PDA

Επιστροφή στο Forum : Dos.Generic.Land



stavros1974gr
24-12-07, 13:59
Καλημερα και Χρονια Πολλα..!!

Εδω και 2 μερες εχω ενα προβληματακι..
Tο firewall του Kaspersky οποτε τρεχω το utorrent μου βγαζει πως δεχομαι επιθεση απο ιο..και απο οτι καταλαβα ο ιος χτυπαει την πορτα απο του utorrent.:mad:
Ξερει κανενας τι ειναι αυτο και πως διορθωνεται..??!!

http://i124.photobucket.com/albums/p28/stavros1974/2.jpg

29gk
24-12-07, 15:11
Αλλαξες πορτα στο utorrent για να δεις τι κανει ?

stavros1974gr
24-12-07, 15:31
Ναι το εχω κανει..δεν αλαζει κατι..

grgz
24-12-07, 18:09
Για κατέβασε το Peerguardian (http://phoenixlabs.org/pg2/) και εγκατέστησέ το και δες μήπως είναι κάποια Ip από αυτές που φιλτράρει.

stavros1974gr
24-12-07, 18:46
το εβαλα το Peerguardian που ειπες αλλα δεν εχω αρκετες γνωσεις σε αυτα βαζω μια φοτο με αυτα που εχει μπλοκαρει..

http://i124.photobucket.com/albums/p28/stavros1974/3.jpg

και βρηκα σε καποιο forum απο search στο google καποιον που ειχε το ιδιο προβλημα..βαζω τισ απαντησεις να δειτε.. :


αν καταλαβα καλα η φωτογραφια ειναι απο το firewall.αυτο το βγαζει καθε φορα που καποιο προγραμμα προσπαθει να συνδεθει στο ιντερνετ για πρωτη φορα.αν εισαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το utorrent τοτε λες στο firewall να το αφηνει παντα να συνδεεται.ετσι δεν θα σε ξαναενοχλησει για το συγκεκριμενο προγραμμα.(εκτος αν κανει καποιο update)
------------

Λογικα στο Utorrent θα πρεπει να σου εχει χαμηλα κιτρινη ή κοκκινη ενδειξη επειδη μπλοκαρεται η πορτα του απο το kaspersky. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ρυθμισεις το Kaspersky ωστε αυτη την πορτα σε UDP και TCP να την αφηνει να περανει...
-------------------
to thema den einai na afiso na perasei kati apo kapoia porta, to thema einai oti mou to vgazei to anti-hacker tou kaspersky san na dexomai epithesi apo kapoion! kserei kaneis an einai ontos epithesi i einai kati allo? DoS de simainei denial of service kai einai tropos epithesis? kati tetoio ksero! otan kleino to μtorrent einai ola mia xara! thanks gia tis apantiseis sas!
----------------------------------------

Το Antihacker κανει την δουλεια του και αντιλαμβανεται την συνεχη αιτηση εισερχομενων συνδεσεων DoS Generic, κατι γενικο δηλαδη, χωρις να μπορει να το προσδιορισει.

Εφοσον οι εισερχομενες συνδεσεις ειναι για ενα προγραμμα που το τρεχεις εσυ, πρεπει να ενημερωσεις το Kaspersky οτι ειναι καλο και να το αφησεις να περασει. Αλλιως στο utorrent και γενικα οποιοδηποτε προγραμμα χρειαζεται εισερχομενες συνδεσεις, δε προκειται να δεις καλες ταχυτητες...

grgz
24-12-07, 19:44
Λοιπόν απ'ότι κατάλαβα είναι ψευδής αναγνώριση του Kaspersky.

Πρέπει να δημιουργήσεις ένα κανόνα στο firewall έτσι ώστε να επιτρέπει στο utorrent την επικοινωνία με το Web.

Λογικά το εικονίδιο του utorrent στο κάτω μέρος της οθόνης δεν θα γίνεται πράσινο ποτέ.

Αν από τις επιλογές του utorrent πας στον οδηγό ταχύτητας τι σου δείχνει;

stavros1974gr
24-12-07, 20:20
Αυτος ο κανονας που λες πως γινεται..?Γιατι προσπαθω απο τις ρυθμησεις αλλα δεν τα εχω καταφερει..Πως το αφηνουμαι να περασει..?
Οσον αφορα το εικονιδιο στο μτορρεντ ειναι πρασινο και κατεβαζω κανονικα αλλα οχι με την μεγιστη ταχυτητα..αλλα το firewall επιμενει και βγαζει αυτο το πραγμα

grgz
24-12-07, 20:25
Οσον αφορα το εικονιδιο στο μτορρεντ ειναι πρασινο και κατεβαζω κανονικα αλλα οχι με την μεγιστη ταχυτητα

Αφού το εικονίδιο γίνεται πράσινο σημαίνει ότι είσαι Οκ.

Η μέγιστη ταχύτητα εξαρτάται από το πόσο μπορούν να σου δώσουν και όχι από το όριο της γραμμής σου.

Για να λύσεις τις απορίες για το Kaspersky πας στην...Kaspersky.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.