PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FRITZ!BOX FON WLAN 7140!!



lak07
23-12-07, 12:27
καλημερα σας και χρονια σας πολλα! αντιμετωπιζω το εξης σοβαρο προβλημα: εχω το hol double play με router το FRITZ!BOX FON WLAN 7140 και κατα της διαρκεια της ημερας εκει που εχουμε κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνια, ξαφνικα σβήνει η λυχνεια info με αποτελεσμα μετα να μην ξανα αναβει!! ο μονος τροπος απο τι ειδα που ξανα επαναφερει την λυχνια του info στο rooter ειναι να βγαλω και να ξανα βάλω την πριζα στο router.. ξερετε τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση?? παιρνω την hol απο της 9 το πρωι και hol δεν βλεπω.. μηπως ξερετε τι πρεπει να γίνει για να λυθει? υποψιν πως χτες απο τις 10 το βραδι περιπου η λυχνια εσβησε και στις 8 το πρωι σημερα ακομη ηταν σβηστη.. το router ή η γραμμη μου μπορει να φταιει? μπορω να κανω καποιο τεστ να δειτε αν η γραμμη μου ειναι οκ? και αν ναι πως μπορω να το κανω? ο πατερας μου ειναι αρρωστος και ειναι αναγκη να εχει τηλεφωνο το σπιτι ολη την ωρα για ευνοειτους λογους.. σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και την κατανοηση.. καλημερα σας!

........Auto merged post: lak07 added 2 Minutes and 39 Seconds later........

επισης να προσθεσω πως αυτο γινεται συνεχως και εχει γινει και μια αναβαθμιση χτες του firmware μηπως και λυθει αλλα το προβλημα παραμενει.. αυτα...

pskouras
23-12-07, 12:55
φιλε δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αλλα προσπαθισε να κανεις και να reset απο το μενου του fritz και πες μας...
Μαλλον ομως φταιει το fritz

lak07
23-12-07, 13:23
χτες του κανα update αλλα φως δεν ειδα.. εχω απελπιστει..

nm96027
23-12-07, 13:38
Καταρχην:

Συγχρονίζεις; δλδ μπες στο fritz.box (απο internet explorer) και δες το interface (την πρωτη σελίδα) του φριτζ. Συγχρονίζει και αν ναι σε ποια ταχύτητα; Εχει παρει IP; Επισης τσεκαρε το firmware version που γράφει πανω-πανω στην σελίδα.

μην αποκλειεις το ενδεχομενο το φριτζ να ειναι αθωωο και να φταίει η hol.

dimstog
23-12-07, 13:47
Εμένα πάντως το INFO κατά καιρούς σβήνει και κατά καιρούς ανάβει χωρίς όμως να αποσυνδέεται είτε το internet είτε το τηλέφωνο.

nm96027
23-12-07, 13:50
Εμένα πάντως το INFO κατά καιρούς σβήνει και κατά καιρούς ανάβει χωρίς όμως να αποσυνδέεται είτε το internet είτε το τηλέφωνο.

Ακριβως!

Το Info ειναι απλως το συμπτωμα, η ασθένεια ειναι αλλου.:oneup:

Τελεια υπογραφη!

jimkjont
23-12-07, 14:07
Και εμενα σβηνει κατα καιρους και κοβεται το τηλεφωνο, αλλα επανερχεται με restart του fritz

lak07
23-12-07, 15:00
FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.43

DSL 12382/968 kbit/s

Internet connected since 2 hours 29 minutes 57 seconds
IP address xx.xxx.xx.xxx


Internet number LINE1 Registered
Internet number LINE2 Registered

τωρα εχουμε internet και τηλεφωνο αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα σβησει το info και μετα δεν θα ξανα αναψει αν δεν κανω restart το router.. παιρνω hol αλλα μαλλον ειναι σε αδεια οι τεχνικοι.. πως μπορω να τσεκαρω τη γραμμη μου χωρις να παρω την ΤΥ? πρεπει να το φτιαξω αμεσα γιατι επειγει να υπαρχει 24 ωρες τηλεφωνο στο σπιτι.. εχει κανεις καμια ιδεα πως να το φτιαξω? πιστευω πως αναβαθμισεις και ρεσετς δεν διορθωνουν το προβλημα.. η το router φταιει ή η hol δεν εχει φτιαξει καλα την γραμμη μου..

grsaint13
23-12-07, 22:17
Και εμένα μου συμβαίνει και μάλιστα αρκετές φορές αλλά με ένα reset όλα φτιάχνουν.

Βέβαια,έχω παρατηρήσει ότι το fritz μάλλον προσπαθεί να ξανασυγχρονίσει αλλά δεν τα καταφέρνει χωρίς το reset από εμένα.Και αυτό μπορείτε να το δείτε στα στατιστικά του φριτζ για τα disconnections.

aa144
24-12-07, 02:02
Και εμένα παιδιά δεν σβήνει το info και έχει γράψει μέχρι καμιά 550 ώρες uptime, χωρίς να σβήσει φυσικά το info, αλλά.... το έχω κολήσει το ρημάδι το καλώδιο της γραμμής παντού, πριν το κολήσω έκανε όλα αυτά που λέτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.