PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με firewall του WAG54G & FTP Server



puppy22
05-04-05, 12:31
Καλημέρα,
όλα λειτουργούν άψογα με το WAG54G, ασύρματα και ενσύρματα εκτός από το γεγονόσ οτι δεν μπορώ να κάνω να δουλέψει ο FTP server. Χρησιμοποιώ το SERV-U v6.0, και η σύνδεση στο δύκτιο γίνετε με Forthnet και dynamic ΙΡ. Χρησιμοποιώ φυσικά το dyndns το οποίο και στο WAG54G και στο SERV-U λειτουργεί. όταν όμως παω να συνδεθώ με κάποιον client δεν κάνει listing. συνδέεται κανονικά, βλέπω τον user να είναι κανονικά συνδεδεμένος, αλλά δεν κάνει listing.
το WAG54G έχει ενεργοποιημένο το firewall. πρέπει να ανοιχτεί καπιοιο port? έχω κάνει forward το port 21 αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. φταιει το WAG54G ή το SERV-U?
καμιά ιδέα για ρύθμιση γενικά του WAG54G με FTP server?

thanks

yiapap
05-04-05, 12:46
Από τη στιγμή που υπάρχει firewall πιθανά πρέπει να ρυθμίσεις τον client να συνδεθεί με Passive FTP. Δεν ξέρω αν το SERV-U υποστηρίζει όμως passive συνδέσεις ή αν πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση.

johnvam
05-04-05, 12:47
δοκιμασε να ανοίξεις και την πορτα 20 σε udp, αλλιώς την πόρτα 20 σε tcp ή και τα δύο.

Πάντως κάτι παίζει με την πόρτα 20. Την 21 άστην ανοιχτή, απλά πέξε λίγο και με την 20!

yiapap
05-04-05, 12:48
Χμ, ο johnvam έχει δίκιο, πρέπει να ανοίξεις και την 20.

(επίσης έκανα edit το θέμα του thread για να είναι πιο ξεκάθαρω- ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα)

Περισσότερα για Active/Passive FTP (http://slacksite.com/other/ftp.html)

puppy22
05-04-05, 15:06
εννοειτε πως δεν έχω πρόβλημα.

χμμμ port στο linsys πως ανοίγω? απλά κάνω single port forwarding?

yiapap
05-04-05, 15:46
εννοειτε πως δεν έχω πρόβλημα.

χμμμ port στο linsys πως ανοίγω? απλά κάνω single port forwarding?
Το single port forwarding έχει πρόβλημα σε ΟΛΑ τα firmware (δεν έχω δοκιμάσει μόνο το 1.2.9 για PSTN).
Κάνε port range forwarding, και βάλε start την πόρτα 20 και end την πόρτα 21.
Αν δε δουλέψει, δοκίμασε να συνδεθείς με Passive FTP

@ ADSLgr.com All rights reserved.