PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια είναι η αλήθεια για την ταχύτητα?



giannisl
23-12-07, 04:58
Χεραιτώ όλους τούς συγκάτοικους στην ΤΕLLAS.
Επειδή δεν έχω αρκετές γνώσεις για δίκτυα ,ταχύτητες και τα συναφή και επειδή απο την tellas
δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λένε όσες φορές πήρα τ/φ στο 1212, θα αναφέρω το προβλημά μου και όποιος γνωρίζει πιο πολλά παρακαλώ ασ μου δώσει μια συμβουλή γιατί
εχω εκνεβριστεί με την tellas...............
Λοιπόν,μετ'α απο την συνδεσή μου και ενεργοποίηση την 11/12/2007 σε τηλέφωνο και
ιντερνετ εχω πρόβλημα με συνεχής αποσυγχρονισμούς και ταχύτητα σύνδεσης στα 6 mbps.
Τα modem που έχω είναι το speedstream 4200 κκαι το linksys wag35g , με τισ ιδιες ενδείξεις σε snr:10,5 και atn:40 και ένδειξη ταχύτητας down 6134000 bits/sec up766000 bits/sec.
Οι πιο πολλοί αποσυγχρονισμοί γίνονται βραδυνές ώρες (21:30 και μετά).
Απο την tellas μου είπαν να κοιτάξω την γραμμή μου γιατί αυτοι φαίνεται οτι στέλνουν με 12 αλλα δεν σηκώνει η γραμμή μου λογω attn που έπρεπε να είναι 20 με 25 για να έχω σύνδεση με ταχύτητα 12 mbps και να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο μου να μετρήσει την γραμμή μου η να αποσυνδέσω τα τηλέφωνα του σπιτιού και να δώ τι θα γίνει.
Εν τάξει δεν γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά δεν μου φαίνονται και τόσο σωστά αυτά που μου είπαν .
Απο οτι διάβασα και γενικά στο forum για την tellas είναι αρκετός κόσμος με το ίδιο πρόβλημα,άρα εδώ κάτι παιζεται.......
Ευχαριστώ και αναμένω για κάποια γνώμη απο τους πιο έμπειρους/σχετικούς με το θέμα

tazio nuvolari
23-12-07, 10:39
απο ότι βλέπω απο τα στατιστικά γραμμής σου είσαι μακρυά απο το dslam οπότε και δικαιολογείται αυτή η ταχύτητα σου, όσο για τους αποσυγχρονισμούς καλύτερα να έρθει ένας τεχνικός της Τελλας να το κοιτάξει μήπως και κάτι δεν πάει καλά.

Davout
23-12-07, 12:29
Αν το 40 στο δείχνει το Speedstream, τότε η ταχύτητα σου είναι γύρω στα 6-7 πράγματι. Όσο για το θέμα των αποσυνδέσεων είτε άλλαξε router (το Speedstream ρίχνει τη γραμμή σε χαμηλά SNR), είτε περίμενε μέχρι να το διορθώσουν από Tellas.

xristsam
23-12-07, 13:06
το snr μου εινα 23 και μου ειπαν οτι η γραμμη μου δεν σηκωνει πανω απο 6 οι ανθρωποι ειναι ασχετοι

giannisl
23-12-07, 13:42
Eυχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες απο ότι κατάλαβα η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται στο
attn 40 και δυστυχώς δεν πρόκειται να μπορεί να γίνει κάτι για παραπάνω,άραγε αμα αλλάξω πάροχο με 24 mbps ας πούμε θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα,δηλαδή ότι και να πάρω λόγω
attn 40 μέχρι 6 mbps ταχύτητα θα έχω?????

ermis333
23-12-07, 13:47
Eυχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες απο ότι κατάλαβα η χαμηλή ταχύτητα οφείλεται στο
attn 40 και δυστυχώς δεν πρόκειται να μπορεί να γίνει κάτι για παραπάνω,άραγε αμα αλλάξω πάροχο με 24 mbps ας πούμε θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα,δηλαδή ότι και να πάρω λόγω
attn 40 μέχρι 6 mbps ταχύτητα θα έχω?????

Δυστηχώς ναι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις από την Tellas να σε συνδέσουν με 6Mbit και όχι νε 12Μbit, έτσι ώστε να μπορείς να έχεις τουλάχιστον μια σταθερή 6άρα, επίσης πάρε ενα άλλο router.

rcs
23-12-07, 14:32
Με attenuation 40 δεν σημαίνει ότι είναι λόγος να πιάνεις μόνο 6mbps.Μπορεί να είναι λόγω κακής ποιότητας γραμμής ή εσωτερικής καλωδίωσης.

Όσο για το αν αλλάξεις πάροχο έχω κάποιες αμφιβολίες.Και από φίλους που με χειρότερα στατιστικά συγχρονίζουν παραπάνω χωρίς αποσυνδέσεις-στην ίδια περιοχή αλλά σε άλλο πάροχο-,όσο και από την δική μου γραμμή που από τα 8,5 έπεσα στα 5,5 χωρίς καμία μεταβολή στο snr.

redlemon.gr
23-12-07, 17:38
όταν λέτε ρε παιδιά αλλαγή ρουτερ, προτείνετε και κάποιον που αποδεδειγμένα θα είναι καλύτερος απο το speedstream 4200 που δίνει η TELLAS.

αν είναι εύκολο και κανένα ΧΩΡΙΣ ασύρματη δυνατότητα, ακόμα και αν μπορείς να το απενεργοποιήσεις, δεν γλιτώνεις τους τζαμπατζήδες "φίλους" με laptop να σου σκάνε μύτη κάθε τρείς και λίγο :cool:

lx911
23-12-07, 17:48
giannisl και εγω με 40 atn ειμαι συνχρονιζει στα 10 mbps και κατευαζω με 8 mbps δηλαδη κοντα στο 1mb/sec...
Επισης λογο χαμηλου snr εγω αρκετες αποσυνδεσεις...
Τις τελευταιες μερες εχουν μειωθει αλλα λογικα ειναι επειδη εχει φυγει ο κοσμος για τα χριστουγεννα.
Εμας οι minidslam θα μας σωσουνε...

cakavera
23-12-07, 22:14
Δυστηχώς ναι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις από την Tellas να σε συνδέσουν με 6Mbit και όχι νε 12Μbit, έτσι ώστε να μπορείς να έχεις τουλάχιστον μια σταθερή 6άρα, επίσης πάρε ενα άλλο router.

Εγω οταν το ζητησα αυτο μου ειπαν οτι δεν μπορουν γιατι το συστημα τους μπορει
να μας συνδεσει μονο στα 4 η 8 η 12.
Μηπως γνωριζεις αν γινεται σιγουρα ωστε να το ζητησω;
Την απαντηση την πηρα απο τεχνικο τους.

giannisl
23-12-07, 22:17
Ρε παιδιά δηλαδή όλα είναι σχετικά, απο ότι καταλαβαίνω την πιο μεγάλη σημασία στην όλη υπόθεση την έχει ο πάροχος και μετά τα υπόλοιπα και απο αυτό εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό
η ταχύτητα.
Τουλάχιστον ρε παιδιά να πληρώνω κάτι παρακάτω ,όσο αξίζουν τα 6 mbps και σίγουρα πιο λίγο απο τα 12 mbps,έτσι θα ήταν πιο τίμιοι απέναντί μας και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι,αλλα
να λές 12 και να έχεις 6 είσαι τουλάχιστον αναξιόπιστος τουλάχιστον απέναντι σε μένα.....

neo76
23-12-07, 22:38
Eγω πάλι πιστευω...οτι το πιο σημαντικό στην όλη ιστορία είναι η ποιότητα της γραμμή που σε συνδέει μεχρι το dslam...(καθώς και η απόσταση απο αυτο).
Αν αυτή δεν καλή (ικανοποιητικές δηλαδή τιμές σε snr & atten) οτι και να κάνει ο πάροχος, εσύ θα έχεις προβλήματα (disconnects & χαμηλότερες ταχύτητες).

Θυμάστε κανεις να διαμαρτυρόταν για να την γραμμή του...όταν όλοι παίζαμε στα 384,768,1 mbps... Τώρα που εμφανίστηκε το adsl2 & adsl+ φάνηκε η κακή ποιότητα του last mile δικτύου μας.. Για αυτό και κανένας πάροχος δεν εγγυάται συγκεκριμμένη ταχύτητα, αλλά πχ λέει εως 12, εως 24, κτλ...

Davout
23-12-07, 22:42
Το Speedstream αποσυνδέεται σε χαμηλά SNR, ενώ το Speedtouch λειτουργεί πολύ καλά, αυτά τα 2 έχω και γι'αυτά μπορώ να μιλήσω. Προβληματίζομαι αν πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο να με ξαναπάνε στα 12 (που πιάνω 10) και να το γυρίζω εγώ στα 8 (που το βάζω σε ADSL1 ούτως ή άλλως για τα pings) ή να το αφήσω ως έχει. Δεν ξέρω αν κάτι παράσιτα που χα στην τηλεφωνία μπορεί να διορθώθηκαν ακριβώς χάρη σ'αυτή την υποβάθμιση του bandwidth, με το internet δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά και να χα το γύρναγα μόνος μου στα 8.

rcs
24-12-07, 01:23
Εγω οταν το ζητησα αυτο μου ειπαν οτι δεν μπορουν γιατι το συστημα τους μπορει
να μας συνδεσει μονο στα 4 η 8 η 12.
Μηπως γνωριζεις αν γινεται σιγουρα ωστε να το ζητησω;
Την απαντηση την πηρα απο τεχνικο τους.
Γίνεται.Εγώ τώρα είμαι στα 6 αφού πρώτα με είχαν υποβαθμίσει στα 8.Τώρα παρατηρώ ότι είμαι
στα 4,8 με snr 12,που 12 snr δεν είχα ποτέ!Ακόμα και όταν ήμουν στα 4.
Απλώς το αναφέρω γιατί τελικά πιστεύω ότι το snr δεν οφείλεται μόνο στην γραμμή μας........

ntsili
24-12-07, 02:54
Όσο για το αν αλλάξεις πάροχο έχω κάποιες αμφιβολίες.Και από φίλους που με χειρότερα στατιστικά
συγχρονίζουν παραπάνω χωρίς αποσυνδέσεις-στην ίδια περιοχή αλλά σε άλλο πάροχο-,όσο και από την δική
μου γραμμή που από τα 8,5 έπεσα στα 5,5 χωρίς καμία μεταβολή στο snr.

Ισχύει 100% αυτό που λες!
α)Το SNR μου από 5.2 πήγε στο 8.8 ξαφνικά, παρότι το att ανέβηκε από το 25 στο 26 (όχι,
δεν μετακόμισε πιο μακρυά η πολυκατοικία :p )
β)Εγώ και ένας γείτονας είμαστε Tellas στο ίδιο dlsam και εγώ συγχρονίζω στα 12000 (att 26),
αυτός στα 8000 (att 32)... Το τσέκαραν από την Tellas και του είπαν ότι μπορεί να είμαστε
στο ίδιο DSLAM, αλλά φταίει το... KAΦΑΟ του!!! Χαχαχα!
:crazy::crazy::crazy:

Άρα όντως τίποτα δεν είναι απόλυτο & κανείς δεν είναι καταδικασμένος!

giannisl
24-12-07, 02:55
Τι μπορώ να κάνω για να τσεκάρω την γραμμή μου δηλαδή τα τηλεφωνικά καλώδια του
σπιτιού μου, που υπ οψιν εχω μπει στο σπίτι πριν 3 μήνες δηλαδή όλα είναι καινούργια ,εκτός αν μου έβαλαν το πιο χάλια καλώδιο που υπάρχει αλλα και πάλι........να αλλάξω καλώδια,ναμετρήσω τι????απο ότι΄καταλαβαίνω είναι να μην σου τύχει και αυτό όπως τόσα άλλα στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.....
Παντως την λύση πρέπει να μου την δώσει η tellas που και τους ειδικούς διαθέτει αλλά μπορεί
πιο εύκολα νακαταλάβει τι ακριβώσ παίζεται...και όταν λέω λύση όποια είναι αυτή.....
να στείλει ασ πούμε τεχνικούς κ.λ.π. αλλά τι ψάχνω τώρα....

Demian31
24-12-07, 10:32
Το Speedstream αποσυνδέεται σε χαμηλά SNR, ενώ το Speedtouch λειτουργεί πολύ καλά, αυτά τα 2 έχω και γι'αυτά μπορώ να μιλήσω. Προβληματίζομαι αν πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο να με ξαναπάνε στα 12 (που πιάνω 10) και να το γυρίζω εγώ στα 8 (που το βάζω σε ADSL1 ούτως ή άλλως για τα pings) ή να το αφήσω ως έχει. Δεν ξέρω αν κάτι παράσιτα που χα στην τηλεφωνία μπορεί να διορθώθηκαν ακριβώς χάρη σ'αυτή την υποβάθμιση του bandwidth, με το internet δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά και να χα το γύρναγα μόνος μου στα 8.

πως το γυρνας σε adsl1? ειναι θεμα router μονο? γιατι εχω το wbr3460 tis level 1 και δε νομιζω οτι εχω τετοια δυνατοτητα...

Davout
24-12-07, 16:07
Το γυρνάω μέσω telnet στο router, το Speedtouch έχει αυτή τη δυνατότητα (και το Speedstream απ'ό,τι θυμάμαι). Για ψάξτο λίγο.

giannisl
25-12-07, 20:15
Ισχύει 100% αυτό που λες!
α)Το SNR μου από 5.2 πήγε στο 8.8 ξαφνικά, παρότι το att ανέβηκε από το 25 στο 26 (όχι,
δεν μετακόμισε πιο μακρυά η πολυκατοικία )
β)Εγώ και ένας γείτονας είμαστε Tellas στο ίδιο dlsam και εγώ συγχρονίζω στα 12000 (att 26),
αυτός στα 8000 (att 32)... Το τσέκαραν από την Tellas και του είπαν ότι μπορεί να είμαστε
στο ίδιο DSLAM, αλλά φταίει το... KAΦΑΟ του!!! Χαχαχα!


Άρα όντως τίποτα δεν είναι απόλυτο & κανείς δεν είναι καταδικασμένος


Κατάλαβα......
Τέλος πάντων θα περιμένω λίγο και μετά θα δώ τι θα κάνω,το σίγουρο πάντως για μένα είναι ότι φταίει και η TELLAS και πρέπει αν μη τι άλλο να αναλάβει τις ευθύνες τις και να διορθώσει την κατάσταση .......αλλιώς υπάρχουν και άλλες οδοί για να δικαιωθείς...όρεξη νε έχεις και χρόνο....

giannisl
30-12-07, 16:11
Μίλησα πάλι με tellas και μου είπαν ότι θα μου αποκαταστήσουν την δυσλειτουργία.....??????
Είμαι στο περίμενε αντε να δούμε.......

manoulamou
30-12-07, 16:21
Μηπως σας αφορα μεταξυ αλλων πολυ χρησιμων οδηγων (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126)
λιγουλακι το περιεχομενο αυτο του πολυ προσφατου αρθρου:

FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
Δημοσιεύτηκε από MNP-10
23-12-07

rcs
30-12-07, 17:25
Το έχω ξαναγράψει αλλά ας το ξαναγράψω.......
Το ζητούμενο δεν είναι να πιάσουμε τα 24.Ας είναι καλά αυτό το site που μας ενημερώνει.
Το ζητούμενο είναι να πιάσουμε το μέγιστο που σηκώνει η γραμμή μας χωρίς προβλήματα.Που αυτό θα αποδειχθεί όταν κάποιος φύγει και αλλάξει πάροχο.Αυτό θα κάνω σύντομα.Και το κάνω όχι με κύρια αιτιολογία τις χαμηλές ταχύτητες αφού στο netmeter στο down έχω μόνο 5 giga και στο up 65 giga....αλλά λόγω των 70 αποσυνδέσεων στις 30/12 16:21.
Λύση καμιά για δυο μήνες.
Αυτά γιατί ορισμένοι νομίζουν ότι κάποιοι είμαστε μανιακοί με τα 24 και παθολογικά γκρινιάρηδες.
Υπάρχουν και τέτοιοι....

Με παρακάλεσαν να μείνω ακόμα 10 ημέρες και θα το λύσουν.Θα δείξει....

pan82
30-12-07, 17:33
Με παρακάλεσαν να μείνω ακόμα 10 ημέρες και θα το λύσουν.Θα δείξει....

Aπό τη τελλάς;; όταν λες σε παρακάλεσαν;; Επικοινώνησαν αυτοί μαζί σου;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.