PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά οι Eizo?



Σελίδες : [1] 2 3

nickolas2005
24-12-07, 05:21
Θέλω να πάρω μία οθόνη για τον αδερφό μου. Γενική χρήση του υπολογιστή και παιχνίδια. Πάντα ακουγα για τις eizo και έτσι είπα να προτιμήσω μία αυτή τη φορά..

Είδα οτι οι 19αρες κυμαίνονται στα 280ε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299...

Το θέμα είναι ότι με τόσα χρήματα απο ότι είδα υπάρχουν λύσεις απο άλλες εταιρείες σε μεγαλύτερες ιντσες...

Και ρωτώ. Αξίζει να δώσω τα λεφτά για την eizo.?

Διαθέτω μεχρι 300 - 350ε και προτιμώ να πάρω μία πολύ καλή 19άρα παρά μία μέτρια 22αρα πχ.. Θέλω δηλ ότι καλύτερο υπάρχει για αυτά τα λεφτά χωρίς να με ενδιαφέρουν τόσο οι ιντσες.

Τι να επίλεξω?

freeman
24-12-07, 06:00
Για την οθόνη που βρήκες http://www.prad.de/en/guide/screen3087.html
Το site αυτό ψάξτο, έχει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για tft οθόνες, αναλυτικά χαρακτηριστικά και reviews.
Η οθόνη που αναφέρεις έχει TN panel. Τα panel αυτά, ενώ έχουνε καλούς χρόνους απόκρισης, γενικά δεν τα πάνε καλά σε απεικόνιση χρωμάτων, στις γωνίες θέασης και στο contrast.
Ρίξε και μια ματιά στο buyers guide.
Αν έχεις χρόνο επίσης πήγαινε σε ένα μαγαζί που την έχει να τη δεις από κοντά.
Εγώ έχω κανα χρόνο την S1931 που είναι πιο ακριβή(έχει panel S-PVA) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Επίσης σκέψου αν θέλεις οθόνη με αναλογίες 4:3 ή 16:9.
Ένα άλλο θέμα είναι η εγγύηση για τα ελαττωματικά pixels
Η Eizo νομίζω έχει zero pixel εγγύηση για το πρώτο εξάμηνο και 5 χρόνια εγγύηση για τα υπόλοιπα.

glxalex
24-12-07, 13:17
μια χαρα απεικονιση χρωματων εχει μην τρελαθουμε κιολας.παρε αυτη που λες.επειδη εχω την ιδια και ειμαι υπερευχαριστημενος αξιζει τα λεφτα.1.δεν κουραζει στα ματια,2.δεν προκειτε να σου καει pixel(εκτος.....)3.τα καλυτερα χρωματα εχει για να μην κουραζουν τα ματια.αν το κοκκινο θες να στο δειχνει κοκκινο της φωτιας......4.πολυ καλη εγγυση.καλυτερη απο τις αλλες εταιριες και απο κει καταλαβαινεις την ποιοτητα της οθονης.5.γωνιες θεασης εχει 170-170.απ τις καλυτερες γωνιες θεασης.6.πολυ καλη αποκριση αν θυμαμαι καλα εχει 4ms - 2ms.7,μπορεις να ρυθμισεις το υψος της και να την γυρισεις δεξια αριστερα.οχι σαν κατι αλλες που ειναι σαν τσολιαδες,.8.εχει φωτοκυταρο για να ρυθμιζει αυτοματα την φωτηνοτητα κ.α αναλογα με το αν ειναι σκοτεινο το δωματιο η οχι(πολυ καλο).9και VGA εξοδο και DVI.αν θες συνδεεις 2 pc πανω της και με ενα κουμπι πας απο το ενα pc στο αλλο.10.Θες κι αλλα?

WAntilles
24-12-07, 13:40
Ε όχι και μια χαρά χρώματα τα TN panel. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Έχω εδώ πέρα μία LG-1980Q (TN panel) και μία EIZO-S-1910 (MVA Panel).

Άμα δεις τα χρώματά τους, στην πρώτη σε πιάνει εμετός, ενώ στη δεύτερη απολαμβάνεις ρεαλισμό και στιλπνότητα ακόμα και στα πιο δύσκολα θέματα.

Άσε που οι EIZO έχουν άπιαστα-απίθανα-μοναδικά presets που δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, και επιπλέον αισθητήρα φωτισμού του χώρου σου.

lou.nick
24-12-07, 14:00
Οι Eizo δίνουν zero pixel warranty; Ενδιαφέρομαι για αγορά αλλά θέλω να έχει 0 pixel warranty.

sdikr
24-12-07, 14:51
Οι Eizo δίνουν zero pixel warranty; Ενδιαφέρομαι για αγορά αλλά θέλω να έχει 0 pixel warranty.

Μόνο αν αγοραστεί απο την ελληνική αντιπροσωπεία (οχί δηλαδή απο κάποιο κατάστημα στην ευρώπη )

lou.nick
24-12-07, 15:28
Ok Σπύρο. Θα το κοιτάξω, όταν βρω τα χρήματα... :whistle:

ipo
24-12-07, 16:51
Θέλω να πάρω μία οθόνη για τον αδερφό μου. Γενική χρήση του υπολογιστή και παιχνίδια. Πάντα ακουγα για τις eizo και έτσι είπα να προτιμήσω μία αυτή τη φορά..

Είδα οτι οι 19αρες κυμαίνονται στα 280ε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299...
Δεν έχω χρησιμοποιήσει Eizo, αλλά ακούω τα καλύτερα. Αν πάρεις όμως Eizo, πάρε σοβαρή Eizo. Αυτή που δείχνεις είναι από τις χειρότερες της εταιρείας. Έχει TN panel και αντίθεση 700:1.

Κοίτα να πάρεις κάποια με MVA/PVA panel, 1000:1 αντίθεση (μην τη συγκρίνεις με τις dynamic που δίνουν μέχρι και 5000:1 αντίθεση. Της Eizo είναι typical η τιμή όχι dynamic.) και φυσικά με DVI.

Αυτή που δείχνεις είναι σαν να λες ότι είναι Cevrolet, ενώ στην πραγματικότητα είναι Daewoo.

manoulamou
24-12-07, 17:09
Για την οθόνη που βρήκες http://www.prad.de/en/guide/screen3087.html
Το site αυτό ψάξτο, έχει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για tft οθόνες, αναλυτικά χαρακτηριστικά και reviews.
Η οθόνη που αναφέρεις έχει TN panel. Τα panel αυτά, ενώ έχουνε καλούς χρόνους απόκρισης, γενικά δεν τα πάνε καλά σε απεικόνιση χρωμάτων, στις γωνίες θέασης και στο contrast.
Ρίξε και μια ματιά στο buyers guide.
Αν έχεις χρόνο επίσης πήγαινε σε ένα μαγαζί που την έχει να τη δεις από κοντά.
Επίσης σκέψου αν θέλεις οθόνη με αναλογίες 4:3 ή 16:9.
Ένα άλλο θέμα είναι η εγγύηση για τα ελαττωματικά pixels
Η Eizo νομίζω έχει zero pixel εγγύηση για το πρώτο εξάμηνο και 5 χρόνια εγγύηση για τα υπόλοιπα.
:oneup: Επισης για πληροφοριες, γλωσσαρι, τεχνικες προδιαγραφες
πολυ καλο site αυτο: http://www.tftcentral.co.uk/specs.htm
Θα συμφωνησω με την τοποθετηση στο αρχικο post
καλυτερα αριστη οθονη με μικροτερη διαγωνιο!!!:)

glxalex
24-12-07, 17:16
δηλαδη μου λες οτι s1911 ειναι η χειροτερη τις σειρας?η καλυτερη 19αρα εχει βγει σε παρα πολλα τεστ και συγκρισεις.2006-2007 ειναι η καλυτερη που εχει βγει.οταν βγηκε εχει 400ευρω.γιατι αραγε???μηπως γιατι ειναι κορυφη??

ipo
24-12-07, 17:46
δηλαδη μου λες οτι s1911 ειναι η χειροτερη τις σειρας?η καλυτερη 19αρα εχει βγει σε παρα πολλα τεστ και συγκρισεις.2006-2007 ειναι η καλυτερη που εχει βγει.οταν βγηκε εχει 400ευρω.γιατι αραγε???μηπως γιατι ειναι κορυφη??
Πιστεύω ότι το γεγονός ότι την έχεις αγοράσει, επιφέρει σημαντικό μέρος υποκειμενικότητας σε θετικά σχόλια προς αυτή.

Δεν θεωρώ κακή την οθόνη. Απλά πιστεύω ότι το TN panel της και το μειωμένο contrast, την καθιστούν υποδεέστερη από τις καλές Eizo.

Επίσης πιστεύω ότι τα χρήματα που κοστίζει ένα προϊόν δεν μαρτυρούν την ποιότητά του. Αν εσύ την πήρες επειδή είναι ακριβή και νιώθεις όμορφα με αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

haHa
24-12-07, 17:53
Καλυτερα να αποφυγεται την 1911 γιατι εχει tn panel και κοστιζει αρκετα ακριβα για οθονη με tn panel.
Η 1931 με pva panel και 350 ευρω τιμη ειναι μακρα καλυτερη επιλογη.

Και η eizo δινει 0 pixel εγγυηση για 6 μηνες.

stinkwurst
24-12-07, 18:01
Από τη στιγμή που πρωτοαγόρασα EIZO δεν άλλαξα! Χωρίς να θέλω να λέω χιλιοειπωμένα πράγματα σε μερικά περιφερειακά ότι πληρώνεις παίρνεις. Πως να συγκρίνω τις Aoc και Lg με την απεικόνιση των Eizo;

manoulamou
24-12-07, 19:20
Πιστεύω ότι το γεγονός ότι την έχεις αγοράσει, επιφέρει σημαντικό μέρος υποκειμενικότητας σε θετικά σχόλια προς αυτή.



Ισως εχεις δικιο καποιοι σιγουρα παινευουν αυτα που εχουν
ιδιως εαν εδωσαν ενα σκασμο λεφτα,
παντως εγω θα παραδεχομουν τα ελαττωματα εαν ηταν εμφανη
για να βοηθησω και τους αλλους να μην την πατησουν...:)
Σιγουρα αρκετες φιρμες ειναι υπερ-τιμημενες οχι ολες, επισης
παιζουν ρολο η ζητηση/προσφορα και η (μη) παλαιοτητα της ενσωματωμενης τεχνολογιας!

glxalex
25-12-07, 00:51
ρε παιδια να σας εξηγησω κατι.δεν εχω τετοια κολληματα με τα λεφτα και αυτα.εχω δει παρα πολλες οθονες,ολες τις μαρκες,σαν την EIZO ομως λιγες.δεν λεω μπορει να μην εχει τα πιο ζωντανα χρωματα αλλα ειναι πολυ καλα για το panel της,και ξεκουραστα πανω απο ολα για τα ματια.και μην μου πειτε οτι διπλα στο EIZO δεν βαζατε τον ορο "αξιοπιστια"?καλυτερη σε χρωματα πιστευω ειναι αυτη που εχουν τα multirama expert στην στουρναρη,που ειναι για επιδειξη νομιζω acer ειναι,πολυ καλη,και οι lg καλες ειναι σε σχεση αποδοση/τιμη και οι viewsonic εχουν πολυ καλα χρωματα.ολες καλες ειναι ανλογα τι θελει ο καθενας και τι τσεπη εχει σαυτον τον κοσμο.

panil
25-12-07, 01:00
Eizo S1931 για 19αρι και δεν θα κοιτάξεις τίποτα άλλο.

Αφου την πάρεις βάλε δίπλα της όποιο άλλο 19αρι θες και θα καταλάβεις την διαφορά.

Για ακόμα καλυτερη σύγκριση βάλε διπλα της άλλο και κάνε extend το desktop και στο δεύτερο.
Ανοιξε οποιαδήποτε εφαρμογή και "τέντωσε" την και στις 2 οθονες (την ιδια εφαρμογή) για να έχεις απτά και σε πρωτο χρόνο συγκρίσιμα αποτελέσματα.

Εγώ έχω δίπλα της την Philips 190P7ES/10 (με TN film panel), η οποία τα καταφέρνει αρκετά καλά. Μόνο του θα ηταν κορυφή αλλά πως να χτυπήσεις την Eizo.

nikos1890
26-12-07, 02:54
...και εγω παιδια ειμαι σε διαδικασια αλλαγης πια απο την 17''crt.Eιμουν στο mediamarkt τις προαλλες και μεταξυ των BenQ,Samsung,LG , η ΕΙΖΟ ειχε διαφορα στα ματια μου.
Σκεφτομαι για την καινουργια 22αρα την FlexScan S2231W.Θα ξαναπαω να την δω παλι να παιζει αλλα και να ''πειραξω'' λιγο το pc απο οπου ειναι συνδεδεμενες ολες.

yannis28
02-01-08, 01:56
Άλλος ένας υπερευχαριστημένος χρήστης της S1931 εδώ. Εννοείται ότι είναι τσιμπημένη, αλλά και υπέροχη. Θα σου πρότεινα να πάρεις EIZO, όποιο μοντέλο φθάνουν τα χρήματα που διαθέτεις.

Ice-Blade
03-01-08, 14:08
EIZO. Καλές οθόνες (οι καλύτερες ίσως) αλλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους

Burning Skies
03-01-08, 14:19
EIZO. Καλές οθόνες (οι καλύτερες ίσως) αλλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους

Επί κυριαρχίας των CRT κατά τη γνώμη μου τα άξιζαν με το παραπάνω. Τώρα όμως με τις LCD τις θεωρώ απλά πολυτέλεια... Αν σας περισσεύουν ναι, αλλιώς σε καμία περίπτωση...

kerneld
04-01-08, 01:10
....Τώρα όμως με τις LCD τις θεωρώ απλά πολυτέλεια... Αν σας περισσεύουν ναι, αλλιώς σε καμία περίπτωση...

+1.

Σε ακριβές TFT "επενδύεις" αν κάνεις εντελώς εξειδικευμένη δουλειά π.χ. επαγγελματική επεξεργασία φωτογραφιών. Και όταν λέμε ακριβά μοντέλα με καταπληκτικά χρώματα κτλ στις 19" δεν εννοούμε το S1931 αλλά κάτι σαν το Eizo Coloredge CG19 που κοστίζει 3 φορές τα λεφτά του πρώτου.

manoulamou
04-01-08, 12:37
Επί κυριαρχίας των CRT κατά τη γνώμη μου τα άξιζαν με το παραπάνω.
Τώρα όμως με τις LCD τις θεωρώ απλά πολυτέλεια...
Αν σας περισσεύουν ναι, αλλιώς σε καμία περίπτωση...
Υπαρχουν παντα καποιες ενδιαμεσες αξιοπιστες λυσεις για μη επαγγελματιες
που ομως σκεπτονται εκτος της τσεπης και την υγεια + ματακια τους μακροχρονια...
(περαν ολων των αλλων που ριχνουν το κοστος ενος προϊοντος;))

Ice-Blade
04-01-08, 13:07
Επί κυριαρχίας των CRT κατά τη γνώμη μου τα άξιζαν με το παραπάνω. Τώρα όμως με τις LCD τις θεωρώ απλά πολυτέλεια... Αν σας περισσεύουν ναι, αλλιώς σε καμία περίπτωση...

Έχεις δίκιο, συμφωνώ.

johnk10
04-01-08, 15:13
Για ΄μενα οι Eizo ειναι πλεον μονο ονομα.Υπαρχουν ενα καρο πολυ καλυτερες οθονες με πολυ ανεβασμενο refresh rate (δεν κουραζει δηλαδη) με πολυ καλο quality και κατανομη χρωματων κατι δηλαδη σαν τις Nokia.(η κορυφαια εταιρια στα ηλεκτρονικα και για την υγεια μας)

panil
04-01-08, 21:31
Για να το λέτε κάτι θα ξέρετε.
Εγώ πάντως ότι άλλο σε 19αρι LCD εχω βάλει δίπλα στο S1931, απλά χάνει από λίγο έως παααρα πολύ.

Πάντα μέτρο σύγκρισης τα μάτια μου. Ούτε colour calibration ούτε εξειδικευμένο hardware έχω.
Επίσης το γεγονός ότι το κοιτάω ~10 ώρες την ημέρα και δεν βλέπω μυγάκια σίγουρα κάτι λέει.

gkats2002
06-01-08, 07:00
Έχω εδώ πέρα μία LG-1980Q (TN panel) και μία EIZO-S-1910 (MVA Panel). Άμα δεις τα χρώματά τους, στην πρώτη σε πιάνει εμετός, ενώ στη δεύτερη απολαμβάνεις ρεαλισμό και στιλπνότητα ακόμα και στα πιο δύσκολα θέματα. Άσε που οι EIZO έχουν άπιαστα-απίθανα-μοναδικά presets που δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, και επιπλέον αισθητήρα φωτισμού του χώρου σου.

Έχω και εγώ μια 1980Q και μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή της, εξάλλου είναι για καθαρά ψυχαγωγική χρήση. Όσο για τον αισθητήρα φωτισμού των Eizo, δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο, ειδικά όταν θέλεις σταθερή απόδοση κάτω από ελεγχόμενο φωτισμό.


δηλαδη μου λες οτι s1911 ειναι η χειροτερη τις σειρας?η καλυτερη 19αρα εχει βγει σε παρα πολλα τεστ και συγκρισεις.2006-2007 ειναι η καλυτερη που εχει βγει.οταν βγηκε εχει 400ευρω.γιατι αραγε???μηπως γιατι ειναι κορυφη??

Όσο επίσης για το συγκεκριμένο μοντέλο της Eizo, αν θέλεις να πειστείς για την χρωματική της απόδοση, φόρτωσε στο background ένα εννιαίο χρωματικό φόντο κόκκινο και θαύμασε την διαβάθμιση από πορτοκαλί σε κόκκινο που παρουσιάζεται από επάνω προς τα κάτω!!!

Μακράν μόνιτορ που όταν βγήκε είχε 400 ευρώ, όχι γιατί ήταν κορυφή, αλλά γιατί υπήρχε και το 1931, που ήταν ακριβότερο, οπότε έπρεπε να έχουν στην γκάμα τους και κάτι φθηνότερο. Είναι λοιπόν ένα φθηνό Eizo, που δεν αξίζει τα λεφτά του.

Τρία ίδια πήρε το αφεντικό μου στο ατελιέ, και το θεωρώ ότι χειρότερο έχω δεί - από όσα έχω δεί τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

WAntilles
06-01-08, 09:34
Έχω και εγώ μια 1980Q και μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή της, εξάλλου είναι για καθαρά ψυχαγωγική χρήση.

Με κάθε σεβασμό, μήπως είσαι καί μεθυσμένος;

Γιατί τα χρώματά της είναι πανάθλια.

Εξάλλου τί θα πει "καθαρά για ψυχαγωγική χρήση";

Να βλέπει το κόκκινο σατέν -> ξεφωνημένο μοβ, και το καφέ δέρμα -> πράσινο της μούχλας;

Δηλαδή δικαιολογούνται αυτά τα χρωματικά εκτρώματα αν είναι "καθαρά για ψυχαγωγική χρήση";

Τί άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα, ήμαρτον.

Μήπως να μας καίγονται και δίσκοι και motherboards αν είναι "καθαρά για ψυχαγωγική χρήση";

tsomis
06-01-08, 09:34
Επισης εχω EIZO S1931 Full ευχαριστημενος
και ας ηταν λιγο τσιμπημενη.
Τωρα για τα ακριβοτερα μοντελα συμφωνω,
ειναι ποιο πολυ για επαγγελματιες.

dqtas
06-01-08, 12:23
Είχα μια EIZO CRT 17' δέκα χρόνια. ΄Ημουν πολύ ευχαριστημένος. Δεν χάλαγε με τίποτα.
Τελικά βαρέθηκα να τη βλέπω και την έδωσα δώρο. Αυτός που την πήρε συνεχίζει χωρίς
πρόβλημα. Πρόσφατα πήρα την S2411W και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ΄Εχει 5 χρόνια εγγύηση
και 0 pixel. Συνιστώ EIZO ανεπιφύλακτα.

gkats2002
06-01-08, 19:01
Με κάθε σεβασμό, μήπως είσαι καί μεθυσμένος; Γιατί τα χρώματά της είναι πανάθλια. Εξάλλου τί θα πει "καθαρά για ψυχαγωγική χρήση"; Να βλέπει το κόκκινο σατέν -> ξεφωνημένο μοβ, και το καφέ δέρμα -> πράσινο της μούχλας;


Μεθυσμένος δεν είμαι, δεν πίνω εξάλλου, και όταν λέω "ψυχαγωγική χρήση" εννοώ browsing, παιχνίδια και ταινίες, και όχι δουλειά απαιτήσεων χρωματικής πιστότητας, όμως δεν είναι τόσο τραγική η οθόνη, ειλικρινά, αν ήταν δεν θα την κρατούσα.

Δεν έχω κάτσει να την μετρήσω με ακρίβεια - υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία για αυτή τη δουλειά - αλλά οι αποκλίσεις δεν είναι μεγάλες, και σίγουρα είναι αξιόλογο μόνιτορ.

dantouan
06-01-08, 19:05
Επί κυριαρχίας των CRT κατά τη γνώμη μου τα άξιζαν με το παραπάνω. Τώρα όμως με τις LCD τις θεωρώ απλά πολυτέλεια... Αν σας περισσεύουν ναι, αλλιώς σε καμία περίπτωση...

Πολυ σωστα και απο την στιγμη μαλιστα που παρολο που ειναι αρκετα πιο ακριβες δεν δινουν "0 pixel quarantee" :down:

Sovjohn
06-01-08, 21:18
Κακά τα ψέματα, σε CRT όπου έπαιζαν παράγοντες ακτινοβολίας, refresh rate, κτλ κτλ, οι ΕΙΖΟ ήταν κορυφαίες. Πολλές φορές ήταν λίγο άσχημες :twisted: αλλά κορυφαίες. Τώρα πια, τις θεωρώ και εγώ πολυτέλεια...Απλά στο budget που έχει κάποιος για TFT οθόνη παίρνει ότι καλύτερο μπορεί, και τέλος.

Εγώ άλλαξα την ψιλοαρχαία μου Philips 17'' 170B4 TFT με μια 20'' Samsung BW205 και είναι φοβερή. Δεν είναι τέλεια, δεν έχει τέλεια χρώματα πιθανόν, έχει ΤΝ panel, αλλά την πήρα 200κάτι Ε. Μου αρκεί.

Όταν κάποτε αποφασίσω να έχω τέλειες επιδόσεις και design στα ηλεκτρονικά κάθε είδους, θα πλημμυρίσω το σπίτι Bang & Olufsen, θα το βάλω και υποθήκη για να τα πληρώσω =) και όλα ΟΚ!

atheos71
08-01-08, 16:14
To αν αξίζει ή όχι κάτι πάντα είναι συνηρτημένο με την οικονομική μας κατάσταση.Επομένως ,υπό την επήρεια
του υποκειμενικού αυτού κριτηρίου δε μπορούμε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.Αν αξίζει το κόστος
του κάποιο προιόν ,δεν έχει να κάνει με την εμπορική του τιμή(είναι κάτι πλασματικό).Αν θέλουμε τώρα να συγκρίνουμε προιόντα ,μάρκες βγάζουμε τις ταμπελίτσες των τιμών και σε ομοειδή -πάντα- στοιχεία τα
περνάμε από comparison.Γνώμη μου για την εν λόγω εταιρία είναι ότι στον τομέα της είναι κορυφή ,αλλά
τις περισσότερες φορές τον κύριο λόγο...έχει η τσέπη μας.

PetApollo
08-01-08, 17:11
To αν αξίζει ή όχι κάτι πάντα είναι συνηρτημένο με την οικονομική μας κατάσταση.Επομένως ,υπό την επήρεια
του υποκειμενικού αυτού κριτηρίου δε μπορούμε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.Αν αξίζει το κόστος
του κάποιο προιόν ,δεν έχει να κάνει με την εμπορική του τιμή(είναι κάτι πλασματικό).Αν θέλουμε τώρα να συγκρίνουμε προιόντα ,μάρκες βγάζουμε τις ταμπελίτσες των τιμών και σε ομοειδή -πάντα- στοιχεία τα
περνάμε από comparison.Γνώμη μου για την εν λόγω εταιρία είναι ότι στον τομέα της είναι κορυφή ,αλλά
τις περισσότερες φορές τον κύριο λόγο...έχει η τσέπη μας.

συμφωνώ απόλυτα. άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα τις κουκοβάγιας. απλά να ξαναπώ κάτι που είπα σε ένα άλλο thread. Η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί τόσο πολύ που με φτηνά υλικά κατασκευάζουνε αποδοτικά προιόντα. Έτσι δικαιολογούντε τα προιόντα Υψηλής απόδοσης/Χαμηλή τιμή . Σε καμία όμως περίπτωση η ποιότητα κατασκευής τους δεν είναι εφάμιλη με αυτήν των ακριβών προιόντων. Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε απόδοση. όμως ένας μέσος καταναλωτής πολλές φορές δεν μπορεί να διακρύνει αυτό το κάτι παραπάνω που έχει το ακριβό προιόν.

nickolas2005
19-01-08, 06:49
Για την eizo 1932 τι λέτε? Καλύτερη φαντάζομαι απο την 1931, ε?

Chris_Nik
19-01-08, 09:44
Καλημέρα παιδιά....
Εγώ μια S1910 εδω και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά τον τελευταίο καιρό σκέπτομαι να πάρω την TFT 24'' HD2441W Black.

Αυτό που σκέπτομαι είναι αν είναι μεγάλη η 24 και απλά θα με κουράσει..... Καμια ιδέα απο κανενα κατοχο 24....?

Patentman
19-01-08, 09:56
Σχετικο με το νημα μιας και ο nickolas2005 ρωτησε και για αυτο, αν αξιζει να παρει την καλυτερη 19" ή μια μεγαλυτερη.

Οχι θα σε κουρασει, τι λεμε τωρα! Αυτο ειναι τηλεοραση, οχι monitor.
Τηλεοραση σημαινει αφηνω μετρα αποστασης, monitor σημαινει καθομαι κοντα μιας και δεν εχω χωρο αλλά με ενδιαφερει κιολας η λεπτομερεια καθως και η αναγνωση κειμενου.
Αν καθομαι κοντα τοτε για να διαβασω το κειμενο θα κουναω το κεφαλι και τα ματια περα-δωθε (για να καλυψω την επιφανεια).

Απο την αλλη οσοι εχουν αγορασει 24" θα σου πουν το αντιθετο, μιας και ο εντυπωσιασμος παντα υπερνικαει την λογικη.

Μια 19" στους 80-120 ποντους μακρια ειναι το καλυτερο.

Οσο αφορα τα πολλαπλα παραθυρα και ετσι μειωση του πλατους παραθυρου στα πλαισια που θα εμφανιζοταν και σε μια 19" δεν ειναι και τοσο σημαντικη η διαφορά, μιας και το υψος σελιδας παιζει μεγαλο ρολο.

Μια 24" θα ηταν καλη σε ταινιες, παιχνιδια (θελει και καλη καρτα ομως), και σε επεξεργασια βιντεο, μουσικη.
Σε κανονικη χρηση Η/Υ ειναι ασκοπα περιττη και αχρηστη.

Παντως εχει πολυζητηθει το ζητημα, καλο θα ηταν να μεινουμε στην επιλογη 19" που ψαχνει ο nickolas2005 και να μην του χαλασουμε το νημα.

LiveTVRadio
19-01-08, 09:58
Θέλω να πάρω μία οθόνη για τον αδερφό μου. Γενική χρήση του υπολογιστή και παιχνίδια. Πάντα ακουγα για τις eizo και έτσι είπα να προτιμήσω μία αυτή τη φορά..

Είδα οτι οι 19αρες κυμαίνονται στα 280ε http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299...

Το θέμα είναι ότι με τόσα χρήματα απο ότι είδα υπάρχουν λύσεις απο άλλες εταιρείες σε μεγαλύτερες ιντσες...

Και ρωτώ. Αξίζει να δώσω τα λεφτά για την eizo.?

Διαθέτω μεχρι 300 - 350ε και προτιμώ να πάρω μία πολύ καλή 19άρα παρά μία μέτρια 22αρα πχ.. Θέλω δηλ ότι καλύτερο υπάρχει για αυτά τα λεφτά χωρίς να με ενδιαφέρουν τόσο οι ιντσες.

Τι να επίλεξω?

Εχουν πολυ καλή ποιοότητα κατασκευής, και πιστεύω ναι αξίζουν. ( Έχω samsung και ειναι πολυ καλη επίσης ).

Chris_Nik
19-01-08, 10:00
Οκ ευχαριστώ......

Σωστός on topic please......

ipo
22-01-08, 17:39
Προσωπικά έχω βολευτεί πολύ με 22". Δεν θεωρώ πολύ καλό το panel που έχω (TN γαρ), αλλά η εποπτεία μίας οθόνης 22" είναι πολύ βολική μερικές φορές. Εννοείται ότι σε εφαρμογές γραφείου δεν κάνεις maximize τα παράθυρα, αλλά κατακόρυφη παράθεση δύο παραθύρων, ώστε να δουλεύεις παράλληλα. Όταν δε χρειάζεσαι 2ο ανοικτό παράθυρο, απλά χρησιμοποιείς τα 2/3 της οθόνης και αφήνεις το υπόλοιπο για sidebar ή δεν του δίνεις σημασία.

Πάντως κι εγώ θεωρώ ότι καλύτερο είναι να πάρει κάποιος μία PVA/MVA 19" παρά μία TN 22". Υπενθιμίζω ότι οι 19" EIZO με S-PVA panel κοστίζουν περί τα 400 ευρώ. Η 1911 που έχει κάτω από 300 ευρώ, έχει TN panel και πιστεύω ότι δεν αξίζει τα χρήματά της.

petasis
23-01-08, 14:26
Παιδιά, για εμένα οι EIZO δεν είναι κάτι παραπάνω από άλλες μάρκες (στα ίδια χρήματα πάντα - δεν αναφέρομαι στα πολύ ακριβά μοντέλα τους). Ούτε στις CRT ήταν. Έχω δει με τα μάτια μου να αγοράζει EIZO CRT και να την αλλάζει στο τρίμηνο με sony trinitron γιατί τον κούραζε.
Έκανα μια βόλτα χτες από πλαίσιο Στουρνάρη, και όντως αυτή που έπαιζε καλύτερα ήταν μια EIZO στις 22". Από την άλλη, το ίδιο ακριβώς μοντέλο στις 24" ΔΕΝ έπαιζε καλά.
Αλλά δυστυχώς, η εδώ αντιπροσωπία θέλει προσοχή. Εμένα μου χάλασε EIZO το 2003, και μετά από 1,5 μήνα που δεν μου την επισκεύαζαν (γιατί περιμέναμε κάθε μέρα το πάνελ να μπει στο αεροπλάνο) έκανα καταγγελία και πείρα (τα 1530 ευρώ τότε) πίσω από το κατάστημα αγοράς.
Δεν έχω ταλαιπωρηθεί περισσότερο για οθόνη. Να τρέχω στο Μενίδι με την οθόνη στο χέρι... Χώρια που δεν κράτησε ούτε 2 μήνες το μόνιτορ.
Μάλιστα, λίγο μετά την καταγγελία άλλαξε και όνομα (όχι βέβαια επειδή έκανα καταγγελία :) ). Τότε λέγονταν BootVis, λίγο αργότερα MediaVis. Αν είναι βέβαια ακόμα αυτοί αντιπρόσωποι της EIZO (από τότε προφανώς δεν ξανα-ασχολήθηκα με EIZO) και δεν έχουν αλλάξει...

Επίσης, για τα 5 χρόνια (τα είχαν και τότε) θυμάμαι μια ρήτρα που τα αναιρούσε. Νομίζω λέγανε μέχρι κάποιες ώρες λειτουργίας, που σε καθημερινή χρήση βγαίναν κάπου στα 3,5 χρόνια. Ελπίζω να έχει αλλάξει και αυτό (προς το καλύτερο).

haHa
23-01-08, 14:33
Επίσης, για τα 5 χρόνια (τα είχαν και τότε) θυμάμαι μια ρήτρα που τα αναιρούσε. Νομίζω λέγανε μέχρι κάποιες ώρες λειτουργίας, που σε καθημερινή χρήση βγαίναν κάπου στα 3,5 χρόνια. Ελπίζω να έχει αλλάξει και αυτό (προς το καλύτερο).

Η ρητρα ισχυει ακομα

Η Περίοδος Εγγύησης περιορίζεται σε (i) πέντε (5) έτη από την ημερομηνία αγοράς του Προϊόντος, ή, στη λήξη των (ii) 30.000 ωρών χρήσης του Προϊόντος, με την προϋπόθεση, ωστόσο, ότι η Περίοδος Εγγύησης για την οθόνη LCD και το φως υπόβαθρου του Προϊόντος περιορίζεται σε τρία (3) έτη από την ημερομηνία αγοράς του Προϊόντος.


και πραγματι η mediavis ειναι ο αντιπροσωπος ,στους Αγ. Αναργυρους περιπου. (νομιζω Ανακασα λεγεται η περιοχη)


Παντως εγω που ειχα χρειαστει το service τους για να μου αλλαξουν μια οθονη για ενα καμμενο πιξελ,ειχα μεινει κατευχαριστημενος.
Μου την αλλαξαν επι τοπου,ελεγξαν την καινουρια οτι δεν εχει καμμενα πιξελ,με προετρεψαν να την κοιταξω και εγω ρωτωντας με αν ειμαι ικανοποιημενος και μετα μου την εδωσαν.

Σε 20 λεπτα ειχα καινουρια οθονη χωρις καμμενα πιξελ!



Θετικο της mediavis ειναι οτι ειναι η μοναδικη εταιρια που δινει στις eizo που εισαγει 0 πιξελ εγγυηση (εστω και για 6 μηνες) για τις οθονες ολων των μεγεθων (ακομα και τις 30")





Ομως γενικοτερα πολλα μοντελα της ειναι υπερτιμημενα και μπορεις να βρεις φθηνοτερα με καλυτερα χαρακτηριστικα.
Τα ακριβα της μοντελα ομως ειναι τοπ.

nickolas2005
23-01-08, 20:42
Στο ψητό τώρα. Θα πάρω τελικά 2 Eizo. Χρειάζομαι 2 οθόνες. Mεταξύ

EIZO 19'' S1931-SE GREY http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162340

και

EIZO TFT 20'' S2031W Black http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1017632

Ποια?

Μπορώ να διαθέσω και τα 539 της 20αρας. Να πάω για την 20άρα? Ειναι εφάμιλη σε ποιότητα με την 1931 απλώς μία ιντσα παραπανω?

Αν ναι, μεσα στην επομενη εβδομάδα θα την αγοράσω.

Chris_Nik
23-01-08, 20:48
Πάντως κι εγώ θεωρώ ότι καλύτερο είναι να πάρει κάποιος μία PVA/MVA 19" παρά μία TN 22". Υπενθιμίζω ότι οι 19" EIZO με S-PVA panel κοστίζουν περί τα 400 ευρώ. Η 1911 που έχει κάτω από 300 ευρώ, έχει TN panel και πιστεύω ότι δεν αξίζει τα χρήματά της.

Διαφορες μεταξυ σε PVA/MVA Και σε ΤΝ panel??????

sdikr
23-01-08, 20:58
Η ρητρα ισχυει ακομα



και πραγματι η mediavis ειναι ο αντιπροσωπος ,στους Αγ. Αναργυρους περιπου. (νομιζω Ανακασα λεγεται η περιοχη)


Παντως εγω που ειχα χρειαστει το service τους για να μου αλλαξουν μια οθονη για ενα καμμενο πιξελ,ειχα μεινει κατευχαριστημενος.
Μου την αλλαξαν επι τοπου,ελεγξαν την καινουρια οτι δεν εχει καμμενα πιξελ,με προετρεψαν να την κοιταξω και εγω ρωτωντας με αν ειμαι ικανοποιημενος και μετα μου την εδωσαν.

Σε 20 λεπτα ειχα καινουρια οθονη χωρις καμμενα πιξελ!



Θετικο της eizo ειναι οτι ειναι η μοναδικη εταιρια που δινει 0 πιξελ εγγυηση (εστω και για μηνες) για τις οθονες ολων των μεγεθων (ακομα και τις 30")





Ομως γενικοτερα πολλα μοντελα της ειναι υπερτιμημενα και μπορεις να βρεις φθηνοτερα με καλυτερα χαρακτηριστικα.
Τα ακριβα της μοντελα ομως ειναι τοπ.

Δεν δίνει η Eizo αλλά η mediavis ;)

haHa
23-01-08, 22:04
Δεν δίνει η Eizo αλλά η mediavis ;)

Σωστος!!

sdikr
23-01-08, 22:25
Σωστος!!

Αυτό πρέπει να το καταλάβουν και αυτοί που βλέπουν πχ να λέει η mediavis 0 pixel, αλλά πάνε και αγοράζουν απο παραείσαγωγες,

haHa
23-01-08, 22:25
Στο ψητό τώρα. Θα πάρω τελικά 2 Eizo. Χρειάζομαι 2 οθόνες. Mεταξύ

EIZO 19'' S1931-SE GREY http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162340

και

EIZO TFT 20'' S2031W Black http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1017632

Ποια?

Μπορώ να διαθέσω και τα 539 της 20αρας. Να πάω για την 20άρα? Ειναι εφάμιλη σε ποιότητα με την 1931 απλώς μία ιντσα παραπανω?

Αν ναι, μεσα στην επομενη εβδομάδα θα την αγοράσω.

Nαι και οι 2 ειναι τοπ.
Η 20" ειναι και μεγαλυτερη και θα δουλευεις και πιο ανετα μιας και εχει μεγαλυτερη αναλυση.Προσεξε ομως οτι μπορει να ειναι λιγο μικρα τα γραμματα,μιας και εχει μικρο μεγεθος πιξελ.


Δες και αυτην που ειναι και αυτη εφαμιλλη σε ποιοτητα με την 19" και την 20" που σκεφτεσαι.
http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=988774&ext=skroutz

Μονο που το technixx(μονο αυτο την εχει) δεν τις παιρνει μαλλον απο την επισημη αντιπροσωπεια, αρα δεν ισχυει η εγγυηση για 0 πιξελ για 6 μηνες.

Η κανονικη εγγυηση ισχυει κανονικα.

nickolas2005
23-01-08, 22:26
22αρα ειναι πολύ μεγάλη. Οποτε αφου ειναι εφάμιλλης ποιότητας, θα παω να τις δω απο κοντά και όποια ταιριάζει στο χώρο μου (σαν μέγεθος) θα την παρω.

haHa
23-01-08, 22:40
22αρα ειναι πολύ μεγάλη. Οποτε αφου ειναι εφάμιλλης ποιότητας, θα παω να τις δω απο κοντά και όποια ταιριάζει στο χώρο μου (σαν μέγεθος) θα την παρω.


Εχε υποψην σου αυτο που σου ειπα για την αναλυση(αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη) και το μεγεθος των γραμματων.


Αυτο θα εξαρτηθει απο τη χρηση της και ποιος θα την χρησιμοποιει.
Αν ειναι να την χρησιμοποιει καποιος μεγαλυτερος ,πηγαινε κατευθειαν στην 19".

@ ADSLgr.com All rights reserved.