PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet & Zyxel 660h-D3



panos_ole
26-12-07, 03:19
:):)
Καλησπερα και απο μενα και Χρονια πολλα σε ολους
Θελω να πιστευω οτι γραφω το μηνυμα στο σωστο μερος...(αν οχι συμπαθατε με καθως ειμαι ψαρι στο forum...!!!) :whistle:
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το εν λογω Router Zyxel 660h-D3 και τη συμπεριφορα του στα 42db attenuation στο downstream
Ειναι κατα τη γνωμη σας φυσιολογικο να αποσυνδεεται συνεχεια (εχθες πανω απο 10 φορες σε 1 ωρα περιπου)!!!
Κλειδωνει μεταξυ 6200-8120, και οταν τους το ειπα, κατεβασαν οι μαγκες την ταχυτητα για να αποφυγουν αλλες αποσυνδεσεις!!!
Τωρα κλειδωνει στα 4,5mbit και βεβαια η γραμμη δεν πεφτει με τιποτα!!!
Τους την ειπα και ειπαν οτι θα το επαναφερουν αλλα με δικη μου ευθυνη την οποια βεβαια και αποδεχομαι μη μπορωντας να κανω κατι αλλο.
Ή μηπως μπορω;
Ξερετε εσεις καποιο modem/router που
1) να αντεχει σε υψηλα attenuations, (ανω των 40db)
2) να μην ειναι ασυρματο
3) να εχει οπωσδηποτε 4 ethernet πορτες...
Να σκεφτειτε οτι το συγκεκριμενο μηχανακι που εχω η Digital sima μου το αντικατεστησε προληπτικα, ακομα και το τροφοδοτικο για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιει το δικο τους προιον . Μπραβο τους
Αν μπορει καποιος να απαντησει, και ξερει, θα του ειμαι ευγνωμων, αλλοιως λεω να στειλω το Zyxel 660h-D3 στα σκουπιδια γιατι εχω αρχισει και τα παιρνω :twisted:
Συγνωμη για το μακροσκελες γραμμα μου και ευχαριστω για την υπομονη σας με ενα newbie!!

Παναγιωτης
:):):)

noise margin upstream: 15 db
output power downstream: 21 db
attenuation upstream: 20 db


noise margin downstream: 13 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 42 db

Πύρρος
26-12-07, 03:23
Η forthnet τι σου έδωσε; Αν σε ικανοποιεί σαν modem, αγοράζεις ένα switch και είσαι οκ.

Για το 2) θα έλεγα να πάρεις ασύρματο και να το απενεργοποιήσεις, δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς.

odys2008
26-12-07, 03:25
Αν και δεν καλύπτει την δεύτερη απαίτησή σου το speedtouch 585 σύμφωνα με τα όσα γράφονται εδώ, αντέχει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα σε δύσκολες γραμμές. Δεν είναι και ακριβό (νομίζω 70ε το δείχνει η σελίδα του οτε)

Πύρρος
26-12-07, 03:27
Το μόνο κακό του 585 είναι η διαθεσιμότητα :P

odys2008
26-12-07, 03:30
Το μόνο κακό του 585 είναι η διαθεσιμότητα :P

Α ναι? Ελπίζω να μου φέρουν το speedtouch τώρα που έκανα την συνδρομή στο conn-x, και όχι κανένα άλλο:twisted:

panos_ole
26-12-07, 03:31
Η forthnet τι σου έδωσε; Αν σε ικανοποιεί σαν modem, αγοράζεις ένα switch και είσαι οκ.

Για το 2) θα έλεγα να πάρεις ασύρματο και να το απενεργοποιήσεις, δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς.

:)γεια χαρα :)
Η Forthnet μου εδωσε ενα speedtouch 536(i) v6 (over ISDN) το οποιο αφενος δεν εχει πορτες δικτυου (συνδεω 1 mac και 2 pc), kai αφετερου ποτε δεν "ειδε" σωστα την ταχυτητα. (μεχρι 5,2 μονο)
Οποτε το παροπλισα και πηρα ενα που θεωρειται απο πολλους χρηστες παρα πολυ καλο
Και δε λεω οτι δεν ειναι....αλλα μου κανει αυτα τα κουλα και με τρελαινει
Δεν μπορω να το εμπιστευτω με ολα αυτα...για αυτο και ψαχνομαι για καποιο "πρωταθλητη" αντοχης στο attenuation

Να εισαι καλα

Παναγιωτης

Υ.Γ για ριξε μοντελο....ασυρματο...:whistle:

windybob73
27-12-07, 21:13
Μια απο τα ιδια με το συγκεκριμενο router.Παμπολλες αποσυνδεσεις σε adsl2+,adls2, βραχος σε G.DMT.

@ ADSLgr.com All rights reserved.