PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για Conn-x και προβλήματα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

elizabeth1
26-10-07, 19:35
Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο σύστημα όλο σας παρακαλώ πείτε μου αν τα στατιστικά τη;)ς γραμμής μου είναι ok…..ευχάριστο πολλή


• Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 384 (Kbps.)
Down Stream 8128 (Kbps.)
[Go Top]
• Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 0 dB 12 dB
Attenuation 0 dB 19 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 1 0
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0
• [Go Top]
• Statistics:
Received Cells 126451
Transmitted Cells 148897

;):worthy::respekt:

deniSun
27-10-07, 16:05
Τι είδους σύνδεση έχεις;
ρούτερ;

elizabeth1
27-10-07, 19:40
PHILIPS

ioanniskar
30-10-07, 21:52
Γεια σας κι από 'μένα και ελπίζω αυτό το πρώτο μου post να λάβει απάντηση και να βοηθηθώ.Μένω στην Πάτρα και μόλις έβαλα conn-x 1024.Το πρόβλημα είναι η ταχύτητα.Μέχρι στιγμής η ταχύτητα download δεν έχει φτάσει στα επίπεδα που έπρεπε.Για την ακρίβεια είναι εξευτελιστική.Post-άρω εδώ γιατί θέλω να μου πείτε αν παίζει κάποιο ρόλο το καλώδιο της γραμμής. Το ρωτάω αυτό γιατί είχε πρόβλημα η γραμμή του σπιτιού και αναγκάστηκα να φέρω εξωτερική γραμμή ούτε λίγο ούτε πολύ 80 μέτρα.Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο αλλά θέλω να μου πείτε αν μπορεί να ρίξει τόσο πολύ την ταχύτητα(κατεβάζω περίπου με 25kbps)

Patentman
30-10-07, 22:08
Καλησπερα και καλως ηρθες.
Μονο αν το καλωδιο που χρησιμοποιησες ειναι τελειως μαπα ή οι συνδεσεις του (να μην ακους ουτε το τηλ καλα). Εδω θα εχεις κανα χιλιομετρο χαλκινο καλωδιο μεχρι το σπιτι σου, τα 80 μετρα δεν παιζουν ρολο (εφοσον δεν ειναι μαπα τελειως).
Κατι αλλο φταιει. Πολλα μπορει να ειναι.
Δες τα στατιστικα της γραμμης aDSL μεσω του web interface του ρουτερ (ή μεσω σχετικου utility αν ειναι USB). Ετσι θα δεις αν υπαρχει θεμα με την ποιοτητα γραμμης. Δες αν εχεις βαλει σε ολα τα τηληφωνα φιλτρο και αν ειναι με την σωστη φορά. Βγαλε ολα τα τηλεφωνα και αφησε μονο το ρουτερ ή μοντεμ για να δεις αν υπαρχει βελτιωση.
Δες και αυτο το νημα:
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

Δες σε τι ταχυτητα συγχρονιζει το ρουτερ/μοντεμ και ποια ειναι η μεγιστη εφικτη βαση της γραμμης σου.

Κατεβασε απο αλλο σερβερ. Δοκιμασε και μεσω AIX. Μπορει να φταιει ο σερβερ.

Παρε ενα demo απο αλλη εταιρια (δεν ξερω αν δινουν ακομα) ή παρε μια καρτα (πρεπει να υπαρχουν) και μπες στο ιντερνετ μεσω αλλου provider.
Αν και πολυ πιθανον να εισαι σε μπουκωμενο dslam.

Τρεξε ενα tracert σε εθνικο και σε εξωτερικο σερβερ και δες τι χρονους πιανει.

Μην δοκιμαζεις μεσω P2P.

Αυτα για αρχη. :stunned:

ioanniskar
30-10-07, 23:51
Επειδή δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά που μου λες θέλω να μάθω αν γίνεται τι είναι το dslam.Πως διορθώνεται αυτό το πρόβλημα;Και μένα πάντως δεν μου φαίνεται να φταίει τόσο το καλώδιο αν και όταν μπορέσω θα συνδέσω τον router πιο κοντά στη γραμμή, ίσως στο υπόγειο που είναι οι γραμμές του ΟΤΕ ώστε να διαπιστώσω τι φταίει.

ariadgr
31-10-07, 00:01
θέλω να μάθω αν γίνεται τι είναι το dslam

www.google.com/search?q=dslam


Πως διορθώνεται αυτό το πρόβλημα;

O Patentman σου έγραψε να δοκιμάσεις download από άλλο server.
Δοκίμασε download από εδώ (http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg) και πες μας τι ταχύτητα βλέπεις.

ioanniskar
31-10-07, 01:04
Η ταχύτητα που βλέπω είναι εξευτελιστική.Περίπου 25KB/sec.Αν μπορέσω θα συνδέσω αύριο το router στο υπόγειο ώστε να μη χρησιμοποιηθούν τα 80 μέτρα προέκτασης καλωδίου και θα σας μεταφέρω τα αποτελέσματα.

ariadgr
31-10-07, 01:28
Η ταχύτητα που βλέπω είναι εξευτελιστική.Περίπου 25KB/sec.Αν μπορέσω θα συνδέσω αύριο το router στο υπόγειο ώστε να μη χρησιμοποιηθούν τα 80 μέτρα προέκτασης καλωδίου και θα σας μεταφέρω τα αποτελέσματα.

Όπως σου έγραψε και ο Patentman προηγουμένως, ενημέρωσέ μας σε τι ταχυτητα συγχρονιζει το ρουτερ (το βλέπεις από το web interface).

ioanniskar
01-11-07, 18:46
Δεν μπόρεσα να βρω που ακριβώς μου λέει τη ταχύτητα συγχρονισμού.Έχς το BaudTec που μου έδωσαν από τον ΟΤΕ μαζί με το conn-x.Πάντως το δοκίμασα πρωινές ώρες και η ταχύτητα ήταν αρκετά καλύτερη, βέβαια όχι πάλι αντιπροσωπευτική της σύνδεσής μου.Έπιανε μέχρι 75 με 80 KB/s.

ioanniskar
01-11-07, 18:52
Βοηθά καθόλου αυτή η φωτογραφία;
24573

ariadgr
01-11-07, 21:10
Δεν μπόρεσα να βρω που ακριβώς μου λέει τη ταχύτητα συγχρονισμού.Έχς το BaudTec που μου έδωσαν από τον ΟΤΕ μαζί με το conn-x.Πάντως το δοκίμασα πρωινές ώρες και η ταχύτητα ήταν αρκετά καλύτερη, βέβαια όχι πάλι αντιπροσωπευτική της σύνδεσής μου.Έπιανε μέχρι 75 με 80 KB/s.

Στο κάτω μέρος του screenshot φαίνεται ότι έχει συγχρονίσει σωστά στα 1024/253.

Για τις χαμηλές ταχύτητες ευθύνεται το DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής σου που είναι πιταρισμένο.
Σε καλύπτουν εναλλακτικοί με ιδιόκτητα δίκτυα;

peri2005
01-11-07, 21:22
Καλησπέρα.Καλώς σας βρήκα.
Σήμερα πήρα το πακέτο Conn-X 768 και προσπάθησα να συνδεθώ.
Μου εμφάνισε μύνημα για πρόβλημα:mad: στο modem (baudtec) .
Πήρα τηλ. στο 1242 και ύστερα από αρκετές προσπάθειες στις ρυθμίσεις η υπάλληλος μου είπε ότι το modem συγχρονίζει , αλλά δεν παίρνει IP , και με παρέπεμψε στο 121 για να αναφέρω βλάβη , όπως και έκανα.
Να περιμένω τον τεχνικό ή μήπως το modem είναι προβληματικό και να το πάω κατευθείαν γι αλλαγή;
:hmm:

Asdic
01-11-07, 23:42
Καλησπέρα.Καλώς σας βρήκα.
Σήμερα πήρα το πακέτο Conn-X 768 και προσπάθησα να συνδεθώ.
Μου εμφάνισε μύνημα για πρόβλημα:mad: στο modem (baudtec) .
Πήρα τηλ. στο 1242 και ύστερα από αρκετές προσπάθειες στις ρυθμίσεις η υπάλληλος μου είπε ότι το modem συγχρονίζει , αλλά δεν παίρνει IP , και με παρέπεμψε στο 121 για να αναφέρω βλάβη , όπως και έκανα.
Να περιμένω τον τεχνικό ή μήπως το modem είναι προβληματικό και να το πάω κατευθείαν γι αλλαγή;
:hmm:

άλλαξε το μπορεί να είναι χαλασμένο, τσάμπα είναι.:twisted:

idem
02-11-07, 11:26
Καλησπέρα.Καλώς σας βρήκα.
Σήμερα πήρα το πακέτο Conn-X 768 και προσπάθησα να συνδεθώ.
Μου εμφάνισε μύνημα για πρόβλημα:mad: στο modem (baudtec) .
Πήρα τηλ. στο 1242 και ύστερα από αρκετές προσπάθειες στις ρυθμίσεις η υπάλληλος μου είπε ότι το modem συγχρονίζει , αλλά δεν παίρνει IP , και με παρέπεμψε στο 121 για να αναφέρω βλάβη , όπως και έκανα.
Να περιμένω τον τεχνικό ή μήπως το modem είναι προβληματικό και να το πάω κατευθείαν γι αλλαγή;
:hmm:

Αν δεν παίρνεις IP είναι πιθανόν να φταίει και ο BBRAS. Ίσως κάποιο reboot ή κόλλημα στις κάρτες από πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις. Αυτό ξεπερνιέται μετά από μερικές ώρες...

peri2005
02-11-07, 11:43
Αν δεν παίρνεις IP είναι πιθανόν να φταίει και ο BBRAS. Ίσως κάποιο reboot ή κόλλημα στις κάρτες από πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις. Αυτό ξεπερνιέται μετά από μερικές ώρες...

Όταν λες ο BBRAS ,τι εννοείς;

idem
02-11-07, 13:17
Η συνδεσμολογία έχει ώς εξής: Συνδρομητής -> dslam -> BBRAS -> Web. Ο BBRAS περιέχει τον DHCP server που κάνει assign κάποιο IP στο modem του συνδρομητή και πραγματοποιεί το PPPoE connection. Αν για κάποιο λόγο έχει υπερβολικό φόρτο από ταυτόχρονες συνδέσεις, μπορεί να έχει πρόβλημα να επεξεργαστεί τα PADI πακέτα και να ολοκληρώσει τη σύνδεση για να δώσει μετά IP.

peri2005
03-11-07, 00:30
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.Πήγα στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι η βλάβη ήταν από Αθήνα μεριά (μένω επαρχία).Πήγα σπίτι και λειτούργησε κανονικά.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

peri2005
03-11-07, 21:31
Οι πρώτες εντυπώσεις από το ConnX 768 ...
Ταχύτητα ικανοποιητική (γύρω στα 80ΚΒ/s) , αλλά ...
Συχνές αποσυνδέσεις ...
Συγκεκριμένα:
Στις λυχνίες ένδειξης του modem (Baudtec ADSL2+) παρατηρώ τα εξής:
Λυχνία Δραστηριότητας ADSL ACT: Αναβοσβήνει μεν , αλλά όχι με σταθερό ρυθμό (δεν πρέπει?)
Λυχνία Δραστηριότητας Σύνδεσης ADSL LINK : Ενώ πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένη , αρκετές φορές αναβοσβήνει - που σημαίνει ότι υπάρχει αποσύνδεση από το DSLAM .
Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή;
Συνήθως το πρόβλημα λύνεται κλείνοντας για λίγα δευτερόλεπτα το modem και ξανανοίγοντάς το , οπότε το λαμπάκι σταθεροποιείται , αλλά καταντάει εκνευριστικό , όταν γίνεται αρκετές φορές (4-5 σε μία ώρα)
Υπάρχει θεραπεία ή θα πρέπει να ζήσω με αυτό;

peri2005
04-11-07, 00:40
Από την άλλη , βέβαια , δοκίμασα με το modem κατευθείαν στην πρίζα τηλεφώνου και δεν έχει παρουσιάσει αποσύνδεση εδώ και ώρα...

kmpatra
07-11-07, 14:36
Οι πρώτες εντυπώσεις από το ConnX 768 ...
Ταχύτητα ικανοποιητική (γύρω στα 80ΚΒ/s) , αλλά ...
Συχνές αποσυνδέσεις ...
Συγκεκριμένα:
Στις λυχνίες ένδειξης του modem (Baudtec ADSL2+) παρατηρώ τα εξής:
Λυχνία Δραστηριότητας ADSL ACT: Αναβοσβήνει μεν , αλλά όχι με σταθερό ρυθμό (δεν πρέπει?)
Λυχνία Δραστηριότητας Σύνδεσης ADSL LINK : Ενώ πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένη , αρκετές φορές αναβοσβήνει - που σημαίνει ότι υπάρχει αποσύνδεση από το DSLAM .
Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή;
Συνήθως το πρόβλημα λύνεται κλείνοντας για λίγα δευτερόλεπτα το modem και ξανανοίγοντάς το , οπότε το λαμπάκι σταθεροποιείται , αλλά καταντάει εκνευριστικό , όταν γίνεται αρκετές φορές (4-5 σε μία ώρα)
Υπάρχει θεραπεία ή θα πρέπει να ζήσω με αυτό;

το adsl act αναβοσβηνει με ακανονιστο ρυθμο,αναλογα με το αν κατεβαζεις ή οχι απο το νετ (εξαρταται απο την κινηση δηλ.) οποτε δεν υπαρχει προβλημα.
Αφου δεν εχεις προβλημα αποσυνδεσης όταν εχεις το τηλεφωνο εκτός,μαλλον εχεις προβλημα με το splitter σου.Δεν λειτουργει καλά ή δεν το εχεις συνδεσει καλά ή δεν εχεις βάλει φιλτρο/splitter σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές.(μήπως- λέω μηπως -δεν το εχεις βαλει και καθόλου?) :sorry:

peri2005
09-11-07, 00:58
Πέρα από ότι συνέβη σήμερα με τον ΟΤΕ , έχω απηυδήσει..!!
Άλλαξα και splitter (πήγα στον ΟΤΕ και μου έδωσαν ένα επώνυμο - Speedtouch) και πάλι τα ίδια..
Στην αρχή για 1 - 1μιση ώρα , όλα καλά ..
Μετά , αρχίζει να αναβοσβήνει το link :evil: ,κλείνω και ξανανόιγω το modem , φτιάχνεται για λίγο ,αλλά μετά , πάλι τα ίδια , και αυτό επαναλαμβάνεται κάθε 10 λεπτά περίπου(και λιγότερο) ..
Ήδη , τώρα που γράφω ,με ξαναπέταξε έξω (9η φορά την τελευταία μία ώρα..)
Πως δικαιολογείται αυτό ;
Άλλες τηλεφωνικές συσκευές δεν έχω ...

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό , αλλά η λυχνία Ενεργού Ethernet 10Μ είναι μόνιμα σβηστή , ενώ η 100Μ αναβοσβήνει κανονικά ...

kmpatra
09-11-07, 02:08
Το 100Μ πρεπει να αναβοσβηνει-δεν ειναι εκει το προβλημα.Μήπως εχεις συναγερμό στη γραμμή? Αν οχι, δηλωσε το βλαβη θα κοιταξουν την πορτα στο κεντρο και επειτα το modem σου μηπως θελει αλλαγή

peri2005
13-11-07, 14:43
Τελικά από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι στις συνδέσεις του σπιτιού.
Από τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι η γραμμή είναι "πεντακάθαρη" , και μου συνέστησαν να συνδέσω το modem σε άλλη πρίζα τηλ. σε άλλο δωμάτιο.
Αυτό και έκανα και δεν μου έχει παρουσιάσει (μέχρι τώρα) διακοπές...

Συγκεκριμένα , μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει επειδή οι γραμμές στα διάφορα δωμάτια δεν είναι "παραλληλισμένες"...

saito
19-12-07, 00:38
Εκανα το πρωι αίτηση για αναβάθμιση απο 1Mbps σε 2 και τώρα! βραδυ ίδιας μέρας η αναβάθμιση έγινε!!!!!

Βέβαια τα speedtest μου βγάζουν οτι εχω 1.5 χμμμ τι στιγμή πυο έχω Downstream Attenuation (dB) 14.0! πιταρισμένο dslam? (πρίν που είχα 1mps είχα 850 -940)

no_logo
19-12-07, 00:47
δες αν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση σου πηγαίνοντας εδώ

https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp


S1->768/192, S2->1024/256, S3->2048/256, S4->4096/256, S5->8192/384.

saito
19-12-07, 01:00
δες αν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση σου πηγαίνοντας εδώ

https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp


S1->768/192, S2->1024/256, S3->2048/256, S4->4096/256, S5->8192/384.

S3 ειναι ο κωδικός της υπηρεσίας?

........Auto merged post: saito added 4 Minutes and 42 Seconds later........


S3 ειναι ο κωδικός της υπηρεσίας?

A ΟΚ ενεργο!

no_logo
19-12-07, 01:01
ναι, για 2048

alqui
19-12-07, 11:41
Συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες, οι αναβαθμησεις παντως ειδου του ΟΤΕ απο εδω και περα θα γινονται μεσα σε ελαχιστες, το πολυ, ωρες.:oneup::respekt:

Θα το παρακολουθησουμε....

Να δειτε που ολο και κατι καλο παει να γινει...

guzel
19-12-07, 11:56
με εγκυρες πληροφοριες απο το sky news οι ενεργοποιησεις θα γινονται το πολυ σε μια ωρα

papakion
19-12-07, 12:44
Συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες, οι αναβαθμησεις παντως ειδου του ΟΤΕ απο εδω και περα θα γινονται μεσα σε ελαχιστες, το πολυ, ωρες.:oneup::respekt:

Θα το παρακολουθησουμε....

Να δειτε που ολο και κατι καλο παει να γινει...

Λογικό ειναι, αν αφηνεις λίγο του αλλους παρόχους για να εξυπηρετήσεις τους δικούς σου πελάτες ε?:twisted:

bond
19-12-07, 12:50
με εγκυρες πληροφοριες απο το sky news οι ενεργοποιησεις θα γινονται το πολυ σε μια ωρα

Ποτε θα βαρεθεις να τρολαρεις ολα τα thread του ΟΤΕ. Αναβαθμισεις ειπε ο ανθρωπος.
Και ναι ετσι γινεται. Χτες στις 8 εκανα την αιτηση για αναβαθμιση. Σημερα το πρωι ξυπνησα και την βρηκα αναβαθμισμενη. Ενημερωσε το cnn σε παρακαλω.

guzel
19-12-07, 13:00
Ποτε θα βαρεθεις να τρολαρεις ολα τα thread του ΟΤΕ. Αναβαθμισεις ειπε ο ανθρωπος.
Και ναι ετσι γινεται. Χτες στις 8 εκανα την αιτηση για αναβαθμιση. Σημερα το πρωι ξυπνησα και την βρηκα αναβαθμισμενη. Ενημερωσε το cnn σε παρακαλω.

τι το πιο λογικο να μας φενεται πολυ παραξενο να γινεται η αναβαθμιση σε μια ημερα μετα την αιτηση. εγω χθες ζητησα απο καποιον να μας στειλει τα στατιστικα του ρουτερ του και δεχτηκα επιθεση. τι το πιο λογικο να εχουμε αμφιβολιες. αν το θεωρεις τωρα αυτο troll τι να πω πια ...πολυ σοβαρα εχουμε παρει το θεμα και παθιαζομαστε με κατι ανουσιο.

αν θελεις οπως σου ζητησα με pm ανεβασε ενα screen να δουμε και μεις τα στατιστικα...να εχουμε και μια αποψη παραπανω ;)

το κακο που ειναι δεν μπορω να καταλαβω ...

bond
19-12-07, 14:00
τι το πιο λογικο να μας φενεται πολυ παραξενο να γινεται η αναβαθμιση σε μια ημερα μετα την αιτηση. εγω χθες ζητησα απο καποιον να μας στειλει τα στατιστικα του ρουτερ του και δεχτηκα επιθεση. τι το πιο λογικο να εχουμε αμφιβολιες. αν το θεωρεις τωρα αυτο troll τι να πω πια ...πολυ σοβαρα εχουμε παρει το θεμα και παθιαζομαστε με κατι ανουσιο.

αν θελεις οπως σου ζητησα με pm ανεβασε ενα screen να δουμε και μεις τα στατιστικα...να εχουμε και μια αποψη παραπανω ;)

το κακο που ειναι δεν μπορω να καταλαβω ...

Κανω και εδω post το screenshot.
http://img297.imageshack.us/my.php?image=adslotese5.jpg
Ειναι κακο να εκνευριζομαι οταν αμφισβητειται η ειλικρινεια μου;
Τωρα τουλαχιστον μπορεις να πεις ενα μπραβο στον ΟΤΕ για την ταχτυτητα στις αναβαμισεις. Οχι για τιποτα αλλο. Ναι παραμενει ακριβος, μονοπωλιακος κλπ. Αλλα στην ταχυτητα εξυπηρετησης πλεον ειναι πολυ μπροστα από τους υπολοιπους.

LOUKAS32
19-12-07, 14:04
Κανω και εδω post το screenshot.
http://img297.imageshack.us/my.php?image=adslotese5.jpg
Ειναι κακο να εκνευριζομαι οταν αμφισβητειται η ειλικρινεια μου;
Τωρα τουλαχιστον μπορεις να πεις ενα μπραβο στον ΟΤΕ για την ταχτυτητα στις αναβαμισεις. Οχι για τιποτα αλλο. Ναι παραμενει ακριβος, μονοπωλιακος κλπ. Αλλα στην ταχυτητα εξυπηρετησης πλεον ειναι πολυ μπροστα από τους υπολοιπους.

μια μερα?? αντε ρε σι...και στα ποσα κατεβαζεις τορα πλεων? γιατι δεν εβαλες 24αρα? ftp.otenet.gr κατεβασε τιποτα

papakion
19-12-07, 14:06
ρε παιδια μη τσακώνεστε.... είναι και θέμα τεχνικού και φόρτου στο Α/Κ... προφανω στον bond υπήρχε "ανεση" στο Κέντρο της Πεντελης και τακτοποιηθηκε το αιτημα του.

guzel
19-12-07, 14:08
στα 8 ενεργοποιηθηκες ? νομιζα στα 24... η γραμμη σου δεν ειναι και τοσο καλη...

bond
19-12-07, 14:20
24αρα ειναι η γραμμη ή αλλιως ελευθερη οσο παει. Η διαφορα φαινεται στο upload. Η 8αρα δινει 384. Ειμαι πολυ μακρια από το κέντρο (3+ χλμ). Τωρα επαιξα λιγο με τα καλωδια και τις πριζες και ανεβηκε στα 10 Mbps. Α και το κεντρο πεντελης δεν ειναι τοσο μικρό οσο ακουγεται. Καλυπτει Μελισσια, Πεντελη, Βριλησσια (εγω εκει ειμαι), για αυτό και οι μεγαλες αποστάσεις.

Α και να μην μου βγει το ονομα και με λετε ΟΤΕτζη :) Που ειναι αυτοι που λεγανε οτι με τον ΟΤΕ δεν θα ειναι εως 24, αλλα ακριβως 24? Για να μην κοροϊδευόμαστε ειτε ετσι ειτε αλλιώς.

guzel
19-12-07, 14:22
Α και να μην μου βγει το ονομα και με λετε ΟΤΕτζη :) Που ειναι αυτοι που λεγανε οτι με τον ΟΤΕ δεν θα ειναι εως 24, αλλα ακριβως 24? Για να μην κοροϊδευόμαστε ειτε ετσι ειτε αλλιώς.

επαιζαν με την νοημοσυνη σου :p:rofl::lol:

bond
19-12-07, 14:34
επαιζαν με την νοημοσυνη σου :p:rofl::lol:

Σαφως και επαιζαν. Τους το ειχα πει και τοτε. Δεν περιμενα να δω σημερα ποσο θα πιανει.
Απο εσενα ακομη περιμενω ενα μικρο καλο λογο για τον ΟΤΕ παντως. Ειπαμε μονο για την ταχυτητα στις αναβαθμισεις. Πες το, δεν θα παθεις τιποτα :)

guzel
19-12-07, 14:37
Σαφως και επαιζαν. Τους το ειχα πει και τοτε. Δεν περιμενα να δω σημερα ποσο θα πιανει.
Απο εσενα ακομη περιμενω ενα μικρο καλο λογο για τον ΟΤΕ παντως. Ειπαμε μονο για την ταχυτητα στις αναβαθμισεις. Πες το, δεν θα παθεις τιποτα :)

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ :clap::clap::clap:

πλακα κανω

Eskaz
19-12-07, 14:49
εγώ τρίτη έκανα το πρωί για 8αρα και το απόγευμα την έκανα 24αρα..
και δεν έγινε ακόμα γιατί γιατί !!!χ(

pgp69
19-12-07, 15:03
και εγώ χτες έκανα την αίτηση και το βράδυ κατά τις 02:00 μετά από ένα COD4 PS3 κάνω ένα test και η γραμμή είναι αναβαθμισμένη

έκανα μια 24μπίτς αλλά ακόμα δεν έχω την καλύτερη ταχύτητα από το dslam

είναι κλειδωμένος στα
Downstream : 13446 kbps με Maximum Bamdwidth :14236 kbps
upstream: 858 kbps με Maximum Bamdwidth : 897 kbps

από την μεριά τις Otenet ακόμα είμαι σε κατηγορία S5=8mbt και για αυτό κατεβάζω με 850-910 kb/s αλλά up έχω κανονικά από 75-80kb/s

αυτό που έχει ανεβεί πολλή και είναι σε ικανοποιητικό σημείο νομίζω είναι για packets από 280-300 που είχα από την 8άρα με 384kbps upload τώρα έχω 632-647 :oneup: :oneup:

Aνυπομονώ για τα καλύτερα μπράβο πάντως στον Οτε :clap::oneup:

LOUKAS32
19-12-07, 20:17
εχει κανει την αιτηση και ποτε ακριβως μερα και ωρα..για την 24αρα...θελω να το ποτε θα ειναι ενεργο...και στατιστικα....

εγω εκανα αιτηση τελικα σημερα κατα της 2 μ.μ και μενω καλιθεα

man with no name
19-12-07, 20:22
Τη Δευτερα εκανα μετατροπη του ondsl kit σε connex στα 4 Mbps και μου ειπανε οτι θα αναβαθμιστω σε 10 μερες.Πριν απο λιγο μπηκα στο my otenet και ειδα οτι εγραφε ondsl home S4,κατασταση ενεργο,ενεργοποιηση 17-12-2007,παρα ολα το router συνεχιζει να συνχρονιζει στα 768.Τι ακριβως συμβαινει;

STARJOHN
19-12-07, 22:45
Τη Δευτερα εκανα μετατροπη του ondsl kit σε connex στα 4 Mbps και μου ειπανε οτι θα αναβαθμιστω σε 10 μερες.Πριν απο λιγο μπηκα στο my otenet και ειδα οτι εγραφε ondsl home S4,κατασταση ενεργο,ενεργοποιηση 17-12-2007,παρα ολα το router συνεχιζει να συνχρονιζει στα 768.Τι ακριβως συμβαινει;




Μαλλον δεν εχειαναβαθμιστει η γραμμη σου ενω σε εχει αναβαθμισει η Οτενετ.

guzel
19-12-07, 22:47
υπαρχουν τοσα ανοιχτα θεματα που μπορεις να ρωτησεις ;)

κουραζει να βλεπεις νεο θεμα για το οποιο υπαρχουν τοσες απαντησεις

LOUKAS32
20-12-07, 00:28
εχει κανει την αιτηση και ποτε ακριβως μερα και ωρα..για την 24αρα...θελω να το ποτε θα ειναι ενεργο...και στατιστικα....

εγω εκανα αιτηση τελικα σημερα κατα της 2 μ.μ και μενω καλιθεα


ειμαι ενεργος....αλλα κατεβαζω...

otal Tests Taken:
2
Fastest Download:
1360 kb/s
Fastest Upload:
208 kb/s
Average Download:
880 kb/s
Average Upload:
208 kb/s

χαλια χαλια

nickthegreek
20-12-07, 04:57
Τώρα με τις νέες τιμές λέω και γω να αναβαθμιστώ...
Βλέποντας όμως τα στοιχεία της γραμμής μου στο menu του ρούτερ λέει:
SNR 30.1
Attenuation 24.5
Output power 19.1

Attainable rate 8064 Kbps

Η ερώτησή μου είναι: Κατά πόσον είναι αξιόπιστα αυτά τα test.
Ακόμη: Αν υποθέσω ότι δεν έχει διαφορά στο download η 24αρα απο την 8αρα αλλά πάρω την 24αρα για το μεγαλύτερο upload, υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα με disconnects επειδή θα "πιέζεται" παραπάνω το router? Να σημειώσω ότι τώρα δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με disconnects.

Υ.Γ. Το ρούτερ μού είναι το 9108 της U.S.Robotics

pelasgian
20-12-07, 04:59
μπα, δεν αξίζει φίλε. Αν η γραμμή σου είναι οχτάρα, μένεις εκεί που είσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.