PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατότητα modem - router με Forthnet



chrisantz
27-12-07, 16:59
Kαλησπέρα! και καλή χρονιά να έχουμε ...(Άντε και το 1 Mbit Upload;)!!!)

Θα ήθελα να προβώ σε αγορά κάποιου από τα παρακάτω για τον λόγο ότι έχω αλλά 3 pc-άκια που θέλω να συνδέσω με το net και δεν ξέρω αν αυτά ή 4νετ τα υποστηρίζει (προτώκολα συνδεσιμότητας κλπ...) ( όχι του Λιακόπουλου :p:rofl:) Βέβαια αφού είναι ADSL2+ θα είναι συμβατά και χωρίς προβλήματα αλλά ...επειδή ποτέ δεν μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είπα να ρωτήσω μπας και κανείς έχει να πει κάποια γνώμη... καλή / κακή :p όλες καλοδεχούμενες!

http://www.imageshack.gr/files/h9erwi6dc8fu50gvagp0.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=h9erwi6dc8fu50gvagp0.jpg)


*ΦΛΑΣΙΑ: Τα παραπάνω συνδέονται + με Ethernet στο main pc...οπότε ουδέν πρόβλημα με ταχύτητα.. αλλά τι γίνετε με τα άλλα pc?? αν έχουν της ίδιας μάρκας usb wireless receiver θα πιάνουν full speed στο net ή 700KB/s λόγω usb?? και αν ναι τότε???

manual2100
28-12-07, 14:12
Εμένα θα με απασχολούσε πιο πολύ το θέμα με το chip AR7. Πάρε κάποιο να μην έχει AR7. Δεν βλέπω και τι μοντέλα είναι...(Το netgear, αν είναι v4 και πάνω έχει άλλο chip)

hel
29-12-07, 01:58
Tι πρόβλημα έχουν τα ΑR7 ?

johnvam
29-12-07, 04:13
Απο το 3 αυτά επιλέγω το USR με κλειστά μάτια!!!

chrisantz
29-12-07, 04:32
To AR7 φαίνεται να δημιουργεί ένα πρόβλημα πλεονασμού και να κάνει να κόβει / κάνει disconnect to net.

Θα το ψάξω μήπως το έχει κανένα από αυτά αν και νομίζω ότι το έχουν διορθώσει το πρόβλημα... δεν είμαι sure...

Ήμουν για το Belkin που παλιά έδινε και μια προσφορά με ένα usb adapter στο κουτί αλλά μάλλον τώρα το σταμάτησαν.. και μου έλεγε και ένας γνωστός (και έχω διαβάσει) καλά λογάκια για τα Robotics...:hmm: είμαι σε δίλημμα λοιπόν από το τρίλημμα που άρχισα!:p

Thanks για τις απαντήσεις σας ! Συνεχίστε!

deniSun
31-12-07, 19:05
Θα σου πρότεινα το USR

chrisantz
01-01-08, 13:07
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Τελικά το USR είναι σε μεγάλη έλλειψη!!! ...κλαψ..

ilvou
02-01-08, 15:26
Καλη Χρονια ! . Φιλε δεν θα σου προτεινα το usr διοτι αν θα ψαξεις καλυτερα στο φορουμ θα δεις οτι το συγκεκριμενο εχει μεγαλο προβλημα με FORTHNET . Το ιδιο εχω και εγω αλλα εχω πανω το Siemens cl110 για να γλιτωνω καπως τις αποσυνδεσεις .....

deniSun
06-01-08, 20:28
Προχθές το έστησα σε 2play.
Κανένα απολύτως πρόβλημα.

TheFireman
09-01-08, 12:27
Για το USR θα το ξανασκεφτόμουν στην περίπτωσή σου, μιας θα πας σε Forthnet δηλαδή. Φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας ανάμεσα στα Modems της USR και τον εξοπλισμό της Forthnet. Δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146151) σχετικά.

Κατά τα άλλα ως κάτοχος USR 9105 δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό. Το παραπάνω πρόβλημα αφορά μόνο την Forthnet.

deniSun
09-01-08, 12:29
Το έχω στήσει σε 2play forthnet χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

TheFireman
09-01-08, 13:55
Στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet; Γιατί σε 2Play Forthnet μέσω ΑΡΥΣ παίζουν όλα τα USR κανονικά χωρίς προβλήματα.

deniSun
09-01-08, 13:59
Ιδιόκτητο

chrisantz
16-01-08, 21:16
Παίδες τελικά πήρα το USR. Δουλεύει σα σκυλί και στο ιδιόκτητο της 4νετ συνχρονίζει και ελάχιστα παραπάνω και δεν αντιμετωπίζει
πρόβλημα με αποσυνδέσεις! + ότι στα torrents είδα μια τρομερή αύξηση που από πριν κατέβαζα
με 70kb/s max και σπάνια μέχρι 110kb/s ενώ αυτό φαίνεται να έχει "αέρα" και να μην μπουκώνει
όπως το Siemens με αποτέλεσμα να κατεβάζω με 500kb/s ~ 800kb/s...(non private trackers)!

Το μόνο κακό που παρατήρησα είναι ότι στο interface του to restart παίρνει περίπου 2
λεπτά...:down: αλλά σιγά πια.....:p

10 ώρες που δουλεύει τώρα, δεν έχει φάει καμιά αποσύνδεση...:oneup: Επίσης πήρα και τον ασύρματο USB
αντάπτορα του για να συνδέσω ένα άλλο pc που έχω στο σαλόνι (πανεύκολη εγκατάσταση:oneup:) επειδή δεν συμφέρει το καλώδιο
και η ανάγκη του "γρήγορου" Internet" πέραν τον 800Κb/s που σηκώνει το USB στο σαλόνι μου
δεν είναι αναγκαία. Αλλά μετά από restart ή boot up πρέπει να το πηγαίνεις πρώτα μια βόλτα:rofl:
στο δωμάτιο και μετά πιάνει σήμα!

109€ το USR + 39€ ο αντάπτορας USB = 148€ θα του βάλω σε σχέση απόδοση τιμής ένα

9/10!:)

orestoubas
16-01-08, 22:51
Γιατι να εχεις προβλημα με την ταχυτητα του usb? απο τη στιγμή που το απλο δουλεύει στα 12 Mbit και το full στα 420? (το 2.0 νομιζω) Της ιδιας εταιριας παιζει ρολο (πλεον) μονο για τα ηλιθια τουρμπο που βρωμιζουν το φασμα, πρεπει να ειναι ιδια τεχνολογια για να τουρμπαρει, αλλιως οσα εχουν το σημα της wi-fi association δουλευουν μια χαρα μεταξυ τους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.