PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστερήσεις αναβαθμίσεων - ενεργοποιήσεων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

klemes
27-12-07, 19:24
Στο φόρουμ εδώ αλλά και στο site της otenet γράφει ότι θα καταργηθεί η ταχύτητα των 768k
και θα γίνει αυτόματη αναβάθμιση σε 1024.Εγώ παρόλα αυτά 10 ημέρες μετά την επίσημη ανακοίνωση συγχρονίζω ακόμα στα 768K.Μήπως ξέρει κανείς γιά πότε πρέπει να περιμένουμε αυτήν την περιβόητη αναβάθμιση???Και ερωτώ επίσης ειναι κανένα μέλος του φόρουμ που έχει αναβαθμισθεί ήδη στα 1024k???

orck
27-12-07, 19:37
φαντασου ποσους χρηστες εχουν στα 768 (τους περισοτερους)
δεν υπαρχει καποια αυτοματοποιημενη διαδικασια για να γινουν ολοι με μια κινηση 1024, φανταζομαι οτι μεσα στον Ιανουαριο θα γινουμε ολοι

odys2008
27-12-07, 23:18
Μόλις έγινα 1024..
Πάντως για να πω την αλήθεια, επειδή την τρίτη ζήτησα αναβάθμηση στα 2048 μπορεί να με αναβάθμησαν σε λάθος ταχύτητα. Πάντως τώρα συγχρονίζω στα 1024. Η αναβάθμιση έγινε πριν 30 λεπτά

Λητή θεσσαλονίκης

pnikolo
28-12-07, 00:35
Εγω μηπως παω για ρεκορ αργοποριας? Εχει αναβαθμιστει κανεις απο Παγκρατι (ΟΤΕ & dslam Παγκρατιου [οδος Υμηττου])η τα "ξυνουν" ομαδικως? Αιτηση απο 18/12 απο conn-x 1>24 αναβαθμιση στην ΟΤΕνετ απο 19/12 στην S6 αλλα η γραμμη μου κοιμαται στο 1 ακομα. Μηπως πρεπει να πω το παλιο ρητο επι αναλογικης τηλεφωνιας: "γ... τον ΟΤΕ σας και γ... τις γραμμες σας":rtfm::hmm:

aragorn
28-12-07, 00:38
Ρε συ σε ποιο ντισλάμ είσαι;
Στον Ιλισό η αναβάθμιση από 2άρα ΑΡΥΣ σε 8άρα conn-x ολοκληρώθηκε σε 10 ημερολογιακές ημέρες.

ΥΓ
μη βάζεις το ίδιο ποστ σε 3 νήματα...

JoeBar
28-12-07, 00:41
Για όνομα του Θεού, έχουν περάσει 9 μέρες (από τις οποίες οι 2 είναι ΣΚ και οι άλλες 2 αργίες) και κάνεις νήμα με τίτλο "Καθυστερίσεις αναβαθμισεων - ενεργοποιήσεων"??? :nono:




Μάλλον δεν πέρασες καλά Χριστούγεννα... :rolleyes:

imaginos
28-12-07, 01:24
Και εγώ περιμένω. Πάντως έχω ένα φίλο που έχει ένα γνωστό του τεχνικό του ΟΤΕ που του είπε οτι περιπου σε εναμισι μήνα θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι αναβαθμίσεις από 768 σε 1024...

Eskaz
28-12-07, 01:34
πω φίλε και εγώ μια από τα ίδια 18/12 αίτηση 20/12 στο webselfcare S5 ντακς υπομονή δεν είμουν και εδώ το τα Χριστούγεννα για να ξέρω και τι παίζει τετάρτη που είμουν θεσσαλονίκη τους πείρα τηλ μήπως υπάρχει κανενα πρόβλημα αλλα τζίφος η διαχείριση τα κάνει όλα ...

πάρε αύριο στο 1242 και ρώτα τι παίζει πάντως αν δεν αναβαθμιστούμε και αύριο τι να πω ούτε forthnet να βάζαμε ακούς εκεί ο άλλος σε μερικές ώρες ενεργοποιήθηκε..

dimig33
28-12-07, 01:57
Για όνομα του Θεού, έχουν περάσει 9 μέρες (από τις οποίες οι 2 είναι ΣΚ και οι άλλες 2 αργίες) και κάνεις νήμα με τίτλο "Καθυστερίσεις αναβαθμισεων - ενεργοποιήσεων"??? :nono:

Δεν κατάλαβες. Αυτό που πειράζει τους "καθυστερημένους" δεν είναι η καθυστέρηση. Είναι που ζηλεύουν που αναβαθμίστηκαν άλλοι πιο γρήγορα!:lol:

pnikolo
28-12-07, 02:22
Δεν κατάλαβες. Αυτό που πειράζει τους "καθυστερημένους" δεν είναι η καθυστέρηση. Είναι που ζηλεύουν που αναβαθμίστηκαν άλλοι πιο γρήγορα!:lol:

Οχι απλα δεν υπαρχει ιχνος προτεραιοτητας η καποια κεντρα κοιμουνται ασυστολα οταν αλλοι βαζουν νεες συνδεσεις απο 1-3 μερες,τους εχουν σταλει modem κλπ, ακομα και στη περιφερια. Αλλοι δε αναβαθμιζονται αυθημερων και πολυ καλα τους κανουν. Να ξερουμε υπαρχει σειρα η απλα ειναι λαχειο το ποτε θα κληρωθεις για να αναβαθμιστεις. Δε μπορει καποια κεντρα & τεχνικοι βεβαια να σκιζονται να εξηπηρετησουν και καποιοι να πινουν τον καφε με το ραχατι τους,αν βεβαια πατανε & στην υπηρεσια τους. Κατι τετοιοι χαλαγανε & χαλανε την εικονα του οργανισμου. Στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζεις οτι καλα κανει ο ΟΤΕ?:nono: Εχω κακια πειρα με τις γραφειοκρατικες υπηρεσιες οταν πριν απο 1,5 χρονο εβαλα το connex. Ειχα adsl στο σπιτι (τσεκαρισμενο με δανεικο modem) ναχω μιλησει με τεχνικους μεσα απο τον οτε Παγκρατιου που με διαβεβαιωναν οτι ημουν 3 μερες οκ και ειχαν στειλει τα χαρτια μου και το 134 μουλεγε οτι εκρεμω ακομα και δεν εστελνε τον εξοπλισμο! Και υπ'οψιν ειμαι πρωήν τεχνικος του ΟΤΕ!!!:respekt:

pOLoS
28-12-07, 02:27
έκανα μεταφορά από forthnet σε conn-x , πρέπει να κάνω αίτηση στη forthnet να μου κοψουνε τη συνδεση ?

vavis
28-12-07, 02:34
έκανα μεταφορά από forthnet σε conn-x , πρέπει να κάνω αίτηση στη forthnet να μου κοψουνε τη συνδεση ?

Λοιπον: πρωτα αιτηση στο 134 και μετα απαραιτητα αιτηση διακοπης στη φορθνετ(φτου..)
γιατι πολλες φορες ξαναστελνουν αυτοματα αιτηση οι "κυριοι" για ενταξη στο ιδιοκτητό τους..;)

dimig33
28-12-07, 02:39
Οχι απλα δεν υπαρχει ιχνος προτεραιοτητας η καποια κεντρα κοιμουνται ασυστολα οταν αλλοι βαζουν νεες συνδεσεις απο 1-3 μερες,τους εχουν σταλει modem κλπ, ακομα και στη περιφερια. Αλλοι δε αναβαθμιζονται αυθημερων και πολυ καλα τους κανουν. Να ξερουμε υπαρχει σειρα η απλα ειναι λαχειο το ποτε θα κληρωθεις για να αναβαθμιστεις. Στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζεις οτι καλα κανει ο ΟΤΕ?:nono: Εχω κακια πειρα με τις γραφειοκρατικες υπηρεσιες οταν πριν απο 1,5 χρονο εβαλα το connex. Ειχα adsl στο σπιτι (τσεκαρισμενο με δανεικο modem) ναχω μιλησει με τεχνικους μεσα απο τον οτε Παγκρατιου που με διαβεβαιωναν οτι ημουν 3 μερες οκ και ειχαν στειλει τα χαρτια μου και το 134 μουλεγε οτι εκρεμω ακομα και δεν εστελνε τον εξοπλισμο! Και υπ'οψιν ειμαι πρωήν τεχνικος του ΟΤΕ!!!:respekt:

Ένα αστείο είπα!:) Τέλος πάντων σοβαρά τώρα: οι αναβαθμίσεις είναι αδύνατον να συμβούν όλες ταυτόχρονα, είτε την πρώτη ώρα, είτε την πρώτη μέρα, είτε την τέταρτη, είτε την δέκατη. Είναι αναποφευκτο άλλοι να αναβαθμίζονται με το καλημέρα και κάποιοι μπορεί να φτάσουν και τις 10 εργάσιμες (και οι περισσότεροι ενδιάμεσα). Τώρα αν αυτή η κατανομή γίνεται με "αντικειμενικά" κριτήρια (π.χ. ποιος ζήτυησε πρώτος ενεργοποίηση) ή παίζουν ρόλο η τύχη και διάφοροι άλλοι τοπικοί παράγοντες δεν το ξέρω (πιθανότερο το δεύτερο). Υπομονή. C' est la vie:whistle:

pOLoS
28-12-07, 02:46
Λοιπον: πρωτα αιτηση στο 134 και μετα απαραιτητα αιτηση διακοπης στη φορθνετ(φτου..)
γιατι πολλες φορες ξαναστελνουν αυτοματα αιτηση οι "κυριοι" για ενταξη στο ιδιοκτητό τους..



δεν ήμουν στο ιδιοκητο , είχα ενα πακέτο 2 mbit forthnet με 12 μηνη δεσμευση με γραμμη οτε , το 12 μηνο είχε λήξει εδώ και 3ι μηνες , έκανα εξουσιοδότηση στον οτε για μεταφορά από forthnet σε conn-x , αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αίτηση στη forthnet για διακοπή ή θα την κανει ο οτε με την εξουσιοδοτηση

pnikolo
28-12-07, 02:48
Ένα αστείο είπα!:) Τέλος πάντων σοβαρά τώρα: οι αναβαθμίσεις είναι αδύνατον να συμβούν όλες ταυτόχρονα, είτε την πρώτη ώρα, είτε την πρώτη μέρα, είτε την τέταρτη, είτε την δέκατη. Είναι αναποφευκτο άλλοι να αναβαθμίζονται με το καλημέρα και κάποιοι μπορεί να φτάσουν και τις 10 εργάσιμες (και οι περισσότεροι ενδιάμεσα). Τώρα αν αυτή η κατανομή γίνεται με "αντικειμενικά" κριτήρια (π.χ. ποιος ζήτυησε πρώτος ενεργοποίηση) ή παίζουν ρόλο η τύχη και διάφοροι άλλοι τοπικοί παράγοντες δεν το ξέρω (πιθανότερο το δεύτερο). Υπομονή. C' est la vie:whistle:

Γιαυτο εβαλα τα post να βρω εστω και 1 χριστιανο απο παγκρατι να δω τι παιζεται! Δεν εχω βρει κανενα που ναχει κανει. Αυτοι ειναι ικανοι να περιμενουν να γινουν 100 αιτησεις και να πανε να δουλεψουνε. Ειμαι σε μια απο τις πιο πυκνοκατοικημενες περιοχες και ουτε ενας για δειγμα? Φοβαμαι οτι στο τελος θα μου πουνε: "φταινε οι εναλλακτικοι"!:rofl:

gogos888
28-12-07, 09:22
δεν ήμουν στο ιδιοκητο , είχα ενα πακέτο 2 mbit forthnet με 12 μηνη δεσμευση με γραμμη οτε , το 12 μηνο είχε λήξει εδώ και 3ι μηνες , έκανα εξουσιοδότηση στον οτε για μεταφορά από forthnet σε conn-x , αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω αίτηση στη forthnet για διακοπή ή θα την κανει ο οτε με την εξουσιοδοτηση

Πρώτα αίτηση για conn-x και μετά φαξ ακύρωσης στην forthnet όπως πολύ σωστά σου είπανε. Και για να βεβαιωθείς ότι η forthnet δεν έχει κάποιο αίτημα ένταξης της γραμμής σου στο ιδιόκτητο πάρε στο 134 στην επιλογή που σου λέει πληροφορίες για τον λογαριασμό σου (η 3η είναι νομίζω) και θα σου πουν αν εκκρεμεί κάποιο αίτημα για την γραμμή σου.

pwnz0r
28-12-07, 10:17
Και εγώ έχω κάνει αίτηση από 18/12 DSLAM Παγκράτι αλλά δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα...
Αν άκουσες καλά όταν πήρες τηλ. σου είπαν 10 εργάσιμες...
18/12-28/12=6 εργάσιμες... οπότε δεν υπάρχει λόγος να κατηγορείς τον ΟΤΕ...
Μέχρι 4 Ιανουαρίου έχεις καιρό ακόμα...:)

kyriakos7
28-12-07, 11:41
και γω τιποτα ακομα ρε παιδια. θα τους παρω σε λιγο παλι τηλεφωνο.
αλλα τι να μου πουν και αυτοι? οτι θα γινει τοτε?
τους τεχνικους θα παρω τηλεφωνο να δω τι θα μου πουν.

ste25
28-12-07, 11:49
Εκανα αιτηση στις 24/12 και με αναβαθμισανε στις 27/12 αλλα πριν με μισησετε να σας πω οτι δεν εχω δει download πανω απο 1.2mb/sec και μαλιστα πρωινες ωρες

theoilia
28-12-07, 11:53
Να πω και εγω την δικη μου περιπτωση.Αιτηση για αναβαθμιση σε εως 24/1 στις 18/12 ,αλλαγη στο my.otenet.gr σε S6 στις 20/12 αλλα...αλλαγη ταχυτητας σε 768!!!Και αντε να καταλαβω την καθυστερηση,αλλωστε ειναι μεσα στις 10 εργασιμες που μου ειπαν απο την αρχη,αλλα γιατι ρε παιδια του ΟΤΕ με υποβαθμισατε απο 2048 σε 768;Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.Γιατι εγω αυτη την στιγμη στην καλυτερη περιπτωση πληρωνω για μια γραμμη
2048 και στην χειροτερη για μια γραμμη εως 24.Και δεν ειναι μια μερα αλλα το 1/3 του μηνα.Τελως παντων.Δεν εχω αλλο τροπο αντιδρασης οποτε αναγκαστικα θα περιμενω...Α,σε επικοινωνια με το 1242 μου ειπαν οτι η υποβαθμιση εγινε για να μην με αφησουν χωρις ιντερνετ οσο θα κρατηση η διαδικασια της αναβαθμισης....Μαλιστα...

akis1966
28-12-07, 13:26
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Να αναφέρω και εγώ για καθυστέρηση αναβάθμισης conn-x από 768 σε 2 από τις 13/11... και ακόμα περιμένω όπως έχω αναφέρει σε άλλο thread. Ενάμιση μήνας και βλέπουμε...

Δυστυχώς, παρόλα τα τηλέφωνα στο 134 και τις δηλώσεις "παραπόνων" δεν με έχει ενημερώσει κανένας γιατί δεν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση. Υποψιάζομαι ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις στο dslam αλλά δεν το επιβεβαιώνουν.

Κανείς άλλος από Δ. Μέγαρο σε ONU?

pnikolo
28-12-07, 16:05
Να πω και εγω την δικη μου περιπτωση.Αιτηση για αναβαθμιση σε εως 24/1 στις 18/12 ,αλλαγη στο my.otenet.gr σε S6 στις 20/12 αλλα...αλλαγη ταχυτητας σε 768!!!Και αντε να καταλαβω την καθυστερηση,αλλωστε ειναι μεσα στις 10 εργασιμες που μου ειπαν απο την αρχη,αλλα γιατι ρε παιδια του ΟΤΕ με υποβαθμισατε απο 2048 σε 768;Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.Γιατι εγω αυτη την στιγμη στην καλυτερη περιπτωση πληρωνω για μια γραμμη
2048 και στην χειροτερη για μια γραμμη εως 24.Και δεν ειναι μια μερα αλλα το 1/3 του μηνα.Τελως παντων.Δεν εχω αλλο τροπο αντιδρασης οποτε αναγκαστικα θα περιμενω...Α,σε επικοινωνια με το 1242 μου ειπαν οτι η υποβαθμιση εγινε για να μην με αφησουν χωρις ιντερνετ οσο θα κρατηση η διαδικασια της αναβαθμισης....Μαλιστα...

το κανουν για να ελευθερωσουν πορτα και να την δωσουν αλλου μεχρι να καταργησουν τις 768:evil:

........Auto merged post: pnikolo added 1 Minutes and 32 Seconds later........

Το κακο ειναι μουχαν πει στις 18/12 7-10 μερες αλλα οχι εργασιμες:cry:
Μεσα σ'ολα ειμαι και χωρις ρευμα λογω βλαβης σε μαγαζι κατω στη πολυκατοικια και γραφω με laptop & modem απο το UPS:mad:

pOLoS
28-12-07, 19:56
στο 134 μου είπανε ότι δε χρειάζεται να κάνω αιτηση για διακοπή στη forthnet , θα το κάνουνε αυτοί με την εξουσιοδότηση

kyriakos7
28-12-07, 20:10
εμενα μου ειπαν οτι επειδη ειναι καινουργιο το συστημα περνει λιγο χρονο παραπανο :hmm:

antdouk
28-12-07, 20:22
Πρώτα αίτηση για conn-x και μετά φαξ ακύρωσης στην forthnet όπως πολύ σωστά σου είπανε. Και για να βεβαιωθείς ότι η forthnet δεν έχει κάποιο αίτημα ένταξης της γραμμής σου στο ιδιόκτητο πάρε στο 134 στην επιλογή που σου λέει πληροφορίες για τον λογαριασμό σου (η 3η είναι νομίζω) και θα σου πουν αν εκκρεμεί κάποιο αίτημα για την γραμμή σου.


Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά
Επειδή είμαι και εγώ free agent στη Forthnet τώρα πιά, σκέφτομαι να κάνω αίτηση για conn-x . Μήπως ξέρει κανείς αν και πόσο καιρό θα είμαι χωρίς σύνδεση?

captain556
28-12-07, 22:36
Ξέρω θα με μισήσετε με αυτό που θα γράψω τώρα αλλά,εχω την εντύπωση οτι ενεργοποιηθηκα μέσα σε 12 ώρες.(καινούρια σύνδεση,οχι αναβάθμηση)

Έκανα αίτηση τηλεφωνικα στο 134 σήμερα το πρωί στίς 9.
Μπαίνω τώρα απο την δουλειά στο web salfe care της otenet να δω την πορεία της ενεργοποιησεις μου και εκει που περιμένω να δω αναμονή,βλεπω ενα κουμπάκι που λεει ενεργοποιηση ,πατάω και βάζω username και password...τόσο απλό
Δηλαδή τώρα εχω τους κωδικούς.:worthy:

Λέτε να με ενεργοποιήσανε σταληθεια ή να μου κάνουν καμια πλάκα.
Σε 2.30 ώρες σχολάω.είδομεν.:hmm:

kr_mountain
28-12-07, 23:01
Και μενα η ενεργοποιηση απο οτενετ σε connx εγινε μεσα σε μιση μερα αλλά μονο απο το web self care . To router συνεχίζει να συγχρονίζει στα 4 και οχι στα 8. Παροτι μου ειπαν για 10-12 ημερες εχω βαρεθει να κανει rest στο router. Ματαια βεβαια.

pnikolo
28-12-07, 23:35
Φυσικα οχι μονο δε μισουμε αυτους που αναβαθμιστηκαν αμεσα η ενεργοποιηθηκαν αντιθετως - εγω τουλαχιστον - χαιρομαι που ο ΟΤΕ η καποια κεντρα του δουλευουν σωστα και ευσυνηδητα! Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι καποια κεντρα δουλευουν με ρυθμο χελωνας, εχουν την παλια κλασσικη δημοσιοϋπαλληλικη νοοτροπια. -Βλεπετε το 1983 δουλευα σαν τεχνικος στον ΟΤΕ και τα ξερω καλα κι απο μεσα κιολας!- Αλλωστε μου το δηλωσαν και στο 134 ειναι θεμα του καθε κεντρου. Παντως στις 14.00 δεν υπηρχε ψυχη στους τεχνικους αλλα ουτε & ο προϊσταμενος, εχω τα τηλ τους (παλιος γαρ), 75.ΧΧ.499 & 75.ΧΧ.699. Ισως τρεξανε για να αλλαξουνε το χρονο εγκαιρα. Οσο για μας ... απο του χρονου βλεπουμε:mad:

kyriakos7
29-12-07, 00:35
εμενα παλι το απογευμμα μου εκανα καποια dc Και λεω επειτελους θα γινει η αλλαγη αλλα ματαια, ακομα 768.



υγ. πηγα σε ενα φιλο και ειδα πως ειναι να κατεβαζεις με 1mbps....απλα τελειο!

pnikolo
29-12-07, 01:17
εμενα παλι το απογευμμα μου εκανα καποια dc Και λεω επειτελους θα γινει η αλλαγη αλλα ματαια, ακομα 768.



υγ. πηγα σε ενα φιλο και ειδα πως ειναι να κατεβαζεις με 1mbps....απλα τελειο!

Απο 768 στα 1024> σιγα τη διαφορα:pσκεψου τα 24:lol:

kyriakos7
29-12-07, 01:20
Απο 768 στα 1024> σιγα τη διαφορα:pσκεπσου τα 24:lol:

δεν ειχα ξαναδει. πραγματικα ποροσει. την βαψανε στον οτε
καθε μερα, ολη μερα τηλεφωνο θα τους περνω. :p :p :p

GeorgeNorth
29-12-07, 02:26
Aπο τις 20/12 που εκανα αιτηση για 24ΜΒΙΤ στο 134, ακομα σε αναμονη ενεργοποιησης S6 παραμενω...
Μαλλον του χρονου θα γινει η αναβαθμιση...

STARJOHN
29-12-07, 02:31
Aπο τις 20/12 που εκανα αιτηση για 24ΜΒΙΤ στο 134, ακομα σε αναμονη ενεργοποιησης S6 παραμενω...
Μαλλον του χρονου θα γινει η αναβαθμιση...


Μην ανγχωνασαι και εγω απο 20/12 σημερα 5 το απογευμα αναβαθμιστηκα.
Στο 134 που ρωτησα χθες μου ειπαν οτι τα συνεργεια δουλευουν και Σαββατοκυριακο.
Υπομονη μπορει να φιαχτεις αυριο;)

crist35
29-12-07, 03:23
Hallo από Χανιά. Μετά από μια πραγματική οδύσσεια που ξεκίνησε απο τις 26 Οκτωμβρίου που είμουν στην Τellas και μετα στην hol επιτέλους σήμερα βλέπω στον royter sagem αναμένο το πράσινο λαμπάκι DSL. Γεματος χαρά ο δικός σου (δηλαδή εγώ) ανοίγω τον υπολογιστή και βλέπω έκπληκτος ότι το router μου ειναι χρονισμένο στα 768 ενώ εγω είχα κάνει αίτηση στα 8 mb. Τελος πάντων πέρνω το 8011135555 να μου δώσουν τους κωδικούς. Τους συμπληρώνω λοιπόν στο my otenet.gr αλλα μου βγάζει λάθος στοιχεία. Πέρνω το 134 και μου λένε ότι δεν βλέπουν αυτοί ότι εχει ενεργοποιειθεί η γραμμή και δεν γίνεταιι να μου δώσουν κωδικούς ακόμα. Τώρα μπαίνω με νετ κάρτα
Τι γίνετε ρε παιδιά πείτε μου γιατί εχούν σπάσει τα νεύρα μου με αυτή την κατάσταση.

pOLoS
29-12-07, 04:10
Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά
Επειδή είμαι και εγώ free agent στη Forthnet τώρα πιά, σκέφτομαι να κάνω αίτηση για conn-x . Μήπως ξέρει κανείς αν και πόσο καιρό θα είμαι χωρίς σύνδεση?

δε θα μείνεις χωρίς σύνδεση , πάρε στο 134 και κάνε αλλαγή από forthnet σε conn-x

Nikospanag
29-12-07, 05:52
Αφηηστε και τους τεχνικούς να κανουν χριστούγεννα,και σταματήστε να κλαίγεστε.
Σαν κακομαθημένα κάνεται ορισμένοι.Η χρέωση αρχίζει απο την ημέρα που γίνεται η αναβάθμιση,καποια στιγμή θα γίνει.Φανταστείται νέα ADSL και μετατροπές που έχουν σκάσει στα κέντρα μετα τισ νεες προσφορές,να δείτε τι τραβάνε και οι τεχνικοί.Έχω φίλο κολλήτο και ξέρω

pnikolo
29-12-07, 09:58
Αφηηστε και τους τεχνικούς να κανουν χριστούγεννα,και σταματήστε να κλαίγεστε.
Σαν κακομαθημένα κάνεται ορισμένοι.Η χρέωση αρχίζει απο την ημέρα που γίνεται η αναβάθμιση,καποια στιγμή θα γίνει.Φανταστείται νέα ADSL και μετατροπές που έχουν σκάσει στα κέντρα μετα τισ νεες προσφορές,να δείτε τι τραβάνε και οι τεχνικοί.Έχω φίλο κολλήτο και ξέρω

Ασε περασαμε απο κει και ξερουμε τι τραβανε :rofl: Ρωτα τον φιλο σου ποσην ωρα θελει να αναβαθμιστει μια συνδεση που ηδη λειτουργει και ελα πες μου:clap:

bakolaz
29-12-07, 12:36
Έχω μια ερώτηση-απορία. Στις 21/12 επισκέφθηκα ένα OTESHOP για να ζητήσω την αναβάθμιση της γραμμής μου από 2MBIT στα 24ΜΒΙΤ (το πακέτο conn-x συγκεκριμένα). Μετά από ένα δίωρο παραμονής μέσα εκεί (μπάχαλο γενικώς) καταλήξαμε στα εξής. Η γραμμή σύμφωνα με τον υπάλληλο δεν γίνεται να αναβαθμιστεί αλλά μετατρέπεται. Δηλαδή ξηλώνεται το παλιό κύκλωμα και μπαίνει ένα νέο.Στο σύστημα τους ,είπε, δεν μπορούσε να το περάσει ως αναβάθμιση αλλά ως κατάργηση της παλιάς και ενεργοποίηση μιας νέας. Για την ADSL γραμμή μου ως σήμερα πλήρωνω πάγιο στον ΟΤΕ και όχι σε κάποια άλλη εταιρεία. Χρησιμοποιούσα όμως άλλον provider (Altecnet συγκεκριμένα). Αν ήμουν ήδη σε κάποιο conn-x πακέτο μου είπε ο υπάλληλος θα μπορούσε να το περάσει ως αναβάθμιση. Αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο και δεν μπορώ να πω ότι το κατάλαβα κιόλας. Αφού πήρα την διαβεβαίωση ότι δεν πρόκεται να χρεωθεί το "ξήλωμα" αυτό ζήτησα να προχωρήσει η διαδικασία από τις 27/12 (εργάσιμη) για να μην μείνω offline χριστουγεννιάτικα. Μάλλον ήταν λάθος το σκεπτικό μου αυτό βέβαια αλλά πιστεύω ότι σε αυτό συνέβαλε και ο υπάλληλος ο οποίος μας είπε ότι από την στιγμή που θα μπει το 24mbit κύκλωμα πάνω δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε άλλον provider ενδέχεται να υπάρχει ένα downtime της τάξεως των μερικών ωρών μέχρι και μερικών ημερών. Την Πέμπτη λοιπόν 27/12 ξαναπήγα στο μαγαζί για να πάρω κωδικούς σύνδεσης όπως μου είχε υποσχεθεί. Δεν μου τους έδωσε όμως γιατί όπως είπε δεν είχε ολοκληρωθεί η μετατροπή της γραμμής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να προωθηθεί η αίτηση που είχα συμπληρώσει από τις 21/12. Χτες 28/12 τα ίδια (μετά από τηλεφωνική επικοινωνία)....Δεν θεωρώ ότι έχει γίνει κάποια τεράστια καθυστέρηση αλλά από την άλλη μπλέχτηκα τόσο πολύ για κάτι που θα έπρεπε να είναι καθαρό και ξάστερο. Εννοείται ότι δεν έχω πάρει και τον εξοπλισμό ακόμα. Επίσης κάτι μου λέει ότι αν πήγαινα στον Γερμανό ή στο Πλαίσιο ή εάν επέλεγα να κάνω τηλεφωνικά την αίτηση θα είχα μια πιο ξεκάθαρη άποψη για το τι και για το πότε γίνεται ακριβώς. Αυτή την στιγμή δεν ξέρω το αν σταματήσει να λειτουργεί η γραμμή μου κάποια στιγμή, για πόσο, πότε θα μπορώ να πάρω κωδικούς και εξοπλισμό και αν θα μπορώ να χρησιμοποιώ άλλον provider εκτός αυτού που έρχεται πακέτο με το conn-x (OTENET). Θα μπορούσε μήπως κάποιος να με κατατοπίσει βάσει της δικής του εμπειρίας;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.;)

pike
29-12-07, 12:59
ΚΑΙ ΓΩ ΑΙΤΗΣΗ 20/12 ΑΠΟ 1>24M...ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΗΤΗΣΑΝ 10-12 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ..ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...:respekt: ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

alany
29-12-07, 14:43
Μου φαίνεται ότι ο ΟΤΕ μας έχει καλομάθει και αν αργήσει μια δυο μέρες αρχίζουμε να φωνάζουμε. Για παράδειγμα όταν είχα tellas zisto η αναβάθμιση από τα 4096 στα 12288 έγινε στο e-care σε 10 ημέρες στο modem σε 15 ημέες και στην πραγματικότητα σε 30 ημέρες μετά από πολλές αποσυνδέσεις και πολλές κλήσεις παραπόνων στο 1212 της tellas. Στον αδελφό μου από 768 σε 2048 με conn-x η αλλαγή έγινε σε 3 ώρες. Η δική μου γραμμή με αρχική ενεργοποίηση στον ΟΤΕ (μιας και μετακόμισα) και conn-x στα 4096 έγινε σε 5 ημέρες και με τον κουριερ στην ώρα του. Απλά και ξεκάθαρα και μέσα στις γιορτές με πολλές αργίες και σαβ/κα.

Anonyma
29-12-07, 17:22
Στις 21/12 επισκέφθηκα ένα OTESHOP για να ζητήσω την αναβάθμιση της γραμμής μου από 2MBIT στα 24ΜΒΙΤ (το πακέτο conn-x συγκεκριμένα). Μετά από ένα δίωρο παραμονής μέσα εκεί (μπάχαλο γενικώς) καταλήξαμε στα εξής. Η γραμμή σύμφωνα με τον υπάλληλο δεν γίνεται να αναβαθμιστεί αλλά μετατρέπεται. Δηλαδή ξηλώνεται το παλιό κύκλωμα και μπαίνει ένα νέο.Στο σύστημα τους ,είπε, δεν μπορούσε να το περάσει ως αναβάθμιση αλλά ως κατάργηση της παλιάς και ενεργοποίηση μιας νέας. Για την ADSL γραμμή μου ως σήμερα πλήρωνω πάγιο στον ΟΤΕ και όχι σε κάποια άλλη εταιρεία. Χρησιμοποιούσα όμως άλλον provider (Altecnet συγκεκριμένα).

Αφού είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση (γραμμή ΟΤΕ, την οποία πλήρωσα εγώ με τον τηλεφωνικό λογαριασμό ΟΤΕ, και μόνο πρόσβαση Internet από Altec): Εχω την εντύπωση ότι τα μπερδεύουν με γραμμή ΟΤΕ ΑΡΥΣ μέσω άλλου παρόχου όπως μάλλον σχεδόν όλοι το έχουν....

Εγώ έκανα αίτηση στα 134 στις 18 Δεκεμβρίου (χωρίς αναβάθμιση, έκτός από την αλλαγή από 768 στα 1024 που έγινε πλέον αυτόματα), μου είπε η κοπέλα ότι θα μου στείλουν το πακέτο με κωδικούς, ρουτερ κλπ. εντός 5 εργασίμων (με ενδεχόμενη καθυστέρηση λόγω εορτών).

Στις 21 Δεκεμβρίου πήρα ξανά και ρώτησα εάν μπορούν να μου δώσουν τους κωδικούς (αφού διάβασα εδώ ότι σε άλλους τους έδωσαν τηλεφωνικά), μου είπαν ότι η γραμμή είναι ενεργοποιημένη από 19 Δεκεμβρίου (δηλ. σε μία μέρα, δεν νομίζω ότι έγινε αποσύνδεση και νέα σύνδεση, τουλάχιστον δεν κατάλαβα τίποτα και συνέχισα να είμαι στο διαδύκτυο με τους κωδικούς της Altecnet), αλλά ακόμα δεν βλέπουν τους κωδικούς, είτε να περιμένω μέχρι να μου έρθουν είτε να πάρω στο ΟΤΕΝΕΤ.

Πήρα στο ΟΤΕΝΕΤ, μου έδωσαν τους κωδικούς, και από τότε είμαι κανονικά στο δίκτυο της ΟΤΕΝΕΤ. Αν και το πακέτο μέχρι σήμερα δεν ήρθε....

Shadowjump
30-12-07, 15:56
Χαχαχαχα, εγω ειδα εφιαλτη σημερα οτι με αναβαθμισανε στα 24Μbps και οτι συγχρωνιζα μονο στα 4/1 :P :P :P

kyriakos7
30-12-07, 15:58
Χαχαχαχα, εγω ειδα εφιαλτη σημερα οτι με αναβαθμισανε στα 24Μbps και οτι συγχρωνιζα μονο στα 4/1 :P :P :P

παρανοια..... ο ΟΤΕ εχει στοιχειωσει τα ονειρα σου :rofl:

pnikolo
30-12-07, 18:04
Χαχαχαχα, εγω ειδα εφιαλτη σημερα οτι με αναβαθμισανε στα 24Μbps και οτι συγχρωνιζα μονο στα 4/1 :P :P :P

Κοιτα μονο μη σου βγει το ονειρο αληθινο :lol:

ste25
30-12-07, 18:20
Eχω αποροια.Ενας φιλος εχει vodafone adsl και το SNR / Attn τις γραμμης του ειναι 8 και 21 αντιστοιχα ενω το δικο μου ειναι 9 και 18.Πως γινεται ομως και αυτουνου το router συγχρονιζει στα 18.000kbps ενω το δικο μου στα 16.500.Δεν θα επρεπε να συγρονιζοταν το δικο μου σε καλυτερη ταχυτητα και οχι χειροτερη?

hel
30-12-07, 18:45
Eχω αποροια.Ενας φιλος εχει vodafone adsl και το SNR / Attn τις γραμμης του ειναι 8 και 21 αντιστοιχα ενω το δικο μου ειναι 9 και 18.Πως γινεται ομως και αυτουνου το router συγχρονιζει στα 18.000kbps ενω το δικο μου στα 16.500.Δεν θα επρεπε να συγρονιζοταν το δικο μου σε καλυτερη ταχυτητα και οχι χειροτερη?

Σίγουρα έχει 8 downstream snr?
Γίνεται αυτό. Λογικά έχεις περισσότερο θόρυβο στην γραμμή σου.

kyriakos7
30-12-07, 18:48
μπορει καποιος να μου πει ποσες μερες εχουν περασει απο τις 21/12 ???
καταλαβατε τι λεω, επειδη υπαρχουν οι αργιες και αυτα στη μεση, για να δω που ειμαι περιπου.

Jazzer
30-12-07, 20:08
μπορει καποιος να μου πει ποσες μερες εχουν περασει απο τις 21/12 ???
καταλαβατε τι λεω, επειδη υπαρχουν οι αργιες και αυτα στη μεση, για να δω που ειμαι περιπου.
22,23 Σ/Κ, 25-26 αργίες, 29,30 Σ/Κ, βάλτα κάτω, μέτρα μέρες και θα το βρεις.:p

kyriakos7
30-12-07, 20:09
3 εργασιμες ηταν μεχρι τωρα ? τραγικο!

orck
30-12-07, 20:31
ρε φιλε pnikolo
να σε ρωτησω και εγω κατι αλλο, γιατι και στην δικια μου δουλεια μου λενε συνεχεια "μα καλα θα κανεις μια ημερα μεχρι να δεις το φορητο μου για να το φτιαξεις;" αυτο που δεν σκεφτεται κανεις γιατι δεν τον συμφερει ειναι οτι πριν ερθει ο καθε ενας με χαλασμενο φορητο εγω δεν ξυνομουνα, εχω ηδη δουλεια, αυτο ελειπε να καθομαι και να περιμενω να ερθει καποιος για να τον εξυπηρετησω ΤΩΡΑ

ειπες οτι εισουν και τεχνικος ΟΤΕ, αν εισαι σε dslam που παιζει μεχρι 2mbit ξερεις οτι πρεπει να σε αποσυνδεσουν και να σε βαλουν σε ethernet dslam που παιζει μεχρι 24;
αυτο πως το φανταζεσαι οτι το κανουν; απλα περνεις ενα παλιο συναδελφο σου και του λες "ρε Μητσο βαλε με στο καινουργιο dslam, ΤΩΡΑ!" και ο Μητσος φευγει απο την καφετερια και στο φτιαχνει αμεσως;
ξερεις συνηθως οι εταιριες εχουν διαδικασιες για να εντοπιζουν τα λαθη τους οταν αυτα συμβαινουν, η παρενεργεια των διαδικασιων ειναι οτι προσθετουν χρονο για να γινει μια δουλεια, ακομη και η ποιο απλη

παω στοιχημα οτι εαν ειχες κανει αιτηση σε καποιον εναλλακτικο θα περιμενες 2-6 μηνες και θα εβριζες εδω μεσα αλλα μολις σε συνεδεαν τελικα ολα οκ, τωρα μετα απο 4-5 εργασιμες και μαλιστα σε γιορτες εκανες ολοκληρο θεμα

ΕΛΕΟΣ, ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ:rofl:

Ασε περασαμε απο κει και ξερουμε τι τραβανε :rofl: Ρωτα τον φιλο σου ποσην ωρα θελει να αναβαθμιστει μια συνδεση που ηδη λειτουργει και ελα πες μου:clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.