PDA

Επιστροφή στο Forum : aDSL και ασύρματη τηλεφωνική συσκευή ίσον αποσυχρονισμός



Patentman
24-12-07, 02:27
Ηρθα αντιμετωπος με το εξης προβλημα.
Αγορασα μια νεα ασύρματη τηλεφωνική συσκευή και μολις σηκωσω το ακουστικο της σταθερης τηλεφωνικής συσκευής τοτε αποσυνδεεται η παροχη ιντερνετ. Ακομα και αν απλα το σηκωσω για να καλεσω εγω καποιο νουμερο και πριν πατησω οτιδηποτε, στο τονικο σημα.

Να σημειωσω οτι επισης δημιουργει παρεμβολη στην σταθερη τηλεφωνική συσκευή, ειτε μιλας ειτε απλα ακους το σημα ακουγεται μεσα ενας βομβος.

Δεν εχει να κανει με το τροφοδοτικο της συσκευης μιας και μολις απομακρυνεις την μια ή την αλλη συσκευη ο βομβος εξαφανιζεται.

Η εν λογω ασυρματη τηλεφωνική συσκευή ειναι ενα Panasonic KX-TG1100GR. Made in China.
Με βλεπω να πηγαινω σε οτιδηποτε πλην Κινεζικης κατασκευης και μαλλον προς Siemens.


Οσοι εχετε ασυρματα ψαχτειτε.

sdikr
24-12-07, 02:46
το έχεις σε φιλτρό;

Patentman
24-12-07, 02:55
Το ασυρματο ναι. Την σταθερη οχι. Ποτε δεν την ειχα.

Αλλά ανεξαρτητα απο το αν εχει γραμμη η ασυρματη ή οχι ο βομβος παρουσιαζεται (στην σταθερη).
Η παλια συσκευη ηταν αψογη και τα στατιστικα της γραμμης μου δεν μεταβαλλονταν ειτε ειχα τις συσκευες τηλεφωνου ειτε οχι. Ειτε ηταν σε αναμονη ειτε σε συνομιλια.

Εχω παρει ενα φιλτρο αλλά οπως και να εχει το οτι δημιουργει βομβο στην αλλη συσκευη ειναι εκτος απο ενοχλητικο και "περιεργο".

Νικαετός
24-12-07, 02:57
Δοκίμασε με φίλτρο patent. Κάτι μου λέει πως και ο θόρυβος θα εξαφανισθεί. ;)

Patentman
24-12-07, 03:01
Θα δοκιμασω και με φιλτρο, αυριο (θελω μια μπριζα).

Θα δοκιμασω να αποσυνδεσω την γραμμη και απο το ρουτερ ωστε να δω αν παρουσιαζεται ο βομβος.

Patentman
24-12-07, 10:36
Καλημερα.

Εβγαλα την γραμμη απο το ρουτερ (για λογους πιθανου βρογχου) και δοκιμασα.
Τα ιδια. Ακουγεται βομβος στο αλλο τηλεφωνο. Δεν θα επρεπε.

Θα δοκιμασω μια αλλη ασυρματη συσκευη Siemens που υπαρχει σε γειτονικο σπιτι. Αν παιξει σωστα πηγα και πηρα Siemens ή οτιδηποτε φτιαχνεται εκτος Κινας.

Αν βρω μπριζα θα δοκιμασω και το φιλτρο πριν αλλαξω το Panasonic.

Αυτο που θελω να πω παντως ειναι οτι με "εσωσε" οτι η σταθερη τηλεφωνικη συσκευεη ειναι ευαισθητη στις παρεμβολες. Ετσι "διαπιστωσα" το προβλημα παρεμβολων του Panasonic.

Μπορει βεβαια να επεσα σε ελαττωματικο κομματι.

Νικαετός
24-12-07, 10:52
Δεν αποκλείεται, αλλά το πιθανότερο είναι η έλλειψη φίλτρου. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. (2 panasonic και 2 siemens). Μόλις έβγαζα το φίλτρο από το σταθερό...προβλήματα.

Patentman
24-12-07, 10:58
Θα το δοκιμασω, με επεισες :) (να παρω πρωτα μια μπριζα -επιτελους).

Patentman
24-12-07, 15:21
Εφτιαξα ολες τις συνδεσεις με RJ11, τοποθετησα και φιλτρα.
Αν και πριν την νεα ασυρματη συσκευη ολα δουλευαν ρολοϊ, η παλια ασυρματη δεν δημιουργουσε κανενα προβλημα.

Μετα την τοποθετηση φιλτρου και στην σταθερη συσκευη (η ασυρματη ειχε παντα) το μονο που βελτιωθηκε ηταν οι αποσυγχρονισμοι.

Ο βομβος υπαρχει ειτε εχει συνδεμενη γραμμη η ασυρματη συσκευη ειτε απλα ειναι στην πριζα.

Δοκιμαστηκε και ενα Siemens A150 Made in Germany και τα ιδια, απλα σε μικροτερο βαθμο.

Το μονο που μενει ειναι να αποχωριστουν οι δυο συσκευες η μια την αλλη. Μολις απομακρυνεις μια απο τις δυο ο βομβος σταματαει.
Μου την δινει βεβαια η υπαρξη βομβου αλλά αν το παρουσιαζουν και αλλες ασυρματες συσκευες τοτε δεν εχω και πολλες επιλογες...

Μια φορά λυθηκε το προβλημα αποσυγχρονισμων με το φιλτρο.
Ευχαριστω sdikr & Νικαετός :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.