PDA

Επιστροφή στο Forum : Μας δουλεύουν...



pheaddl
23-12-07, 16:27
Καλησπέρα,

Εδώ και δύο χρόνια ήμουν στη vivodi στα 2mbit/512 και πρίν ένα μήνα αποφάσισα να πάω στη Τελλάς. Έκανα την αίτηση stiw 20/11/2007 και μία μέρα πρίν καταργηθεί η Vivodi (29/11/2007) μαθαίνω από τις δύο εταιρίες οτι για να γίνει η μεταφορά από τον ένα πάροχο στον άλλον θα χρειαστεί να μείνω 10 μέρες χωρίς ίντερνετ. Επι τόπου παίρνω την τελλάς, όπου μετά από αναμονή 2 ώρες, καταφέρνω να μιλήσω με εκπρόσωπο. Του αναφέρω αναλυτικά το προβλημά μου και με τα χίλια ζόρια και επειδή δεν υπήρχε χρόνος, μου λέει οτι θα περάσει στο σύστημα αυτόματα την αίτηση ακύρωσης έτσι ώστε να μέινω στη Vivodi. Την ίδια στιγμή στέλνω την άρση ακύρωσης στη Βίβο έτσι ώστε να παραμείνω στο δικτυό της.

Την επόμενη μέρα ξανακαλώ και τις δύο εταιρίες και μου λένε οτι δεν θα υπάρξει κανενα πρόβλημα στη γραμμή μου αφού από τη στιγμή που ο Οτε θα δεί ενεργοποιημένη την Βίβο θα γυρίσει το αίτημα της τελλας αρνητικό. Δεν το έψαξα παραπάνω. (μάλλον λάθος).

Στις 12/12/2007 τα τηλέφωνα στο σπίτι νεκρώνουν(και το ιντερνετ). Καλώ τις βλάβες του Οτε οι οποίες το κοιτούν αμέσως και το βράδυ είχα παλι τηλεφωνο. Σκέφτηκα οτι όλα είναι Οκ αφού ο οτε βλέπει την γραμμή μου και η τελλάς δεν με έχει περάσει από μόνη της στο ZISTO. Το ιντερνετ παρολ'αυά δεν δούλευε. Τηλεφωνώ στη VIVODI να δηλώσω βλάβη. Μου λένε οτι ενώ η γραμμή συγχρονίζει την βλέπουν down. Δεν μπορούσαν να δουν τι συμβαίνει. Μετά από δύο μέρες και ημέρα παρασκευή(14/12/2007) , σκεφτομαι να πάρω τις βλάβες του Οτε να δώ αν λειτουργεί οκ το ιντερνετ.Η συνομιλία με τον τεχνικό του Οτε ήταν η εξής:
"Καλησπέρα σας, την τετάρτη είχα μια βλάβη στη γραμμή μου και θέλω να δω αν είναι ολα οκ με το ιντερνετ γιατι από τότε δεν δουλεύει"
"Το ιντερνετ δουλευει μια χαρά από εμας, πρέπει να καλέσετε την τελλάς να δείτε τι προβλημα υπάρχει."
"Τελλάς?? Ποιά τελλάς? Εγώ Vivodi έχω"
"Όχι, τελλάς έχετε"

Και έτσι έμαθα οτι έχει ενεργοποιηθεί η τελλας στη γραμμή μου. Με το έτσι θέλω πήρε την γραμμή και εγώ καμία ενημέρωση. Παίρνω την τελλάς να δω τι παίζει. Με θράσος μου λένε οτι εχω μπεί στο δίκτυο από τις 12/12/2007. Η απάντηση στο ερώτημα γιατι δεν ενημερωθηκα ήταν "δεν ξέρω". Μου δίνουν τους κωδικούς να ενεργοποιήσω το ιντερνετ. Το ενεργοποιώ με τα χίλια ζόρια(τρέχοντας σε νετ για την ακρίβεια) για να μπορέσω να μπώ. Αφού πάω να μπώ η γραμμή μου δεν συγχρόνιζε με τίποτα. (Βέβαια αύτό ήταν δικό μου λάθος γιατι τόσες μέρες που προσπαθούσα να μπώ είχα μπλέξει τα καλώδια στο σπλίττερ.) Παίρνω το ίδιο βράδυ ξανά την Τελλάς να δηλώσω βλάβη. Η βλάβη θα κοιταζόταν από δευτέρα καθώς σαβ/κο οι τεχνικοί της τελλας δεν εργαζονται.....

Εγω τελικά μπήκα την επομενη τετάρτη στο νετ αφού επίλυσα μόνος το πρόβλημα με τα καλώδια...Η τελλάς όμως, χωρίς να έχει δεί πρόβλημα στη γραμμή, με κλέιδωσε στα 6... Έχω καλέσει εδώ και 3 μέρες να με ανεβάσει στα 12 και ακόμα περιμένω... Περιττό να πώ οτι το attenuation και το snr margin είναι απλά τέλεια, όπως μου είπε και ο τεχνικός τους.(μένω 500 μέτρα από το DSLAM Ψυχικού). Παρολ'αυτa περιμένω.... Και απλά κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα μετά από εμπειρία χρόνων με την συγκεκριμένη εταιρία.... Είναι απλά ένα δούλεμα. Απλά θελει να μπείς αλλά μετά δεν υπάρχεις για αυτούς.. Εγώ ήδη το δήλωσα οτι 20 ευρώ από μένα δεν θα δούν ούτε χρωματιστά. 6MBIT έχω , 10 ευρώ πληρώνω.... Κουράστηκα πλέον να περιμένω στο 13800...:down:

lx911
23-12-07, 17:34
Δηλαδη η Vivodi ειναι καλυτερη ε;

pheaddl
23-12-07, 17:37
Δεν νομίζω οτι είπα κατι τέτοιο!! Εδώ δενμπορούσαν να δούν οτι τουσ είχε φύγει η γραμμή!!! Αλλα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!!!

lx911
23-12-07, 17:43
Βασικα μπερδεψαν τα μπουτια τους απο τι καταλαβα...
Συμψωνω ο ΟΤΕ ειναι ποιο αξιοπιστος...
Ειδικα τωρα που εριξε της τιμες πολλοι θα ξανα γυρισουν εκει.

........Auto merged post: lx911 added 1 Minutes and 35 Seconds later........

Παντος πε τους να κανουν κατι με την ταχυτητα εισαι πολυ κοντα στην dslam και ειναι αμαρτια...

pheaddl
24-12-07, 01:29
Το έχω πει εδώ και 3 μέρες αλλα τίποτα!! Ακόμα και απειλές άκουσαν αλλά δεν νομίζω οτι πτοούνται. Απλά αν δεν την ανεβάσουν σύντομα, το Conn-x να είναι καλά!!

turboirc
24-12-07, 01:57
Εγώ έφυγα από τελλας μετά από 1 χρόνο zisto γιατι οι άνθρωποι εκεί απλά δεν ξέρουν την δουλειά τους. Στον ΟΤΕ όμως που μας τα έπαιρνε χοντρα τόσα χρόνια, *δεν* ξαναπάω.

hlapatsas
24-12-07, 02:17
Μην τρελένεσαι,ξέρω ότι θες να κάνεις δουλειά σου και αυτοί δεν σε βοηθάνε αλλά ό πΟΤΕς μας τα έπαιρνε χοντρά για χρόνια δίχως να προσφέρει κάτι.
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα με τα καλώδια ήταν από την δική σου μεριά.
Όλες οι εταιρίες έχουν προβλήματα..

ntsili
24-12-07, 02:36
Πάντως το κουλό της υπόθεσης είναι ότι σε ενεργοποίσαν σε χρόνο dt !!!! XAXAXA!
Τί να τους πεις, ενεργοποίσηση σε 16 μέρες!... Δεν είναι κάτι που συμβαίνει και κάθε μέρα και έτυχε στην
περίπτωσή σου, που ΔΕΝ ήθελες να βάλεις Tellas...
Βέβαια μέσα στην ατυχία σου νομίζω ότι είσαι καλύτερα τελικά απο το να έμενες στην Vivodi...

Όσο για εμάς τους υπόλοιπους, όταν θέλουμε να βάλουμε σύντομα Tellas: θα κάνουμε την αίτηση και την
επόμενη μέρα θα την ακυρώνουμε... Μέσα σε πολύ λίγες μέρες η σύνδεση θα έχει έρθει σπίτι μας...
:crazy::crazy::crazy::crazy:

:worthy: :respekt: Τrellas

@ ADSLgr.com All rights reserved.