υπογραψει κατι που να μας λεει οτι θα εχουμε αδιαλειπτη χρηση του ιντερνετ καθε μερα.αυτο παντου υπαρχει..
3.πως πουλανε double play εφοσον δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα? αν σου λενε οτι θα εχουμε ιδιοκτητο μεσα στους επομενους μηνες και συ παρ ολα αυτα επιμενεις κ κανεις αιτηση με την προοπτικη οτι πολυ συντομα θα σε καλυπτει το ιδιοκτητο ,δεν νομιζω οτι φταει η χολ. στην περιοχη μου λεει οτι θα υπαρχει καλυψη 30/06..δεν ειναι ψεμα και θα ειναι νωριτερα διοτι εχουν σκαψει παντου στην πολη μου κ περνανε καλωδιωσεις.
4.η τηλεφωνικη επικοινωνια δεν ειναι μονοδρομος. υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι επικοινωνιας οπου μπορεις να καταθεσεις το προβλημα σου οποτε δεν ειναι απαραιτητο να περιμενεις 50+ λεπτα στο τηλεφωνο.

Green Dragon
25-12-07, 23:36
τι να λέω τώρα.......
πάω πάσο

furious99
25-12-07, 23:40
1. ξερω περιπτωση που ενεργοποιηθηκε σε 1 ημερα.


Μόνο αν είσαι ο Κόκκαλης θα βάλεις οτιδήποτε από τη HOL σε 1 ημέρα.

Από ΟΤΕ σε shared llu HOL : 2,5 μήνες

Από shared σε full : ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ περίμενα 3 μήνες

Από shared 4/1 σε 24/1 : ήδη περιμένω 1 μήνα

:clap:

Tem
26-12-07, 01:10
....Από shared 4/1 σε 24/1 : ήδη περιμένω 1 μήνα

:clap:
απαράδεκτα μεγάλο διάστημα για κάτι που μπορεί να γίνει σε λίγη ώρα :down:

MNP-10
26-12-07, 01:34
Όντως...

pnikolo
26-12-07, 09:57
δεν ειναι η συνολικη εικονα της χολ αυτη. ειναι απλα ενα μικρο ποσοστο του φορουμ.

1. ξερω περιπτωση που ενεργοποιηθηκε σε 1 ημερα.
2. για το ιντερνετ ειναι φυσιολογικη η οποια διακοπη προκυψει. εξαλλου δεν εχουμε υπογραψει κατι που να μας λεει οτι θα εχουμε αδιαλειπτη χρηση του ιντερνετ καθε μερα.αυτο παντου υπαρχει..
3.πως πουλανε double play εφοσον δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα? αν σου λενε οτι θα εχουμε ιδιοκτητο μεσα στους επομενους μηνες και συ παρ ολα αυτα επιμενεις κ κανεις αιτηση με την προοπτικη οτι πολυ συντομα θα σε καλυπτει το ιδιοκτητο ,δεν νομιζω οτι φταει η χολ. στην περιοχη μου λεει οτι θα υπαρχει καλυψη 30/06..δεν ειναι ψεμα και θα ειναι νωριτερα διοτι εχουν σκαψει παντου στην πολη μου κ περνανε καλωδιωσεις.
4.η τηλεφωνικη επικοινωνια δεν ειναι μονοδρομος. υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι επικοινωνιας οπου μπορεις να καταθεσεις το προβλημα σου οποτε δεν ειναι απαραιτητο να περιμενεις 50+ λεπτα στο τηλεφωνο.

τον αλλο εναλακτικο με τον Τοτο τον ξερεις?:rofl::clap:

SouthDog
27-12-07, 15:13
45' αναμονή σήμερα...απαντάει ένας τύπος βαριεστημένα,

ρωτάω τι 8α γίνει με την αλλαγή του latency path
που χα ζητήσει πριν μια βδομάδα? αυτός κατάλαβε ότι του πα διακοπή
γραμμής (αυτό 8α ναι το φιναλε έτσι κι αλλιώς :twisted: αλλά όχι τώρα),
του ξαναλέω (ότι έιναι χαρακτηριστικό της γραμμής) για να καταλάβει
και μου λέει μισό λεπτο να σας συνδέσω με το κατάλληλο τμήμα :blink:
και με συνδέει με τις πωλήσεις :stunned:

Είναι για ντομάτες :sneer: κυριολεκτικά

tolisp
27-12-07, 15:44
45' αναμονή σήμερα...απαντάει ένας τύπος βαριεστημένα,

ρωτάω τι 8α γίνει με την αλλαγή του latency path
που χα ζητήσει πριν μια βδομάδα? αυτός κατάλαβε ότι του πα διακοπή
γραμμής (αυτό 8α ναι το φιναλε έτσι κι αλλιώς :twisted: αλλά όχι τώρα),
του ξαναλέω (ότι έιναι χαρακτηριστικό της γραμμής) για να καταλάβει
και μου λέει μισό λεπτο να σας συνδέσω με το κατάλληλο τμήμα :blink:
και με συνδέει με τις πωλήσεις :stunned:

Είναι για ντομάτες :sneer: κυριολεκτικά


Em βεβαια αφού τα παιδάκια της ΤY τώρα τελευταία περνάνε την μιση βάρδια τους εδώ μέσα να απαντάνε σε posts και να λένε ποσο ευχαριστημένοι είναι από την ΧΟΛ... τι περιμένεις? :down:

dimstog
27-12-07, 16:57
Em βεβαια αφού τα παιδάκια της ΤY τώρα τελευταία περνάνε την μιση βάρδια τους εδώ μέσα να απαντάνε σε posts και να λένε ποσο ευχαριστημένοι είναι από την ΧΟΛ... τι περιμένεις?

Καλά, είσαι με τα καλά σου; Αυτό που λες είναι άδικο έως και προβοκατόρικο. :down:

Παρεπιμπτόντως, "το παιδάκι" στο οποίο μάλλον αναφέρεσαι, είπε ότι έχει άδεια μέχρι σήμερα και μπήκε να κάνει μερικά post για να βοηθήσει (και ήταν και αρκετά διαφωτιστικά επιπλέον). Αν πάλι νομίζεις ότι ο μέσος υπάλληλος τρώει τον ελεύθερο χρόνο του για να υπερασπιστεί τα ανυπεράσπιστα της εταιρίας του... τι να πω.

tolisp
27-12-07, 17:08
Καλά, είσαι με τα καλά σου; Αυτό που λες είναι άδικο έως και προβοκατόρικο. :down:

Παρεπιμπτόντως, "το παιδάκι" στο οποίο μάλλον αναφέρεσαι, είπε ότι έχει άδεια μέχρι σήμερα και μπήκε να κάνει μερικά post για να βοηθήσει (και ήταν και αρκετά διαφωτιστικά επιπλέον). Αν πάλι νομίζεις ότι ο μέσος υπάλληλος τρώει τον ελεύθερο χρόνο του για να υπερασπιστεί τα ανυπεράσπιστα της εταιρίας του... τι να πω.


Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο που στην τελική δήλωσε και την ιδιότητα του αλλα σε 4-5 διαφορετικά nicknames (όχι άτομα... nicknames... ;)) που τις τελευταίες μέρες υπερασπίζονται τα ανυπεράσπιστα και διαβάζουμε για... αράχνες που ρίχνουν τον συγχρονισμό, εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας με την ΤY (με σήματα καπνού ίσως?) και αλλα τέτοια πολύ γραφικά...

A και δεν δέχομαι μηνύματα του τύπου "πάρε με στο κινητό να δω το θέμα σου" - αυτό δεν είναι πολιτική σοβαρής εταιρίας τηλεπικοινωνιών αλλα ρουσφέτι δημοσιου του χειριστου είδους ανεξάρτητα αν γίνεται με καλή πρόθεση...

lyk
27-12-07, 17:12
Em βεβαια αφού τα παιδάκια της ΤY τώρα τελευταία περνάνε την μιση βάρδια τους εδώ μέσα να απαντάνε σε posts και να λένε ποσο ευχαριστημένοι είναι από την ΧΟΛ... τι περιμένεις? :down:

Την προηγούμενη φορά έγραψες -εμμέσως- ότι η ΗΟΛ ανεβάζει ανεπίσημα ("πειράζει") τα SNR μας από τα dslam, ώστε να μην πιάνουμε υψηλούς συνχρονισμούς, το είδα, οκ, δεν είπα τίποτα... Τωρα πάλι τι ανυπόστατες κατηγορίες είναι αυτές? Μηπως εχεις ξεπεράσει τα όρια?

φιλικά, αλλά... :down:

tolisp
27-12-07, 17:17
Την προηγούμενη φορά έγραψες -εμμέσως- ότι η ΗΟΛ ανεβάζει ανεπίσημα ("πειράζει") τα SNR μας από τα dslam, ώστε να μην πιάνουμε υψηλούς συνχρονισμούς, το είδα, οκ, δεν είπα τίποτα... Τωρα πάλι τι ανυπόστατες κατηγορίες είναι αυτές? Μηπως εχεις ξεπεράσει τα όρια?

φιλικά, αλλά... :down:


Επέτρεψε μου να γνωρίζω για τι ακριβώς μιλάω αλλα δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος... όσοι έχουν πρόσβαση στα IP των χρηστών του forum μπορούν να δουν τι συμβαίνει

To SNR είναι διαφορετικό θέμα που θα στο απαντήσω σε λίγες μέρες που δεν θα είμαι πλέον με HOL ;)

lyk
27-12-07, 17:23
Επέτρεψε μου να γνωρίζω για τι ακριβώς μιλάω αλλα δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος... όσοι έχουν πρόσβαση στα IP των χρηστών του forum μπορούν να δουν τι συμβαίνει

To SNR είναι διαφορετικό θέμα που θα στο απαντήσω σε λίγες μέρες που δεν θα είμαι πλέον με HOL ;)

ΟΚ, ειλικρινά θα το περιμένω να το διαβάσω... ;)

nm96027
27-12-07, 17:29
Δεν καταλαβαίνω τον λογο της εμπάθειας ουτε και της υπερβολης σε επιπεδο προσωπικο.
Πανω απο ολα πρεπει να διασωζουμε τις μεταξυ μας σχεσεις* και μετα οτι προβληματα εχουμε τα λυνουμε με το ISP μας με την αποχωρηση απο αυτον. Ουτε η ζωη μας κρίνεται απο το s/n της hol ουτε οι τυχες μας, για να κατεβαζουμε το επιπεδο της συζητησης. Οποιος δεν θεωρει οτι εχει καλες υπηρεσίες πηγαίνει αλλου, τοσοι ISP υπαρχουν.

Ουτε χρειάζεται να στοχοποιειουμε και να προσβάλουμε ανθρώπους που τυχον δουλευουν στην hol και δεν φοβουνται να το παραδεχτουν, ειδικα οταν εχουν ολη την καλη διαθεση (δυστυχως ανεπισημα-μακαρι καποτε να γίνει επισημα) να βοηθησουν.

*Ειμαστε ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ κυριοι και κυριες. Βασικος μας στοχος ειναι η μεταξυ μας επικοινωνια και ανταλλαγη αποψεων

tolisp
27-12-07, 17:55
Δεν καταλαβαίνω τον λογο της εμπάθειας ουτε και της υπερβολης σε επιπεδο προσωπικο.
Πανω απο ολα πρεπει να διασωζουμε τις μεταξυ μας σχεσεις* και μετα οτι προβληματα εχουμε τα λυνουμε με το ISP μας με την αποχωρηση απο αυτον. Ουτε η ζωη μας κρίνεται απο το s/n της hol ουτε οι τυχες μας, για να κατεβαζουμε το επιπεδο της συζητησης. Οποιος δεν θεωρει οτι εχει καλες υπηρεσίες πηγαίνει αλλου, τοσοι ISP υπαρχουν.

Ουτε χρειάζεται να στοχοποιειουμε και να προσβάλουμε ανθρώπους που τυχον δουλευουν στην hol και δεν φοβουνται να το παραδεχτουν, ειδικα οταν εχουν ολη την καλη διαθεση (δυστυχως ανεπισημα-μακαρι καποτε να γίνει επισημα) να βοηθησουν.

*Ειμαστε ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ κυριοι και κυριες. Βασικος μας στοχος ειναι η μεταξυ μας επικοινωνια και ανταλλαγη αποψεων


Έχεις δίκιο και ζητάω συγγνώμη δημοσια για το έντονο ύφος μου... οφείλεται στην τεραστια ταλαιπωρία και κοροϊδία που έχω υποστεί τον τελευταίο χρόνο από την HOL καθώς και κάποιες προσωπικές επιθέσεις που μου έγιναν από άτομα της εταιρίας on και off forum από την μέρα που άρχισα να γράφω για τα κακώς κείμενα :oops:

Πάντως συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτα posts που αναφέρονται δημοσια σε προσωπικά ρουσφέτια για να γίνει το αυτονόητο... να ασχοληθεί η τεχνική υποστήριξη με προβλήματα συνδρομητών και ελπίζω ως παλιός στο forum και στην HOL ότι θα συμφωνήσεις πως μας πάνε δεκαετίες πίσω στις πιο μαύρες εποχές του ΟΤΕ...

aa144
27-12-07, 18:39
Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο που στην τελική δήλωσε και την ιδιότητα του αλλα σε 4-5 διαφορετικά nicknames (όχι άτομα... nicknames... ;)) που τις τελευταίες μέρες υπερασπίζονται τα ανυπεράσπιστα και διαβάζουμε για... αράχνες που ρίχνουν τον συγχρονισμό,




Επέτρεψε μου να γνωρίζω για τι ακριβώς μιλάω αλλα δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος... όσοι έχουν πρόσβαση στα IP των χρηστών του forum μπορούν να δουν τι συμβαίνει

To SNR είναι διαφορετικό θέμα που θα στο απαντήσω σε λίγες μέρες που δεν θα είμαι πλέον με HOL ;)

Αυτό με τις αράχνες, εγώ τόγραψα, θες να κάνουμε και πείραμα, στη διάθεσή σου να στο αποδείξω. Δεν αστειεύομαι, είναι πολύ απλό να το καταλάβεις στην πράξη αν η σχετική υγρασία μπορεί να παίξει ρόλο στο συγχρονισμό.

Επίσης, αν εννοείς ότι εργάζομαι στη Hol, ή έχω οποιαδήποτε άλλη σχέση με την Hol εκτός του πελάτη, είτε με εμφανή τρόπο είτε με αφανή τρόπο, να το πεις γιατί μπορεί να σε ακούσουν και από τη Hol και να με προσλάβουν.

Για το IP μου, πολύ θα ήθελα να μάθω αν όντως μπαίνουν και άλλοι με το ίδιο, γιατί αυτό παρουσιάζει και επιστημονικό ενδιαφέρον.

Επειδή και παλιότερα κάποιος εδώ μέσα είχε πει (γράψει) ότι υποβαθμίζω το επίπεδο της συζήτησης, και επειδή η γραμμή μου είναι μια χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντίθετα βοηθάω άλλους να λύσουν τα δικά τους, δεν έχω να χάσω και τίποτα άμα το κόψω το σπορ και όντως δεν ξαναγράψω εδώ μέσα, όπως κάποιος άλλος παλιότερα μου είχε προτείνει, ο ίδιος που μου είπε ότι υποβαθμίζω το επίπεδο.

Δεν θα έγραφα τίποτε από τα παραπάνω, αλλά επειδή αυτό με τις αράχνες το έχω πει μόνο εγώ, και είναι και πρωτότυπο, είμαι σίγουρος ότι εννοείς εμένα. Γιατί διαβάζοντας τα υπόλοιπα που γράφεις, δεν βλέπω κάτι να με αφορά.

Χωρίς πλάκα τώρα, αν θεωρείς ότι είμαι κατάλληλος να δουλεύω για τη HOL σε παρακαλώ να τους το πεις.

........Auto merged post: aa144 added 7 Minutes and 0 Seconds later........

Και ένα τελευταίο που το είδα τώρα, καλά ρε φίλε, άμα δούλευα στη Hol, θα ζητούσα από τον άλλον που όντως δουλεύει στη Hol, και καλά κάνει, να μου κάνει ρουσφέτι; Δεν θα τόκανα μόνος μου;

Εκτός και αν το ζήτησα, για ...ξεκάρφωμα, όντως, μπορείς να το σκεφτείς και να το πεις και αυτό.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, το ξαναρωτάω, το 910021018357 πότε θα ενεργοποιηθεί; Επειδή, εκτός από το ξεκάρφωμα με ενδιαφέρει να μάθω και πότε θα λειτουργήσει...

Άντε και καλή χρονιά!

Bananas
28-12-07, 03:24
Mην τσακώνεστε ρε παιδιά χαλαρώστε.
Έχουμε άτομο στο forum που δουλευει στη HOL σε ποιό τμήμα? (:twisted::chair::rant::gun::rifle: :p:p:p πλάκα κάνω)
Τελικά το αποφάσισα.Σήμερα θα στείλω με fax αίτηση για διακοπή της διαδικασίας.Δε πάει άλλο πάνω απ όλα η εξυπηρέτηση των πελατών και ύστερα όλα τα άλλα.Μίλησα με άτομο της χολ στο τηλέφωνο και του είπα απλά και στεγνά δεν υπάρχει εξυπηρέτηση.Το τί δικαιολογίες και ψέματα μου πε δεν περιγράφονται.Ειλικρινά και ν αμου πουν οτι σημερα κιόλας θα με ενεργοποιήσουν δεν προκειται να δεχτώ γιατί δεν θέλω όταν θα υπαρξει πρόβλημα με τη γραμμή μου να αναγκαστω να κανω το δρομολόγιο κυψέλη-ελληνορώσων για να κατσω πάλι κανένα δυωρο για να με εξυπηρετήσουν :down: .
Την κάνω για ΟΤΕ 24mbit και ας δεινω 29,90 το μήνα.Τουλάχιστον αυτή ξέρουν να σεβονται και να εκτιμανε τον πελάτη.Τουλάχιστον αυτοί όταν τους παραπωνέθηκα για disconnects ηταν ειλικρινεις απέναντι μου και μου έλυσαν το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.