PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβοσβέηνει η ένδειξη ADSL στο μόντεμ μου.



m0rpheas
29-12-07, 00:46
Έχω το USR 9112 και από τις 24/12 έχω το εξής πρόβλημα: Η ένδειξη "ADSL" στο μόντεμ μου αντί να είναι σταθερά αναμένη, αναβοσβήνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ. Το περίεργο είναι πως επανέρχεται για λίγες ώρες και όλα ΟΚ και μετά πάλι τα ίδια. Έχω αλλάξει καλώδια, πρίζες και υπολογιστή αλλά τίποτα. Εννοείται πως πήρα τηλέφωνο την "Τεχνική Υποστήριξη" (ο Θεός να την κάνει...) και εννοείται πως δεν έγινε τίποτα πέρα από το να δηλώσω και τις δύο φορές βλάβη ενώ παράλληλα με διαβεβαίωσαν και τις δύο φορές πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Εννοείται πως δεν τηλεφώνησαν. Και επειδή ότι πιο κοντά σε τεχνική υποστήριξη άκουσα ήταν το "Κάντε restart το μόντεμ" αναγκάζομαι να καταφύγω στην βοήθεια σας:
1) Τι μπορεί να φταίει;
2) Τι κάνω;
3)Πώς βγάζω άκρη με δαύτους;

ΥΓ Στη πραγματικότητα παρακαλάω να μην γίνει τίποτα ώστε μετά τις γιορτές να τους καταγγείλω για μη παροχή των υπηρεσιών που πληρώνω και να γυρίσω πίσω στη ζεστή αγγαλιά του αγαπημένου ΟΤΕ (κάτι σαν την επιστροφή του ασώτου συνδρομητή)

civil
29-12-07, 01:06
Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα.
Η "λυση" ειναι να πας στις ρυθμισεις του ρουτερ, το ιδιο ρχω κι εγω, και στις επιλογες ADSL --> Parameters να βαλεις Οperation mode = G.992.1 (GDMT) κι οχι Automatic .
Θα εχεις download 8Mbit αλλά σταθερα...

m0rpheas
29-12-07, 01:10
Thanx φίλε, μάλλον αυτό πρέπει να είναι, καλές γιορτές.

hel
29-12-07, 01:13
Δηλαδή είχες χαμηλό snr?
Το λαμπάκι dsl δεν είπες ότι αναβοσβήνει, όχι το ιντερνετ;

rover
29-12-07, 01:26
Έχω το USR 9112 και από τις 24/12 έχω το εξής πρόβλημα: Η ένδειξη "ADSL" στο μόντεμ μου αντί να είναι σταθερά αναμένη, αναβοσβήνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ. Το περίεργο είναι πως επανέρχεται για λίγες ώρες και όλα ΟΚ και μετά πάλι τα ίδια. Έχω αλλάξει καλώδια, πρίζες και υπολογιστή αλλά τίποτα. Εννοείται πως πήρα τηλέφωνο την "Τεχνική Υποστήριξη" (ο Θεός να την κάνει...) και εννοείται πως δεν έγινε τίποτα πέρα από το να δηλώσω και τις δύο φορές βλάβη ενώ παράλληλα με διαβεβαίωσαν και τις δύο φορές πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Εννοείται πως δεν τηλεφώνησαν. Και επειδή ότι πιο κοντά σε τεχνική υποστήριξη άκουσα ήταν το "Κάντε restart το μόντεμ" αναγκάζομαι να καταφύγω στην βοήθεια σας:
1) Τι μπορεί να φταίει;
2) Τι κάνω;
3)Πώς βγάζω άκρη με δαύτους;

ΥΓ Στη πραγματικότητα παρακαλάω να μην γίνει τίποτα ώστε μετά τις γιορτές να τους καταγγείλω για μη παροχή των υπηρεσιών που πληρώνω και να γυρίσω πίσω στη ζεστή αγγαλιά του αγαπημένου ΟΤΕ (κάτι σαν την επιστροφή του ασώτου συνδρομητή)

24576/1024 αυτό ισχύει? αν ναι τοτε το 1μβ θα μας κάνει μ@@@@@@λο τις συνδέσεις μας όπως και η αναβάθμιση από τα 10μβ στα 24:hmm:

m0rpheas
29-12-07, 01:38
Δηλαδή είχες χαμηλό snr?
Το λαμπάκι dsl δεν είπες ότι αναβοσβήνει, όχι το ιντερνετ;

Όταν αυτό το λαμπάκι αναβοσβήνει και δεν είναι σταθερά αναμένο, τότε δεν μπορώ να συνδεθώ. Υπήρχε και παλαιότερα ένα παρόμοιο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.


24576/1024 αυτό ισχύει? αν ναι τοτε το 1μβ θα μας κάνει μ@@@@@@λο τις συνδέσεις μας όπως και η αναβάθμιση από τα 10μβ στα 24:hmm:

Αν αυτό το είδες στο προφίλ μου, δεν ισχύει. Τον προηγούμενο Σεπτέμβριο που το είχα βάλει δεν υπήρχε η επιλογή 24576/512

@ ADSLgr.com All rights reserved.