PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι θα κανω με το SNR??



absolutely silent
24-12-07, 03:05
Μετα απο δοκιμες και αφου εχω θορυβο 8 στα 14973κβιτ, κατεληξα οτι η κεντρικη-πρωτη τλεφωνικη πριζα εχει 4 μοναδες παραπανω snr δηλ 12. Με αφορμη αυτο δομαζοντας το ρουτερ στο επομενο δωματιο που φτανει η γραμμη διαπιστωνω οτι και εκει εχει 12 θορυβο. Τελος, το επομενο σε σειρα δωματιο ειναι το δικο μου. Εκει ο θορυβος ειναι 8! Ανακεφαλαιωνοντας εχουμε ...κεντρικη πριζα 12 θορυβο, επομενο δωματιο συμφωνα με τα κουτια που περνανε τα καλωδια, και εκει 12 θορυβο.Το 2ο δωματιο μετα την κεντρικη πριζα ειναι το δικο μου με 8 θορυβο.

Ποια η γνωμη σας? Τι μπορει να συμβαινει μεταξυ πρωτου και δευτερου δωματιου και εχω 4 μοναδες διαφορα στον θορυβο? Πως μπορω να το διορθωσω,και γενικα να καθαρισω γραμμη απο εξω μεχρι κατανεμητη ωστε να ανεβασω snr?Οι τεχνικοι που στελνει η ον με 54 ευρω, τι μπορουν και ξερουν να κανουν?

Οποιος εχει αντιστοιχη εμπειρια ευπροσδεκτος.

Avesael
24-12-07, 03:24
Έχεις δοκιμάσει να άλλάξεις πρίζα;
Παίζει να είναι θέμα καλωδίωσης, αλλά με 2 σημεία να σου βγάζουν 12db και το ένα 8, με τα ίδια καλώδια να παιρνούν, είναι λιγο περίεργο...
Για αρχή θα σου έλεγα να άλλαζες πρίζα εκεί που σου δίνει τα 8db και μετά βλέπεις τι παίζει...

absolutely silent
24-12-07, 12:40
Καλημερα.Πριζα αλλαγμενη rj-45 γιατι χρησιμοποιω sstp καλωδιο αντι τηλεφωνου κλασικο.και οχι μονο μια φορα αλλαγμενη.Αλλαξα ετσι και αλλιως 3 πριζες για δοκιμες, εξυσα τον χαλκο στις επαφες που ειχε μπογιες απο οταν ηταν οικοδομη το σπιτι,αλλα τπτ.Το ιδιο.8 θορυβο αυτη και οι αλλες 12.
@ultracg7: θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσες να ρωτησεις την γνωμη καποιου δικου σου προσωπου (δεν θυμαμαι καλα) που ειχες πει οτι ηταν στον οτε. Τι θα μπορουσα να κανω και τι παιζει να ειναι?

........Auto merged post: absolutely silent added 17 Minutes and 42 Seconds later........

ισχυει οτι αν θεωρητικα 2 σπιτια ειχαν ιδιο χαλκο, ιδιεσ υποδομες και ιδανικες συνθηκες,αλλα το ενα πιο μακρια απο το κεντρο απο οτι το αλλο, τοτε περα απο το attenuation που θα ηταν μεγαλυτερο , θα ηταν και ο θορυβος πιο ψηλος(snr χαμηλοτερο) στο σπιτι που ειναι πιο μακρια απο το κεντρο?

........Auto merged post: absolutely silent added 105 Minutes and 47 Seconds later........

Σκεφτηκα μηπως απο το ενα δωματιο μεχρι το δικο μου οπου και παρατηρω μειωμενο snr, το καλωδιο του τηλεφωνου τρεχει μεσα μονο σε ενα σωληνα μαζι με το ρευμα. Λαθος δηλ ή απερισκεψια του ηλεκτρολογου. Σε αυτη την περιπτωση τι κανω?

Avesael
24-12-07, 14:21
Καλημερα.Πριζα αλλαγμενη rj-45 γιατι χρησιμοποιω sstp καλωδιο αντι τηλεφωνου κλασικο.και οχι μονο μια φορα αλλαγμενη.Αλλαξα ετσι και αλλιως 3 πριζες για δοκιμες, εξυσα τον χαλκο στις επαφες που ειχε μπογιες απο οταν ηταν οικοδομη το σπιτι,αλλα τπτ.Το ιδιο.8 θορυβο αυτη και οι αλλες 12.
@ultracg7: θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσες να ρωτησεις την γνωμη καποιου δικου σου προσωπου (δεν θυμαμαι καλα) που ειχες πει οτι ηταν στον οτε. Τι θα μπορουσα να κανω και τι παιζει να ειναι?

Θα ρωτήσω και θα σου πω...

........Auto merged post: absolutely silent added 17 Minutes and 42 Seconds later........

ισχυει οτι αν θεωρητικα 2 σπιτια ειχαν ιδιο χαλκο, ιδιεσ υποδομες και ιδανικες συνθηκες,αλλα το ενα πιο μακρια απο το κεντρο απο οτι το αλλο, τοτε περα απο το attenuation που θα ηταν μεγαλυτερο , θα ηταν και ο θορυβος πιο ψηλος(snr χαμηλοτερο) στο σπιτι που ειναι πιο μακρια απο το κεντρο?

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

........Auto merged post: absolutely silent added 105 Minutes and 47 Seconds later........

Σκεφτηκα μηπως απο το ενα δωματιο μεχρι το δικο μου οπου και παρατηρω μειωμενο snr, το καλωδιο του τηλεφωνου τρεχει μεσα μονο σε ενα σωληνα μαζι με το ρευμα. Λαθος δηλ ή απερισκεψια του ηλεκτρολογου. Σε αυτη την περιπτωση τι κανω?
Πολύ πιθανό...
Μπορείς να το ελέγξεις αυτό;


Απαντήσεις

giannhs1984
24-12-07, 14:39
με ενα καλωδιο ρευματος δεν εχει προβλημα αλλα εαν ειναι δυο αντικριστα και στη μεση του τηλεφωνου ε μπορεις απο το να δεις θεοτρελλα νουμερα αλλα παρε ενα αμπερομετρο να δεις τι παιζει

absolutely silent
24-12-07, 14:39
@ultracg7: Επειδη ειναι φρεσκοβαμμενο το σπιτι θελω πρωτα να αποκλεισω ολες τις αλλες περιπτωσεις και ελεγχους-λυσεις και μετα να μπω στην διαδικασια να ανοιξω κουτια για να το ελεγξω.Μετα ξανα βαψιμο;). Σε ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια. Απλα και εγω μονος προσπαθω να βρω μια λυση. Αμαρτια να εχω καλυτερη γραμμη και μονο στο δωματιο να εχω προβλημα. Κ δεν μπορω να παω αλλου το ρουτερ. Ειναι πολυ δυσκολο αυτο.

Avesael
24-12-07, 14:43
Υπάρχει η λύση να το πας σε πρίζα με 12db και να το δουλέψεις ασύρματα...

Βέβαια με την TV, ίσως υπάρξει πρόβλημα... :hmm:

absolutely silent
24-12-07, 15:07
ακριβως αυτο ειναι το ενα προβλημα. το αλλο ειναι γενικα οτι πρπει να ξηλωσω ολοκληρα καναλακια που εχω με τα utp μου, και γενικα μια αναδιοργανωση που θα παρει μερες.τηλεοραση που θα παιζει με tv box ειναι μεσα στο δωματιο με τα 8db.οποτε το ρουτερ δεσμευεται να ειναι εκει.ασε σου λεω εχω τρελαθει να βρω μια λυση γιατι την γραμμη την εχω καλη.δεν ειναι οτι ειναι προβληματικη και που να μπαινω τωρα να ψαχνω.για ενα δωματιο ρε γμτ.
Οποτε εχεις μια απαντηση ή ρωτησεις ποσταρε ή στειλε μου ενα pm.
Και παλι σε ευχαριστω πολυ.

porcupine
25-12-07, 01:43
πόσες συσκεύες τηλεφώνου έχεις?
δοκίμασε αν έχεις πάνω απο 2 να αφαιρεσεις την μία και κατά κύριο λόγο ασύρματο τηλέφωνο.

absolutely silent
26-12-07, 22:29
πόσες συσκεύες τηλεφώνου έχεις?
δοκίμασε αν έχεις πάνω απο 2 να αφαιρεσεις την μία και κατά κύριο λόγο ασύρματο τηλέφωνο.

εχω ασυρματη συσκευη αλλα ολες τις μετρησεις που εκανα τις εκανα χωρις καμια συσκευη πανω και το ρουτερ κατευθειαν στις πριζες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.