PDA

Επιστροφή στο Forum : draytek i-call και evoice



karasarinis
26-12-07, 18:01
καλησπερα παιδες.εχω και εγω το draytek απο το i-call...οποτε δεν θυμαμαι τον τυπο..θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω voip λογαριασμο και μεσω evoice της hol αν μπορω να ρυθμισω την 2η θυρα τηλεφωνου πανω στο ρουτερ να μου την βγαζει με evoice και την 1η με i-call?

nnn
26-12-07, 20:01
Αν θυμάμαι καλά δεν μπορείς είναι κλειδωμένο από την Altec :hmm:

karasarinis
26-12-07, 22:51
δηλαδη δεν γινεται με καποιο τροπο να το ξεκλειδωσω?

nnn
27-12-07, 11:32
Το router είναι δικό σου ή χρησιδάνειο ?

Cacofonix
02-01-08, 01:01
Το router είναι δικό σου ή χρησιδάνειο ?
Αν δεν κάνω λάθος η Altec μετά το 12μηνο στο χαρίζει, οπότε αν έχει σκοπό να παραμείνει 12 μήνες στην εταιρεία, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το ξεκλειδώσει...


Ακυρο:
O εξοπλισμός ADSL VoIP Wireless Router δίνεται υπό μορφή χρησιδανείου. Η ασύρματη τηλεφωνική συσκευή παραχωρείται δωρεάν για 12 μήνες στον χρήστη. Μετά το πέρας των 12 μηνών περνάει στην κυριότητα του.

nnn
02-01-08, 02:24
Οπότε δεν μπορεί να αλλάξει το firmware.

Cacofonix
02-01-08, 02:36
Οπότε δεν μπορεί να αλλάξει το firmware.
Μπορεί. Να αποθηκεύσει το ήδη υπάρχον, να βάλει αυτό που θέλει, και όταν είναι αν το επιστρέψει να ξαναβάλει το παλιό. ;)

nnn
02-01-08, 02:38
Αν θυμάμαι καλά δεν έχει πρόσβαση σε firmware upgrade.

garibaldi
04-01-08, 01:44
Σωστό μεν, αλλά αν τους το ζητήσεις (πολύ ευγενικά...) μπορεί να σου κάνουν οι ίδιοι αναβάθμιση. Σε μένα πάντως έκαναν, αλλά όχι στην τελευταία έκδοση. Ισως κάτι παραπάνω ξέρουν εκ πείρας.

johnvam
19-01-08, 21:06
Σωστό μεν, αλλά αν τους το ζητήσεις (πολύ ευγενικά...) μπορεί να σου κάνουν οι ίδιοι αναβάθμιση. Σε μένα πάντως έκαναν, αλλά όχι στην τελευταία έκδοση. Ισως κάτι παραπάνω ξέρουν εκ πείρας.

μήπως μπορείς να μας πείς και εμάς το admin password? :hmm:

μέσω pm φυσικά! :worthy:

johnvam
20-01-08, 22:42
παιδιά αν έχει κάποιος το admin password ας μου το δώσει plz διότι δεν βγάζεις άκρη μαζί τους.... :worthy:

ph3ar
25-02-08, 06:14
Αν θυμάμαι καλά δεν έχει πρόσβαση σε firmware upgrade.

Μπορεί να μην έχει πρόσβαση σε firmware upgrade αλλα μπορει να γινει emergency firmware upgrade μεσω tftp.
Βγάζουμε την παροχή ρευματος και κραταμε πατημενο το πληκτρο reset
Το αφηνουμε μεχρι να αρχισει να αναβοσβηνει το led ACT.Μετά ανεβάζει το firmware μεσω tftp. Σε μένα δεν δούλεψε (μετα το reset επανηλθε πάλι στο μενου του i-call με το παλιο firmware). Δοκιμασα 2-3 φορες με το Router Tools της draytek αλλα και με tftp client.

Χρησιμοποιησα εκδοση 2.7.3.3 (AnnexA is used for modem code 121201
[ Standard ]) και τα εργαλεια απο το site http://www.draytek.com/support/download/Vigor2700.php και φυσικα το αρχειο .rst για διαγραφη των ρυθμισεων....

Το εχει δοκιμασει κανεις;:hmm:

Del
12-03-09, 17:29
Για οποίους ενδιαφέρονται να τους στείλω το password του admin να μου στείλουν email

@ ADSLgr.com All rights reserved.