PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι εχω αυτα τα στατιστικα στο ρουτερ μου?



Vassilis_X
28-12-07, 00:02
Εδω και 1 μηνα εχω αυτα τα στατιστικα στο ρουτερ μου.. γιατι συμβαινει αυτο??? Συγχρονιζα στα 18.8.. Βλεπω πως εχω και πολλα bit errors..

Πύρρος
28-12-07, 00:37
Καθόλου πολλά δεν τα βλέπω. Σαν τάξη μεγέθους είναι κάπου 1μιση bit errors στα 10.000 data cells, εκτός αν το διαβάζω λάθος. Και αφού τα error seconds είναι 0 μάλλον τα τρώει το error correction ή/και το interleaving.


Αμα θες, κάνε ένα reset και δες από 'δω και μπρος με τι ρυθμό εμφανίζονται τα errors.

Vassilis_X
28-12-07, 01:04
Εκανα και παλι τα ιδια.. πως γινετε να συγχρονιζω στα 17.7 με 19.8 line atn??? τι παιζει?? πως γινετε το attainable line rate να ειναι μικροτερο απο το line rate???

Πύρρος
28-12-07, 01:15
Reset εννοώ το κουμπάκι για τα stats, όχι το router.

Vassilis_X
28-12-07, 01:22
καταλαβα ναι και βγαζει τα ιδια..

hel
28-12-07, 03:16
Προφανώς έπεσε η ταχύτητά σου για να είναι το snr margin κοντά στο 6.

nodas
28-12-07, 12:30
και γω τα ιδια βλεπω στο modem μου

απο οτι βλεπω στην forthnet οι πιο πολλοι παιζουμε με snr ~6-7 χαλια δηλαδη

σε αλλους παροχους δεν βλεπω να εχουν στα 24mbit 6 snr

εγω θα τους στειλω μηνυμα να το κοιταξουν και καλο ειναι να γινουμε ολοι ενοχλητικοι

hel
28-12-07, 12:48
και γω τα ιδια βλεπω στο modem μου

απο οτι βλεπω στην forthnet οι πιο πολλοι παιζουμε με snr ~6-7 χαλια δηλαδη

σε αλλους παροχους δεν βλεπω να εχουν στα 24mbit 6 snr

εγω θα τους στειλω μηνυμα να το κοιταξουν και καλο ειναι να γινουμε ολοι ενοχλητικοι

Δεν είναι πρόβλημα της forthnet αλλά της γραμμής : http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=1652529#post1652529 .

Πύρρος
28-12-07, 12:53
Το 6 SNR δεν είναι πρόβλημα είναι συνειδητή επιλογή για να έχουμε λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες. Αν σου δημιουργρεί πρόβλημα με αποσυνδέσεις κλπ κάνε ένα τηλέφωνο να στο ανεβάσουν. Μην έρθεις μετά όμως φωνάζοντας ότι σου ρίξανε την ταχύτητα.

nodas
28-12-07, 13:02
snr = signal to noise ratio

εαν ανεβει το power του signal μεγαλωνει και o λογος, να πεσει ο θορυβος χλωμο το κοβω, απλα πιστευω οτι στα dslam της forthnet το power ειναι ρυθμισμενο σε χαμηλα επιπεδα.

@ Πυρρος δεν θα φωναξω συγχρονιζω στα 16,9-18,2Μbit και δεν εχω δει ποτε traffic πανω απο 11,8mbit θα περιμενω να δω ενα μηνα να δωσουν το 1mbit up να δω εαν αλλαξει τπτ, εαν δεν αλλαξει θα ζητησω να το κοιταξουν...

επειδη ασχολουμαι με ασυρματα 2 ειναι οι λυσεις:
a) με την ιδια ισχυ για μεγαλυτερη ταχυτητα να κλειδωσεις σε χαμηλωτερο bitrate
b) να αυξησεις την ισχυ

Vassilis_X
28-12-07, 13:51
Tα 18.7 τα έπιανα με snr 6. ποιο είναι το email της forthnet που δηλώνεις βλάβη???? λετε με το 1mbit upload να ανεβουν και οι ταχυτητες??? δε γινετε με attn 19.5 να συγχρονιζω σε τετοια χαλια ενω θα επρεπε να ημουν στα 20mbit.

RASTAVIPER
28-12-07, 14:03
Tα 18.7 τα έπιανα με snr 6. ποιο είναι το email της forthnet που δηλώνεις βλάβη???? λετε με το 1mbit upload να ανεβουν και οι ταχυτητες??? δε γινετε με attn 19.5 να συγχρονιζω σε τετοια χαλια ενω θα επρεπε να ημουν στα 20mbit.

Έχεις δίκιο.
Τρελά χάλια τα 17mbps.Τι να πούνε και οι άλλοι που συγχρονίζουν στα 10..:hmm:

nodas
28-12-07, 14:12
Tα 18.7 τα έπιανα με snr 6. ποιο είναι το email της forthnet που δηλώνεις βλάβη???? λετε με το 1mbit upload να ανεβουν και οι ταχυτητες??? δε γινετε με attn 19.5 να συγχρονιζω σε τετοια χαλια ενω θα επρεπε να ημουν στα 20mbit.


λογικα θα εχει διαφορα αφου οταν κατεβαζεις στελνεις πισω πακετα δηλαδη φορτωνεις το upload = ανεβαινει η καθυστεριση = πεφτει η ταχυτητα του download, 1mbit upload = μικροτερη καθυστεριση = μεγαλυτερες ταχυτητες download

Vassilis_X
28-12-07, 14:15
Φιλε rastaviper μιλαω για μενα.. υπαρχουν και αλλοι που δεν εχουν internet καθολου.. τι μπορω να κανω εγω? εγω θετω το δικο μου προβλημα και για το δικο μου προβλημα ζηταω απαντηση απο οποιον γνωριζει ηη απο οποιον εχει τη θεληση να απαντησει..

windybob73
28-12-07, 15:10
Έχεις δίκιο.
Τρελά χάλια τα 17mbps.Τι να πούνε και οι άλλοι που συγχρονίζουν στα 10..:hmm:

Με 10 θα ημουν "party all the time" :whistle:

RASTAVIPER
28-12-07, 15:32
Φιλε rastaviper μιλαω για μενα.. υπαρχουν και αλλοι που δεν εχουν internet καθολου.. τι μπορω να κανω εγω? εγω θετω το δικο μου προβλημα και για το δικο μου προβλημα ζηταω απαντηση απο οποιον γνωριζει ηη απο οποιον εχει τη θεληση να απαντησει..

Οκ, απλά εμένα μου φαίνεται υπερβολικό να ανησυχείς για το πού πήγε το 1 χαμένο mbps.
Και εγώ είχα χάσει για μερικές μέρες τα 2 από τα 15, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.
Άλλωστε αμφιβάλω αν σε καθημερινή βάση, φαίνεται κάπου αυτή η διαφορά από τη μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού.

Vassilis_X
28-12-07, 16:18
Aνησυχω επειδη οπως ξαναειπα εχω attn 19.5

kuti
28-12-07, 17:30
Tα 18.7 τα έπιανα με snr 6. ποιο είναι το email της forthnet που δηλώνεις βλάβη???? λετε με το 1mbit upload να ανεβουν και οι ταχυτητες??? δε γινετε με attn 19.5 να συγχρονιζω σε τετοια χαλια ενω θα επρεπε να ημουν στα 20mbit.


καλα μιλαμε με αφησες αφωνο :lol::lol:

συγνωμη αλλα δεν αντεξα.

με 19,5 ειναι το ιδανικο να πιανεις 20 οπως λεει και το λυσαρι σου, τις απωλειες τις εχεις υπολογισει. τα χαλια που τα ειδες ηθελα να ηξερα.......
τι τα θες τα αλλα για μοστρα????? λες και ειχαμε μαθει να εχουμε πανω απο 10 mb εδω στην ελλαδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.