PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με πριζάκι τηλεφωνικού καλωδίου



harry86
29-12-07, 02:40
Γειά σας.Έχω κι εγώ τα γνωστά προβλήματα με την σύνδεση μου.Έχω συνέχεια αποσυνδέσεις και υπάρχουν και ολόκληρες μέρες που μπορεί να μην έχω ίντερνετ.Εννοείται πως έχω πάρει 100 φορές την forthnet και εννοείται πως δεν έχει γίνει τίποτα.Προχθές λοιπόν τους πήρα για άλλη μια φορά τηλ. αφού ήταν όλη μέρα κομμένο το ίντερνετ και με ρώτησα ο τεχνικός τι έχει η σύνδεση που έχω διπολικό ή κλιπς.Του είπα διπολικό και μου είπε να το αλλάξω και να βάλω κλιπς γιατί μπορεί να δημιουργεί βραχυκύκλωμα και να οφείλωνται εκεί οι αποσυνδέσεις.Επίσης μου είπε ότι θα το πέρναγε στις βλάβες ώστε να το κοιτάξουν (ουφ ηρέμησα τώρα:p).Εσείς τι λέτε να μπω στον κόπο να το αλλάξω και αν ναι τι είναι το κλιπς;Ευχαριστώ πολύ.

Master_Maker
29-12-07, 02:51
Καλη σου ημερα προχωρω στην απαντηση της αποριας σου το τι ειναι splitter

Splitter:ειναι ενας διαχωριστης που ξεχωριζει τα data απο το voice στην προκειμενη περιπτωση σου ξεχωριζει την γραμμη τηλεφωνου για να χεις τηλ και την adsl εχει πανω μια εισοδο την γραμμη δηλ line και δυο εξοδους modem και voice στην εισοδο συνδεεις με την γραμμη στον τοιχο και με δυο καλωδια περνεις την εξοδο voice ή phone και το συνδεεις στο τηλ και την εξοδο moden στο router σου για την ADSL σου ετσι ξεχωριζεις data kai Voice υπαρχουν τωρα καποια splitter που ειναι και filter μαζι δες εικονα;);)

harry86
29-12-07, 02:59
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Ναι ξέρω τι είναι splitter έχω κιόλας ένα.Αλλά έκανα λάθος και τώρα το κατάλαβα.Δεν μου είπε splitter μου είπε κλιπς.Συγνώμη για το μπέρδεμα.

........Auto merged post: harry86 added 2 Minutes and 17 Seconds later........

Το άλλαξα και στο αρχικό μήνυμα.Τον τίτλο δεν μπορώ να τον αλλάξω.:hmm:

Master_Maker
29-12-07, 03:02
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Ναι ξέρω τι είναι splitter έχω κιόλας ένα.Αλλά έκανα λάθος και τώρα το κατάλαβα.Δεν μου είπε splitter μου είπε κλιπς.Συγνώμη για το μπέρδεμα.

........Auto merged post: harry86 added 2 Minutes and 17 Seconds later........

Το άλλαξα και στο αρχικό μήνυμα.Τον τίτλο δεν μπορώ να τον αλλάξω.:hmm:

Ζητα απο καποιο moderator να τον αλλαξει!!!;)

ariadgr
29-12-07, 03:11
αν ναι τι είναι το κλιπς;

RJ11 (http://www.affinityvision.com.au/adsl/accessories/filtersocket02.gif)

Η τηλεφωνική πρίζα που έχεις δεν είναι RJ11; Αν όχι, να την αλλάξεις με RJ11 (εικόνα (http://www.affinityvision.com.au/adsl/accessories/filtersocket02.gif))

harry86
29-12-07, 03:13
Ευχαριστώ πολύ και για την αλλαγή τίτλου και για την απάντηση.Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.Αλλά χρειάζεται να το κάνω ή δεν παίζει ρόλο.

andreasp
29-12-07, 03:57
Ευχαριστώ πολύ και για την αλλαγή τίτλου και για την απάντηση.Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.Αλλά χρειάζεται να το κάνω ή δεν παίζει ρόλο.

Χρειάζεται!

theopan
31-12-07, 13:13
Ευχαριστώ πολύ και για την αλλαγή τίτλου και για την απάντηση.Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.Αλλά χρειάζεται να το κάνω ή δεν παίζει ρόλο.

Ναι παίζει μεγάλο ρόλο. Τα παλιά απλά διπολικά, και μόνο που έχουν μπόσικα και πάιζουν στην πρίζα δημιουργούν παράσιτα ακόμα και στην τηλεφωνία. Φαντάσου στο adsl. Να το αλλάξεις άμεσα.

deniSun
31-12-07, 19:00
Καμία σχέση το διπολικό με το πρόβλημα.
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργήσουν οι μπρίζες είναι αν έχεις κάποιες παλιές του ΟΤΕ οι οποίες μέσα τους έχουν ένα πυκνωτή.

hel
31-12-07, 22:20
Denis1276 δεν δημιουργούν πρόβλημα από την στιγμή που δεν εφάπτονται πλήρως με την πρίζα οι δύο υποδοχές;

harry86
01-01-08, 00:59
Η αλήθεια είναι παιδιά ότι δεν το πολυπιστεύω ότι φταίει αυτό.Σκέφτομαι να τις αλλάξω όμως για να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα.

nikpav
01-01-08, 21:01
Η αλήθεια είναι παιδιά ότι δεν το πολυπιστεύω ότι φταίει αυτό.Σκέφτομαι να τις αλλάξω όμως για να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα.


Τελικά τις αλλαξες ;

harry86
02-01-08, 15:33
Λοιπόν σήμερα τις άλλαξα τις πρίζες σε κλιπς.Πριν μια ώρα έγινε οπότε δεν μπορώ να πω ακόμα κάτι.Το απόγευμα θα καταλάβω που συνήθως κόβεται.Για να δούμε...

harry86
02-01-08, 22:16
Δυστυχώς τα ίδια.Πριν λίγο μου κόπηκε η σύνδεση.Ευτυχώς ήρθε γρήγορα.Το περίμενα ότι δεν έφταιγε αυτό.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

hel
03-01-08, 01:54
Στοιχεία γραμμής; Λογικά δοκίμασες με άλλο splitter ή μόνο το ρουτερ στη γραμμή.

harry86
03-01-08, 02:04
Δεν χρησιμοποιώ splitter έχω μόνο το ίντερνετ στην πρίζα όχι και τηλέφωνο.
Να και τα στοιχεία

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 14977 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

@ ADSLgr.com All rights reserved.