PDA

Επιστροφή στο Forum : WAG200, Forthnet & Πρόβλημα με PPP (αποσυνδέσεις)



Σελίδες : [1] 2

oekab1992
24-12-07, 19:22
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

Έχω ενα προβληματάκι με την συμπεριφορά της γραμμής μου. O ISP μου ειναι η 4νετ και ειμαι shared llu 24 mbit. To router μου ειναι το Linksys WAG200. Τα στατιστικά μου ειναι:

Firmware Version: 1.01.05
Login Type RFC 2364 PPPoA

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12747 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 27 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Tο πρόβλημα μου ειναι οτι όταν ρυθμίζω το router σε PPPoE και πάω να πιτάρω τη γραμμή κατεβάζοντας με premium κωδικούς απο rapidshare με getright ταυτόχρονα πχ 30 αρχεία, το πολύ σε ένα λεπτό βαράει αποσύνδεση. Αμα έχω την γραμμή idle ή να κατεβάζω απο emule με μικρές ταχύτητες επι ώρες δεν βαράει αποσύνδεση, απο rapidshare full speeds με πετάει συνέχεια. Με το router siemens cl-110 δεν είχα επι 2 μήνες ούτε μια αποσύνδεση τιγκάροντας στο μέγιστο την γραμμή 24/7 με πολλαπλά αρχεία. Εβαλα το wag200 σε PPPoA και παίζει άψογα, κανένα πρόβλημα, σε PPPoE όμως που αποτι ξέρω ειναι οι σωστές ρυθμίσεις για ιδιόκτητ 4νετ, με πετάει συνέχεια.

Καμία ιδέα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

manual2100
24-12-07, 19:49
Το Downstream Margin: 6 db είναι στο όριο γιαυτό σε πετάει έξω.
Τώρα το νέο firmware που βγήκε πρόσφατα:
1.01.06
- Fixes issue with UPnP crash when opening 10+ port forwarding.
- Fixes issue with DSL performance degradation when running P2P program for long time.
κτλ...διορθώνει προβλήματα με π2π αλλά πρέπει να φτιάξεις τη γραμμή σου (παίξε με της ρυθμίσεις)

oekab1992
24-12-07, 20:24
Το Downstream Margin: 6 db είναι στο όριο γιαυτό σε πετάει έξω.
Τώρα το νέο firmware που βγήκε πρόσφατα:
1.01.06
- Fixes issue with UPnP crash when opening 10+ port forwarding.
- Fixes issue with DSL performance degradation when running P2P program for long time.
κτλ...διορθώνει προβλήματα με π2π αλλά πρέπει να φτιάξεις τη γραμμή σου (παίξε με της ρυθμίσεις)

γειά σου φίλε μου, χρόνια πολλά και πάλι και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εγώ εχθές αγόρασα το wag200, μέχρι πρότινος και για 3 μήνες είχα το siemens cl-110 με ίδια στατιστικά, snr που έπαιζε απο 4-7 και δεν είχε ποτέ ούτε μισή αποσύνδεση ακόμα και σε σκληρή χρήση της γραμμής 24/7. Με το που έβαλα το wag200, σε pppoe κάνει ανα λεπτό αποσύνδεση αλλά μόνο όταν τιγκάρω την γραμμή, σε pppoa παίζει καλά. Τις πταίει? Εχεις link για το νέο firmware? Εγώ εχω το 1.01.06

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

deniSun
24-12-07, 20:35
Αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός προγράμματος που κατεβάζεις με router.
Ή αλλάζεις το getright ή χαμηλώνεις λίγο τα αρχεία που κατεβάζεις ταυτόχρονα ή τα πολλαπλά connections.

oekab1992
24-12-07, 22:11
Αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός προγράμματος που κατεβάζεις με router.
Ή αλλάζεις το getright ή χαμηλώνεις λίγο τα αρχεία που κατεβάζεις ταυτόχρονα ή τα πολλαπλά connections.

και γιατι σε pppoa δεν το κάνει το getright?

rozak
24-12-07, 22:17
Αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός προγράμματος που κατεβάζεις με router.
Ή αλλάζεις το getright ή χαμηλώνεις λίγο τα αρχεία που κατεβάζεις ταυτόχρονα ή τα πολλαπλά connections.

Σε μένα πάλι το κάνει με όλα τα firmware μετά το 1.01.03. Με το 1.01.06 δεν ρίχνει τη γραμμή, αλλά ρίχνει το ppp. Συμβαίνει ανεξάρτητα αν έχω pppoe ή pppoa. Συμβαίνει ΠΑΝΤΑ όταν φτάνω τη γραμμή στα όριά της (ακόμα και με μόνο δύο ταυτόχρονα downloads από internet explorer).

Κάπου είχα διαβάσει ότι μάλλον φταίει η έκδοση ppp του firmware, και ότι λύνεται με πιό καινούριο ppp (2.4.3), αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Ας ελπίσουμε ο wyotek να βγάλει νέο cooked firmware με αυτό...

A, το μπρίκι crypto δεν το κάνει:hmm:

oekab1992
24-12-07, 22:30
Σε μένα πάλι το κάνει με όλα τα firmware μετά το 1.01.03. Με το 1.01.06 δεν ρίχνει τη γραμμή, αλλά ρίχνει το ppp. Συμβαίνει ανεξάρτητα αν έχω pppoe ή pppoa. Συμβαίνει ΠΑΝΤΑ όταν φτάνω τη γραμμή στα όριά της (ακόμα και με μόνο δύο ταυτόχρονα downloads από internet explorer).

Κάπου είχα διαβάσει ότι μάλλον φταίει η έκδοση ppp του firmware, και ότι λύνεται με πιό καινούριο ppp (2.4.3), αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Ας ελπίσουμε ο wyotek να βγάλει νέο cooked firmware με αυτό...

A, το μπρίκι crypto δεν το κάνει:hmm:

και εμένα το μπρίκι το cl110 δεν το κάνει όταν φτάνω την γραμμή στα όρια της, ωστοσο με pppoa δεν πέφτει η γραμμή, αλλά αποσυνδέεται το emule στο μουλαρομηχάνημα μου.Ειμαι με 1.01.05.

rozak
25-12-07, 02:03
και εμένα το μπρίκι το cl110 δεν το κάνει όταν φτάνω την γραμμή στα όρια της, ωστοσο με pppoa δεν πέφτει η γραμμή, αλλά αποσυνδέεται το emule στο μουλαρομηχάνημα μου.Ειμαι με 1.01.05.

Αυτό που έχω καταλάβει έιναι ότι πέφτει το IP (ppp), ενώ η γραμμή (DSL) δεν κάνει διακοπή. Φαίνεται να είναι πρόβλημα του firmware (ελπίζω όχι πρόβλημα μικρής μνήμης). Χωρίς σοβαρές δυνατότητες διαγνωστικών, ελπίζω μόνο να το λύσει κάποια στιγμή, η ίδια η Linksys. Άλωστε τα επίσημα forum της Linksys είναι γεμάτα από τέτοια προβλήματα.

Αλλιώς με βλέπω με κανένα vigor.;)

jimakos_a35gr
25-12-07, 11:18
Σε μένα πάλι το κάνει με όλα τα firmware μετά το 1.01.03. Με το 1.01.06 δεν ρίχνει τη γραμμή, αλλά ρίχνει το ppp. Συμβαίνει ανεξάρτητα αν έχω pppoe ή pppoa. Συμβαίνει ΠΑΝΤΑ όταν φτάνω τη γραμμή στα όριά της (ακόμα και με μόνο δύο ταυτόχρονα downloads από internet explorer).

Κάπου είχα διαβάσει ότι μάλλον φταίει η έκδοση ppp του firmware, και ότι λύνεται με πιό καινούριο ppp (2.4.3), αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Ας ελπίσουμε ο wyotek να βγάλει νέο cooked firmware με αυτό...

A, το μπρίκι crypto δεν το κάνει:hmm:
+1 Συμφωνό οτι με την 1.01.03 το w200 δείχνει να είναι πιο σταθερ'ο χωρίς discinec.'Εχω βάλει όλες τις εκδόσεις και μου φάνηκε η πιο σταθερή:p

stoulis
25-12-07, 15:10
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω φιλε μου!κανενα disconnect παρα μονο οταν χρησιμοποιω download manager και φτανει η γραμμη στα ορια!τι φταιει???το firmware???

oekab1992
25-12-07, 15:34
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω φιλε μου!κανενα disconnect παρα μονο οταν χρησιμοποιω download manager και φτανει η γραμμη στα ορια!τι φταιει???το firmware???

Μάλλον, μόλις τώρα έβαλα το 1.01.03 που διάβασα πως ειναι πιο σταθερό, αλλά και πάλι σε pppoe με πέταγε με την μία με χρήση getright και ταυτόχρονα απο το άλλο pc του δικτύου μου με αποσύνδεε απο τον razorback 3.0 στο emule. Με firmware 1.01.03 (αντι για 1.01.05) που είχε απο την μάνα του το router, και γυρίζοντας το σε pppoa καμία αποσύνδεση του getright ουτε του emule. Δείχνει πιο σταθερό αποτι πριν, ανέβηκε ο συγχρονισμός μου απο 12700 σε 13700 και άλλαξε και pathmode, με το 1.01.05 ήμουν σε interleaved ενώ τώρα με το 1.01.03 σε pppoa ειμαι σε fast path mode. Να δούμε τι θα δούμε, θα κάνω τις παρατηρήσεις μου και θα σας ενημερώνω διαρκώς για την συμπεριφορά του εν λόγω router σε διαφορες εφαρμογές κτλ κτλ κτλ.

manual2100
25-12-07, 17:51
Το MTU πόσο το έχετε?

oekab1992
25-12-07, 18:16
Το MTU πόσο το έχετε?

auto και 1500, διότι manual set σε 1492 δεν συνδεόταν με τίποτα.

manual2100
26-12-07, 00:01
Εγώ παρατήρησα ότι μόλις το χαμήλωσα σε 1484 έστρωσε λίγο.. θα δω πως θα πάει και θα σας πω..

stoulis
26-12-07, 11:22
μπραβο ρε παιδια για ψαξτε το λιγο να δουμε τι φταιει γιατι ειναι κριμα να πιανουμε καλες ταχυτητες και να μας πεταει...εγω απο 8 connections στον idm το χαμηλωσα στο 2 και εστρωσε γιατι χαμηλωσε και η ταχυτητα downloading απο 1950-2000kb/s σε 1800-1850kb/s!

rozak
27-12-07, 01:42
Τα άσχημα νέα: http://www.channelregister.co.uk/2007/10/22/zen_ar7_infineon_bt_fault/ και http://www.linux-mips.org/wiki/AR7

Άν αυτά είναι αλήθεια, τότε έχουμε hardware πρόβλημα και βοήθειά μας:down:

Τα ίσως καλά νέα: κατέβασα το source κώδικα του firmware και συγκρίνοντας τις εκδόσεις 1.01.03 και 1.01.06, βλέπω ότι στο αρχείο lcp.c μιά γραμμή που στο 1.01.3 είναι σε comment, στο 1.01.06 είναι ενεργή (γραμμή 2258: LcpLinkFailure(f); ). Την έκανα comment out και δοκιμάζω το αποτέλεσμα. Όσοι θαραλλέοι προσέλθετε.

whoiswho
27-12-07, 11:21
Τα άσχημα νέα: http://www.channelregister.co.uk/2007/10/22/zen_ar7_infineon_bt_fault/ και http://www.linux-mips.org/wiki/AR7

Άν αυτά είναι αλήθεια, τότε έχουμε hardware πρόβλημα και βοήθειά μας:down:


Ας ελπιζουμε οτι δεν ειναι αληθεια γιατι παμε για καινουριο ρουτερ...

manual2100
27-12-07, 13:23
Σίγουρα είναι hardware. Δοκίμασα και άλλα μοντεμς και δεν κάνουν disconnect. Το θέμα είναι αν διορθώνεται με άλλο firmware . Θα δείξει.. Εγώ είμαι έτοιμος να το στείλω πάντως...απο το παράθυρο..

oekab1992
27-12-07, 13:50
εγώ έχοντας πλέον το 1.01.03 (2) firmware έκανα και νέες δοκιμές, άλλαξα το getright στην τελευταία έκδοση 6.3c, και άλλαξα και στις ρυθμίσεις το mtu size σε 1492 και pppoe. Ενώ πριν με pppoe και mtu 1500 με είχε ταράξει σε αποσυνδέσεις όταν πίταρα το getright, με το σχήμα αυτό ήταν πολύ πιο σταθερό, ωστόσο μια αποσύνδεση την έκανε σε οριακές καταστάσεις, άλλες οχι. Περίεργη κατάσταση και λυπηρό το θέμα με το προβληματικό ίσως τσιπάκι, και ακόμα πιο λυπηρό να δίνεις 80 € για να πάρεις ενα ασύρματο επώνυμο router για να έχεις wifi απο την linksys, εταιρεία του κολοσσού cisco, ενώ το τσαμπέ siemens cl-110 δεν κόλλησε ποτέ και δεν αποσυνδέθηκε ούτε μια φορά μέσα σε 3 μήνες, ακόμα και στην πιο σκληρή και οριακή χρήση. Ας ελπίσουμε μελλοντικά firmwares να λύσουν παντελώς το θέμα. Πάντως για την ώρα παίζω καλά, το πολύ πολύ αν δώ πάλι τίποτα περίεργα να το ξαναγυρίσω το pppoa που ήταν ακλόνητο.

papaki
03-01-08, 23:48
Δυστυχώς είχα κι'εγώ τα ίδια ακριβώς προβλήματα και όσες ρυθμίσεις και αν άλλαξα, δεν κατάφερα να έχω σταθερή σύνδεση για πάνω από μερικές ώρες με το WAG200, ούτε με το καινούργιο firmware...:down:

Τελικά, επειδή το πήρα για το ασύρματο αλλά και ως router για τους τρείς υπολογιστές στο σπίτι, το έβαλα σε bridged mode με το Siemens CL110 ως ADSL 2+ modem και βρήκα την υγεία μου.

Βέβαια, τώρα δουλεύουν δυο συσκευές ενώ θα ήθελα μια να τα κάνει όλα, αλλά τι να κάνουμε, δεν έχω όρεξη να σπρώξω γύρω στα €90 για κάποιο νέο modem/router.

manual2100
04-01-08, 13:16
Με το καινούριο fw λυνόταν το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις της γραμμής. 'Ομως τώρα κάνει disconnect από τον ISP χωρίς να πέφτει η γραμμή. Ιδίως άμα φτάσεις τη γραμμή στα όρια (π.χ. μtorrent) τότε αυτό γίνεται συνέχεια. Στα logs του router λέει :
lcp echos pending >= lcp_echo_fails!
LCP down
και μετά προσπαθεί να συνδεθεί πάλι..
Ελπίζω να μην φταίει το chip TI-AR7 και να διορθώθεί στο επόμενο fw αλλιώς πάμε για άλλο...

Το μόνο που βρήκα ήταν ότι στο fw 1.01.04 δεν παρατηρείται το πρόβλημα αυτό.

hel
04-01-08, 14:29
Αφού έχει τόσα προβλήματα το κακόμοιρο το wag200, γιατί λένε πολλοί ότι είναι πολύ καλό;

oekab1992
04-01-08, 17:36
Δυστυχώς είχα κι'εγώ τα ίδια ακριβώς προβλήματα και όσες ρυθμίσεις και αν άλλαξα, δεν κατάφερα να έχω σταθερή σύνδεση για πάνω από μερικές ώρες με το WAG200, ούτε με το καινούργιο firmware...:down:

Τελικά, επειδή το πήρα για το ασύρματο αλλά και ως router για τους τρείς υπολογιστές στο σπίτι, το έβαλα σε bridged mode με το Siemens CL110 ως ADSL 2+ modem και βρήκα την υγεία μου.

Βέβαια, τώρα δουλεύουν δυο συσκευές ενώ θα ήθελα μια να τα κάνει όλα, αλλά τι να κάνουμε, δεν έχω όρεξη να σπρώξω γύρω στα €90 για κάποιο νέο modem/router.

εγώ πάντως θεωρώ οτι το έλυσα το θέμα. Έβαλα απο το site της 4νετ κατέβασα και έβαλα το firmware 1.01.03 (2) και βάζοντας mtu size 1492, dhcp off, upnp off, και σε multimode με pppoA, δεν βίωσα κανένα απο αυτά τα προβλήματα που γνωρίζουμε. Κανένα disconnect ακόμα και σε οριακές χρήσεις με πάνω απο 100 ταυτόχρονα αρχεία σε 2 διαφορετικούς emule clients και κατέβασμα 30 αρχείων απο getright. Επισης σε βάθος χρόνου πάνω απο εβδομάδα καμία καταγεγραμμένη αποσύνδεση. Αυτή ειναι η δική μου χρυσή τομή.

Τώρα αγαπητέ μου φίλε, απο απλή περιέργεια ρωτώντας, και μιας και έχουμε τα ίδια router (wag 200 & siemens cl-110), μπορείς να μου δώσεις λίγο αναλυτικότερες οδηγίες για το πώς τα συνέδεσες μεταξύ τους σε bridged mode?

Σε ευχαριστώ!!!

whoiswho
04-01-08, 22:46
Τώρα αγαπητέ μου φίλε, απο απλή περιέργεια ρωτώντας, και μιας και έχουμε τα ίδια router (wag 200 & siemens cl-110), μπορείς να μου δώσεις λίγο αναλυτικότερες οδηγίες για το πώς τα συνέδεσες μεταξύ τους σε bridged mode?

Σε ευχαριστώ!!!

Κι εγω το ιδιο θελω να ρωτησω ακριβως ( με πολυ αναλυτικες οδηγιες !!!! )

Ευχαριστω

manual2100
06-01-08, 18:46
Έπειτα από επικοινωνια με την Linksys μου είπαν τα παρακάτω:

Sean : It seems you need to reflash the same firmware on the router.
Sean : Please follow the link below:-
http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1175234053889&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5388927783B176&displaypage=nodata#versiondetail
Sean : On this link you will have the firmware version:-1.01.06.
Sean : Which you need to reflash it on the router.
Sean : One more thing once you upgrade the firmware on the router you need to reset the router and reconfigure it again.

θα δοκιμάσω και βλέπουμε

oekab1992
06-01-08, 19:19
Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς μου, χθές είδα οτι βάζοντας στο getright 45 αρχεία ταυτόχρονα, η γραμμή ζορίστηκε πάρα πολύ και μου έκανε 1-2 αποσυνδέσεις. Έκανα ορισμένες αλλαγές, συγκεκριμένα το γύρισα σε PPPoE σε ADSL2+ mode με dhcp off, upnp off, firewall on, mtu size 1492 και firmware 1.01.03 (2), και σε συνδυασμό με την αναβάθμιση του upload σε 1024, μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα. Το νεο upload μας έσωσε. Αυτή την στιγμή που μιλάμε έχω σε ενα άλλο παλιό pc του δικτύου μου emule να τρέχει με 20 αρχεία ταυτόχρονα και δεν αποσυνδέεται απο τον razorback. Στο pc αυτό που γράφω έχω getright να κατεβάζει ταυτόχρονα 10 αρχεία απο rapidshare, emule συνδεδεμένο να κατεβάζει 70 αρχεία ταυτόχρονα, και παράλληλα κάνω Ping -t 193.92.150.3 και βγάζει 60-70 ms. Απίστευτη σταθερότητα και παράλληλα ανοίγω και ιστοσελίδες, ενώ με το παλιό upload αμα τίγκαρα την γραμμή δεν άνοιγε καμία σελίδα. ΤΟ ΝΕΟ UPLOAD ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ!!!!!

deniSun
06-01-08, 19:56
Με τόσα αρχεία που βάζετε είναι φυσικό να μπλοκάρουν τα ρουτεράκια.
Χαμηλώστε λίγο τις τιμές.
Για αρχεία ftp ή http αρκούν 3-5 αρχεία με πολλαπλές συνδέσεις για κατέβασμα (μιλάμε για ταχύτητες έως 24Μ).
Προτείνω 3 αρχεία ταυτόχρονα με πολλαπλές συνδέσεις
Για torrent έως 8 αρχεία είναι καλά.

Κάποια ρούτερ μπουκώνουν και σε χαμηλότερες τιμές.

rozak
07-01-08, 02:00
Με τόσα αρχεία που βάζετε είναι φυσικό να μπλοκάρουν τα ρουτεράκια.
Χαμηλώστε λίγο τις τιμές.
Για αρχεία ftp ή http αρκούν 3-5 αρχεία με πολλαπλές συνδέσεις για κατέβασμα (μιλάμε για ταχύτητες έως 24Μ).
Προτείνω 3 αρχεία ταυτόχρονα με πολλαπλές συνδέσεις
Για torrent έως 8 αρχεία είναι καλά.

Κάποια ρούτερ μπουκώνουν και σε χαμηλότερες τιμές.

Το κακό με το WAG200G είναι ότι με την 1.01.06 ακόμα και με δύο αρχεία από redhat (με μία σύνδεση το καθένα) έριχνε το ppp. Με την 1.01.04 ήταν σταθερό, αλλά κλείδωνε χαμηλότερα (και είχε το γνωστό reconnection bug της 1.01.04).

Για αυτό και πήγε στην αποθήκη, ενώ στη θέση του μπήκε ένα Draytek Vigor 2700G και ησύχασα...;)

Α, και δεν ήταν μόνο το συγκεκριμένο. Την ίδια συμπεριφορά είχε και άλλο ένα σε φίλο, ενώ παρόμοια προβλήματα έχει και άλλος φίλος με το Zyxel 660HW.

Τέλος επισημένω ότι τα Siemens και Crypto παίζουν ΑΨΟΓΑ.

deniSun
07-01-08, 11:30
Είναι θέμα συνδυασμού λειτουργικού - torrent προγράμματος - ρούτερ

socratis10
07-01-08, 13:42
Παιδια υπαρχει απλο margin και snr margin?Εμενα μου γραφει snr margin 6.1 downsream.

boss
07-01-08, 19:05
Επειδή πρέπει να αγοράσω wireless router σύντομα και είχα κατά νού το wag200g over pstn διαβάζωντας για τα προβλήματα που αναφέρετε ομολογώ ότι με βάλατε σε σκέψεις... να το αγοράσω ή όχι;
Επίσης απότι κατάλαβα από άλλο post δεν διαθέτει Bandwidth manager πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό για wireless καταστάσεις μιάς που θέλω να συνδέσω το Desktop σε Ethernet και το Laptop σε Wireless.

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά σε wireless δοκιμασμένο σε forthnet;

deniSun
08-01-08, 09:59
Αν εννοείς τα προβλήματα με τα torrent υπάρχουν σε όλα τα ρούτερ.
Το έχω αναφέρει γιατί συμβαίνει.
Αν σε ενδιαφέρει ρούτερ με bw manager θα πρέπει να ψάξεις πιο προσεκτικά.
Σε επίπεδο εφαρμογής (port κλπ) το έχουν πολλά.
Αν θέλεις να κάνεις bw manager σε επίπεδο ΙΡ θα πρέπει να ψάξεις για πιο ακριβά μοντέλα.

oekab1992
08-01-08, 13:06
Πάντως εγώ το συμπάθησα πλέον το wag200 παρά τα νερά που μου έκανε, μετά την αναβάθμιση του Upload σε 1024 όλα τα προβλήματα λύθηκαν, το έχω σε pppoe με mtu size 1492 και η ταχύτητα συγρονισμού μένει αμετάβλητη, καμία αποσύνδεση ακόμα και με 200 αρχεία μαζί και αναπνέει παράλληλα πολύ καλά και το σερφάρισμα. Ολα τέλεια!! Ειμαι με fw 1.01.03.

deniSun
08-01-08, 15:46
Τι νόημα έχει να βάλεις 200 αρχεία ταυτόχρονα.
Ακόμα και τέλεια να είναι η γραμμή σου και το ρούτερ σου να μην μπουκώνει πάλι κάποια προβλήματα θα σου εμφανιστούν.
Με 24Μbps θεωρητικά θα μπορούσες να πιάσεις ~15ΚB/s ταυτόχρονα (πολύ χοντρικά).
Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο.

Prot1001
08-01-08, 15:55
Παιδιά,

εγώ είμαι χρήστης ΟΤΕΝΕΤ, αλά έχω κι εγώ το ίδιο router της linksys. Πρόσφατα αναβάθμισα την γραμμή μου από 1 σε 4 MBPS και από την πρώτη μέρα της αναβάθμισης αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις - όχι μόνο στο internet αλλά πέφτει και η γραμμή adsl - αποσυντονίζει.
Πήρα πολύ σημαντικές πληροφορίες από το thread και σίγουρα έχω να δοκιμάσω πολλά πράγματα όταν πάω σπίτι.
Έχω όμως μία ερώτηση να κάνω - τα προβλήματα των αποσυνδέσεων αρχίζουν πάντα το απόγευμα μετά τις 6-7μμ ενώ κατά την διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας η σύνδεση κατεβάζει διαρκώς στα 400 kb/sec χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις. Μπορεί το router μου να φταίει γι'αυτό ή μάλλον πρόκειται για την γραμμή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλή χρονιά σε όλους:oneup:

deniSun
08-01-08, 16:01
Μάλλον έχει πρόβλημα η γραμμή σου από το σπίτι σου έως το κέντρο.
Αν υπάρχει στο κομμάτι αυτό πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.

oekab1992
08-01-08, 17:04
Τι νόημα έχει να βάλεις 200 αρχεία ταυτόχρονα.
Ακόμα και τέλεια να είναι η γραμμή σου και το ρούτερ σου να μην μπουκώνει πάλι κάποια προβλήματα θα σου εμφανιστούν.
Με 24Μbps θεωρητικά θα μπορούσες να πιάσεις ~15ΚB/s ταυτόχρονα (πολύ χοντρικά).
Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο.


το μόνο νόημα που είχε ειναι να φέρω την γραμμή στις πλέον οριακές καταστάσεις, και πέρασε το τεστ της αντοχής με επιτυχία.

papaki
12-01-08, 02:24
Σύνδεση CL110 ως modem και Linksys WAG200 ως wireless router

Με την παρακάτω διαδικασία θα στηθεί ένα δίκτυο όπου το CL θα λειτουργεί σαν modem ADSL 2+ και το WAG μόνο σαν wireless router. Η διάταξη βασίζεται στην απόδοση σταθερών IPs τουλάχιστον σε αυτά τα δύο μηχανήματα. Η απόδοση σταθερών IPs σε όλα τα μηχανήματα του δικτύο θα βοηθήσει σε περιπτώσεις Port Forwarding για προγράμματα P2P.

Τα IPs θα είναι τα παρακάτω:

192.168.1.1 : Siemens CL110
192.168.1.2 : Linksys WAG200
192.168.1.3-255 : Τα υπόλοιπα μηχανήματα στο δίκτυο.

Θεωρείται δεδομένο ότι και τα δύο μηχανήματα είναι στις αρχικές ρυθμίσεις τους ή μπορούν να επαναφερθούν εκεί με κατάλληλα reset.

Προτείνεται να ακολουθηθούν οι συμβάσεις IPs, τουλάχιστον την πρώτη φορά, ώστε να είναι ευκολότερος ο εντοπισμός λαθών.

Ξεκινάμε με την κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Απενεργοποιούμε την τοπική σύνδεση δικτύου από τον Πίνακα Ελέγχου, Συνδέσεις δικτύου. Έπειτα, με δεξί κλικ, Ιδιότητες, επιλέγουμε το αντικείμενο TCP/IP και, αν δεν είναι ήδη, θέτουμε την Αυτόματη απόδοση IP. Πατάμε ΟΚ και ενεργοποιούμε ξανά την τοπική σύνδεση δικτύου με δεξί κλικ, ενεργοποίηση.

Siemens CL110

Το συνδέουμε απ'ευθείας στον υπολογιστή όπου δουλεύουμε. Η σελίδα admin web interface σερβίρεται στην διεύθυνση 192.168.1.1. Εφαρμόζουμε τις ρυθμίσεις που προτείνει η Forthnet και βεβαιωνόμαστε ότι μπορόύμε να μπούμε στο Internet κανονικά. Αποσυνδέουμε το CL.

Linksys WAG200

Το συνδέουμε στον υπολογιστή όπου δουλεύουμε. Η σελίδα admin web interface σερβίρεται στην διεύθυνση 192.168.1.1. Στην σελίδα Basic Setup, αλλάζουμε μόνο τις ρυθμίσεις που αναφέρονται παρακάτω:

Encapsulation: RFC 1483 Bridged

IP Settings
-----------
(*) Use the following IP address:
Internet IP address : 192.168.1.2 (Το IP που θα έχει το WAG)
Subnet mask : 255.255.255.0
Default gateway : 192.168.1.1 (Το IP του CL που είναι modem)
Primary DNS : 192.168.1.1 (Το IP του CL που έχει και DNS server) ή το primary DNS της Forthnet
Secondary DNS : Το secondary DNS της Forthnet

Network setup
-------------
Local IP address: 192.168.1.2 (Το IP που θα έχει το WAG)
Subnet mask : 255.255.255.0

DHCP server : disable (προαιρετικό)

Πατάμε Save για να εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις. Προσοχή, η σελίδα admin web interface του WAG σερβίρεται πλέον στο 192.168.1.2 ! Μόλις το αλλάξαμε...

Τώρα πρέπει να δώσουμε ένα σταθερό IP στον υπολογιστή. Απενεργοποιούμε ξανά την τοπική σύνδεση δικτύου μέσω του Πίνακα Ελέγχου, Συνδέσεις δικτύου και με δεξί κλικ και Ιδιότητες, εμφανίζουμε τις ιδιότητες της σύνδεσης. Διαλέγουμε το αντικείμενο TCP/IP και θέτουμε (*) Χρήση συγκεκριμένης διεύθυνσης IP:

Διεύθυνση IP: 192.168.1.3 (είπαμε από 3 μέχρι 255).
Μάσκα : 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη : 192.168.1.1 (το IP του modem CL)

Θέτουμε επίσης (*) Χρήση των παρακάτω διακομιστών DNS:

Συμπληρώνουμε τις διευθύνσεις των DNS servers της Forthnet. Πατάμε στο πλήκτρο Για προχωρημένους και στη καρτέλα DNS πατάμε Προσθήκη και εισάγουμε και το IP του modem CL. Το ανεβάζουμε πρώτο στην λίστα με τα κουμπάκια στα δεξιά. Πατάμε ΟΚ μέχρι να κλεισουν όλα τα παράθυρα με ιδιότητες της τοπικής σύνδεσης και την ενεργοποιούμε ξανά με δεξί κλικ, ενεργοποίηση.

Με ένα καλώδιο δικτύου συνδέουμε το WAG με το CL. Δοκιμάζουμε να δούμε την σελίδα admin του CL στο 192.168.1.1. Αντίστοιχα, την σελίδα του WAG στο 192.168.1.2. Αν αυτά δουλεύουν και το CL είναι συνδεμένο στο Internet, τότε θα πρέπει να μπορούμε να δούμε και στον υπολογιστή Internet.

Αν κάτι δεν πάει καλά, δοκιμάστε με tracert www.forthnet.gr να δείτε που σταματάει. Αν δεν φτάνει στο 192.168.1.1, κοιτάξτε το καλώδια δικτύου από τον υπολογιστή στο WAG και από εκεί στο CL. Έπειτα ελέγξτε τις ρυθμίσεις ότι ακολουθούν επακριβώς τα παραπάνω.

Καλή επιτυχία !

Υ.Γ. Η χρήση σταθερών IPs είναι απαραίτητη μόνο για τα modem/router μηχανήματα, για να μπορούμε εύκολα να έχουμε πρόσβαση στις admin σελίδες τους. Το DHCP δεν είναι απαραίτητο να κλείσει στο WAG, αλλά αφήνω τον σχετικό πειραματισμό στους αναγνώστες.

oekab1992
12-01-08, 03:37
@ papaki: εισαι θεός, thanks για το tutorial!!!

nazghoul
14-01-08, 00:06
Καλησπέρα σας
έχω και εγώ ένα πρόβλημα με το ppp απο τα ίδια router-modem άν και η υπηρεσία της forthnet2play ενεργοποιήθηκε στις 08/01 έβαλα το siemens και δούλεψε μία χαρά μετά έβαλα το wag200g και αυτό δούλεψε μιά χαρά τουλάχιστον μέχρι το βράδυ στις 09/01 όπου και αποφάσισαν και τα 2 να μήν ξανασυνδεθούν .
Βασικά καθυστερούν πολύ εώς πάρα πολύ να συγχρονίσουν αφού λοιπόν τους πάρει κανα τέταρτο με μισή ώρα ίσος και παραπάνω για να συγχρονίσουν επιτυχώς με ταχύτητα ποτέ μικρότερη απο 16,5Mbps εώς 16,8Mbps αλλα ούτε και μεγαλύτερη . Το interface δέν λέει να πάρει τον ανήφορο οπότε απο τις 09/01 είμαι χωρίς internet.
να επισημάνω οτι είμαι σε full llu στην forthnet.
οπότε καλές είναι οι λίγες αποσυνδέσεις απο το να μήν έχεις καθόλου :cool:

hel
14-01-08, 01:12
Καλησπέρα σας
έχω και εγώ ένα πρόβλημα με το ppp απο τα ίδια router-modem άν και η υπηρεσία της forthnet2play ενεργοποιήθηκε στις 08/01 έβαλα το siemens και δούλεψε μία χαρά μετά έβαλα το wag200g και αυτό δούλεψε μιά χαρά τουλάχιστον μέχρι το βράδυ στις 09/01 όπου και αποφάσισαν και τα 2 να μήν ξανασυνδεθούν .
Βασικά καθυστερούν πολύ εώς πάρα πολύ να συγχρονίσουν αφού λοιπόν τους πάρει κανα τέταρτο με μισή ώρα ίσος και παραπάνω για να συγχρονίσουν επιτυχώς με ταχύτητα ποτέ μικρότερη απο 16,5kbps εώς 16,8kbps αλλα ούτε και μεγαλύτερη . Το interface δέν λέει να πάρει τον ανήφορο οπότε απο τις 09/01 είμαι χωρίς internet.
να επισημάνω οτι είμαι σε full llu στην forthnet.
οπότε καλές είναι οι λίγες αποσυνδέσεις απο το να μήν έχεις καθόλου :cool:

Στοιχεία γραμμής;

nazghoul
14-01-08, 02:40
Συγνώμη για το λάθος Mbps ήθελα να γράψω . Το διόρθωσα τώρα :oneup:

στοιχεία αύριο.

.alexcity
14-01-08, 04:58
να ρωτίσω επειδή σκέφτομαι να πάρω WAG200 τλκ τι να κάνω; ειναι καλό κρατάει σταθερές τις ταχήτητες;;

deniSun
14-01-08, 14:35
Με όλα τα ρούτερ θα βρεις χρήστες με προβλήματα.
Το ίδιο συμβαίνει και με το wag200g.

arhs
14-01-08, 20:24
Και εγω εχω το WAG200G με στοιχεια γραμμης.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5841 kbps
Upstream Rate: 768 kbps
Downstream Margin: 5 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 29 db
Upstream Line Attenuation: 13.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

και εχω προβληματα οπως βλεπετε!!!

nazghoul
14-01-08, 20:40
Λοιπόν εδώ είναι τα στοιχεία της γραμμής όπως θα δείτε παρακάτω η πρώτη σύνδεση είναι multimode και οι 2 επώμενες είναι σε ADSL2+ για να καταφέρω να κλειδόσω στην γραμμή έκανα συνολικά 2 ώρες και για τις 3 προσπάθειες σε καμία απο τα παρακάτω το interface ppp δεν συνδέθηκε . Κάτι ακόμα στις 2 ADSL2+ δοκιμές οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες παρ'όλα αυτά το DSL Path Mode στην 1η είναι Fast και στην 2η είναι Interleaved .Άντε να δούμε πότε θα δούμε και εμείς λίγο internet :worthy:


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 16575 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 21 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 23 db


Firmware Version: 1.01.05

Internet Connection
Login Type RFC 2516 PPPoE
Interface: Down
IP Address: ---
Subnet Mask: ---
Default Gateway: ---
DNS1: ---
DNS2: ---
DNS3: ---
WINS:

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
Virtual Circuit: VPI 8 VPI (Range 0~255)
VCI 35 (Range 0~65535)
DSL Modulation: MultiMode



=======================================================




DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 16467 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 23 db


Firmware Version: 1.01.05

Internet Connection
Login Type RFC 2516 PPPoE
Interface: Down
IP Address: ---
Subnet Mask: ---
Default Gateway: ---
DNS1: ---
DNS2: ---
DNS3: ---
WINS:


Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
Virtual Circuit: VPI 8 (Range 0~255)
VCI 35 (Range 0~65535)
DSL Modulation: ADSL2+



=======================================================



DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 16172 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 19 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 20 db

manual2100
14-01-08, 22:35
Με Downstream Margin: 6 db είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού και να μην συνδέεται...

hel
15-01-08, 00:52
Κάνε όλες τις ρυθμίσεις που λέει η forthnet εδώ http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817 και για τους dns servers.

oekab1992
15-01-08, 02:25
ρε παιδιά εγώ το έχω σταθεροποιήσει το εν λόγω router και ειναι σταθερότατο και άψογο, γιατί όμως με 27 db attenuation συγχρονίζω στα 12.500 (και κατεβάζω με τόσα τεσταρισμένα) ενώ πριν 4 μήνες που ενεργοποιήθηκα συγγρόνισα στα 15.000, και έκ τοτε υφίσταμαι μια σταδιακή φθορά ανα μήνα?

τα στατιστικά μου:

Firmware Version: 1.01.03 (02)
Current Time: 2008-01-15 01:24:23
Cisco Logo
Internet Connection

Login Type RFC 2516 PPPoE
Interface: Up
IP Address: xxxxxxxxxxxxxxxx
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway:
DNS1: 193.92.150.3
DNS2: 194.219.227.2
DNS3:
WINS:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 12739 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 27 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

nazghoul
15-01-08, 18:11
τις ρυθμίσεις για pppoa ενοείς έχουν γινει και αυτές αλλα και τα 6db downstream ήταν απο την αρχή και τα 2 modem δούλεψαν αψογα για 30 ώρες απο εκεί και πέρα νεκρική σιγή

@ ADSLgr.com All rights reserved.