PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός και 2play



kostassite
24-12-07, 14:12
Γεια σας, έχω βάλει εδω και μια βδομάδα 2play και ενώ μου είχαν πεί οτι λειτουργει ο συναγερμος, δε λειτουργει στη πραγματικότητα. Κάποιος με το ίδιο πρόβλημα που το έλυσε??? Προσπάθησα να τους πάρω αλλα άκουσα τα τραγούδια και μετά το έκλεισα!!!

npittas
24-12-07, 14:18
Αν περιμένεις 25-50 λεπτα θα βρείς κάποιον....τώρα τι θα σου πει και πότε θα στο λύσει εξαρτάτε από τη φύση του προβλήματος...

aa144
24-12-07, 14:25
Σε κάποιες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί προβλήματα, όπως και με το fax. Εξαρτάται (και) από τη θέση του κέντρου λήψης σημάτων, πόσο μακρυά, ποιά περιοχή κτλ.

Μπορείς να δοκιμάσεις δηλώνοντας ότι στο Extension που έχεις το συναγερμό, έχεις π.χ. fax, από το μενού του ΦΡΙΤΣ, αυτό έχει συνέπεια να αλλάζει τον αλγόριθμο συμπίεσης των πακέτων της φωνής, και επιφέρει βελτίωση στη λειτουργία.

Βέβαια αν έχεις ήδη άλλα προβλήματα στη σύνδεση και στη γραμμή γενικότερα, μπορεί να μην λειτουργήσει και ο συναγερμός σωστά μέχρι να λυθούν όλα τα θέματα στη σύνδεση.

themaxx
24-12-07, 14:30
χωρίς καμιά σιγουριά θα σου πρότεινα να ρυθμίσεις την γραμμή που έχεις πάνω τον συναγερμό σαν fax μέσα από το φριτζ. (στο 7140 ειναι settings -> Telephony ->Extensions ->(click στο μπλοκακι με το μολύβι ) -> Extension Properties και click στο Fax machine και Apply. Δοκίμασε το και πες αν δούλεψε;)

kostassite
24-12-07, 16:27
Το έχω κάνει ήδη αυτο(να αλλάξω σε fax) αλλα τίποτα.επίσης έχω βάλει φίλτρο αλλα και πάλι τίποτα. Κάτι άλλο είναι οτι όταν συνδέσεις το συναγερμό μετά απο λίγο βλέπεις το LEd tou Internet call να ανάβει μόνο του και μετα απο λίγο χτυπάει το τηλεφωνο πολύ λίγο σχεδον μια φορα και η αναγνώριση βγάζει 1 ή 2.

ariadgr
24-12-07, 17:43
Το έχω κάνει ήδη αυτο(να αλλάξω σε fax) αλλα τίποτα.επίσης έχω βάλει φίλτρο αλλα και πάλι τίποτα. Κάτι άλλο είναι οτι όταν συνδέσεις το συναγερμό μετά απο λίγο βλέπεις το LEd tou Internet call να ανάβει μόνο του και μετα απο λίγο χτυπάει το τηλεφωνο πολύ λίγο σχεδον μια φορα και η αναγνώριση βγάζει 1 ή 2.

Δεν θέλει φιλτρα.
Θέλει να παίρνει γραμμή ο συναγερμός από τη θύρα Phone 1 η 2 του fritz.

:arrow: Τηλεφωνια σε ολο το σπιτι απο μια κεντρικη γραμμη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841)

aa144
24-12-07, 19:01
Για πες μας, πως ακριβώς τον έχεις συνδέσει τον συναγερμό και τον ΦΡΙΤΣ γενικότερα, όλες τις συνδέσεις πολύ αναλυτικά να καταλάβουμε.

Stefanos83
24-12-07, 20:16
Δεν θέλει φιλτρα.
Θέλει να παίρνει γραμμή ο συναγερμός από τη θύρα Phone 1 η 2 του fritz.

:arrow: Τηλεφωνια σε ολο το σπιτι απο μια κεντρικη γραμμη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139841)

Σωστός . Ο συναργεμός θέλει να παρει τηλέφωνακι , και δεν μπορει σε καμια περίπτωση να το κάνει απευθείας πανω στην μπριζα . Θελει να παίξει μέσω του router, αλλιως δεν εχει . Αλλα απο κονε σε καλη θέση στην Hol , γνωρίζω οτι αυτό θα αλλάξει σύντομα και θα γίνει 4νετ style. Δλδ το VoIP θα αρχίζει απο το DSLAM και μετα .

kostassite
24-12-07, 21:59
Μέσω του router περνάει. Το έχω βάλει στο fon 1 και αυτο που λεο για φίλτρο δεν εννοώ το splitter αλλα το αλλο που είναι για τηλέφωνα που καθαρίζει απλα τη γραμμ΄η αν και πιστεύο πως δε χρειάζετε. Το έβαλα για τη έτσι με συμβούλεψε η hol.

aa144
24-12-07, 22:05
Το έβαλα για τη έτσι με συμβούλεψε η hol.

Δυστυχώς αυτό είναι και το χειρότερο...

Stefanos83
25-12-07, 01:48
Δυστυχώς αυτό είναι και το χειρότερο...

Ο απογοητευμένος... χαχχαα. Σοβαρά τωρα , υπάρχει περίπτωση το θέμα να μην είναι επιλύσιμο . Δηλαδη ο συναργεμός να μην μπορέσει να παίξει καθόλου . Ειναι και λίγο θέμα τύχης αυτο .

@ ADSLgr.com All rights reserved.