PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Πατησίων



Σελίδες : [1] 2

grnemo
08-04-05, 16:13
Εδώ και μερικές εβδομάδες οι 384 Adsl συνδέσεις αντιμετωπίζουν σοβαρότατο πρόβλημα τις τάξης των 230 kbits τις 15/24 ώρες της ημέρας τουλάχιστον(Έχω αυτή τη στιγμή άλλους 491 χρήστες στο dslam μου).Άλλοι χρήστες από Κυψέλη, Πατήσια, κέντρο που θα θέλαν να κάνουν paste εδώ αποτελέσματα απο adsl tests για μια γενικότερη εικόνα feel free!!


(Το παρακάτω μήνυμα απο adsltest.forthnet σημαίνει ακριβώς αυτό....Υπερφορτωμένο DSLAM...
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link)

gadgetakias
08-04-05, 17:08
(Έχω αυτή τη στιγμή άλλους 491 χρήστες στο dslam μου).

Από απλή περιέργια και μόνο ΠΩΣ ξέρεις ότι είσαι με άλλους 491 χρήστες στο DSLAM σου;;;

Οσον αφορά την ταχύτητα και επειδή μπορεί να είμαι στους 491 και εγώ στο σπίτι μου, από 384Κ έκανα την συνδρομή μου 256Κ στην HOL αφού σχεδόν πάντα σαν 256Κ δούλευε...

HellV1L
09-04-05, 11:55
στο dslam πατησιων ειναι πολυ περισσοτεροι...
παρεπιμπτωντος ειμαι και γω στο ιδιο...

grnemo
11-04-05, 18:03
προφανως ειναι πολλοι περισσοτεροι αλλα εκει που εχουν χωσει και εμενα εκεινη την στιγμη ηταν 491 κατειλλειμενες θεσεις OMG :(

salig
12-04-05, 10:57
Όταν λες DSLAM Πατησίων εννοείς τον ΟΤΕ στο Πεδίο Άρεως (3ης Σεπτεμβρίου); Πάντως πρέπει να είναι όντως τιγκαρισμένο - εγώ από χθες που έχω 384 με FORTHnet είμαι από 30-36 kB/sec, μπορεί και λίγο χαμηλότερα...

Άντε να δούμε, πότε θα κάνει ο "μέγας χορηγός" καμιά αναβαθμισούλα...

psyxakias
12-04-05, 11:23
grnemo, δυστυχώς δεν μας λες κάτι καινούριο και δεν συμβαίνει τις τελευταίες εβδομάδες. Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο DSLAM ξεκίνησε στο τελευταίο 3μηνο του 2003 και ποτέ δεν φτιάχτηκε για παραπάνω από μερικές εβδομάδες. Επίσης, τα 230 Kbit/s που έχεις πιθανόν να οφείλεται στο 20 pps ratelimit που ενεργοποιεί ο ΟΤΕ (σε αρκετά DSLAMs) κατά διαστήματα που υπάρχει αυξημένη κίνηση στο 384 profile για να ελέγξει το bandwidth του DSLAM έτσι ώστε να μην μειωθούν οι ταχύτητες στις 512 και 1024 ADSL.

Με 195-200 Kbit/s έχεις 2 GB transfer την ημέρα, 60 GB τον μήνα. Εάν έχεις παραπάνω απαιτήσεις, δοκίμασε να αναβαθμίσεις την γραμμή σου σε 512 (19 ευρώ παραπάνω το μήνα) και ακόμα και αν αφήσεις την σύνδεσή σου με τον ISP στα 384, θα κατεβάζεις με 48 KB/sec που θα φτάνεις σχεδόν τα 4 GB transfer την ημέρα, 118 GB τον μήνα.

Υπ'όψιν ότι δεν δικαιολογώ τον ΟΤΕ (αντιθέτως τον κατηγορώ) για τις χαμηλές ταχύτητες του DSLAM, αλλά βαρέθηκα να κλαιγόμαστε αφού ξέρουμε καλά ότι δεν ιδρώνει το αυτί τους με τίποτα. Εφ'όσον μάλιστα η σύμβασή μας λέει ότι δεν υπάρχει εγγύηση ταχυτήτων (ούτε στο εξωτερικό υπάρχει για ADSL, μόνο μισθωμένες) δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Πάντως εγώ σε 2 μήνες κλείνω 2 χρόνια ADSL και το πρόβλημα παραμένει στάσιμο ύστερα από δεκάδες κλήσεις, οπότε όποιου δε του αρέσει προτείνω να μετακομίσει σε 512 (κάτι που ψιλομελετάω κι εγώ για το happy birthday των 2 ετών).

salig, DSLAM Πατησίων εννοεί το DSLAM Πατησίων, που δεν έχει σχέση με τα υποκαταστήματα. Η περιοχή στο υποκατάστημα του ΟΤΕ στην Βικτώρια που αναφέρεις είναι στο DSLAM Πεδίον Άρεως, οπότε καμμία σχέση. Λίστα DSLAMs: http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf

salig
12-04-05, 17:31
OK psyxakias, το κατάλαβα. Πάντως έχεις δίκιο σε όσα λες - η κλάψα δεν προσφέρει παρά μόνο δάκρυα... Αλλά και πάλι τα επιπλέον 19 ευρώ το μήνα είναι θέμα, έτσι;

(Άσχετο: όλοι όσοι κατεβάζουν με 40άρια από αζουρέους κλπ πως το καταφέρνουν; Γιατί εγώ είμαι το πολύ στα 27-30 ;)

leventopaido
12-04-05, 18:33
Ψυχάκια μίλησες σωστά. Η κλάψα δεν οδηγεί πουθενά. Αρχίζουν να αποκτούν κύρος οι κουβέντες μας.

Ingenius
12-04-05, 18:41
Φίλοι μου τα ίδια προβλήματα υπάρχουν και στο Γαλάτσι (είμαστε και γείτονες ;) )!!!! Απλά οι τύποι προσπαθούν να τη σκαπουλάρουν δίνοντας όσο λιγότερο Bandwidth γίνεται!!! Αν το bandwidth ήταν αυτό που έπρεπε να είναι τότε σπάνια θα αντιμετωπίζαμε προβλήματα!!!! Αν δεν κάνω λάθος κάπου είχε πάρει το αυτί μου ότι ο ΟΤΕ είχε μπει μέσα σχετικά με τo όλο σκηνικό του DSL (και να φανταστείτε ότι δεν πληρώνουμε εμείς μόνο τα κέρατά μας για τη σύνδεση με το ΒΒRAS αλλά και οι ISPs στον ΟΤΕ αντίστοιχα)!!! Αλλά όταν δίνεις 9 Mbit για πάνω από 400 χρήστες σε κάθε DSLAM για τους 384άριδες (το οποίο κλειδώνει στο 384/128 κι όχι στο 448/160 όπως θα έπρεπε για να πάρουμε καθαρά 48 ΚΒ/S άρα γλιτώνουν bandwidth κι από αυτό την αιτία) τι να περιμένεις....

psyxakias
12-04-05, 19:58
Πάντως για να μην παρεξηγηθώ, το ότι λέω βαρέθηκα να κλαιγόμαστε, δεν σημαίνει ότι δεν θα συνεχίσουμε να κράζουμε τον ΟΤΕ, ούτε "να παραδώσουμε τα όπλα" (έστω κι αν εγώ προσωπικά το έχω ψιλοκάνει). Απλώς πρέπει να συνειδητοποιήσουμε το πρόβλημα και να μην έχουμε ψευδαισθήσεις ότι ο ΟΤΕ θα φτιάξει τα προβλήματα με 2-3 τηλεφωνάκια (ειδικά με βρισίδια που άδικα δοκιμάζουν μερικοί). Αν δεν αποκτήσει *σοβαρό* ανταγωνιστή δε νομίζω πως θα γίνει τίποτα, διότι δυστυχώς δεν μπορώ να θεωρήσω την Vivodi ως σοβαρό ανταγωνιστή στις γραμμές ύστερα από τα πρόσφατα προβλήματα που ανέφεραν τόσοι συνδρομητές τους που έφυγαν και πήγαν στον ΟΤΕ. Όχι πως φταίει και η Vivodi, πιστεύω ότι και αυτή έμμεσα (αν όχι άμεσα) εξαρτάται από τον ΟΤΕ και αναγκαστικά την κρατάει σε αυτό το επίπεδο.

Από την άλλη, αναμενόμενο είναι να κάνει overbooking ο ΟΤΕ και εμείς ως χρόνια καταπιεσμένοι dial-up users (και επίσης καταπιεσμένοι ADSL χρήστες με χαμηλές ταχύτητες) βγάζουμε τα αποθημένα μας στο downloading, γεμίζοντας το (πιθανόν απροετοίμαστο) δίκτυο του. Για παράδειγμα, πιστεύετε ότι αν *όλοι* οι συνδρομητές του GMail αποθηκεύσουν 2 GB στο e-mail τους, θα συνεχίσει να προσφέρει υπηρεσίες το Gmail ή θα ανοίξει τα signups χωρίς invitations όπως σκοπεύει; Ή περιμένετε ότι ο σουηδικός ISP που δίνει 1 Gbit σύνδεση με 93 ευρώ, έχει δυνατότητα να αντέξει 1 Gbit 24/7 από τον κάθε χρήστη; Ή περιμένετε το supermarket της περιοχής σας ότι μπορεί να δεχτεί όλους τους κατοίκους ταυτόχρονα; Αν όμως ήταν κλειστά τα περισσότερα μαγαζιά για ένα μήνα και δεν είχαν τρόφιμα, θα τρέχαν όλοι σε αυτό σα τρελοί μέχρι να ποδοπατηθούν. Γι'αυτό λοιπόν σε κάθε προσφερόμενη υπηρεσία/προϊόν γίνονται εκτιμήσεις για την χρήση που θα γίνει, κάτι που ο ΟΤΕ ή καταλάθος ή σκόπιμα έπεσε πολύ έξω.

Οπότε από τη μία το παλιό μας αποθημένο με τις dial-up/τωρινές "μικρές" ADSL, από την άλλη το πιθανόν απροετοίμαστο δίκτυο του ΟΤΕ και οι λάθος εκτιμήσεις του σε χρήση των υπηρεσιών, μας έχουν καταλήξει σε αυτό το χάλι. Και φυσικά ο λάθος χειρισμός της κατάστασης, που προκαλεί επιπλέον προβλήματα όπως για παράδειγμα το ratelimiting με πακέτα αντί για bandwidth. Εδώ και ένα μήνα παρατηρώ σε ώρες αιχμής ότι δεν ξεπερνώ τα 20 pps (packets per second) σε οτιδήποτε μέγεθος πακέτων κι αν δοκιμάσω. Που σημαίνει ότι όταν κατεβάζω από FTP/HTTP (1492 bytes στο PPPoE συμπεριλαμβάνοντας τα headers, αν δεν κάνω λάθος) φτάνω μέγιστα τα 29 KB/sec (20χ1492) ενώ αν δοκιμάσω online gaming που έχει πακέτα μικρά της τάξεως των 60-80 bytes, η γραμμη σχεδόν νεκρώνει στο 1.5 KB/sec (20x80=1600).

Τέλος, πιστεύω ότι η μόνη ελπίδα είναι καμμία TELLAS καθώς με τις κολώνες, τους πυλώνες και τους υποσταθμούς της ΔΕΗ έχει δυνατότητες να έχει 100% αυτόνομο δίκτυο, αν δεν της κάνει οικονομικό πόλεμο ο ΟΤΕ βέβαια. Και φυσικά αρκεί να παίρνει μαθήματα από τον ΟΤΕ και να μην κάνει τα ίδια λάθη, διότι ως τώρα κάτι γραφειοκρατικές διαδικασίες έχω παρατηρήσει, χειρότερες και από τον ΟΤΕ (μακάρι να κάνω λάθος).

Anyway, υπομονή...

grnemo
13-04-05, 03:31
ψυχακια ήμουν ενα βημα απο το να πραγματοποιησω αυτο που λες αλλα τα 20 μου εβαλαν φρενο...οσο για το θεμα κλαψας εχεις δικιο, το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη, γνωριζουμε την μη εγγυημενη ποιοτητα παρεχομενης υπηρεσιας. εντωμεταξυ πριν παραδεχτω και κατανοησω και εγω την κατασταση γυρω μου επαιζα και εγω με MTU και ρυθμισεις κτλ κτλ και τελικα τιποτα...το μονο που καταφερνα ηταν μειωση(αυτο το σχολιο γι'αυτουσ που νομιζουν οτι φταιει το pc τους) τωρα τι να κανουμε...υπομονη για να αναλαβουν σοβαρα ευθυνες καποιοι....δεν λεω και τα 25 κιλομπαιτς ;) ειναι παρα πολλα σε σχεση με τα 4 που υπεφερα τοσα χρονια αλλα οταν πληρωνεις για 384 κιλομπιμπιες και παιρνεις
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.19Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 272.10kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
λες γιατι ρε γμτ? τεσπα....τουσ τελ 3 μηνες οπως λες χρειαστηκε πολυ υπομονη..για να δουμε τι θα επακολουθησει

gatoulas
13-04-05, 11:21
Μου θύμησες το σκηνικό με τις dial-up, όταν έκανες κλήση και όλες οι γραμμές ήταν κατηλλημένες, καί αντε ξανα... κι άντε...
Ωραίες εποχές

ZoltriX
19-04-05, 14:01
πολυ καλα τα ποστ του ψυχακια, νομιζω περιγραφουν ΑΚΡΙΒΩΣ και την κατασταση που επικρατει στο dslam αλυσιδας (κατω πατησια / γαλατσι), δηλαδη : νορμαλ ταχυτητες με 384 βλεπεις μονο απο τις 6-9 το πρωι, και οταν λεω νορμαλ μη φανταστειτε τιποτα παραπανω απο 85mb/ωρα με emule, οταν θα μπορουσα να πιανω ανετα πανω απο 100.

για ολη την υπολοιπη μερα δυσκολα πιανεις πανω απο 25κ ακομα και σε direct download.

απο την αλλη μερια, φυσικα και ΔΕΝ προκειται να κανω τον οτε πιο πλουσιο με μια 512, αυτο ελειπε δλδ, νταβατζιλικι κανονικο. τωρα που ληγει η 384, πηρα ηδη μια netkey των 20ε, η οποια με προσφορα κραταει 47 μερες, στα 256κ, που ετσι κι αλλιως ουτε 256κ δε πιανω.

και στο κατω κατω αφου υπαρχει τετοιο προβλημα γιατι συνεχιζει ο ποτε και δινει 1024 συνδεσεις ρε γμτ. με μια 1024 θα εξυπηρετουσε 3 384αρηδες και δε θα καπελωνε αλλους τοσους για να εξασφαλιζει το bandwidth στον 1024. αλλα σιγα μη προβληματιστουν οι αχρηστοι του ποτε γι αυτο. τα παιρνουν απο τον 1024αρη, τα παιρνουν (κλεβουν) και απο τους ριγμενους 384, και στα @@ τους.

απο το να πληρωσω 384 συνδρομη και +19ε παγιο για 512, καλυτερα να μεινω με την παμφτηνη συνδρομη 256 (13ε/μηνα) και να μη σκοτιζομαι αλλο...

τελος του rant

psyxakias
19-04-05, 17:17
Zoltrix, άστα να πάνε. Πάντως εγώ αναφερόμουν συγκεκριμένα στο DSLAM Πατησίων που ανήκω, όχι Αλυσίδας (είναι διαφορετικά).

ZoltriX
20-04-05, 13:29
το ξερω, εννοουσα οτι η ιδια κατασταση και τα συμπτωματα που περιγραφεις για το πατησιων ταιριαζει γαντι και το αλυσιδας. με λιγα λογια, σκατα

YourDream
02-02-06, 22:05
Ειναι κανας αλλος εδω απο (κατω) παtησια πou να εχει προβλημα με το Internet ;;;; η ειμαι ο μονος?

Το 121 με παραμπεμπει σε εναν κ. Χ....... που δεν σικωνει το τηλεφωνο. Εγω επιμενω καθε μερα και τους τα λεω στο 121, σιγα σιγα θα τοθς και θα με μαθουν.

καθως ξυπνησα σημερα το πρωι, ειπα να δω τι κανει το ριμαδι το PC. ανοιξα την οθονη, το μοθλαρακι κατεβαζε με 3 kB/s.... αλλα καθως ανοιξα το HLSW ειδα οτι το πινγ πηδαγε κατα περιοδους στα 70 ms. σκεγτηκα οτι ισως εγινε θαυμα και ο ΟΤΕ φιλοτιμιθηκε να βαλει κανα 2-3 Καρτες στο DSLAM και 7α μπορουσα να ξανακανω Voice over IP kai να παιξω ξανα CounterStrike. Οντως δωκιμασα και ολα ηταν μια χαρα.

Πηγα στην δουλεια μου στο Λαυριο (μενω Αθηνα) και βλεπω οτι εχω στον ιδιο server (στην γερμανια ) αντι 70 μσ γυρω στους 100 ms, ε εκει ειμουν σιγοθρος οτι ο ΟΤΕ εκανε κατι )))

Mωλις εφτασα σπιτι παω να δω τα pings..... ε τι να σας λεω παιδια, γι αμντεψτε τι pings ειχα.... σωστα, παλι 140 ms, ουτε counterstrike oute voice over ip... γ... τον ΟΤΕ σου γ...

Ξαναπηρα στο 121 για βλαβη, ξανα τα ιδια παντελη μου, ξανα τα ιδια παντελακι μου. Αλλα το εβαλα στοχο, καθε μερα θα περνω τηλ. οσπου να τους σπασω τα νευρα οπως σπαν αυτη και τα δικα μου. Εχω δηλωσει βλαβη απο τις 19.01. δεν 8α επρεπε να κανουν κατι? εστο ενα τηλεφωνο οτι το κοιταζουν.... στην γερμανια θα μου διναν κανα 2 μηνιατικα παγιο για να με καλοπιασουν. ξερετε τι δικαιοματα εχω???

gatoulas
03-02-06, 11:06
...μπορουσα να ξανακανω Voice over IP kai να παιξω ξανα CounterStrike. Οντως δωκιμασα και ολα ηταν μια χαρα.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

gatoulas
03-02-06, 11:07
Πέραν της πλάκας, απο αυτά που λές 140ms... Μην το πείς ούτε του Παπά!

YourDream
09-02-06, 12:38
λυπον, μετα απο 4 εβδομαδες ηρθαν σημερα απο τον ΟΤΕ. η γραμμη δεν ηταν και η καλζτερη, τωρα ειναι καλζτερη αλλα Voice over IP kai CounterStrike δεν δουλευουν απο 08:00 εως 02:00.

Πρεπει να κανω υπομονη εως που να κανουν αναβα8μηση στο DSLAM "out of record"

grnemo
11-02-06, 04:20
Είτε in είτε out αυτή είναι η standar φράση τα τελευταία 2 χρόνια που παρακολουθώ τον χώρο...
Btw δεν σε χρέωσαν για την επίσκεψη γιατι όντως είχε πρόβλημα, σωστά?

redhat
11-04-06, 14:35
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 134 για να μάθω αν υπάρχουν πόρτες στο DSLAM Πατησίων που είμαι και εγώ, (μην μου πουν μετά οτι δεν είχαν πόρτες), και τα νέα ήταν καλά.
Γύρω στις 400 κάτι ελεύθερες.

Άντε να τους δω πόσο θα κάνουν να μου την ενεργοποιήσουν...

chilli21
11-04-06, 17:44
Το άσχημο είναι ότι όσες περισσότερες πόρτες ανοίγουν,τόσο χειρότερες γίνονται και οι ταχύτητες


Υ.Γ.: @grnemo : DI Rulez!!!

nxenos
11-04-06, 18:25
ρε παιδια,και γω κυψελη μενω αλλα με εχουν ριξει στο dslam κωλλετη...οχι οτι με χαλαει βεβαια.δοξα το θεο μια χαρα ειμαι!απλα ρωταω γιατι δεν με εχουν ριξει και μενα στο dslam πατησιων απο την στιγμη που μενω κυψελη.....

KostasDj
25-04-06, 02:04
Κι εμένα στην Κωλλέτη με έχουν ρίξει αν και μένω κοντά στο πεδίο του Άρεως...
Πάντως, μπορώ να πω πως έιμαι αρκετά τυχερός...
Ξεκίνησα τον Οκτώβρη με μια 384 από τη ΗOL. Εκεί, έπιανα ταχύτητες γύρω στα 45KB/s. Μετά από 2 εβδομάδες η ταχύτητα έγινε 30KB/s. Πήρα αμέσως τηλ στην HOL, τους ξέχεσα κανονικά και σε 1 εβδομάδα απολάμβανα ταχύτητα 48KB/s (κουφό??)
Μετά, γύρω στον Δεκέμβριο αποφάσισα να την κάνω 512. Την έκανα λοιπον και είχα ταχύτητες 48KB/s. Ξαναπαίρνω τηλ στην HOL, τους ξαναξεχέζω και σε μερικές μέρες είχα 58-60KB/s.
Πρίν ένα μήνα, αποφάσισα να παω στα 1024... (Πάλι με HOL)
Αναβαθμίζομαι και αντίκρισα το μαύρο τους το χάλι!!
256kbps με speedtest και μέγιστο download 30KB/s!!!
Τους ξαναπαίρνω και τους ξαναξαναξεχέζω. Αυτή τη φορά τους πήρε 2 εβδομάδες. Με παίρνουν λοιπόν τηλ και μου ζητάνε χίλια συγγνώμη και ότι οφειλώταν σε βλάβη του ΟΤΕ και ότι έχει διορθωθεί το πρόβλημα και ότι αν τυχόν ξανασυμβεί να τους ειδοποιήσω αμέσως κτλ κτλ...
Τελικά, μετά από αυτό το τηλεφώνημα και μέχρι τώρα (έχω περίπου 2 μήνες με 1024) δεν έχω πέσει κάτω από 98KB/s (με μέση ταχύτητα τα 108KB/s)
Είμαι κ**όφαρδος η οχι??

No-Name
25-04-06, 02:08
Είσαι ***φαρδος αλλά και εγώ με hol δεν έχω κανένα πρόβλημα τις 2 πρωτες μέρες ήμουν με 45-55 και τώρα πετάει δεν ξέρω αν είναι λόγω Πάσχα αλλά η εξυπηρέτηση τους είναι πολύ καλή τουλάχιστον σε μένα ήταν οκ.Με vivodi ένας φίλος στο dslam Πατησίων κλέγεται έχει 512 και κατεβάζει με 25-30

grnemo
10-05-06, 14:44
Τι συμβαίνει στο dslam μας γενικότερα παίδες??? Πάντος σήμερα μέχρι και τα τηλέφωνα δεν λειτουργούν στο τεχνικό τμήμα(απεργία FTW)

grnemo
11-05-06, 17:52
Γιατί έχω την εντύπωση ότι χτες ήταν μια από τις χειρότερες μέρες στο adsl του τελ μήνες για την Κυψέλη??? Και σε πολλόυς γνωστούς μου, χτες η κατάσταση ήταν απίστευτη. Disconnects με dslam , υποχρονισμός ταχυτήτων κτλ κτλ ...

grnemo
23-08-06, 11:01
Κανείς απο Κυψέλη που του έχει γίνει αναβάθμιση?

psyxakias
24-08-06, 12:01
Σχετικά με την απόδοση ταχύτητας του DSLAM Πατησίων, ενώ έως προχθές πέταγε (118 kB/sec σταθερά στην 1024/256 συγχρονισμός 1088/288), από χθες σέρνεται με τις ώρες αιχμής κάτω από 40 kB/sec. Φαίνεται γύρισαν από τις διακοπές οι συνδρομητές. Θα περιμένω μερικές μέρες (μήπως έχει σχέση με τις αναβαθμίσεις) και θα πάρω τον ΟΤΕ να τους τα πω ένα χεράκι μετά στο 121.

Αναρωτιέμαι πως θα πηγαίνει όταν ανέβω στα 2112/288 (2048/256)...

grnemo
27-08-06, 18:13
Πάλι η Κυψέλη θα τα πληρώσει όλα. Αφού το ξέρουμε. Όλα τα προβλήματα εδώ βγαινουν...Ας ελπίσουμε οτι δεν τα κάνουν μαντάρα στα Πατήσια...

grnemo
14-09-06, 13:41
Τα πράγματα πάνε μια χαρά από χτες πάντως (που είχαμε disconnect όλη μερα)
Ακoμα και τώρα η ταχύτητα είναι μια χαρά. Ας δουμε και το βράδυ...

grnemo
23-09-06, 00:56
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 216.41Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 554.00kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test


Όλη την βδομάδα που μας πέρασε έτσι παμε...Καλά ρε παίδες γιατι κανεις δεν γράφει σε αυτο το thread! Κανεις δεν είναι σε αυτό το κεντρο? Ή όλοι έχουν τέλειες ταχύτητες?

grnemo
04-10-06, 03:09
Κυψέλη μηδέν σήμερα.... τπτ...Ακόμα και τώρα που είναι 3 η ώρα σέρνεται
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 219.44Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 500.86kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

grnemo
07-10-06, 19:44
UP....Kάποιος θα το δει δεν μπορεί!!! Η Κυψέλη δεύτερη πιο πυκνοκατοικημένη ήταν πριν μερικά χρόνια...δεν μπορει κανεις αλλος να μην έχει προβλήματα....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

ukraina
09-10-06, 14:28
Φίλε μου αντιμετωπίζω το πρόβλημα που αναφέρεις από τα τέλη Ιουνίου , όταν και η γραμμή μου στα 512 λειτουργούσε λίγο χειρότερα από την 384 που είχα κάποτε.
Τελευταία , μας αναβάθμισαν (αναφέρεται σαν την 12/9/06 ) , και από τότε δεν ξεπέρασα τα 500 Kbits/s ,ούτε στιγμιαία .
Μονάχα ένα πρωί της περασμένης εβδομάδας (για 4-5 ώρες) είχα ping στον Danaos (147.102.3.1) 13 ms και τότε μπορούσα και κατέβαζα με 115kBytes/s από τον ftp.ntua.gr . Η χαρά μου όμως δεν κράτησε για πολύ αφού το ίδιο απόγευμα επιστρέψαμε στις συνήθειες μας (περιγραφή πάνω).
Επίσης περιμένω από το 134 να μου κάνει τη γραμμή 2ΜB , με αίτηση μου από τις 31/8 . Μέχρι και σήμερα δεν έχει γίνει καθώς και μέχρι πριν από λίγο επικοινωνία στο 134 μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν γιατί δεν έχει γίνει (θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί μου είπαν ~40μέρες μετά)
Το αποτέλεσμα είναι 4-5 τηλέφωνα στο 121 και αιτήσεις για βλάβη , η τηλεφωνήτρια το βάζει συνεχώς στα επείγοντα με την υπόσχεση ότι θα με πάρουν τηλέφωνο να μου εξηγήσουν τι έχει συμβεί . Δεν με πήρε ποτέ κανείς . Μόλις πριν λίγο (ξανα)επικοινώνησα μαζί τους και μόνο που δεν μου έβαλε χέρι η τελεφωνήτρια γιατί από τον 06/06 έχω κάνει μερικές αναγγελίες βλάβης , το ότι δεν έχει λυθεί το πρόβλημα μου στο τέλος αναγνώρισε ότι " έ αυτό είναι ένα πρόβλημα , όντως" . Επίσης μου είπε ότι το πρόβλημα μου έχει "διορθωθεί" , έτσι τουλάχιστον της λέει το κομπιούτερ της . Το αποτέλεσμα , άλλη μια αίτηση , (που θα πάει στα σκουπίδια , όπως φαντάζομαι κι αυτή).
Ζήτησα τέλος να μιλήσω με τον προιστάμενο της και μου έδωσε ένα τηλέφωνο το οποίο κάλεσα αμέσως μετά και όλως τυχαίως ήταν προσωρινά εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης.
:whistle:
Νέα τους περιμένω αλλά το πιο πιθανό να με αγνοήσουν και πάλ , οπότε δεν θα μου φανεί παράξενο , ένα είναι πάντως σίγουρο ότι τα προβλήματα στο @#$@$@DSLAM θα πρέπει να λυθούν άμεσα γιατί η υπομονήτου κόσμου έχει εξαντληθεί . Όλο αυτόν τον καιρό έκανα υπομονή (αναβάθμιση λέω κάνουν ) αλλά περίπου ένα μήνα μετά η κατάσταση γίνεται όλο και χειρότερη .
Στο ποστ μου όπως βλέπεις τα έχω και με τις δύο υπηρεσίες (134 , oteshop με έχει 40 μέρες στην αρχή με την αιτιολογία ότι τώρα οι αλλαγές κάνουν περίπου 15 μέρες και με τις βλάβες 121 γιατί με έχουν γράψει κανονικά και έχουν και το θράσος να αναφέρουν ότι το πρόβλημα μου έχει λυθεί, ας έρθουν εδώ να τους δείξω κατά πόσο είναι λυμμένο)...
Τέλος φίλε μου οι φωνές σου μου δίνουν μια ανακούφιση ότι δεν είμαι ο μόνος και υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι καθολικό , αλλά η πλειοψηφία των κατοίκων της περιοχής μας είναι πλέον αλλοδαποί που φυσικά και να παραπονεθούν ο ΟΤΕ τους γειώνει κανονικά , όπως άλλωστε κάνει και σε μας αλλά με το γάντι (υπόσχεση στην υπόσχεση , ω υπόσχεση ... ):down:

ukraina
13-10-06, 01:25
και με 2112/288 Kbps πλέον τ αποτελέσματα είναι ...
Downstream 315.4 Kbps ( = 0.3 Mbps )
Upstream 239.4 Kbps ( = 0.2 Mbps ) .
Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στα στενά.........?????

Άει σιχτίρ...

grnemo
19-10-06, 13:13
Τόσες μέρες μετά την αναβάθμιση και μαύρο χάλι ακόμα...

nxenos
19-10-06, 13:33
και γω κυψελη ειμαι(ανω κυψελη)σε siemensII και ενοειται πως παμε χαλια σε 2048!παντως παιδες δεν νομιζω να αλλαξει κατι και στο τελος Νοεμβριου που λενε πως θα εχουν τελειωσει με τις αναβαθμισεις....
Ηδη απο σημερα εχω ετοιμη την αιτηση για vivodi στα 4094/256 με τις νεες τιμες.Σε προπληρωμενο πακετο 12μηνο ειναι στα 240 ευρα...

grnemo
20-10-06, 01:34
Αφήστε τα άπειρα disconnects.

grnemo
20-11-06, 21:43
Έλεος ΟΤΕ ΠΑΤΗΣΙΩΝ μηδέν, μηδέν, αχρηστεία. Τίποτα λέμε. Έχω 1024 και δεν πάει βήμα, κολλάει στα 30 kbps και δεν μπορώ να παρακολουθήσω μάθημα. Ένα απλό stream. Μηδέν, όλοι τους. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Godaemon
23-11-06, 10:44
Μια απο τα ιδια grnemo. Μένω κατω πατήσια (210-867*) και απο οτι εχω δει πέφτω σε DSLAM ΠΑΤΗΣΙΩΝ:

Απο την ημέρα των αναβαθμίσεων που πήγα σε 2048 είμαι σταθερά σε 500κ.
Το τελευταίο 10ημερο κατεβάζα max 40KB.(Πριν απο αναβάθμιση ολα ΟΚ με 1024 110-115 παντα)

Τους έκανα 2 αναφορές για βλάβες όλο αυτό το διάστημα αλλά πάντα κλείνανε την βλάβη και λέγανε οτι είναι οκ. Πάπαλα ΟΚ! :rofl:

Προχθές το βράδυ κατέβαζα με 15ΚΒ απο Rapidshare και δεν μπορούσε να ανοίξει σελίδα.
E εκεί δεν άντεξα άλλο.

Σηκώθηκα ήρεμα,κλείνω το pc, κλείνω και το router και κάνω ένα τηλ στην Tellas gia Full LLU.
Να πάνε να γα.. οι παλιοάχρηστοι. :lol:

Μακριά απο τον κολο-οργανισμό!:p

dfourt
06-02-07, 13:10
Παιδιά δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ γιατί η ταχύτητα μου είναι εδώ και κτ μήνες είναι γύρω στα 400kb/s (αν και έχω 1024) και μου είπε η τεχνικός(ναι γυναίκα ήταν, τώρα αν ήταν ξανθιά και δεν είχε μάθει καλά το ποιηματάκι του ΟΤΕ σχετικά με τις ονομαστικές ταχύτητες του ADSL δεν ξέρω) που πήρε ότι μάλλον είναι πρόβλημα bandwitch του DSLAM και ότι πρέπει να κάνω αίτηση στο 134 για να αναβαθμίσουν το DSLAM.

Όποτε όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα με το DSLam Πατησίων ( ευρύτερη περιοχή ΑΡΕΩΣ) κάντε και εσείς μια αιτησούλα στο 134, μπας και αλλάξει τπτ(λέμε τώρα:))

villasg
06-02-07, 13:13
Γιαυτο την κοπανησα φιλε μου.
Πηγα full llu tellas και ησηχασα ...... ( πρως το παρων)

Batigoal
06-02-07, 13:30
DSLAM Πατησίων είμαι και εγώ φίλε και η κατάσταση είναι οπως καλά ξέρεις απελπιστική. Οπότε έκανα αίτηση για Forthnet full llu και ο θεός βοηθός.

villasg
06-02-07, 13:39
Ηταν απογοητευτικη η κατασταση
1024 και μεγιστη ταχυτητα 70κβ

Batigoal
06-02-07, 13:42
Ακόμα το ίδιο είναι. Η 1024 όλη την ημέρα 30-60kb. Που και που φτάνει και 80kb κατά της 4-8 τα ξημερώματα.

dfourt
06-02-07, 15:13
DSLAM Πατησίων είμαι και εγώ φίλε και η κατάσταση είναι οπως καλά ξέρεις απελπιστική. Οπότε έκανα αίτηση για Forthnet full llu και ο θεός βοηθός.


Εγώ είχα πάρει φόρα με την προσφορά της ON telecoms με τα 35 euro.Αλλά αποφάσισα να περιμένω λίγο ακόμα(ελπίζω να μην έκανα γκάφα-μιας και 29 Φεβρουαρίου λήγει η προσφορά και μετά οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές....)

grnemo
24-02-07, 19:55
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
24/02/2007 18:52:45
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 218.71Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 266.54kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Χαχαχαχα, Και έχω 1024... Ορίστε τα ζώα του ΟΤΕ. Ζώα πριν 3 χρόνια, ζώα και τώρα.

Κυψέλη FTW, κάθε Πρωτοχρονιά, Πάσχα, Χριστούγεννα, Τσικνοπέμπτη, 15Αυγουστο έχουμε adsl.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

nxenos
24-02-07, 20:48
kai gvmia apo ta idia eimai file!kipseli kai tragika ta pragmata!
(signomi gia ta greekenglish alla pira kainourgio pliktrologio,exo valei kai ta vista kai den gyrnaei sta ellinika me kammia panagia!)

tls
24-02-07, 21:24
Όντως η κατάσταση πριν λίγες μέρες ήταν ανυπόφορη 25 με τα χίλια ζόρια :down:
Τώρα κάπως έχει βελτιωθεί 40-47 την ημέρα 60-65 τα ξημερώματα :up: :yahoo:



Κυψέλη FTW, κάθε Πρωτοχρονιά, Πάσχα, Χριστούγεννα, Τσικνοπέμπτη, 15Αυγουστο έχουμε adsl.

Όχι ρε συ,τότε που δεν είμαι εδώ. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.