PDA

Επιστροφή στο Forum : Φταίει η forthnet ή ο Router.



nickolas2005
23-12-07, 20:32
Kαλησπέρα,

Εχω forthnet 1bill στο Ωραιοκαστρο Θεσσαλονίκης. Τελευταία η σύνδεση σαν να πέφτει... Με μία - δυο επανεκινήσεις του ρουτερ ολα στρώνουν αλλα για λίγο πάλι. Αλλες φορές πάλι δεν μπαίνει και καθόλου.... Δοκιμάζω με ένα usb montem του οτε και ενω την ίδια στιγμή δεν μπορώ να μπω με το ρουτερ με το μοντεμάκι συνδέομαι κανονικότατα...

Τι συμβαίνει? Φταίει η forthnet ή ο ρουτερ?

Ο ρουτερ ειναι zyxel 660HW - 63

Αν πιστεύουν οι mod οτι το θεμα πρέπει να πάει στο subforum της zyxel ας το μετακινήσουν

arisvre
23-12-07, 21:03
Συνονόματε και εγώ Ωραιόκαστρο είμαι. Έχω το ΙN-a-box με το Linksys WAG200 και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα μέχρι τώρα. Μπορείς να μας εξηγήσεις ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Μειωμένη ταχύτητα;

nickolas2005
23-12-07, 21:07
Oχι, δεν έχω ιντερνετ καθόλου... Η γραμμη συγχρονίζει απο ότι δείχνει το λαμπάκι...

arisvre
23-12-07, 22:01
Αν καταλαβαίνω σωστά από τη στιγμή που με το modem συνδέεσαι κανονικά το πρόβλημα εντοπίζεται στο router σου.

euri
24-12-07, 01:05
Μια δοκιμή με έναν άλλο router θα είναι πιθανώς διαφωτιστική.

Ακόμη και μια δοκιμή με ένα δοκιμαστικό λογαριασμό (πχ το γνωστό otenet, otenet) μπορεί να είναι εξίσου διαφωτιστική.

:)

viron
24-12-07, 01:13
Φταιεί ο ΟΤΕ ...
:)
Βύρων.

euri
24-12-07, 01:21
Φταιεί ο ΟΤΕ ...
:)
Βύρων.

Όσο κι αν φαίνεται αστείο λόγω των πρόσφατων διαφημίσεων, εφόσον έχει 1Bill, άρα ΑΡΥΣ, το να φταίει ο ΟΤΕ είναι μια πιθανότητα, έτσι δεν είναι; :)

nickolas2005
24-12-07, 03:15
Mα παίζει κανονικα με το μοντεμ την ίδια στιγμή που με τον ρουτερ δεν παιζει... Ο Οτε που να φταίει...

Δυστηχώς δεν εχω αλλον ρουτερ... Αυριο θα πάω να πάρω εναν.. Πιστευω παντως οτι το πρόβλημα ειναι του zyxel...

koukaki
24-12-07, 10:56
Απο οσο γνωριζω τα zyxel ειναι απο τα πιο ευαισθητα router στον θορυβο της γραμμης.
Αμα εχεις πολυ θορυβο δυσκολευονται.

hel
24-12-07, 12:45
Kαλησπέρα,

Εχω forthnet 1bill στο Ωραιοκαστρο Θεσσαλονίκης. Τελευταία η σύνδεση σαν να πέφτει... Με μία - δυο επανεκινήσεις του ρουτερ ολα στρώνουν αλλα για λίγο πάλι. Αλλες φορές πάλι δεν μπαίνει και καθόλου.... Δοκιμάζω με ένα usb montem του οτε και ενω την ίδια στιγμή δεν μπορώ να μπω με το ρουτερ με το μοντεμάκι συνδέομαι κανονικότατα...

Τι συμβαίνει? Φταίει η forthnet ή ο ρουτερ?

Ο ρουτερ ειναι zyxel 660HW - 63

Αν πιστεύουν οι mod οτι το θεμα πρέπει να πάει στο subforum της zyxel ας το μετακινήσουν

Ξαναπέρνα το τελευταίο firmware για να σιγουρευτείς ότι φταίει το zyxel.

euri
24-12-07, 12:47
Ή/και να δοκιμάσει το Zyxel σε κάποια άλλη γραμμή.

deniSun
24-12-07, 20:36
α) δοκιμάζεις με ethnernet
β) δοκίμασε με άλλο router και αν συνεχιστεί είναι θέμα γραμμής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.