PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Broandbandpack 3



Nstam
06-04-05, 01:12
Καλησπέρα... Πριν μία βδομάδα περίπου έβαλα adsl 384 και VoIP... Έχω το modem της INTRACOM το netROUTE2... Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω όσον αναφορά το port forward... Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε γενικά τι πρέπει να κάνω γιατί δεν γνωρίζω τίποτα από adsl... Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων... :D

sdikr
06-04-05, 01:14
ριξε μια ματιά στο How to για το Jetspeed 500

Nstam
06-04-05, 01:24
Το είδα αυτό πριν ποστάρω αλλά δεν είναι έτσι το web interface μου... Δεν μπορώ να βρώ κάτι που να αφορά τα ports... :mad:

apalos
06-04-05, 01:34
Τι ακριβως θες να κανεις port forward?
και κατι ακομα εχει 2 κουτακια ενα που λεει port - ip.
Σε τι ακριβως σε δυσκολευει...?
Βασικα wan connections -> firewall ...
υπαρχει και manual

Nstam
06-04-05, 15:07
Ναι το βρήκα... Για τι άλλα πρέπει να κάνω port forward και ποια είναι τα ports τους... Γενικά αν ξέρετε κάποιοες ρυθμίσεις που μπορεί να χρειάζεται είμαι εδώ για να τις ακούσω :D

skoulinx
08-04-05, 14:34
Μα γιατί δεν ρωτάς κάποιον απ' το τεχνικό τμήμα της HOL;

Το αλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

(Συγγνώμη, αλλα δεν κρατήθηκα..)

Καλώς ήρθες στον θαυμαστό χώρο μας. Καλή τύχη.

Nstam
10-04-05, 12:47
Συγγνώμη φίλε μου αλλά εχεις μιλήσει με Hellas On Line... ? Δεν ξέρουν τίποτα τα παλικάρια... Εδώ και 2 μέρες δεν δουλεύει το VoIP και κανείς δεν ξέρει τι συμβαίνει... Αυτό που ρώτησα είναι αν ξέρετε κάποια Ports για διάφορα προγράμματα... Ή για κάποιες λειτουργίες... Δεν ξέρω...! Τόσο εγκληματικό είναι ;; :(

dpan
10-04-05, 12:52
Ζητα τους να σου δωσουν το link για να κατεβασεις το πιο καινουργιο firmware για τη συσκευη σου και περασε το μεσα απο το web interface σου εκει που λεει Upgrade.Εχει ενα φιλαρακι μου αυτο το πακετο και με το νεο firmware σταματησαν τα προβληματα.

dpan
10-04-05, 12:54
Με το καινουργιο fimware επισης το port forwarding ειναι παιχνιδι...Απλα πας στο Configuration -> Wan Connections -> πατας στο firewall και πανω πανω οριζεις ip (εσωτερικου δικτυου) , προτοκολλο και πορτα!

Nstam
10-04-05, 12:58
Έχει γίνει το update...

dpan
10-04-05, 15:53
Ποια εκδοση εχεις? Αν δεν εχεις την 375 τοτε βαλε αυτην

Nstam
10-04-05, 23:32
Hardware revision Intracom NetTA2 V4 IAD 55XX DSPC18432 FXO PCMCIA
Software revision 375
Configuration type netRoute2

apalos
10-04-05, 23:56
στα μονα πραγματα που ισωσ χρειαστεις port forward ειναι κυριως p2p applications, στο οποιο βεβαια καθε ξεχωριστος client χρησιμοποιει δικα του port.
οποτε κοιτας, αποφασιζεις τι θες και ξαναρωτας.
Εγληματικο δεν ειναι να ρωτας αλλα να ρωτας αφου πρωτα εχεις ριξει μια ματια

dpan
11-04-05, 10:58
Για port forwarding πας Wan connections -> Firewall και προσθετεις το rule που θες.
Για το VOIP κανε τη δοκιμη να κανεις δοκιμαστικη κληση ενω δεν ειναι συνδεμενος ο Η/Υ σου και πες μας πως παει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.