PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση κλήσης από κλήσεις ΟΤΕ στο 2700V (Annex A - PSTN)



sdiama
24-12-07, 19:09
Εδώ και 4 ημέρες είμαι ένας ευχαριστήμενος κάτοχος ενός 2700V, σε αντικατάσταση του παλιού αγαπημένου και απροβλημάτιστου Zyxel 650R.

Μέχρι τώρα όλα καλά. To ADSL απροβλημάτιστο, τα VOIP (i-call & voipdiscount) τέλεια και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το στήσιμο του LAN-to-LAN VPN με το εταιρικό VPN.

Ολα καλά, εκτός από την αναγνώριση κλήσης στις εισερχόμενες του ΟΤΕ.
Ενώ δέχομαι κανονικά κλήσεις τόσο από VOIP όσο και από ΟΤΕ, η αναγνώριση του καλούντος δεν λειτουργεί στις κλήσεις από ΟΤΕ (για τις voip κλήσεις δεν με ενδιαφέρει, ούτε κανένας γνωστός μου έχει αναγνωρίσμο αριθμό). Για το τηλέφωνο (ασύρματο Siemens SL56) είναι σαν να μην του έρχεται η πληροφορία για call identification (σύμφωνα με το manual του ασύρματου).

Εχω παρατηρήσει επίσης, ότι στις εισερχόμενες κλήσεις από ΟΤΕ, υπάρχει μια καθυστέρηση, από τη στιγμή που γίνεται κλήση από την τηλεφωνική συσκευή (π.χ. κινητό) μέχρι τη στιγμή που το Vigor θ'αναγνωρίσει την κλήση και θα την προωθήσει στο ασύρματο που είναι συνδεμένο πάνω του. Συνήθως χάνει 2-4 rings.
Μία παρόμοια καθυστέρηση παρατηρώ και στις εξερχόμενες κλήσεις. Οταν, δλδ, κάνω κλήση από το ασύρματο και η κλήση πρέπει να δρομολογηθεί μέσω του ΟΤΕ, σύμφωνα με το dial plan μου, υπάρχει μία καθυστέρηση περίπου 2 sec, από τη στιγμή που το ασύρματο ολοκληρώσει την κλήση μέχρι τη στιγμή που το Vigor θα επιστρέψει calling rings.

Η συνδεσμολογία που έχω κάνει, νομίζω ότι είναι η σωστή, δλδ. απλό splitter τηλεφωνικής γραμμής, μία γραμμή πηγαίνει στην ADSL πόρτα και μία στην LifeLine, ενώ στην VOIP1 έχω το ασύρματο.

Δοκίμασα ότι συνδιασμούς μπόρεσα να σκεφτώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Είμαι έτοιμος να πάρω 2η τηλ. συσκευή και να την καρφώσω, απ'ευθείας επάνω στο wall-jacket μόνο και μόνο για την αναγνώριση κλήσης, και αυτό είναι τουλάχιστον χαζή λύση :mad:

Υπάρχει κανένας συνforumίτης που να έχει καταφέρει σωστή αναγνώριση κλήσης από κλήσεις του δικτύου του ΟΤΕ, πάνω από PSTN γραμμή με το 2700V ή κάτι δεν κάνω σωστά?

sdiama
28-12-07, 21:00
Για να δούμε τι θα πει η Drytek.

Σήμερα το πρωί τους έστειλα ένα μακροσκελέστατο email με όλες τις παρατηρήσεις που είχα το τελευταίο διάστημα για τη συμπεριφορά της αναγνώρισης κλήσης.

Για να δούμε...

sdiama
04-01-08, 09:09
Για όποιον ενδιαφέρεται (αν και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κανένας), ιδού η απάντηση της Draytek.


I inquire of RD and confirm the issue,your conclusion is right.If the caller
id signal arrives at the telephone before the ring tone signal,the telephone
won't display the relevant caller id.But Vigor router can't solve the issue
for the moment.

Sorry for all the inconvenience we made.

Best regards,
Jacky Li
FAE Department / Draytek Corp.

kostas_pav
04-01-08, 12:48
Για όποιον ενδιαφέρεται (αν και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κανένας), ιδού η απάντηση της Draytek.
Εγώ ενδιαφέρομαι για το θέμα. :)

Μακάρι να το διορθώσουν σύντομα

sdiama
04-01-08, 15:35
Μπα... με μύνημα που πήρα πριν από μία ώρα μου απαντάνε στην ερώτησή μου για το αν έχουν σκοπό να διορθώσουν το πρόβλημα με μελλοντική αναβάθμιση firmware.



I inquire of our RD about the issue,but they inform me we haven't a plan to
solve the issue for the moment.I am very sorry.

Ομως... Βρήκα σήμερα μία συσκευή στην οποία λειτουργεί η αναγνώριση κλήσης :p και αυτή είναι η Panasonic KX-TSC11EX. Δεν είναι ασύρματη, αλλά σταθερή!
Ετσι σύνδεσα στην VOIP1 την Panasonic και στην VOIP2 την Siemens SL560 και το έλυσα το πρόβλημα. Τουλάχιστον τώρα έχω αναγνώριση κλήσης και λίστα χαμένων κλήσεων (αυτό που μου έλειπε πιο πολύ), από το 1ο τηλέφωνο.

Αρα το πρόβλημα δεν βρίσκεται ΜΟΝΟ στo Vigor, αλλά ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ. Σε άλλες συσκευές η αναγνώριση μέσω του Vigor λειτουργεί και σε άλλες όχι. Δλδ. "Πιασ' τ'αυγό και κούρευτο" :hmm:

kostas_pav
05-01-08, 00:51
Μάλιστα.....

Εγώ το αγόρασα το routerάκι σήμερα το πρωί και όλα είναι τέλεια. Πραγματικά πολύ καλό μηχάνημα. Και συγχρονίζει και σε καλή ταχύτητα.:p


Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν βγάζω PSTN γραμμή με #0 ακούγεται από μέσα ένα πολύ σιγανό "φφφφφφ" συνέχεια... Αν και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.:whistle:

papasofs
03-02-08, 18:47
Φίλε sdiama
Τυχαία είδα ότι εισαι Ρέθυμνο.Εγω μένω στον κήπο.Μήπως ξέρεις να μου πείς πόσο απέχει αυτό το DSLAM απο μένα. Επιπρόσθετα να σού πω ότι σκοπεύ να βάλω την 4άρα του ΟΤΕ και αυτό γιατι θα συνδέσω ασύρματα 3 PC desktops.Ποιό router έχεις? Είσαι ευχαριστημένος;
Αυτά προς το παρώ και σε ευχαριστώ

aleex
14-03-08, 21:48
Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά: ωραία το σταθερό τηλ λοιπόν δουλεύει, έστω με κάποιες δυσκολίες στην υποδχή life, εγώ όμως που έχω 1500 τηλ και θέλω να τηλεφωνώ από το outlook, τι να κάνω?

sdiama
04-04-08, 07:18
Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά: ωραία το σταθερό τηλ λοιπόν δουλεύει, έστω με κάποιες δυσκολίες στην υποδχή life, εγώ όμως που έχω 1500 τηλ και θέλω να τηλεφωνώ από το outlook, τι να κάνω?

Να βάλεις ένα softphone που να υποστηρίζει τέτοια λειτουργία. Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά λίγο ψάξιμο στο google ίσως σου λύσει την απορία.

........Auto merged post: sdiama added 0 Minutes and 53 Seconds later........


Φίλε sdiama
Τυχαία είδα ότι εισαι Ρέθυμνο.Εγω μένω στον κήπο.Μήπως ξέρεις να μου πείς πόσο απέχει αυτό το DSLAM απο μένα. Επιπρόσθετα να σού πω ότι σκοπεύ να βάλω την 4άρα του ΟΤΕ και αυτό γιατι θα συνδέσω ασύρματα 3 PC desktops.Ποιό router έχεις? Είσαι ευχαριστημένος;
Αυτά προς το παρώ και σε ευχαριστώ

Μόλις σήμερα διάβασα το μήνυμα. Σου στέλνω PM

@ ADSLgr.com All rights reserved.