PDA

Επιστροφή στο Forum : Jet Speed 520+Skype



orliaklis
06-04-05, 13:17
Καλησπερα εδω και μια εβδομαδα ενεργοποιησα την DSL γραμμη μου μεσω ΟΤΕ και ενω ολα βαινουν σχετικα καλα αδυνατω να χρησιμοποιησω το Skype.Αναλυτικα το σπιτι μου ειναι Θεσσαλονικη Δ.Γουναρη,δεν ξερω αν ξερετε κατι για την συγκεκριμενη περιοχη,η συνδεση μου ειναι Altec 256,και το router Jet Speed 520,συνδεδεμενο με ethernet!Ολα τα αλλα Downloading,on Line gaming(lineage 2),δουλευουν αψογα.Ομως με το Skype εχω τρελα προβληματα πρωτα απο ολα με το Skype out εχω τρελο Lag για την ακριβεια ο συνομιλητης μου με ακουει αψογα ενω εγω με μεγαλη καθυστερηση και πολυ βαθια και αργα!!!Χθες δοκιμασα ομως και με φιλο μου στις Σερρες (ΑLTEC και αυτος)συνομιλια Skype 2 Skype και παλι τα ιδια!!!!Και σημερα και αργα το βραδυ χθες Τιποτα!!!!!Καλεσα στην ALTEC και μου ειπαν πως απο αυτους δεν υπαρχει ουτε κλειδωμα ουτε καποιο προβλημα αφου κανει downloading κανονικα!!!Πηρα το 1242 για να δω μηπως υπαρχει προβλημα με το DSLAM αλλα μου ειπαν κανενα και οτι αφου δουλευουν ολα τα αλλα τοτε κατι αλλο φταιει περα απο αυτους!!!Εκανα αναβαθμιση στο τελευταιο firmware,τις ρυθμισεις του CRC για ZIPB αλλα δυστηχως παλι τιποτα!!!θα τρελαθω τι φταει;Επισης να πω οτι η συνδεσμολογια ειναι:Γραμμη οτε που απο τον τοιχο με προεκταση βγαινει στα 2 μετρα με κουτακι σε πριζα(προυπηρχε) εδω εβαλα ενα απλο τηλεφωνικο Τ και επανω εβαλα ενα καλωδιο 3 μετρα που παει στο router και στην αλλη πλευρα εβαλα το μικρο καλωδιο που ειχε στο πακετο το φιλτρο και στην συνεχεια το καλωδιο που παει στο τηλεφωνο!!Ρωτω μηπως κατι πρεπει να διορθωσω εδω.Παρακαλω δωστε μου καοια ιδεα ή τι να κανω γιατι απογοητευτικα πια κ στερεψα απο ιδεες!!!!Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

sdikr
06-04-05, 13:25
ειναι πρόβλημα του skype με τις adsl, μην ξεχνάς οτι είναι ακόμα σε Beta

CRC
06-04-05, 13:40
Δεν ευθύνεται το jetSpeed για το πρόβλημα που έχεις με το Skype. Το χρησιμοποιώ κι εγώ με το jetSpeed αλλα με το OTEnet. Οι καθυστερήσεις και κάποιο echo είναι φυσιολογικά πάνω απο links τα οποία είναι best effort όπως τα ADSL που όλοι διαθέτουμε. Δεν υπάρχει κανένα QoS σε οποιοδήποτε επίπεδο και άκρο του data link και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αξιόπιστη λειτουργία. Για point to point επικοινωνία με VoIP μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλες λύσεις που δεν είναι Proprietary όπως το Skype. Μπορείς για παράδειγμα να παίχεις με το SjPhone (www.sjlabs.com) σε συνεργασία με κάποιον provider όπως η Stanaphone (www.stanaphone.com).

Δοκιμάσε και αυτή την εναλλακτική και βλέπεις...

orliaklis
06-04-05, 20:55
Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αλλα αν καταλαβα καλα εχουν δικιο απο τον ΟΤΕ και την ALTEC που μου αποκλειουν καποιο προβλημα σ'αυτους.Επισης το οτι στο φιλο μου στις Σερρες ολα δουλευουν αψογα με το Skype(εχει το JetSpeed 500) συμπτωση.Οποτε μου προτεινετε να κανω υπομονη και να παψω νατο ψαχνω σε συνδεσμολογια και ρυθμισεις.Παντως μου κανει εντυπωση που με ακουν καθαρα χωρις LAG και εγω δεν τους ακουω.Οι ενναλακτικες που προτεινονται ειναι λυσεις δοκιμασμενες γιατι θελουν registration για να τις δοκιμασω!

CRC
07-04-05, 13:04
Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αλλα αν καταλαβα καλα εχουν δικιο απο τον ΟΤΕ και την ALTEC που μου αποκλειουν καποιο προβλημα σ'αυτους.Επισης το οτι στο φιλο μου στις Σερρες ολα δουλευουν αψογα με το Skype(εχει το JetSpeed 500) συμπτωση.Οποτε μου προτεινετε να κανω υπομονη και να παψω νατο ψαχνω σε συνδεσμολογια και ρυθμισεις.Παντως μου κανει εντυπωση που με ακουν καθαρα χωρις LAG και εγω δεν τους ακουω.Οι ενναλακτικες που προτεινονται ειναι λυσεις δοκιμασμενες γιατι θελουν registration για να τις δοκιμασω!

Αυτό που σου πρώτεινα είναι δοκιμασμένο και το registration είναι free. Σημείωσε οτι στην συγκεκριμένη υπηρεσία έχεις ακόμα και σταθερό αριθμό κλήσης (N.Y. phone number). Εάν και εφόσον θες μπορείς να αγοράσεις και χρόνο για να τηλεφωνείς σε σταθερά ανα τον κόσμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.