PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL down..DSLAM Ηλιουπολης..



hotcarver
26-12-07, 20:52
Καλησπερα παιδια.Επειτα απο αιτηση την προηγουμενη εβδομαδα για αναβαθμιση απο 2μβ στα 8 η

αναβαθμιση τελικα ολοκληρωθηκε την περασμενη κυριακη.Το ρουτερ wag354g linksys συγχρονισε

στα 8.Την ιδια μερα εφυγα για επαρχια.Σημερα που επεστρεψα η dsl ειναι down.To router κανει

προσπαθεια να συγχρονισει,μερικες φορες μενει συγχρονισμενο για 2-3 δευτερα στα 6500-6600 και

αμεσως πεφτει παλι.Δοκιμασα αλλο router,αλλαξα μπριζα,φιλτρακια,τα ιδια...Κανεις καμμια γνωμη

για το τι φταιει?Οι βλαβες ειναι κλειστες σημερα..Αλλος απο ηλιουπολη αττικης με το ιδιο

προβλημα?

Καλες γιορτες..

hotcarver
28-12-07, 17:33
Τελικα ελεχθηκε λεει το προβλημα και πρεπει να ερθει τεχνικος για να το δει..Κατα τα αλλα τα

γνωστα,παλι χθες το βραδυ ξεκινησανε οι συνεχεις αποσυγχρονισμοι ως το πρωι .Δεν ξερω πως

γινεται αλλα μενω το βραδυ συνηθως ειμαι down.TO down att ειναι 35 και το snr 5-6.Χαλια ειναι?

Gordito
28-12-07, 17:36
Hλιουπολη μενεις; Μαυρα χαλια, εδω Αργυρουπολη εχω μαθει εδω και ενα χρονο να ζω με disconnects...

hotcarver
28-12-07, 17:53
Hλιουπολη μενεις; Μαυρα χαλια, εδω Αργυρουπολη εχω μαθει εδω και ενα χρονο να ζω με disconnects...

disconnect με τα 2 μβιτ? Εμενα τωρα στα 8 ξεκινησανε..

........Auto merged post: hotcarver added 11 Minutes and 55 Seconds later........

Υπαρχει κανενας ιδιαιτερος λογος που πεφτει το απογευμα -βραδυ??

hotcarver
28-12-07, 23:33
Τελικα επεσε παλι απο τις 19¨00 ως τις 22¨30.Να δουμε ποσο θα ειναι up παλι .Τι φταιει ρε γαμωτο?

Gordito
28-12-07, 23:39
Δοκιμασε στην κεντρικη μπριζα του σπιτιου χωρις αλλο τηλεφωνο στο σπιτι.
Επισης καλο θα ηταν να αναφερεις και τα στατιστικα της γραμμης σου.
Εισαι μακρυα απο τον ΟΤΕ;

hotcarver
28-12-07, 23:52
Δοκιμασα και συνδεσα το router μεχρι και στο κατανεμητη κατευθειαν στο κουτι της πολυκατοικιας.

Τα ιδια..Ειναι μαλλον εξω το προβλημα..

Λοιπον ειναι

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 5997 Kbps
Upstream Rate: 383 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 34
Upstream Line Attenuation: 20
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Πως σου φαινεται??

hotcarver
29-12-07, 15:32
Παλι μια απο τα ιδια .Αποσυγχρονισε στις 23¨00 χτες και ξανασυγχρονισε σημερα το πρωι κατα τις 12 το μεσημερι..

Δημητρης Ανδρεου
30-12-07, 11:30
γεια σας, γνωριζει κανενας απο εσας που ειναι το τοπικο κεντρο τις on telecoms στην ηλιουπολη

hotcarver
30-12-07, 13:01
Ηρθε το πρωι ηρθε και το internet..

Jazzer
30-12-07, 13:38
γεια σας, γνωριζει κανενας απο εσας που ειναι το τοπικο κεντρο τις on telecoms στην ηλιουπολη
Καταρχήν καλωσόρισες.:)
Οι εναλλακτικοί πάροχοι έχουν συνεγκατάσταση μέσα στα Αστικά Κέντρα του ΟΤΕ, άρα αρκεί να μάθεις που βρίσκεται το κτίριο ΟΤΕ που καλύπτει την περιοχή της Ηλιούπολης.

bond
30-12-07, 14:53
Hotcarver καταρχην με το attenuation σου δεν δικαιολογειται το 6000. Καπου υπαρχει προβλημα (λες και δεν το ξερεις :)). Εγω με attenuation 42 και το Linksys wag354g (v1 αυτα που εδινε η forthnet στο in-a-box καποια εποχή) συγχρονιζε σταθερα στα 8Mpbs. Εχεις περασει το firmware που υποστηριζει ADSL2+? Αν βεβαια ειχες και με αλλο ρουτερ τα ιδια μαλλον φταιει κατι αλλο. Το αλλο μοντεμ ηταν ADSL2+?

Παντως εγω κατεληξα να το βαλω στο ντουλαπι το Wag354g μετα την αναβαθμιση σε 24 και να παρω ενα USR. Πανω απο τα 8 ειχε παρα πολλα προβληματα και ειδικα βραδυ οπως λες. Βεβαια και τα αλλα ρουτερ που δοκιμασα ειχαν προβληματα συγχρονισμου το βραδυ αλλα συγχρονιζαν πιο γρηγορα και πιο σταθερα απο το linksys. Ισως η υγρασια αυξανει το θορυβο (λεω με τις απλοϊκες μου γνωσεις ηλεκτρομαγνητισμου).
Επισης οπως ειπα σε αλλο thread εχω isdn και παρατηρησα οτι to SNR επηρεαζεται σοβαρα απο το αν μιλαω στο τηλεφωνο και μερικες φορες ειχα αποσυγχρονισμους. Δεν λεω οτι ειναι αυτο και σε σενα, απλα δινω ιδέες.

hotcarver
30-12-07, 17:04
Φιλε bond ευχαριστω για την απαντηση.Με linksys wag354g v.1 ειμαι και εγω με firmware 1.01.11

με adsl2+.To προβλημα ξεκινησε πριν κανενα χρονο που ειχα κανει zisto.To router συγχρονισε στα

4096 χωρις disconnect για κανενα μηνα και ξαφνικα ξεκινησε να χανει το dsl to απογευμα βραδυ.

Τηλεφωνα στην τελλας,φασαριες,επισκεψη τεχνικων της tellas το πρωι,κανενα προβλημα η γραμμη

σας ειναι καθαρη κυριε.Το βραδυ ομως?Επειτα απο συνενοηση ηρθε τεχνικος της τελλας στις 9 το

βραδυ,ενω την ιδια ωρα ηταν στο dslam αλλος τεχνικος.Καποιος θορυβος αποσυγχρονιζε τη

γραμμη.ΑΙτια?who knows.. Για να μην πολυλογω φυγαν το βραδυ κατα τις 12.30-1.00 λεγοντας

οτι η μονη λυση ηταν αιτηση στον οτε για αλλαγη πορτας διαδικασια χρονοβορα..Αποφασιζω να

διακοψω απο τελλας και να παω οτε με 2048..Κανενα προβλημα ενα χρονο τωρα μεχρι που

εκανα αναβαθμιση στα 8μβιτ.Ξανα τα ιδια, η γραμμη συγχρονιζει τη μερα οχι βεβαια στα 8 αλλα

6-7 χωρις disconnects..Κατα τις 7-8 το απογευμα ξεκιναει τα disconnects και μενει training και

down.Μπορει καποια στιγμη να συγχρονισει για 2-3 δευτερολεπτα και ξαναπεφτει..Το πρωι

συγχρονιζει και μενει τις 6-7-8 παλι οποτε και ξαναπεφτει..Αυτα..Βγαζει κανεις ακρη???

hel
30-12-07, 18:49
Ηρθε το πρωι ηρθε και το internet..

Τελικά σου είπαν τι έφταιγε;
Τα στοιχεία σου άλλαξαν;

hotcarver
30-12-07, 19:22
Τελικά σου είπαν τι έφταιγε;
Τα στοιχεία σου άλλαξαν;

Μολις επεσε παιδια.Ειμαι με το δσλ του γειτονα...Δεν εφτιαξε φιλε ,απλα επαναλαμβανεται η ιδια ιστορια,πρωι ερχεται κατα τις 11 αποογευμα κατα τις 6 πεφτει.Περιμενω συνεργειο να το δουν..Δεν πιστευω να βγαλουμε ακρη..

thanos75x
02-01-08, 11:28
Kαι μενα τα ιδια κανει. Στο Βολο ειμαι 8Mbit και εχω δοκιμασει τα παντα. Εχω το Linksys WAG54GS και απο το μεσημερι μεχρι τα χαραματα δεν συγχρονιζει. Δεν μπορει να φταιει σε ολους μας ο εξοπλισμος...
Μαλλον δεν ηταν ετοιμοι αυτοι αλλα μπροστα στον ανταγωνισμο τα παραβλεπουν ολα...

hotcarver
03-01-08, 01:15
Παιδια ριξτε τις ταχυτητες σας...Απο τη δευτερα ειμαι με 4096 δοκιμααστικα και δεν εχω αποσυγχρονισμους .Μου την κατεβασανε τα παιδια στον οτε(καταπληκτικη ευξυπηρετηση) μεχρι να δουμε τι φταει..Παντως εδω και 3 μερες που ειμαι στα 4 αποσυγχρονιζει για κανενα 10-15 λεπτο κατα τις 21.00..Περιμενω συνεργειο να το δουνε τι φταιει..ΟΤΕ=ΕΓΓΥΗΣΗ...

thanos75x
03-01-08, 09:51
Εμενα πριν καλα καλα παω στην 8αρα παλι αποσυγχρονιζε και που ειχα και 1mbit ανα τακτα διαστηματα. Ποτε δεν αφησα το pc ανοιχτο οπως εκανα με τη φορθνετ στα 2mbit για ολοκληρες εβδομαδες...
Τωρα που εχω 8 απο το απογευμα και μετα γραμμη γιοκ...χαχα ΟΤΕ=ΕΓΓΥΗΣΗ...

Razor911
03-01-08, 10:29
Και εγω το ιδιο προβλημα με εσας ειχα πολλα disconnects που κραταγαν για 1 Min περιπου και μετα επανερχοταν. αλλα αυτα με το που εκανα συνδεση στα 24mbs πριν που ειχα 1mbs δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα με to conn-x
Πηρα το 121 και μου ειπαν οτι θα ερθουν σημερα κιολας να το δουνε.

hotcarver
03-01-08, 15:52
Εμενα πριν καλα καλα παω στην 8αρα παλι αποσυγχρονιζε και που ειχα και 1mbit ανα τακτα διαστηματα. Ποτε δεν αφησα το pc ανοιχτο οπως εκανα με τη φορθνετ στα 2mbit για ολοκληρες εβδομαδες...
Τωρα που εχω 8 απο το απογευμα και μετα γραμμη γιοκ...χαχα ΟΤΕ=ΕΓΓΥΗΣΗ...


Μην γελας καθολου στην τελας με το ιδιο προβλημα περιμενα 2 μηνες χωρις νετ καθε απογευμα και δεν εγινε τιποτα,ωπου εφυγα και δενν τους πληρωσα και μια..Τουλαχιστον ο οτε ερχεται..

hotcarver
09-01-08, 16:21
Επειτα απο 1,5 χρονο το προβλημα εντοπιστηκε...

Το προβλημα ηταν ενα dimmer(ροοστατης) σε ενα υπνοδωματιο.. Εφυγε ο ροοστατης ολα

δουλευουν μια χαρα...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια και στους τεχνικους απο τον ΟΤΕ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ που

ασχοληθηκαν με το προβλημα και το εντοπισανε..

Και για αλλη μια φορα το ξαναλεω: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΝΝΑΛΑΚΤΙΚΟΥΣ!!!

D4emon
09-01-08, 16:40
Κατά τα άλλα ο πΟΤΕ είναι αξιόπιστος!!!:whistle:Δε περίμενα αποσυνδέσεις στον πΟΤΕ όπως στους εναλλακτικούς.:rolleyes:Τουλάχιστον στους εναλλακτικούς δεν πληρώνεις τον αέρα που αναπνέεις.:rolleyes:Αυτά τα ρημαδοπάγια είναι νταβατζιλίκι για να νοιώσεις υποτίθεται ασφάλεια.:oops:Μακριά από εναλλακτικούς,όσο πιο λίγοι μείνουμε σ'αυτούς καλύτερα για εμάς!!!:clap::clap:

hotcarver
09-01-08, 16:54
Ρε φιλε διαβασες γιατι ειχα αποσυνδεσεις η απλως ειδες τον τιτλο?? Καλα εσυ μεινε στους

ενναλακτικους και να ευχεσαι να μην εχεις ποτε βλαβη...Φιλικα παντα..

Gordito
09-01-08, 17:09
Ρε παιδια μενει κανεις στην περιοχη του Praktiker? Μενω κοντα και πιανω μεχρι 2 mbps, και με τον ΟΤΕ και στην δευτερη νεα γραμμη της ΟΝ.

Ειναι προβλημα της περιοχης ή να φωναξω εναν τεχνικο ΟΤΕ να μου μετρησει στο Καφαο?

hotcarver
09-01-08, 18:00
Ρε παιδια μενει κανεις στην περιοχη του Praktiker? Μενω κοντα και πιανω μεχρι 2 mbps, και με τον ΟΤΕ και στην δευτερη νεα γραμμη της ΟΝ.

Ειναι προβλημα της περιοχης ή να φωναξω εναν τεχνικο ΟΤΕ να μου μετρησει στο Καφαο?

Μαλλον εισαι μακρυα..

pit_bros
09-01-08, 18:10
Μένω Αργυρούπολη στην περιοχή του praktiker κοντά.
Για όσους δεν γνωρίζουν η Αργυρούπολη παίρνει internet από το
κέντρο ΟΤΕ της Ηλιούπολης.
28/12 έκανα αίτηση αναβάθμισης από 1024 στα 24 και το αποτέλεσμα ήταν
στις 04/01 να κοπεί εντελώς το internet και ο ΟΤΕ σε συνεχείς επικοινωνίες που
έχω μαζί τους να μου λέει πως γίνεται ψηφιακός έλεγχος.
Μόνο σήμερα μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με DSLAM Ηλιούπολης.
Ξέρει κανείς τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση???
Internet πληρώνουμε και internet δεν έχουμε.

thanasis38
09-01-08, 18:48
Επειτα απο 1,5 χρονο το προβλημα εντοπιστηκε...
τοσο γρηγορα εντοπιστηκε? μπραβο στον οτε.

D4emon
09-01-08, 20:13
Ρε φιλε διαβασες γιατι ειχα αποσυνδεσεις η απλως ειδες τον τιτλο?? Καλα εσυ μεινε στους

ενναλακτικους και να ευχεσαι να μην εχεις ποτε βλαβη...Φιλικα παντα..

Διάβασα ρε φίλε.Η περίπτωση σου δεν ήταν βλάβη αλλά άγνοια,έλλειψη ενημέρωσης περί σωστής λειτουργίας router.Οτιδήποτε υπάρχει πάνω στη γραμμή(πηνίο,ροοστάτης,μεγάλου μήκους καλώδιο κτλ)προσθέτει θόρυβο στη γραμμή και εμποδίζει router να σταθεροποιηθεί.Τι να σου πω,κάτσε στον ΟΤΕ αφού είσαι ικανοποιημένος.Φιλικά πάντα.Δεν έχω παράπονο από τον εναλλακτικό μου,μέσα σε 4 μέρες από τη στιγμή που διέκοψα πΟΤΕ δούλεψαν τηλέφωνο&dsl.Είχα κάποια μικροπροβλήματα στην αρχή της ενεργοποίησης μου(εισερχόμενες κλήσεις) αλλά διορθώθηκαν μετά από 2-3 τηλέφωνα.Όποτε τους χρειάστηκα με εξυπηρέτησαν.Υπάρχουν πολλοί που είναι ικανοποιημένοι από τους εναλλακτικούς&δε γουστάρουν να πληρώνουν πάγια+ακριβό dsl.

hotcarver
09-01-08, 21:42
Διάβασα ρε φίλε.Η περίπτωση σου δεν ήταν βλάβη αλλά άγνοια,έλλειψη ενημέρωσης περί σωστής λειτουργίας router.Οτιδήποτε υπάρχει πάνω στη γραμμή(πηνίο,ροοστάτης,μεγάλου μήκους καλώδιο κτλ)προσθέτει θόρυβο στη γραμμή και εμποδίζει router να σταθεροποιηθεί.

Ελλειψη ενημερωσης??Να σου πω λοιπον οτι η γραμμη του υπνοδωματιου δεν εχει σχεση με την

γραμμη της πριζας που ειναι συνδεδεμενο του router..Και η κεντρικη πριζα τηλ δεν ειναι κοντα στο

ροοστατη..

Σε σχετικο επισης thread δεν ειδα πουθενα να λεει οτι πρεπει να βγαλουμε τα dimmer για να εχουμε

adsl.

Εσυ δηλαδη δεν βαζεις dimmer και μετασχηματιστες για να εχεις dsl?? Και επισης σου λεω οτι επειδη ειχαν ερθει και τεχνικοι εναλλακτικου περυσι οταν ειμουν σε αυτους

το θεωρουσαν βλαβη , λεγοντας τι αλλο???φταιει ο ΟΤΕ, λυση δεν δωσανε..

Αν λοιπον αυτοι που ειναι τεχνικοι δικτυων δεν μπορουν να βρουν λυση λες οτι θα πρεπει να τη

βρω εγω???

Anyway εγω απλα εδωσα το αποτελεσμα μπας και βοηθησω και κανενα αλλο ανθρωπο που

παιδευεται απο ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ....

Και παλι σου ευχομαι να μην εχεις ποτε βλαβη,ειλικρινα..Παντα φιλικα..:oneup:

D4emon
09-01-08, 22:38
Ελλειψη ενημερωσης??Να σου πω λοιπον οτι η γραμμη του υπνοδωματιου δεν εχει σχεση με την

γραμμη της πριζας που ειναι συνδεδεμενο του router..Και η κεντρικη πριζα τηλ δεν ειναι κοντα στο

ροοστατη..

Σε σχετικο επισης thread δεν ειδα πουθενα να λεει οτι πρεπει να βγαλουμε τα dimmer για να εχουμε

adsl.

Και επισης σου λεω οτι επειδη ειχαν ερθει και τεχνικοι εναλλακτικου περυσι οταν ειμουν σε αυτους

το θεωρουσαν βλαβη , λεγοντας τι αλλο???φταιει ο ΟΤΕ, λυση δεν δωσανε..

Αν λοιπον αυτοι που ειναι τεχνικοι δικτυων δεν μπορουν να βρουν λυση λες οτι θα πρεπει να τη

βρω εγω???

Anyway εγω απλα εδωσα το αποτελεσμα μπας και βοηθησω και κανενα αλλο ανθρωπο που

παιδευεται απο ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ....

Και παλι σου ευχομαι να μην εχεις ποτε βλαβη,ειλικρινα..Παντα φιλικα..:oneup:


Ναι έλλειψη ενημέρωσης.Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα σε καμμία πρίζα του σπιτιού(εκτός από filter,splitters).Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό,επιστημονική κατάρτιση να κάνεις δοκιμές για να δεις πως μεταβάλλονται επίπεδα θορύβου,ν'ανοίξεις κανένα site για να καταλάβεις πως λειτουργεί DSL και ποιες είναι ιδιαιτερότητες,αδυναμίες του.Ψάξε μόνος σου χωρίς τα thread,μασσημένη δηλαδή τροφή.Αλλιώς περίμενε ενάμιση χρόνο.Οι τεχνικοί του εναλλακτικού μέτρησαν γραμμή σου?Στο κάτω κάτω τι να κάνουν και αυτοί να μυρίσουν τα νύχια τους για να καταλάβουν ότι έχεις dimmer πάνω στη γραμμή.Αν βέβαια το ανέφερες.Αν δε ξέρεις,δεν ενδιαφέρεσαι να ρωτήσεις φυσικά και θα παιδευτείς.Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιοι περισσότερο ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ...
Να'σαι καλά για τις ευχές σου,ειλικρινά..Πάντα φιλικά..:oneup:

hotcarver
09-01-08, 23:33
Ναι έλλειψη ενημέρωσης.Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα σε καμμία πρίζα του σπιτιού(εκτός από filter,splitters).Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό,επιστημονική κατάρτιση να κάνεις δοκιμές για να δεις πως μεταβάλλονται επίπεδα θορύβου,ν'ανοίξεις κανένα site για να καταλάβεις πως λειτουργεί DSL και ποιες είναι ιδιαιτερότητες,αδυναμίες του.Ψάξε μόνος σου χωρίς τα thread,μασσημένη δηλαδή τροφή.Αλλιώς περίμενε ενάμιση χρόνο.Οι τεχνικοί του εναλλακτικού μέτρησαν γραμμή σου?Στο κάτω κάτω τι να κάνουν και αυτοί να μυρίσουν τα νύχια τους για να καταλάβουν ότι έχεις dimmer πάνω στη γραμμή.Αν βέβαια το ανέφερες.Αν δε ξέρεις,δεν ενδιαφέρεσαι να ρωτήσεις φυσικά και θα παιδευτείς.Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιοι περισσότερο ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ...
Να'σαι καλά για τις ευχές σου,ειλικρινά..Πάντα φιλικά..:oneup:

Σε ποια γραμμη ρε φιλε?????????Εχεις καταλαβει για τι μιλαμε??Του ρευματος λεμε..Απαγορευεται να εχεις dimmer φωτισμου στο σπιτι πλακα μας

κανεις?Απαγορευεται να εχεις οτιδηποτε????Καλα εσυ βγαλε

ψυγεια,κουζινες,τοστιερες,φρυγανιερες απο τις πριζες και πορτατιφ και βλεπε απο το monitor...

Y.Γ Τα λαμπακια στο χριστουγεννιατικο δεντρο ανεβαζουν το attenuation?????

Αντε γεια...τα λεμε..

sdikr
09-01-08, 23:38
Ναι έλλειψη ενημέρωσης.Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα σε καμμία πρίζα του σπιτιού(εκτός από filter,splitters).Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό,επιστημονική κατάρτιση να κάνεις δοκιμές για να δεις πως μεταβάλλονται επίπεδα θορύβου,ν'ανοίξεις κανένα site για να καταλάβεις πως λειτουργεί DSL και ποιες είναι ιδιαιτερότητες,αδυναμίες του.Ψάξε μόνος σου χωρίς τα thread,μασσημένη δηλαδή τροφή.Αλλιώς περίμενε ενάμιση χρόνο.Οι τεχνικοί του εναλλακτικού μέτρησαν γραμμή σου?Στο κάτω κάτω τι να κάνουν και αυτοί να μυρίσουν τα νύχια τους για να καταλάβουν ότι έχεις dimmer πάνω στη γραμμή.Αν βέβαια το ανέφερες.Αν δε ξέρεις,δεν ενδιαφέρεσαι να ρωτήσεις φυσικά και θα παιδευτείς.Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιοι περισσότερο ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ...
Να'σαι καλά για τις ευχές σου,ειλικρινά..Πάντα φιλικά..:oneup:


το dimmer μπαίνει σε μπρίζα ή και σε διακόπτη, αλλά όχι σε τηλεφωνικό κύκλωμα έτσι για ενημέρωση
Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να κάνεις μια αναγνώση όπως μας μάθανε στο δημοτικό

hotcarver
09-01-08, 23:42
το dimmer μπαίνει σε μπρίζα ή και σε διακόπτη, αλλά όχι σε τηλεφωνικό κύκλωμα έτσι για ενημέρωση
Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να κάνεις μια αναγνώση όπως μας μάθανε στο δημοτικό

Δεν διαβαζει φιλε sdikr..Δεν τρωει μασημενη τροφη..Τι να πεις ..

D4emon
10-01-08, 11:51
Σε ποια γραμμη ρε φιλε?????????Εχεις καταλαβει για τι μιλαμε??Του ρευματος λεμε..Απαγορευεται να εχεις dimmer φωτισμου στο σπιτι πλακα μας

κανεις?Απαγορευεται να εχεις οτιδηποτε????Καλα εσυ βγαλε

ψυγεια,κουζινες,τοστιερες,φρυγανιερες απο τις πριζες και πορτατιφ και βλεπε απο το monitor...

Y.Γ Τα λαμπακια στο χριστουγεννιατικο δεντρο ανεβαζουν το attenuation?????

Αντε γεια...τα λεμε..

Έχεις μπερδέψει τη ... με τη βούρτσα hotcarver.Γέμισε το σπίτι σου με dimmer στα φρύδια μας.Τι σχέση έχει η πρίζα του ρεύματος με τη πρίζα του τηλεφώνου?:rtfm:Αναρωτιέμαι αν δουλεύει το μυαλό του κόσμου ή είναι ακατοίκητο.Αν εσύ συνδέεις στο σπίτι σου τα λαμπάκια του χριστουγεννιάτικου δένδρου με τη γραμμή του τηλεφώνου τότε τι να σου πω...θα σου ανέβει το attenuation,κατέβαζε από τη κουζίνα σου αρχεία.Θα μας τρελάνουν εδώ μέσα:worthy::worthy:

........Auto merged post: D4emon added 2 Minutes and 48 Seconds later........


Δεν διαβαζει φιλε sdikr..Δεν τρωει μασημενη τροφη..Τι να πεις ..


Να πεις ότι κάποιοι έχουν πρόβλημα δυσλεξίας και περιγραφής του προβλήματος τους.:cool:

........Auto merged post: D4emon added 11 Minutes and 58 Seconds later........


το dimmer μπαίνει σε μπρίζα ή και σε διακόπτη, αλλά όχι σε τηλεφωνικό κύκλωμα έτσι για ενημέρωση
Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να κάνεις μια αναγνώση όπως μας μάθανε στο δημοτικό


Δεν ζήτησα ενημέρωση,όλοι γνωρίζουν το ΡΟΟΣΤΑΤΗ που χρησιμοποιούμε για να αυξομειώνουμε ένταση φωτός στα πολύφωτα.Δυστυχώς πέσαμε σε δυσλεκτικό,έπρεπε να προσπαθήσω πολύ για να βγάλω άκρη.Τι σχέση έχει ηλεκτρικό κύκλωμα σπιτιού μας με τηλεφωνική εγκατάσταση??Τουλάχιστον εγώ πέρασα απ΄το δημοτικό,κάποιοι παρέμειναν εκεί.

Torch21
10-01-08, 15:48
Λοιπόν θα σας αναφέρω περίπτωση! Δεν έφταιγε βέβαια το dimmer αλλα το φώτα στον δρόμο! Κάθε βράδυ λοιπόν που άναβαν τα φώτα του δρόμου, αποσυγχρονιζόταν το ρουτερ! :)
Τι έφταιγε? Τα καλώδια για αυτά τα φώτα πέρναγαν κοντά απτα τηλεφωνικά του συγκεκριμένου ατόμου! Το ρεύμα λοιπόν ανέβαζε τον θόρυβο στην γραμμή και είχαμε τα προβήματα! Πάντα μεσα στην γη όμως με χώμα ενδιάμεσα!
Δε ξέρω αν κολλάει εδω. Απλά το ανέφερα για να γελάσουμε λίγο! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.