PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι το peak cell rate? Βοήθεια για αναβάθμιση!



imaginos
28-12-07, 01:48
Ρε παιδιά μία βοήθεια. Εχω Conn-x στα 768 και περιμένω την αναβάθμιση από τον ΟΤΕ στα 1024. Εχω ένα Bauntec C802 usb αυτό που είχε το περιοδικό PC MAGAZINE. To Sagem 800 που είχε το πακέτο ήταν μάπα. Το Bauntec στην αρχή έκανε τα τρελά του και έπεφτε η σύνδεση. Έβαλα όμως τους drivers του Crypto F200 και από τότε λειτουργεί άψογα!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Ανοίγοντας το control panel του modem (υπόψιν ότι με τους drivers του Bauntec δεν υπήρχε καν επιλογή να μπεις στις παραμέτρους και το control panel του modem) σε μία από τις επιλογές αναφέρει peak cell rate (PCR) και από εκεί έχει διάφορες επιλογές τις εξής: Line Rate, 16, 32, 64,96, 128, 160, 192......... μέχρι 768, 800 και τέλος 832 kbits/s.

Ποια επιλογή πρέπει να βάλω? Τώρα το έχω βάλει στο 768 πιστεύοντας ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα της γραμμής αλλά μπορεί και όχι, όμως λειτουργεί μια χαρά από τότε. Μήπως όμως όταν γίνει η αναβάθμιση στο 1024 θα πρέπει να το βάλω παραπάνω για να λειτουργήσει σε αυτή την ταχύτητα? Μήπως πρέπει να το βάλω στην επιλογή σκέτο "Line rate"? Μου κάνει εντύπωση που οι επιλογές σταματάνε στα 832 και δε φτάνουν καν στα 1024. Παίζει ρόλο αυτό για να μπορέσει να τρέξει στα 1024 το μόντεμ όταν γίνει η αναβάθμιση που περιμένω στα 1024? Με λίγα λόγια το peak cell rate έχει να κάνει με την ταχύτητα της γραμμής?

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί έχω ελαφρώς πελαγώσει... μιας και με το adsl από τον Οκτώβρη και μετά ασχολούμαι σαν χρήστης και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τη λειτουργία του…

Ευχαριστώ.;)

imaginos
28-12-07, 16:10
Kαλά ρε παιδιά κανείς δε μπορεί να δώσει μια απάντηση? :hmm:

evantigger
29-12-07, 16:02
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι άμα δουλεύει δεν το πειράζουμε... Μ' έχει σώσει πάρα πολλές φορές...

imaginos
29-12-07, 19:23
Η πλάκα είναι οτι δουλεύει με όλες τις επιλογές στο peak cell rate που αναφέρω παραπάνω. Τελικά σε τι αναφέρεται ρε παιδιά αυτό το peak cell rate? Δώστε μου μία απάντηση.

imaginos
30-12-07, 06:21
Ρε παιδιά θα μου απαντήσει κανείς στο αρχικό ερώτημα?

imaginos
31-12-07, 01:48
χαχαχαχα πολύ δύσκολο ερώτημα έβαλα φαίνεται που τα έπαιξαν οι "experts"!! Ρε παίδες ήμαρτον αλλά πολύ κλάσιμο...

euri
31-12-07, 02:17
Αντί να διαμαρτύρεστε, δοκιμάσατε να ψάξετε σε μια μηχανή αναζήτησης;

http://www.google.gr/search?q=peak+cell+rate

pnikolo
31-12-07, 02:28
χαχαχαχα πολύ δύσκολο ερώτημα έβαλα φαίνεται που τα έπαιξαν οι "experts"!! Ρε παίδες ήμαρτον αλλά πολύ κλάσιμο...

Μπα, μαλλον δεν ασχολουνται με μπρικια! :rofl: Δοκιμασε να βαλεις 128:hmm: ειναι το οριο συγχρονισμου προφανως:oneup:

sdikr
31-12-07, 04:20
χαχαχαχα πολύ δύσκολο ερώτημα έβαλα φαίνεται που τα έπαιξαν οι "experts"!! Ρε παίδες ήμαρτον αλλά πολύ κλάσιμο...

Θα μπορούσες να βάλεις κάτι έκει αν είχες vbr,cbr ή κάποια άλλη υπηρεσία, δυστήχως έχεις Ubr που σημαίνει οτι, οτι και να βάλεις είναι το ίδιο (απλά τα αγνοεί )

πάντως μια αναζήτηση ακόμα και εδώ στο φόρουμ θα σου έδινε κάποιες απαντήσεις, αλλά είπαμε όλα στο πιάτο τα θέλουμε και τα θέλουμε τώρα.

imaginos
01-01-08, 03:16
Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση. Προτού κάνω την ερώτηση εδώ έψαξα όλο το site αλλά δε βρήκα κάτι χειροπιαστό. Και στο Google έψαξα επίσης και εκεί τα ίδια. Επίσης τα αγγλικά μου δεν είναι και άριστα...

Στην τελική ρε παιδιά άμα θεωρείτε μπρίκια κάποιους από τους συνομιλητές σας τι να πω...
Θα πρέπει αν μιλάω για ασύρματα δίκτυα, routers και όχι για απλά και ταπεινά modemάκια για να μην ασχολούνται με μπρίκια? Μπράβο ρε συγχαρητήρια…

Και τέλος εάν επίσης είναι έτσι, κανείς δε θα έπρεπε να συμμετέχει στο forum αφού υπάρχει το.... Google.... :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.