PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο ΟΤΕ σε Forthnet μεγαλη διαφορα στο Αttenuation



themisk
25-12-07, 02:57
Kαλησπερα και χρονια πολλα!:christmas

Η απορια μου ειναι η εξης:
Μεχρι πριν απο 2 μηνες ημουν στον ΟΤΕ 1Μbit με Downstream Attenuation 12db (G.dmt).
H εξασθενηση αυτη επαληθευε και την αποσταση απο το DSLAM (Aγ. Παρασκευης) περιπου 800 μετρα σε ευθεια και 1.1km οδικως.

Αλλαζοντας σε forthnet FULL LLU εχω:
Attenuation 24db (G.dmt)
Attenuation 26db (ADSL2+):evil:

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορει να γινεται αυτο? Αρχικα πιστευα οτι στις extra συχνοτητες που χρησιμοποιει η ADSL2+ μπορει η γραμμη μου να εχει θορυβο. Αλλα κανοντας την συνδεση με G.dmt ειδα παλι υπερβολικο Attenuation.:hmm:


(In detail)
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: Multimode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 15231 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 23 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

cuper
25-12-07, 03:46
Χμμ :hmm:

Εγώ από forthnet ΑΡΥΣ σε Conn-x, μέσα σε 40 sec, αντικαθιστώντας το παλιό μου router με το νέο, "κέρδισα" 11-12 db down attenuation, από 24 σε 36 περίπου, το οποίο ανεβοκατεβαίνει (35~37).
Άντε βγάλε άκρη..

hel
25-12-07, 11:13
Χμμ :hmm:

Εγώ από forthnet ΑΡΥΣ σε Conn-x, μέσα σε 40 sec, αντικαθιστώντας το παλιό μου router με το νέο, "κέρδισα" 11-12 db down attenuation, από 24 σε 36 περίπου, το οποίο ανεβοκατεβαίνει (35~37).
Άντε βγάλε άκρη..

Και πως είσαι σίγουρος ότι δεν έφταιγε το παλιό ρουτερ;
Εγώ έμεινα με το ίδιο att με την μετάβασή μου από vivodi σε forthnet. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα είναι και λιγότερο από αυτό που λέω στο προφιλ (πήγε 19.5 σταθερά).

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 39 Seconds later........


Kαλησπερα και χρονια πολλα!:christmas

Η απορια μου ειναι η εξης:
Μεχρι πριν απο 2 μηνες ημουν στον ΟΤΕ 1Μbit με Downstream Attenuation 12db (G.dmt).
H εξασθενηση αυτη επαληθευε και την αποσταση απο το DSLAM (Aγ. Παρασκευης) περιπου 800 μετρα σε ευθεια και 1.1km οδικως.

Αλλαζοντας σε forthnet FULL LLU εχω:
Attenuation 24db (G.dmt)
Attenuation 26db (ADSL2+):evil:

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορει να γινεται αυτο? Αρχικα πιστευα οτι στις extra συχνοτητες που χρησιμοποιει η ADSL2+ μπορει η γραμμη μου να εχει θορυβο. Αλλα κανοντας την συνδεση με G.dmt ειδα παλι υπερβολικο Attenuation.:hmm:


Με το ίδιο ρουτερ συγκρίνεις τα attentuations?

themisk
25-12-07, 11:40
Η συγκριση εγινε και με το Siemens της Forthnet και με το WAG-200 που χρησιμοποιω τωρα. Ειχα και τα 2 modem πριν γινει η αλλαγη σε Forthnet. :oneup:

Το επιβεβαιωσα προχθες και με ενα φιλο μου οπου στον OTE (ADSL1) ειχε Αttenuation 17 και με την αλλαγη σε Forthnet (ΑDSL2) ανεβηκε μονο 2 μοναδες στο 19, κσι οχι 12 :mad:

hel
25-12-07, 12:19
Το attentuation έχει να κάνει με την ποιότητα της γραμμής και την εξασθένιση σήματος κυρίως λόγω απόστασης. Το δίκτυο είναι του ΟΤΕ.

skotadi
25-12-07, 12:25
Το dow/att 'αυξανεται΄ οταν πας σε adsl+2

cuper
25-12-07, 13:33
Και πως είσαι σίγουρος ότι δεν έφταιγε το παλιό ρουτερ;



Το dow/att 'αυξανεται΄ οταν πας σε adsl+2

Η γραμμή είναι ακόμα Forthnet-ΑΡΥΣ.
Το μόνο που άλλαξε είναι το providing (otenet) και το router (baudtec αντί του linksys354g).
Ακόμα και προ διετίας με HOL-ΑΡΥΣ και ένα intracom router, πάλι 24db είχα.
Να άλλαζε 2-3 db δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά τα +12 είναι λες και μετακόμισα :what:

Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά σε όλους! :band:

xolloth
25-12-07, 13:38
εχειs δοκιμασει με2 διαφορετικα ρουτερ adsl2+;
βαζω στοιχημα οτι τοκαθενα θα εχει και αλλεs τιμεs,δεν βγαζειs ακρη.

baskon
25-12-07, 14:51
Εμενα κατα τη μεταβαση από οτε σε hol ανεβηκε κατα περίπου 4-5 μονάδες το attenuation..
Μιλάμε για το ιδιο ρουτερ πάντα.

themisk
26-12-07, 15:07
Εμενα κατα τη μεταβαση από οτε σε hol ανεβηκε κατα περίπου 4-5 μονάδες το attenuation..
Μιλάμε για το ιδιο ρουτερ πάντα.

Μπορει να θεωρηθει και εν μερει λογικο αν μιλαμε για ADSL2+ (σε εμενα ανεβηκε 12db). Δεν θα επρεπε ομως οταν κανεις force το router να συνδεθει με (G.dmt/ADSL1) να εχεις το ιδιο attenuation με αυτο που ειχες με τον ΟΤΕ (η περιπου το ιδιο?)

Αυτο ρωταω για να τους παρω τηλ. και να εχω ενα καλο επιχειρημα.;)

dim_b
27-12-07, 15:14
Το dow/att 'αυξανεται΄ οταν πας σε adsl+2Εμένα γιατί έπεσε από 37 σε 30 (με το ίδιο router πάντα); :hmm:

Ioudas1
28-12-07, 02:30
Μπορει να θεωρηθει και εν μερει λογικο αν μιλαμε για ADSL2+ (σε εμενα ανεβηκε 12db). Δεν θα επρεπε ομως οταν κανεις force το router να συνδεθει με (G.dmt/ADSL1) να εχεις το ιδιο attenuation με αυτο που ειχες με τον ΟΤΕ (η περιπου το ιδιο?)

Αυτο ρωταω για να τους παρω τηλ. και να εχω ενα καλο επιχειρημα.;)

Φυσιικά, αν για την δοκιμή σου έχεις χρησιμοποιήσει το ίδιο router.

kanenas3
29-12-07, 01:57
Το attenuation μπορεί να ανέβει αν προστεθούν διακλαδώσεις στην υπάρχουσα καλωδίωση.

Για παράδειγμα όταν από τις τρεις διακλαδώσεις εντός διαμερίσματος έπεσα στις δυο το attenuation έπεσε από 20 σε 17. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει από τον κατανεμητή στο dslam. Αν δηλαδή έγινε κόψε - ράψε κατά τη μεταφορά της γραμμής σου μπορεί να επιδείνωσε το attenuation.

nickrobo
29-12-07, 02:13
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Εγώ αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα(Forthnet έχω) με την ταχύτητα και το attenuation ήταν 59db μέχρι που τους κάλεσα 2.346 φορές και έπειτα από πολλά μπαλάκια (φταίει ο ΟΤΕ-φταίει η Forthnet) έπεσε στο 52db.
Σύμφωνα με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς, αν τους καλέσω άλλες 14.000 φορές τότε το
attenuation μου μπορεί να φτάσει 10db!:lol::lol::lol:

Πάντως κάνω ήδη μετάβαση σε ΟΤΕΝΕΤ και σύντομα θα σας ενημερώσω αν θα πέσει ή θα ανέβει το attenuation μου.

nickrobo
10-01-08, 01:16
Καλησπέρα και πάλι.

Όπως σας είχα πει σε προηγούμενο μήνυμα θα μεταφερόμουν από forthnet σε ΟΤΕ.
Αυτό ολοκληρώθηκε προχθές και τα νέα δεν είναι καλά.

Attenuation 51 (από 52 πριν) και ταχύτητα 4,3-4,6 (από 4,2-4,5).

Τζίφος.

hel
10-01-08, 11:04
Καλησπέρα και πάλι.

Όπως σας είχα πει σε προηγούμενο μήνυμα θα μεταφερόμουν από forthnet σε ΟΤΕ.
Αυτό ολοκληρώθηκε προχθές και τα νέα δεν είναι καλά.

Attenuation 51 (από 52 πριν) και ταχύτητα 4,3-4,6 (από 4,2-4,5).

Τζίφος.

Αφού είναι στο ίδιο dslam οι γραμμές.
Σε 8 αρα πήγες λογικά.

nickrobo
10-01-08, 11:25
Αφού είναι στο ίδιο dslam οι γραμμές.
Σε 8 αρα πήγες λογικά.

Ναι σε 8άρα πήγα (άσχετα που την πρώτη μέρα μου έδωσαν 1mbps από λάθος, σε μία μέρα όμως την έκαναν 8αρα).
Απλά περίμενα ότι θα παρακάμψουν το ιδιόκτητο της forthnet και αυτό θα μείωνε κάποια καλώδια άρα και το attenuation...
Δεν πειράζει...καλα να είμαστε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.