PDA

Επιστροφή στο Forum : Connectivity check!!!



echobox
26-12-07, 04:37
Kaλησπερα κια χρονια πολλα!Μπορει να μου απαντησει κάποιος τι παίζει με τοn έλεγχο συνδεσιμοτητας και μου βγάζει error για το ιντερνετ??????????:down:Ευχαριστω πρωκαταβολικα!:sorry:


Connectivity Check


This page enables you to perform a connectivity check on an Internet service of your SpeedTouch.

Choose an Internet service and click the button to launch the tests.


Internet Service to Check:

Test Results
Test Succeeded DSL
Test Succeeded ATM
Test Succeeded PPP
Test Succeeded IP
Test Failed Internet
Disabled/Not OKConnectivity to Gateway (62.103.129.32)

pnikolo
26-12-07, 08:24
Kaλησπερα κια χρονια πολλα!Μπορει να μου απαντησει κάποιος τι παίζει με τοn έλεγχο συνδεσιμοτητας και μου βγάζει error για το ιντερνετ??????????:down:Ευχαριστω πρωκαταβολικα!:sorry:


Connectivity Check


This page enables you to perform a connectivity check on an Internet service of your SpeedTouch.

Choose an Internet service and click the button to launch the tests.


Internet Service to Check:

Test Results
Test Succeeded DSL
Test Succeeded ATM
Test Succeeded PPP
Test Succeeded IP
Test Failed Internet
Disabled/Not OKConnectivity to Gateway (62.103.129.32)

Αυτο για 1 χρονο δουλευε σωστα! Μετα τη γενικη διακοπη που ειχε παθει η ΟΤΕνετ/ΟΤΕ με τις πυρκαγιες του Πύργου δεν ξαναδουλεψε ΠΟΤΕ εκτος ισως 2-3 φορων.΄Μιλησα με Οτενετ 1242 και 121 και δε μπορυν να μου δωσουν απαντηση. Μουπαν οτι αν ηταν ετσι δεν επρεπε ναχω ιντερνετ, μετα ισως οτι ειναι "κομπλα" του ρουτερ. Τους ειπα εχω κανει 10 hard reset αλλα τιποτα. Δε ξερουν τιποτα:down::whistle:

invisible man
26-12-07, 12:57
αγαπητέ echobox.

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ εδώ και ένα μήνα. οι τεχνικοί του οτέ δεν μπορούν να δώσουν ικανοποιητική απάντηση στο ερώτημα. πάντως το θέμα συνδέεται με τις αλλοπρόσαλλες ταχύτητες που έχουμε αρκετοί συνδρομητές της οτενέτ το τελευταίο διάστημα.

καλές γιορτές

echobox
26-12-07, 22:03
Αυτό το πρόβλημα το έχω απο την αρχη....!Μια φορά μονο μου έβγαλε οτι ειναι οκ και χάρηκα!Αλλα μετα πάλι τα ίδια...:hmm: Α ρε οτε...Αναβαθμιστηκαμε απο τα ιδιο στα 4, εχουμε πιο αργο browsing και...βαρέθηκα!:closed:

iceman509
27-12-07, 17:26
3ερουμε τελικα τι ειναι αυτο το προβλημα?
Γιατι εγω νομιζω οτι παντα (εδω και ενα χρονο) ειχε αυτο το error.
Απο ταχυτιτες παντως καλα παω... νορμαλ 70αρια απο το rapidshare με 768 γραμμη.
8α το κοιτα3ω να δω τι παιζει..

pnikolo
30-12-07, 15:57
3ερουμε τελικα τι ειναι αυτο το προβλημα?
Γιατι εγω νομιζω οτι παντα (εδω και ενα χρονο) ειχε αυτο το error.
Απο ταχυτιτες παντως καλα παω... νορμαλ 70αρια απο το rapidshare με 768 γραμμη.
8α το κοιτα3ω να δω τι παιζει..

Αμα μαθεις πες μας και εμας για να ξερουμε:hmm:

bond
30-12-07, 16:14
Το συγκεκριμενο τεστ δεν σημαινει τιποτα, αφου εχετε ιντερνετ. Ειτε το speedtouch εχει καποιο bug στο συγκεκριμενο τεστ ή o server που χρησιμοποιει για να ελεγξει τη συνδεση δεν απαντα σε ping.
Καντε κανονικα τεστς (με traceroute σε γνωστους σερβερς, κατεβασμα μεγαλων αρχειων απο γρηγορα ftp) και μην σας απασχολούν τα τεστς του ρουτερ.

Siegfried
31-12-07, 01:45
Πάντως και σε εμένα εδώ και ένα μήνα περίπου παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα...
Πλέον το έχω πάρει απόφαση και το αγνοώ...

pnikolo
31-12-07, 02:37
Το συγκεκριμενο τεστ δεν σημαινει τιποτα, αφου εχετε ιντερνετ. Ειτε το speedtouch εχει καποιο bug στο συγκεκριμενο τεστ ή o server που χρησιμοποιει για να ελεγξει τη συνδεση δεν απαντα σε ping.
Καντε κανονικα τεστς (με traceroute σε γνωστους σερβερς, κατεβασμα μεγαλων αρχειων απο γρηγορα ftp) και μην σας απασχολούν τα τεστς του ρουτερ.

Δεν ειναι bug γιατι δουλευε αψογα 1 χρονο τωρα.Με τον ΟΤΕ κατι συμβαινει γιατι οταν δουλευε τσεκαρει το Gateway του ΟΤΕ και δινει τα prim & sec DNS!

Valandil
31-12-07, 03:00
Αν όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά,αγνόησε το ;)

pnikolo
31-12-07, 04:01
Αν όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά,αγνόησε το ;)

Αυτο κανω:hmm: Μπορω να κανω κι αλλοιως:whistle:

TZORILOS
08-01-08, 01:11
Παιδιά και σε μένα εδώ και μήνες μου γράφει το ίδιο πράγμα στο check connectivity ξαφνικά όταν έκανα αναβάθμιση απο 2 σε 8 Μbit το connectivity ήταν μια χαρά είχε διορθωθεί έβγαιναν ολα πράσινα. Τώρα πάλι ανακάλυψα το ίδιο πάλι πρόβλημα όπως παλαι'οτερα!. Τί να πω? Πολύ κουλό μου φαίνεται! Υπόψην όλες μου οι συνδέσεις ήταν και είναι μιά χαρά!

Tem
08-01-08, 01:23
το ίδιο πρόβλημα και εγώ με το speedtouch 585i.
Μάλλον θέμα firmware ? Απλά το αγνοώ.

pnikolo
08-01-08, 04:13
το ίδιο πρόβλημα και εγώ με το speedtouch 585i.
Μάλλον θέμα firmware ? Απλά το αγνοώ.

Δεν ειναι θεμα firmware γιατι εγω χωρις να αναβαθμισω ξαφνικα το δημιουργησε.Ειναι καθαρα θεμα ΟΤΕ.Μου ξεκινησε απο τη διακοπη στις πυρκαγιες του Πυργου. Απλα το αγνοουμε,ας κανουμε κι αλλιως:whistle:

arial
08-01-08, 10:30
Και σε εμενα το ιδιο προβλημα .. αν ειναι προβλημα :evil:

emskan
08-01-08, 11:28
Το Speestouch 536v6 ποτέ δεν το έχω δει "πράσινο" αλλά κανένα πρόβλημα. Όπως είπε και ο bond: "Το συγκεκριμενο τεστ δεν σημαινει τιποτα, αφου εχετε ιντερνετ. Ειτε το speedtouch εχει καποιο bug στο συγκεκριμενο τεστ ή o server που χρησιμοποιει για να ελεγξει τη συνδεση δεν απαντα σε ping.
Καντε κανονικα τεστς (με traceroute σε γνωστους σερβερς, κατεβασμα μεγαλων αρχειων απο γρηγορα ftp) και μην σας απασχολούν τα τεστς του ρουτερ."
Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι πρόβλημα του server.

pnikolo
25-01-08, 03:44
Σημερα μετα απο πολυ καιρο μου δουλεψε το connectivity check :)
Connectivity to Gateway (62.103.129.39)
Connectivity to DNS Server 1 (195.170.0.1)
Connectivity to DNS Server 2 (195.170.2.2)

Στην επομενη ομως επανασυνδεση χαθηκε παλι :nono:

pnikolo
30-01-08, 06:38
Σημερα μετα απο πολυ καιρο μου δουλεψε το connectivity check :)
Connectivity to Gateway (62.103.129.39)
Connectivity to DNS Server 1 (195.170.0.1)
Connectivity to DNS Server 2 (195.170.2.2)

Στην επομενη ομως επανασυνδεση χαθηκε παλι :nono:

Τελικα δουλευει αναλογα με πιο Gateway θα παρω :hmm:

Dagalidis
30-01-08, 13:26
Εμένα πάλι στο CHECK που κάνει τα βγάζει όλα οκ..
Πάντως από την στιγμή που δεν έχετε πρόβλημα σύνδεσης, δε νομίζω να αποτελεί πρόβλημα η αποτυχία του παραπάνω ελέγχου...:hmm:

pnikolo
30-01-08, 15:36
Εμένα πάλι στο CHECK που κάνει τα βγάζει όλα οκ..
Πάντως από την στιγμή που δεν έχετε πρόβλημα σύνδεσης, δε νομίζω να αποτελεί πρόβλημα η αποτυχία του παραπάνω ελέγχου...:hmm:

Το ξερω :oneup: απο τα 5 Gateway που περνω στα 2 το κανει και στα 3 οχι. :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.