PDA

Επιστροφή στο Forum : How To: Ρυθμίστε το Bandwidth Controller



teodor_ch
07-04-05, 15:48
Είπα να φτιάξω αυτό το θέμα για να βοηθήσω όσους έχουν προβλήματα με το γνωστό NetLimiter είτε γιατί δε σας δουλέυει είτε γιατί τίποτα δεν υπακούει ΠΙΣΤΑ στα όρια του. :shock:

Χρησιμοποιώ το Bandwidth Controller και μέχρι τώρα με έχει καταπλήξει απο τις ικανότητες και τις δυνατότητες του. Η ρύθμιση του έιναι παρόμοια με τη ρύθμιση ενός Firewall ή NAT αλλά η δράση του τελείως διαφορετική. Εγκαθιστά ένα οδηγό(driver) οπότε το ποσό της μνήμης που τρώει έιναι μηδαμινό (υποθέτω! - όποιος κάτσει και βρεί πόση μνήμη τρώει ας το πεί)

To πρόγραμμα το βρήκα σε αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15892) και το οποίο ανέφερε το μέλος underachiever.

Η εγκατάσταση είναι πολύ απλή και το μόνο που πρέπει να προσέξετε έιναι να δεχτείτε να εγκατασταθέι ο ("άγνωστος" για τα windows) οδήγος. Επανεκκίνηση δέ χρειάζεται.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!: Μετά την αποδοχή σας για την εγκατάσταση του οδηγού θα υπάρξει μία μικρή (περίπου ενός λεπτού) αποσύνδεση απο το INTERNET άρα προσέξτε να μην κατεβάζετε/ανεβάζετε τίποτα εκείνη τη στιγμή.

Αφού ολοκληρώσετε την εγκατάσταση και διαλέξετε τη σύνδεση σας είστε έτοιμοι για τη δημιουργία φίλτρων.

Πατήστε New Filter για να ξεκινήσετε.

Μπορείτε πατώντας συνέχεια ΝΕΧΤ να φτιάξετε ένα άσχετο φίλτρο και μετά με διπλό κλικ επάνω του να μπείτε στις ιδιότητες για να έχετε όλες τις ρυθμίσεις μπροστά σας.

996

Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται πώς εγώ έχω φτιάξει το φίλτρο που μου δίνει τη δυνατότητα να σερφάρω χωρίς καμία καθυστέσηση.

Συγκεκριμένα:

Στο πεδίο Guaranteed Rate βάζουμε πόση ταχύτητα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θέλουμε να έχουμε για σερφάρισμα, έτσι το πρόγραμμα θα κάνει τα πάντα ("πνίξει" γαϊδούρι, DC++ κλπ.) για να μας δώσει το επιθυμητό bandwidth είτε χρειάζεται είτε όχι!! Προσοχή: πέρνει bandwidth και απο άλλα φιλτρα ανεξαρτήτου Priority Level.

Στο πεδίο Maximum Rate βάζουμε πόση μέγιστη ταχύτητα να δεσμέυει το σερφάρισμα και το κατέβασμα απο http servers (βολεύει ώστε να μήν πνίγει τελείως το γαιδούρι).

Στο πεδίο Priority Level επιλέγουμε την προτεραιότητα που θέλουμε να δώσουμε στο φίλτρο μας. Εάν βάλουμε 9-High Priority και δεν έχουμε βάλει τιμή στο Maximum Rate το φίλτρο πάλι θα δώσει όση ταχύτητα μπορεί για σερφάρισμα.

995

BoGe
07-04-05, 15:59
Σε τι έκδση Windows το έχεις;

Το δοκίμασα στα 2003 και πρόσεξα το εξής

Ενώ τρέχει το πρόγραμμα καλά, μετά από κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα (λίγες μέρες), αρχίζουν και βγαίνουν μπλέ οθόνες, και βέβαια τα win σταματάνε να δουλεύουν.

Πρόσεξα ότι αυτό παρουσιάζεται όταν αφού εγκαταστήσω το πρόγραμμα, μετά πάω και κάνω την όποια αλλαγή (π.χ. αλλάξω IP) στις κάρτες δικτύου.

teodor_ch
07-04-05, 17:08
στα win2003 το έχω και εγώ και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.
σίγουρα έχεις την τελευταία έκδοση?

HaPagan
10-04-05, 17:58
Με αυτό το πρόγραμμα μπορούμε να μοιράσουμε σε ένα LAN την σύνδεση DSL ανάλογα με τα Kbps ; Δηλαδή ένας client να πέρνει τα 300 kbps και ο άλλος τα 84 kbps ;

underachiever
10-04-05, 23:02
Οταν ειχα δοκιμασει το bandwidth controller και το softperfect bandwidth manager (και τα 2 λειτουργουν με rules) εμφανιστηκε ενα bug και στα 2 προγραμματα που δεν καταφερα να βρω απο τι προκαλειται. Συγκεκριμενα, οταν εβαζα rule για περιορισμο του outgoing bandwidth, μου εκανε περιορισμο και στο incoming. Δηλαδη εβαζα πχ 9 kb/s outgoing και αυτο που συνεβαινε ηταν να περιοριζει τη συνολικη κινηση (in/out) στα 9 kb/s. Οσοι το δοκιμασατε ειδατε μηπως κατι παρομοιο? Η εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

BoGe
10-04-05, 23:37
στα win2003 το έχω και εγώ και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.
σίγουρα έχεις την τελευταία έκδοση?

Δηδαλή έχεις αλλάξει την IP σ εκάποια από τις κάρτες δικτύου και συνεχίζει να τρέχει κανονικά.
Δεν μου το έκανε από την πρώτη φορά.
Μετά από κάποιρςε φορές.
Και χωρίς να είμαι σύγουρος και στα XP μου το έκανε.

tasos-tasos
25-04-05, 18:27
paides kalispera
ego exo ena prob me to bw controller

exo adsl 512
alla thelo na to perioriso to pc oste na afinei bw gia to ip phone mou
otan kanw enable to incoming filter
oti timi kai na tou doso
5,000
10,000
20,000
30,000
50,000
oti timi kai na tou doso
mou gonatizei to pc na periorizetai sta 10-20kbytes download
einai too much gonatisma
thelo apo ta 50-60 pou dinei i 512
na ti gonatiso px sta 30-40 dioti i hol mou leei oti exo isp 384 kai etsi na to ipologizo
anyway
mou kanan to kikloma 512 gia na doulepsei to ip phone
kai mou lene den exeis isp 512 alla 384
leo ok, gia afto katevazo me 50-60k ?
whatever

to thema mou einai oti to bw controller mou gonatizei to pc sta 10-20 asxeta me ti timi tou doso sto filtering

any suggestions?

thanks


simeiosi: xrisimopoihsa to netlimiter, ti mou ekane? mou periorize to download sto kathe 2o second pragmatopoiontas kimatomorfi prioni kai min epivallontas ena stathero limit, se kathe 1o second afine to download unlimited sta 50-60k

to download pigaine etsi
________________ 55k
/\ /\ _______________ 25k edo thelo na to perioriso px i sta 30-40
/ \/ \ _______________ 00k

me tin epithimiti timi px sti mesi tis kimatomorfis
otan pernoun oi korifes mou dimiourgei prob sto ip phone
exo thelo stable filtering
alla to bw controller mou efarmozei diko tou limit oti kai na tou doso

den exo valei alla filters
exo valei mono ena incoming kai ena outgoing me weight 255 kai priority 9

sdikr
25-04-05, 18:59
@tasos-tasos
Κάνε σε παρακαλώ μια επεξεργασία στο μηνυμα σου και γράψτο στα ελληνικά τα greekenglish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ

Silvano
05-06-05, 15:23
ενα ΄ολυ καλο προγραμματακι ειναι το LanSpeed2 το οποιο ειναι free και μπορειτε να το βρειτε ευκολα just google it

BoGe
05-06-05, 22:53
ενα ΄ολυ καλο προγραμματακι ειναι το LanSpeed2 το οποιο ειναι free και μπορειτε να το βρειτε ευκολα just google it

Επίσης η τελευταία έκδοση WinGate υποστηρίζει κάτι αντίστοιχο περίπου

HaPagan
11-06-05, 01:47
Πάντως, εγώ χρησιμοποιώ το CCProxy και κάνει για αυτή τη δουλειά !

g.z
26-06-05, 07:53
ρε παιδια ελεος δεν μου καθεται τιποτα.Το netlimiter 1.30 εχει πολλα bug συνεχεια κολλαει.το bandwidth controller δεν ολοκληρωνει ποτε την εγκατασταση κολλαει στο τελος της εγκαταστασης δεν ξερω γιατι.Το bandwidth manager μου ζηταει στην αρχη κατι κωδικους και usernames διαφορετικα δεν ανοιγει.Τωρα εχω το netlimiter 2 ψιλοεκατσε αλλα θα τελειωσει σε 5 μερες και δεν υπαρχουν cracks.Απελπιστηκα

Silvano
26-06-05, 20:03
ρε παιδια ελεος δεν μου καθεται τιποτα.Το netlimiter 1.30 εχει πολλα bug συνεχεια κολλαει.το bandwidth controller δεν ολοκληρωνει ποτε την εγκατασταση κολλαει στο τελος της εγκαταστασης δεν ξερω γιατι.Το bandwidth manager μου ζηταει στην αρχη κατι κωδικους και usernames διαφορετικα δεν ανοιγει.Τωρα εχω το netlimiter 2 ψιλοεκατσε αλλα θα τελειωσει σε 5 μερες και δεν υπαρχουν cracks.Απελπιστηκα

υπαρχουν κρακ και πολλα μαλιστα..τι να σου κανω ομως που εδω δεν με αφηνουν ουτε την url για το site μου να βαλω ποσο μαλλον ενα κρακ λινκ... το netlimiter εχε υπ'οψιν σου οτι εγκαθιστα ενα internal firewall το οποιο μπορει να προκαλεσει ασυμβατοτητα με καποια αλλα προγραμματα( antivirus or firewalls) και να σου κρεμασει ολο το συστημα...οποτε καλου κακου εχε καποιο ghost backup σε καποιο σκληρο δισκο για να μπορεσεις να επαναφερεις τις εφαρμογες σου στα σιγουρα...
ολα αυτα τα γραφω επειδη εχω προσωπικη εμπειρια οκ?

toneworks
17-09-05, 23:11
Οταν ειχα δοκιμασει το bandwidth controller και το softperfect bandwidth manager (και τα 2 λειτουργουν με rules) εμφανιστηκε ενα bug και στα 2 προγραμματα που δεν καταφερα να βρω απο τι προκαλειται. Συγκεκριμενα, οταν εβαζα rule για περιορισμο του outgoing bandwidth, μου εκανε περιορισμο και στο incoming. Δηλαδη εβαζα πχ 9 kb/s outgoing και αυτο που συνεβαινε ηταν να περιοριζει τη συνολικη κινηση (in/out) στα 9 kb/s. Οσοι το δοκιμασατε ειδατε μηπως κατι παρομοιο? Η εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Δοκιμασα κ εγω το ιδιο με το softperfect, παρατηρησα οτι αμα περιορισεις το Outgoing πεφτει σε ολα. Αυτο ομως μονο σε p2p. Σε http εβαλα 5kb outgoing και δοκιμασα να κατεβασω, επιασα 42 (το max μου). Δεν νομιζω οτι ειναι bug, απλα με το μπουκωμα στο out, λογικο ειναι να σερνονται ολα. Δε φταινε τα προγραμματα, ειναι γενικοτερο. Ισως αν μειωθει το MTU να εχει καλυτερα αποτελεσματα στο shared net (στη γραμμη οχι :p ) BTW το προγραμμα ειναι αψογο! Oχι σαν το netlimiter, αλλα απ'τη στιγμη που καθεται μονο στο μηχανημα που δινει ICS κ δεν κανει ανω κατω το pc με kernel και firewalls, μου αρκει. Βαζει βεβαια limit κ στο εσωτερικο δικτυο (για να μη το κοψει θελει εγκατασταση σε ολα τα pc το service app) αλλα οκ, θα ζησουμε με enable/disable rule. ;)


ΥΓ. Απαντηση μετα απο 5 μηνες, καλα παμε..

ToMaHaWk
18-09-05, 00:49
Δοκιμαστε το DU Super Controler.Εξαιρετικο.

BoGe
18-09-05, 01:23
Δοκιμαστε το DU Super Controler.Εξαιρετικο.

Αυτό όμως δεν μπορεί να δουλέψει σε κεντρικό υπολογιστή που μοιράζει την σύνδεση (Proxy). και να ελέγχει το bandwidth, του κάθε υπολογιστή ξεχωριστά.

gfx3d
08-01-06, 13:48
http://www.bandwidthcontroller.com/

Λίγο ψάξιμο στο Google, για τη συνέχεια...

DjBac
24-09-06, 19:59
Προσπαθώ να συνδεθώ με το Bandwidth Controller στο local computer με τις ρυθμίσεις που λέει (μέχρι και πόρτα στο router άνοιξα), αλλά δεν τα καταφέρνω!! Υπάρχει κάποια λύση?? :(

teodor_ch
25-09-06, 05:39
μα στο ρουτερ δε χρειάζεται να ανοίξεις καμία πόρτα.
δεν κατάλαβα τί πρόβλημα έχεις.
μπορείς να το περιγράψεις καλύτερα?

DjBac
25-09-06, 05:46
Χωρίς καμία ρύθμιση (εκτός από pass: admin) πατάω να συνδεθεί και ΔΕ συνέεται!! :(

teodor_ch
25-09-06, 12:11
επειδή μπαίνω με το κλασσικό μοδεμ τελευταία στο νετ σε λίγες μέρες που θα έχω πάλι broadband θα το βάλω και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω

Hellis
20-03-07, 13:40
Άρχισα να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα για να κάνω shape το bandwidth της aDSL μου, μέσω ενός κουτιού με 2K3 και ενώ βλέπω πως η σύνδεση συμπεριφέρεται με τον τρόπο που θέλω, δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργούν τα rules.

Ενώ βλέπω πως στο tab με τα connections υπάρχουν συνδέσεις που να ικανοποιούν κάποια φίλτρα, τα φίλτρα δεν εφαρμόζονται. Και μιλάω για απλά φίλτρα βασισμένα σε ports.

Μήπως τα φίλτρα ενεργοποιούνται όταν ο driver θέλει να καθυστερήσει την συγκεκριμένη σύνδεση προς όφελος κάποιας άλλης με προτεραιότητα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.