PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!BOX 7140=ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ!!! PLS HELP..



lak07
26-12-07, 20:47
καλησπερα σας και χρονια σας πολλα! εχω ενα προβλημα που ακομη δεν εχει λυθει.. σε τυχαια χρονικα διαστηματα της ημερας η λυχνια info στο fritz!box fon WLAN 7140 σβηνει με αποτελεσμα να μην εχουμε τηλεφωνια και ιντερνετ και δεν ξανα επανερχεται μονο στην περιπτωση που κανω restart του fritz!!! μονο το power/dsl ειναι σταθερο 24 ωρες.. του εκανα χτες reset αλλα και παλι το προβλημα συνεχιζεται.. εχω την τελευταια version firmware 39.04.43! παιρνω στην ΤΥ αλλα ειναι διακοπες.. τι με συμβουλευετε να κανω? σας επισυναπτω photo με τα στατιστικα της γραμμης μου μετα απο restart που εκανα για χιλιοστη φορα στο router.. μπορει καποιος να μου πει αν φταιει η γραμμη μου, η hol ή το fritz.. εχω τον πατερα μου αρρωστο και δεν μπορω καθε λιγο και λιγακι να ελεγχω αν ολα ειναι οκ και εχουμε τηλεφωνο.. αν το ξερα οτι θα προκυψουν τετοια προβληματα θα εβαζα οτε και ας πληρωνα παραπανω.. σας παρακαλω τα φωτα σας και ευχομαι το πνευμα των χριστουγεννων να βοηθησει και να βρεθει λυση.. τι αλλο να πω... ενας απελπισμενος..:(

aa144
26-12-07, 20:52
Όταν κάνεις restart στον ΦΡΙΤΣ πως το κάνεις; Βγάζεις το ρεύμα ή το κάνεις από το μενού του ΦΡΙΤΣ;

Μπορεί κάποια μηχανική σύνδεση στη διαδρομή του σήματος dsl ακόμα και μέσα στο σπίτι σου να έχει πρόβλημα, σε ποιά περιοχή είσαι;

Πως το έχεις συνδέσει; με σπλίτερ, διχαλωτό καλώδιο κτλ; Αν ναι, βγάλτα όλα αυτά και βάλτο κατευθείαν στη γραμμή, μετά βάλτο στο ρεύμα και δες τι κάνει.

Στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου και τα γραφήματα να δούμε τι γίνεται.

lak07
26-12-07, 21:38
πως την βλεπεις την κατασταση φιλε αα144? με σπλιτερ και διχαλωτο ειμαι.. να τα βγαλω ολα και το συνδεσω απευθειας στην γραμμη? πως θα γινει αυτο? εχει ενα περιεργο βισμα το fritzbox και μου φαινεται χωρις το διχαλωτο καλωδιο δεν μπορει να γινει αυτη η συνδεση που λες.. σας επισυναπτω photos με τα πληρη στατιστικα της γραμμης μου προς αξιολογηση.. και ο θεος βοηθος!!

aa144
26-12-07, 21:58
Μέσα στο κουτί του ΦΡΙΤΣ έχει ένα τηλεφωνικό απλό καλωδιάκι, πάρτο και βάλτο στο βύσμα που μπαίνει το σήμα dsl στον ΦΡΙΤΣ, είναι πιο μεγάλη η υποδοχή του ΦΡΙΤΣ αλλά το τηλεφωνικό βύσμα μπαίνει κανονικά, κεντράρεται και κουμπώνει.

Σπλίτερ, διχαλωτό καλώδιο, βάλτα στην άκρη.

Στείλε και τα γραφήματα να δούμε και εκεί την εικόνα που έχεις.

Βέβαια τα παραπάνω είναι απλά δοκιμές, μπορεί το πρόβλημα να είναι σε κάποια άλλη μηχανική σύνδεση μέσα στο σπίτι σου ή στη διαδρομή της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή σου, αλλά οπωσδήποτε σπλίτερ και διχαλωτό καλώδιο δεν χρειάζονται να είναι στη διαδρομή του σήματος.

........Auto merged post: aa144 added 15 Minutes and 7 Seconds later........

Δεν είναι και πολύ καλά τα πράγματα στο γράφημά σου, βέβαια εχω δει και πολύ χειρότερα...

Όταν θα έχεις χρόνο αξίζει να ψάξεις τη διαδρομή του σήματος από τον κατανεμητή του σπιτιού σου μέχρι και στον ΦΡΙΤΣ.

Μετά την αφαίρεση σπλίτερ κτλ, είδες καμία διαφορά σε κάτι, αριθμητικά μιλάω, θα πρέπει να κρατήσεις τη σύνδεση αρκετά για να δεις ποιοτικές διαφορές.

Δεν μας είπες, σε ποιά περιοχή είσαι;

lak07
26-12-07, 22:05
η περιοχη μου ειναι ο νεος κοσμος.. μηπως να κανω αυτο που μου λες με την αφαιρεση των καλωδιων του σπλιτερ και του διχαλωτου? πως θα δω διαφορα? μηπως να το αφησω μια ωρα και αυτο χωρις τα καλωδια αυτα και μετα να ξανα ανεβασω τις νεες μετρησεις??

aa144
26-12-07, 22:12
Θα βγάλεις το ρεύμα από τον ΦΡΙΤΣ, θα βγάλεις σπλίτερ, διχαλωτό καλώδιο, μετά θα βάλεις στη θέση τους το τηλεφωνικό καλωδιάκι που έχει μέσα στο κουτί του ΦΡΙΤΣ, θα ξαναβάλεις το ρεύμα στον ΦΡΙΤΣ και θα δεις καταρχή αν συγχρονίζει σε μεγαλύτερη ταχύτητα, αν το γράφημα μοιάζει ίδιο κτλ.

Μήπως έχεις κάνει την πατέντα που αναφέρεται στο βιβλίο οδηγιών του ΦΡΙΤΣ και που ρίχνει το σήμα της εξόδου Fon2 πάνω στο σήμα dsl της γραμμής; Αν ναι, προσωρινά κατάργησέ το αυτό και σύνδεσε τις τηλεφωνικές συσκευές απευθείας πάνω στον ΦΡΙΤΣ.

lak07
26-12-07, 22:54
σου επισυναπτω τις νεες μετρησεις (τωρα splitter και διχαλο καλωδιο δεν υπαρχουν στη συνδεση μου) σκετο απλο τηλεφωνικο καλωδιο.. ελπιζω να λυθει το προβλημα γιατι εχω απελπιστει!!

lak07
26-12-07, 23:46
μετα απο μια ωρα παλι αποσυνδεθηκε το ιντερνετ και η τηλεφωνια.. του κανα restart του fritz για να ξαναρθει το info.. τωρα τι φταιει δεν μπορω να καταλαβω.. δεν μπορω αλλο αυτη την κατασταση.. :(

meg
26-12-07, 23:55
Αν έχεις ασύρματα τηλέφωνα συνδεδεμένα κοίτα να μην είναι πάνω από το modem, πήγενέ τα τουλάχιστον 30-40 εκαταστά πιο πέρα.... είναι μια λύση που σε μένα έπιασε....

GeorgeNorth
27-12-07, 00:35
Απο οτι καταλαβα ο αναδρομος Ερμης την εκανε παλι τη δουλεια... Τουλαχιστον δεν πληρωνετε τα παγια της Ανταρκτικης! (Καλα οι τηλεοπτικες διαφημισεις σκιζουν μιλαμε...απο απιστευτες ατακες...)

georgep138
27-12-07, 01:12
.. εχω τον πατερα μου αρρωστο ..:(

Οταν κάποιος έχει τον πατέρα του άρρωστο δεν κάθεται να κάνει πειράματα με την κάθε hol ...
Αν θέλει πειράματα ... κρατάει την γραμμή του ΟΤΕ όπως ειναι και παίρνει 2play από hol σε καινούργια γραμμή (χωρίς φορητότητα του αριθμού που είχε στον ΟΤΕ)

lyk
27-12-07, 01:13
Απο οτι καταλαβα ο αναδρομος Ερμης την εκανε παλι τη δουλεια... Τουλαχιστον δεν πληρωνετε τα παγια της Ανταρκτικης! (Καλα οι τηλεοπτικες διαφημισεις σκιζουν μιλαμε...απο απιστευτες ατακες...)

Τύπος: ADSL OTE
Ταχύτητα: 8192/381

:lol::biggrin::crazy::drunk:

ε, ο καθένας... :p

:ontopic:

........Auto merged post: lyk added 1 Minutes and 3 Seconds later........


Οταν κάποιος έχει τον πατέρα του άρρωστο δεν κάθεται να κάνει πειράματα με την κάθε hol ...
Αν θέλει πειράματα ... κρατάει την γραμμή του ΟΤΕ όπως ειναι και παίρνει 2play από hol σε καινούργια γραμμή (χωρίς φορητότητα του αριθμού που είχε στον ΟΤΕ)

σε αυτό όμως συμφωνώ... :(

aa144
27-12-07, 03:18
Τα στοιχεία της γραμμής σου βελτιώθηκαν αισθητά και σε ταχύτητα και σε κατανομή στο γράφημα. Ο λόγος που μπορεί να σου κάνει αποσυνδέσεις ίσως βρίσκεται στο κομάτι του καλωδίου από τον κατανεμητή σου μέχρι και την τηλεφωνική πρίζα που έχεις συνδέσει τον ΦΡΙΤΣ.

Τι τηλέφωνα έχεις πάνω στον ΦΡΙΤΣ και πως ακριβώς τα έχεις συνδέσει;

Το σπίτι που είσαι έχει μόνο μια πρίζα τηλεφώνου ή πολλές; Πόσο παλιό είναι;

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 27 Seconds later........

Πάντως με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, στη θέση σου θα ζητούσα να πάω άμεσα σε πακέτο 6/1.

gkaska189
27-12-07, 09:36
Φίλε μου καταλαβαίνω το πρόβλημα σου, αλλά έκανες μεγάλο λάθος που άφησες την τηλεφωνία του ΟΤΕ. Κι εγώ μέχρι σήμερα πληρώνω τις εξυπνάδες της HOL.

dimstog
27-12-07, 11:22
Πάρε τηλέφωνο στην ΤΥ να το γυρίσουν σε 6/1 - μόνο έτσι το κατάφερα να δουλεύει σωστά το Fritz.

lak07
27-12-07, 12:37
καλημερα.. το φριτζ το χω βαλει απο χτες και παιζει χωρις το διχαλωτο καλωδιο και το σπλιτερ μονο με απλο τηλεφωνικο καλωδιο ειναι τωρα και εχω συνδεσει στο fon1 το τηλεφωνο μας (δεν ειναι ασυρματο τηλ). δυστυχως το προβλημα παραμενει με το info να μην μας κανει την χαρη και να μας αποχαιρετα και παλι οποτε θελει.. χτες παλι μειναμε χωρις τηλ και ετσι του εκανα παλι ρεσταρτ και τωρα για να δουμε ποτε θα μας το κοψει και παλι.. σας επισυναπτω τις νεες μετρησεις που εκανα πριν λιγο.. εχω αρχισει να σκεφτομαι εντονα την επιστροφη στον οτε.. :(

lak07
27-12-07, 12:41
μπορει να μου πει καποιος τι να ζητησω απο την ΤΥ μιας και το κοβω να μου λενε πως ολα ειναι οκ στην γραμμη μου? να ζητησω να ερθει τεχνικος και να μου αλλαξουν ρουτερ? αληθεια ξερει κανεις ποσο παει το μαλλι για αυτο?

lyk
27-12-07, 12:53
μπορει να μου πει καποιος τι να ζητησω απο την ΤΥ μιας και το κοβω να μου λενε πως ολα ειναι οκ στην γραμμη μου? να ζητησω να ερθει τεχνικος και να μου αλλαξουν ρουτερ? αληθεια ξερει κανεις ποσο παει το μαλλι για αυτο?

Eαν εχει πρόβλημα, δεν σε χρεώνουν τίποτα... τουλαχιστον δεν εχω διαβασει καποιον να εχει πληρώσει για αντικατάσταση προβληματικού φρίξου...

aa144
27-12-07, 13:03
Από την ΤΥ να ζητήσεις άμεσα να γίνει ρύθμιση να μπαίνεις στα 6 Mbps και όχι στα 15200 Mbps όπως τώρα, να επιμείνεις πολύ να στο φτιάξουν αμέσως, είναι το πιο γρήγορο και δραστικό που μπορείς να κάνεις.

Αν δεν λυθεί έτσι το πρόβλημα, αφού δηλαδή σε βάλουν στα 6 Mbps και έχεις και πάλι προβλήματα, τότε μπορείς να ζητήσεις (με επιχειρήματα πλέον) διακοπή χωρίς να πληρώσεις τίποτε, εφόσον η υπηρεσία δεν μπορεί να παραδοθεί σε κατάσταση αξιόπιστης λειτουργίας.

lyk
27-12-07, 13:14
μπορει να μου πει καποιος τι να ζητησω απο την ΤΥ μιας και το κοβω να μου λενε πως ολα ειναι οκ στην γραμμη μου? να ζητησω να ερθει τεχνικος και να μου αλλαξουν ρουτερ? αληθεια ξερει κανεις ποσο παει το μαλλι για αυτο?

Δες και εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1663047&postcount=13
Δεν ξέρω αν μπορούσες να ζητήσεις (λόγο της επείγουσας περίπτωσης) να σου περάσουν το .47 μήπως λυθεί το πρόβλημα σου...

........Auto merged post: lyk added 2 Minutes and 10 Seconds later........


Από την ΤΥ να ζητήσεις άμεσα να γίνει ρύθμιση να μπαίνεις στα 6 Mbps ...

Ρε γμτ, δεν γίνεται να είναι μοναδική λύση για όσους εχουν προβλήματα, το downgrade σε 6/1... αν οριστεί με κάποιο τρόπο αυτό που ειπώθηκε εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1663303&postcount=15
μια μέση λύση όπως τα 12 π.χ. ... δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει...

aa144
27-12-07, 13:18
Με το γράφημα που έχει, κοίτα το και σύγκρινέ το με το δικό σου, ας πάει πρώτα στο 6 που δεν θέλει πολλά μιας και είναι υπαρκτό πακέτο, και αν είναι εκεί σταθερός (δεν υπάρχουν στοιχεία για αυτό, κοίτα το γράφημα) τότε μπορεί να το διαπραγματευθεί για παραπάνω και πόσο, αλλά σε ήρεμη πλέον κατάσταση και όχι όπως τώρα που πιέζεται και ίσως πάρει απόφαση που δεν θα βασίζεται σε στοιχεία και που μπορεί να στοιχίσει και χρονικά περισσότερο.

Δεν λέω να μείνει για πάντα στα 6 αν μπορεί να πάει αργότερα παραπάνω, αλλά για τώρα, ας λειτουργήσει σταθερά και ας είναι και στα 6, και εγώ 6 έχω, με πολύ μα πάρα πολύ καλύτερο γράφημα από το δικό του, και με τα 6 δεν έχω πάθει τίποτε, μια χαρά είναι. Εξάλλου το upload είναι πάντα 1.

lak07
27-12-07, 15:21
παιδια αν ζητησω να με πανε στα 6.. θα πληρωνω για 6 mb ή για 24??

nm96027
27-12-07, 15:22
Ασφαλως το αντιτημο για τα 6.

and64
27-12-07, 21:09
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας για το fritz.

Έχω HOL DP, από 18/11 και μέχρι χθές μπορώ να πώ ότι δούλευε ικανοποιητικά. Από χθές όμως, έχουν αρχίσει τα προβλήματα:
Αρχικά αποσυγχρόνισε (μετά από 87 ώρες συνεχόμενα συνδεδεμένο) και μετά από αυτό παρά τα απειρα restart αρνιόταν πεισματικά να συγχρονίσει πάνω από 3+ κάτι mbit. Τελοσπάντων, με τα χίλια ζόρια κάποια στιγμή συγχρόνισε στα 12200 όπως συνήθως. Απο εκείνη την στιγμή και μετά έχει αρχίσει να χάνει την σύνδεση και να συγχρονίζει σε χαμηλότερες ταχύτητες (κλασσικό fritz) έχοντας απίστευτα πολλά Forward Error Correction και loss of signal, το snr ανεβοκατεβαίνει κατα βούληση και τα νεύρα μου έχουν αρχίσει να σπάνε!!!:evil:

Ενδεικτικά, μετά από κάποιο restart είχε 58 loss of signal μετά από 4 λεπτά σύνδεσης :mad::(
Τι μπορεί να φταίει ξαφνικά;
Έχω δοκιμάσει να βγάλω το διχαλωτό και το splitter αλλά δεν είδα κάποια τραγική αλλαγή...

aa144
27-12-07, 21:14
Loss of Signal είναι κακή μηχανική σύνδεση συνήθως, κάπου στη διαδρομή του σήματος, μπορεί να αφορά οξειδωμένους αγωγούς, και τώρα με τις βροχές το φαινόμενο επιδεινώνεται.

Μπορείς να ελέγξεις όλες τις συνδέσεις από τον κατανεμητή σου και μετά, μέχρι τον ΦΡΙΤΣ;

Το διχαλωτό και το σπλίτερ, καλά έκανες και τάβγαλες, άστα εκτός διαδρομής του σήματος, μόνο κακό κάνουν.

Μήπως υπάρχει τίποτε άλλο παράλληλα με τη γραμμή σου, παλιό, ξεχασμένο κτλ;

lyk
27-12-07, 21:28
Γείτονα άλλαξες τίποτα από χτες? Στην συνδεσμολογία, στις συσκευές, προσθεσες η αφαίρεσες κάτι, καμια μπρίζα, κανά καλώδιο τίποτα...

and64
27-12-07, 21:32
Μήπως υπάρχει τίποτε άλλο παράλληλα με τη γραμμή σου, παλιό, ξεχασμένο κτλ;

Δεν νομίζω, άλλωστε τι μπορεί να έπαθε σε 2 μέρες απο την στιγμή που δούλευε τόσο καιρό;

Γενικά δεν υπάρχουν άλλα τηλέφωνα εκτός από τα 2 που είναι πάνω στο Fritz, ούτε είχα ποτέ ISDN ώστε να έχω παίξει με κανάλια κλπ...

Έχει αρχίσει να μου την δίνει αυτή η ξαφνικά αναστάτωση με τις αποσυνδέσεις (ακούω δε και την γκρίνια των υπολοίπων "γιατί δεν δουλεύει το τηλέφωνο" και άλλα τέτοια ωραία)

Απολύτως τίποτα lyk (τώρα είδα το μήνυμα σου)

lyk
27-12-07, 21:45
στον κατανεμητή της πολυκατικοίας? Τιποτα έργα εκεί κοντά σου, στο KV?

υποθέσεις κάνω...

and64
27-12-07, 21:57
στον κατανεμητή της πολυκατικοίας? Τιποτα έργα εκεί κοντά σου, στο KV?

υποθέσεις κάνω...

μμμ αυτό για να πώ την αλήθεια δεν το έχω ψάξει αυτό αλλά ούτε σκοπεύω αφενός γιατί δεν έχω ασχοληθεί τόσο με το θέμα και αφετέρου γιατί δεν θέλω να με κυνηγάει όλη πολυκατοικία...:rofl:

Αλλά και πάλι, είχα dsl 2 χρόνια πρίν την HOL (με διάφορα router) αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε έγινε κάτι στην πολυκατοικία (στις καλωδιώσεις εννοώ)

lyk
27-12-07, 22:00
Oπως προείπα, υποθέσεις κάνω μην τυχόν και δημιουργήθηκε το πρόβλημα από κάτι...

Με άλλο ρούτερ δοκίμασες? (εστω και χωρίς τηλεφωνία)...

and64
27-12-07, 22:05
Oπως προείπα, υποθέσεις κάνω μην τυχόν και δημιουργήθηκε το πρόβλημα από κάτι...

Με άλλο ρούτερ δοκίμασες? (εστω και χωρίς τηλεφωνία)...

Όχι ακόμα! Μου έδωσε ένα speedtouch ένας φίλος αλλά ήταν annexb οπότε...

Θα δοκιμάσω πάντος σύντομα

lyk
27-12-07, 22:10
αν δεν εχεις κάτι ευκολότερο, στείλε ΡΜ... είσαι και κοντά μου. ;)

aa144
27-12-07, 22:10
Κατά κανόνα, πριν εμφανιστεί ένα πρόβλημα, υπάρχει κανονική λειτουργία. Το πρόβλημα συνήθως έχει μια και μοναδική αιτία που αν εντοπιστεί, το εξηγεί πλήρως, είναι εξαιρετικά σπάνια η συνύπαρξη περισσότερων από ενός αιτίων ενός ξαφνικού προβλήματος.

Οπωσδήποτε όμως η ύπαρξη κανονικής λειτουργίας πριν την εμφάνιση του προβλήματος δεν αποτελεί στοιχείο γιατί αυτή η κατάσταση της κανονικής λειτουργίας υπάρχει πάντα πριν το πρόβλημα, ενώ μετά το πρόβλημα επέρχεται η μη κανονική λειτουργία.

Μπορείς να βάλεις ένα άλλο ρούτερ και να δεις αν φταίει αυτό.

Μετά μπορείς να βάλεις το ρούτερ απευθείας στον κατανεμητή και να δεις αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή ή στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή, καλείς τη Hol, αν είναι στο εσωτερικό σου δίκτυο, καλείς τεχνικό, αν είναι στο ρούτερ, πάλι καλείς τη Hol. Όμως τις δοκιμές πρέπει να τις κάνεις εσύ, δεν υπάρχει άλλος τρόπος διάγνωσης, εκτός και καλέσεις τεχνικό επί τόπου να κάνει τις παραπάνω δοκιμές για να φανεί το ακριβές σημείο του προβλήματος.

Tem
27-12-07, 22:14
λογικά θα υπάρχει δυνατότητα ανταλλαγής με το μάλλον πολύ καλό Netfaster

lyk
27-12-07, 22:18
λογικά θα υπάρχει δυνατότητα ανταλλαγής με το μάλλον πολύ καλό Netfaster

ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε... :whistle:

and64
28-12-07, 14:21
αν δεν εχεις κάτι ευκολότερο, στείλε ΡΜ... είσαι και κοντά μου. ;)

Thanks lyk! Θα πάρω μάλλον το siemens που έχει ο πατέρας μου στο ιατρείο, αλλά αν χρειαστώ άλλο modem θα σου πώ...:oneup:


Κατά κανόνα, πριν εμφανιστεί ένα πρόβλημα, υπάρχει κανονική λειτουργία. Το πρόβλημα συνήθως έχει μια και μοναδική αιτία που αν εντοπιστεί, το εξηγεί πλήρως, είναι εξαιρετικά σπάνια η συνύπαρξη περισσότερων από ενός αιτίων ενός ξαφνικού προβλήματος.

Οπωσδήποτε όμως η ύπαρξη κανονικής λειτουργίας πριν την εμφάνιση του προβλήματος δεν αποτελεί στοιχείο γιατί αυτή η κατάσταση της κανονικής λειτουργίας υπάρχει πάντα πριν το πρόβλημα, ενώ μετά το πρόβλημα επέρχεται η μη κανονική λειτουργία.

Μπορείς να βάλεις ένα άλλο ρούτερ και να δεις αν φταίει αυτό.

Μετά μπορείς να βάλεις το ρούτερ απευθείας στον κατανεμητή και να δεις αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή ή στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή, καλείς τη Hol, αν είναι στο εσωτερικό σου δίκτυο, καλείς τεχνικό, αν είναι στο ρούτερ, πάλι καλείς τη Hol. Όμως τις δοκιμές πρέπει να τις κάνεις εσύ, δεν υπάρχει άλλος τρόπος διάγνωσης, εκτός και καλέσεις τεχνικό επί τόπου να κάνει τις παραπάνω δοκιμές για να φανεί το ακριβές σημείο του προβλήματος.

Οκ, θα το έχω υπόψιν;) Κάτσε μπας και στεγνώσουν τα καλώδια σήμερα που έχει ήλιο:p:rofl::lol:

kenntos
30-12-07, 11:05
Sorry δεν ξερω σε πιο topic να γραψω.Στο Call List του 7140,τα τηλεφωνα που κανω εχουν διαφορα μειον 3 ωρες (-3) ως πρως το PC.Απο που ρυθμιζετε?Βοηθεια παρακαλω.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!:sorry::respekt:

lyk
30-12-07, 11:30
Sorry δεν ξερω σε πιο topic να γραψω.Στο Call List του 7140,τα τηλεφωνα που κανω εχουν διαφορα μειον 3 ωρες (-3) ως πρως το PC.Απο που ρυθμιζετε?Βοηθεια παρακαλω.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!:sorry::respekt:

στον browser σου γραφεις fritz.box -> system -> timezone

kenntos
30-12-07, 14:05
Ευχαριστω lyk.Μια που εισαι γνωστης,το 0030 και 2310 που τα βαζουμε?:respekt:

lyk
31-12-07, 12:43
telephony -> internet telephony -> advanced

(μάλλον, εγώ δεν εχω πειράξει τίποτα)

BillyVan
31-12-07, 15:16
Πάρε τηλέφωνο στην ΤΥ να το γυρίσουν σε 6/1 - μόνο έτσι το κατάφερα να δουλεύει σωστά το Fritz.


αχ...

Απο τις 17/12/2007 τους παρακαλαω να μου το γυρισουν σε 6/1 .... εχω μιλησει μπορει και 10 φορες και εχουν ανοιξει αλλα τοσα tickets...δε ξερω πια τι να κανω προχτες τους εστειλα και φαξ ....δραμα ειναι η κατασταση δυστυχως.

12 μερες για μια αλλαγη προφιλ και μετραω ακομα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.