PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη IP σε Fritz.Box 7140



newbie691
25-12-07, 16:39
Επειδη χρησιμοποιω rapidshare συχνα και μεχρι τωρα που ειχα ενα απλο USB modem εκανα Connect-Disconnect για να αλλαξει η IP θελω να ρωτησω πως μπορει να γινει το ιδιο σε ενα FritzBox 7140. Ειδα καπου για Tor, το δοκιμασα αλλα δεν αλλαξε την IP μου. Φανταζομαι πως αυτο γινεται αν αποσυνδεσω το router απο το ρευμα για μια στιγμή? Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτό? Γενικα σε τετοια modem-routers πως ξεπερνιεται το θεμα με την IP?

gkaska189
25-12-07, 20:29
Φίλε μου εγω δεν χρησιμοποιώ το fritz αλλά ξέρω καλα (γιατί το έχω δοκιμάσει) οτι κάπου μέσα στο μενού του έχει επιλογή restart. Μ'αυτή, μετά από 1 περίπου λεπτό θα σου αλλάξει το ΙΡ.:rolleyes:

papajohn
25-12-07, 21:35
Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε return to factory defaults ή κάτι παρόμοιο σε ένα 7140 το οποίο τα έχει δει όλα και δεν ανοίγει καν το web interface του? Το συνδέω στη πρίζα και ανα 10 sec αναβουν όλα τα φωτάκια του σαν να έχει κολλήσει τελείως. Ούτε στο κουμπι του wifi δεν ανταποκρίνεται...

aa144
25-12-07, 21:45
Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα έτσι που είναι, πως το έπαθε αυτό;

dipa57
25-12-07, 21:46
Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε return to factory defaults ή κάτι παρόμοιο σε ένα 7140 το οποίο τα έχει δει όλα και δεν ανοίγει καν το web interface του? Το συνδέω στη πρίζα και ανα 10 sec αναβουν όλα τα φωτάκια του σαν να έχει κολλήσει τελείως. Ούτε στο κουμπι του wifi δεν ανταποκρίνεται...


Σύνδεσε το 7140 με ethernet.
Πήγαινε:
System - Reset - (Δεξιά) Factory Settings

jahacos
26-12-07, 01:36
Μοναδική λύση, φιλε μου Papajohn, είναι το " fritz.box_fon_wlan_7140.annexa.en.04.34.recover-image".

http://www.avm.de/files/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/x_misc/english/annex_a

Επαναφέρει factory defaults σε Fritzbox 7140 annex A χωρίς web interface. (Απαιτεί, σύμφωνα με τις οδηγίες, το κόκκινο ethernet καλώδιο που συνοδευόταν με το Fritzbox και 2 restart του υπολογιστή.)

Τις ρυθμίσεις για HOL Double play τηλεφωνία θα τις βρείς εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1379669&postcount=650

Εχώ επαναφέρει 2 "νεκρά" Fritzbox με αυτόν το τρόπο, και η αιτία του προβλήματος ήταν η διακοπή της αυτόματης ενωμέρωσης λογισμικου...

Tem
26-12-07, 01:49
.....Εχώ επαναφέρει 2 "νεκρά" Fritzbox με αυτόν το τρόπο, και η αιτία του προβλήματος ήταν η διακοπή της αυτόματης ενωμέρωσης λογισμικου...
εγώ έχω επαναφέρει ένα. Με τα ίδια συμπτώματα και τον ίδιο τρόπο επαναφοράς. Επισημαίνω ωστόσο ότι αυτός ο τρόπος επαναφοράς παρουσιάζει προβλήματα στην περίπτωση που έχει κάποιος εγκατεστημένα Windows Vista.

Πύρρος
26-12-07, 01:57
Άμα έχετε ενεργοποιημένο telnet, είμαι 99% σίγουρος ότι το ar7cfgchanged αλλάζει IP :)

papajohn
26-12-07, 13:47
Το έπαθε καθώς χθες έπαιζα με τις ρυθμίσεις και επέλεξα:
1) Τα του αλλαξω την ήδη αλλαγμένη IP απο .1.100 σε .1.2
2) Να απενεργοποιήσω τις DSL modem δυνατότητές του και να το χρησιμοποιώ σαν switch/sip, απο μια σχετική ρύθμιση που έχει.
Πάνω στο reboot που έκανε για να αλλάξει IP έμεινε στον τόπο.

Βασικά έχω Vista και στα 2 pc μου, τι πρόβλημα υπάρχει??

kiriakidis
26-12-07, 19:07
κι αν δεν μπαίνει στο μενού τι γίνεται???

Tem
26-12-07, 19:18
...... Βασικά έχω Vista και στα 2 pc μου, τι πρόβλημα υπάρχει??
κατά τη διαδικασία επαναφοράς δεν βλέπουν πουθενά το FRITZ.
Το είχα έτοιμο για πέταγμα ωσπου μια μέρα βάζοντας ΧΡ σκέφτηκα να δοκιμάσω την διαδικασία επαναφοράς και δούλεψε αμέσως. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτά που περιγράφεις παραπάνω. Αν βρείς υπολογιστή με ΧΡ δοκίμασε recovery και να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει 100 %.

........Auto merged post: Tem added 1 Minutes and 57 Seconds later........


κι αν δεν μπαίνει στο μενού τι γίνεται???
με το recovery tool δεν μπαίνεις στο web interface

papajohn
26-12-07, 22:46
Thnx a lot Tem, έλεγα να το γυρίσω πίσω στην HOL (ειναι απο ακυρωμένο DP) αλλα δε σφάξανε, κάποτε θα το φτιάξω.

giankyr
27-12-07, 04:03
Μήπως απλά στις ρυθμίσεις του LAN σου είχες επιλεγμένη την παλιά IP του router για gateway και δεν την άλλαξες ακόμα?

papajohn
02-01-08, 02:47
Παιδια όλα ΟΚ, το fritzάκι είναι μια χαρά! Βρήκα ένα μηχάνημα με ΧΡ και έκανα τη δουλειά χωρίς κανενα πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

giankyr>>Όχι, το φριτζ τα είχε δει όλα απλά, να καταλάβεις δεν ανταποκρίνονταν στο διακοπτάκι του wifi

@ ADSLgr.com All rights reserved.