PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχολιαστε την συνθεση PC που εχω κανει και σκοπευω να αγορασω



s33k3rgr
08-04-05, 19:04
CASE:ΚΟΥΤΙ THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER - Τιμή 81
CPU:AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz 939 BOX - Τιμή 137
MEM:2 * TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) - Τιμή 59*2
BOARD:ASUS A8V DELUXE - Τιμή 115.5
GRX CARD:SAPPHIRE RADEON 9600XT 128MB VIVO DVI RETAIL - Τιμή 147.09
FLOPPY :Τιμη 6,16
HD:2 * WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JD 7200rpm SATA - Τιμή 72.9 *2
DVD:SONY DVD 16x DDU1612 BULK - Τιμή 21.65
DVD-RW:NEC DVD+/-R/RW ND-3520Α 16X BULK BLACK DOUBLE LAYER - Τιμή 54
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ZALMAN ZM400B-APS 400W SILENT - Τιμή 99.82


Ολα μαζι 926 ε με το φπα.Εχετε να κανετε καμια διορθωση η καμια προταση για καποια αλλαγη?Επισης θελω να μου προτεινετε ενα UPS για το παραπανω συστημα.Οχι πολυ ακριβο.
Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο UPS θελω να μου πει καποιος την συνδεσμολογια με το PC.
Ολες οι τιμες ειναι απο e-shop(υπαρχει κανενα καλυτερο?) καθως και τα προιοντα

sonic
08-04-05, 19:28
Πες μας και τι το θέλεις ακριβώς για να σου πούμε.(λ.χ. games)

Btw, γιατι όχι pci κάρτα γραφικών?

spyder
08-04-05, 19:38
Χωρίς να γνωρίζω το τι ακριβώς θέλεις, θα προτιμούσα τροφοδοτικό tagan tg480-u01 480w black και δεν θα έβαζα με τίποτε floppy αφού πιά τα usb flash drives είναι πάμφθηνα.

s33k3rgr
08-04-05, 19:39
θελω να ειναι μεχρι 1000 ευρω ολα.Βεβαιως το θελω και για Games (οχι μονο ομως)

WAntilles
08-04-05, 19:39
Ταχύτερα, φθηνότερα, τεχνολογικά ανώτερα.

Στην εικόνα βάλε και άλλον έναν δίσκο όμοιο με αυτόν που φαίνεται και το κουτί σου και έχεις ό,τι ζήτησες.

Πάμε να τα δούμε ένα-ένα:


MEM:2 * TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) - Τιμή 59*2

Και οι CL3 της Kingston σου κάνουν τη δουλειά σου.


BOARD:ASUS A8V DELUXE - Τιμή 115.5

1. Αφού θα πάρεις καί κάρτα γραφικών, γιατί πας να πάρεις AGP και όχι PCI-e που αντέχει περισσότερο στο χρόνο;

2. Στην motherboard δεν τσιγκουνευόμαστε. Παίρνουμε το καλύτερο -> DFI


GRX CARD:SAPPHIRE RADEON 9600XT 128MB VIVO DVI RETAIL - Τιμή 147.09

1. Γιατί κάρτα AGP;

2. Η συγκεκριμένη είναι τρομερά υπερτιμημένη για τις δυνατότητές της. Είναι 2 φορές αργότερη από την 9700 Pro. Επίσης οι 6600GT που κάνουν €40 παραπάνω, είναι 3 φορές ταχύτερες από αυτήν.


HD:2 * WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JD 7200rpm SATA - Τιμή 72.9 *2

1. Γιατί θές σώνει και καλά 2 δίσκους αφού δεν συμφέρουν οικονομικά;


DVD:SONY DVD 16x DDU1612 BULK - Τιμή 21.65

Πλέξτορος υπάρχοντος, η επιλογή μας είναι μονόδρομος.


ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ZALMAN ZM400B-APS 400W SILENT - Τιμή 99.82

Η Zallman είναι μόνο λόγια και φανφάρες.

Αξιόπιστα τροφοδοτικά είναι (αλφαβητικά) τα Antec, Enermax, Fortron, OCZ, Tagan.

Προτείνω το Tagan.


Ολα μαζι 926 ε με το φπα.

Όλα 960 με το ΦΠΑ και με πολύ περισσότερη διάρκεια χρόνου, ποιότητα και τεχνολογική ανωτερότητα από αυτά που είχες επιλέξει.


Ολες οι τιμες ειναι απο e-shop(υπαρχει κανενα καλυτερο?) καθως και τα προιοντα

Το e-shop είναι αξιόπιστο.


Χωρίς να γνωρίζω το τι ακριβώς θέλεις, θα προτιμούσα τροφοδοτικό tagan tg480-u01 480w black...

Σωστός.


...και δεν θα έβαζα με τίποτε floppy αφού πιά τα usb flash drives είναι πάμφθηνα.

Ποτέ δεν πήγε να αντικαταστήσει το USB τα floppy ή το ανάποδο.

Όσο για το ότι δεν χρειάζονται, σε δικαιολογώ από το άβατάρ σου ως Μακικό.

Ένα floppy είναι πλήρως απαραίτητο ακόμα και σήμερα για να εγκαθιστάς τα Windows.

wintech2003
08-04-05, 20:11
WAntilles those are for you ;)

Neo_Daywalker
08-04-05, 20:19
WAntilles those are for you ;)

Μάγκα μου ωραίος!!! Και έχεις και το το εσωτερικό του κουτιού μια χαρα τακτοποιημένο και συμμαζεμένο. Μπράβο! :D

Έβαλα μια από τις pic σου ως wallpaper :D

WAntilles
08-04-05, 20:24
WAntilles those are for you

Αφού τη χτύπησα κι εγώ βρε, πριν από ένα μήνα.

XTCgr
09-04-05, 03:51
επειδή έχω δουλέψει την Α8V και τώρα έχω την DFI nf4 ultra μπορώ να σου πω οτι είναι η μέρα με την νύχτα. Θα χρειαστείς όμως pci-express κάρτα γραφικών και όχι AGP. Mια καλή αγορά ειναι η 6600GT μιας και ενδιφέρεσαι και για gaming. Με τις 2 παραπάνω αλλαγές προσεγγίζεις τα 1000euro - περίπου 150 η DFI και 190-200 μια 6600GT. Kαλή αλλαγή στα ίδια λεφτά είναι το zalman με ενα enermax 465 - πολύ ανώτερο το enermax.

@wintech

Μην ντρέπεσαι, κότσαρε όλα τα ρεύματα πάνω στην μητρική! ;)

spyder
09-04-05, 10:03
Προς WAntilles, επί προσωπικού.
Χρησιμοποίησες για μένα την εξής φράση " Όσο για το ότι δεν χρειάζονται, σε δικαιολογώ από το άβατάρ σου ως Μακικό". Δεν ξέρω τι θα πει Μακικό και δεύτερον η λέξη χρειάζονται δενυπήρχε στο μύνημά μου. Παρακαλώ διευκρίνηση

iron_gr
09-04-05, 11:15
Αξιόπιστα τροφοδοτικά είναι (αλφαβητικά) τα Antec, Enermax, Fortron, OCZ, Tagan.
Τα Herolchi δεν είναι αξιόπιστα;

WAntilles
09-04-05, 11:20
Τα Herolchi δεν είναι αξιόπιστα;

Είναι αλλά είναι ένα σκαλοπατάκι κάτω από τα 5 προαναφερθέντα.


Προς WAntilles, επί προσωπικού.
Χρησιμοποίησες για μένα την εξής φράση " Όσο για το ότι δεν χρειάζονται, σε δικαιολογώ από το άβατάρ σου ως Μακικό". Δεν ξέρω τι θα πει Μακικό και δεύτερον η λέξη χρειάζονται δενυπήρχε στο μύνημά μου. Παρακαλώ διευκρίνηση

1. Εσύ του είπες να μην πάρει floppy. Κάτι τέτοιο θα τον εμπόδιζε να εγκαταστήσει τα Windows.

2. Μακικός = Mac-ικός = fan του Macintosh. Τώρα κατάλαβες;

spyder
09-04-05, 11:39
Προς WAntilles: Οκ έληξε

HellV1L
09-04-05, 11:50
αυτα που ανεφερε ο wantilles πιστευω ειναι αρκετα...

WAntilles
09-04-05, 11:54
Μα δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, φίλε Spyder.

spyder
09-04-05, 13:05
γιά WAntilles. Σαφώς όχι, και λυπάμαι αν μετέδωσα αισθηση επιθετικότητας. Να εισαι καλά φίλε WAntilles.

Neo_Daywalker
09-04-05, 13:32
Χωρίς να γνωρίζω το τι ακριβώς θέλεις, θα προτιμούσα τροφοδοτικό tagan tg480-u01 480w black και δεν θα έβαζα με τίποτε floppy αφού πιά τα usb flash drives είναι πάμφθηνα.

Μπορείς να κάνεις όμως αναβάθμιση στο BIOS με δαύτα? Η motherboard μου υποστηρίζει boot από USB floppy αλλά κάπου διάβασα ότι δεν συνεργάζεται σωστά με το award flash... (το USB floppy εννοώ).

WAntilles
09-04-05, 13:54
Μπορείς να κάνεις όμως αναβάθμιση στο BIOS με δαύτα? Η motherboard μου υποστηρίζει boot από USB floppy αλλά κάπου διάβασα ότι δεν συνεργάζεται σωστά με το award flash... (το USB floppy εννοώ).

Πολύ σωστά.

Το floppy είναι απαραίτητο καί για αναβάθμιση BIOS.

Τολμά κάποιος να "παίξει" με την αναβάθμιση του BIOS, να του γίνει μπασταρδεμένο φλασάρισμα, και μετά να είναι η motherboard του (σχεδόν) για πέταμα;

Neo_Daywalker
09-04-05, 14:01
Πολύ σωστά.

Το floppy είναι απαραίτητο καί για αναβάθμιση BIOS.

Τολμά κάποιος να "παίξει" με την αναβάθμιση του BIOS, να του γίνει μπασταρδεμένο φλασάρισμα, και μετά να είναι η motherboard του (σχεδόν) για πέταμα;

Χμ, φαίνεται ότι τελικά το θυμόμουνα σωστά.

Έχω "παίξει" με την αναβάθμιση του BIOS κάνοντας update μέσω Windows σε μια ABIT NF7-S. Μετά το reboot, το PC δεν ξαναάναψε και έχασα μια από τις καλύτερες mothetboard που είχα ποτέ.

Απορώ, που στο καλό είναι το λεγόμενο "EFI-BIOS" (η desktop έκδοση τουλάχιστον) το οποίο η Intel μας διαφήμιζε περίπου δυο χρόνια πρίν? Αντί να βγάζουν νέες τεχνολογίες για να μας αδειάζουν τα πορτοφόλια, γιατί δεν δουλεύουν πάνω σε αυτό το θέμα (και να κάνουμε BIOS update χωρίς άγχος)?

chatasos
09-04-05, 14:34
Πολύ σωστά.

Το floppy είναι απαραίτητο καί για αναβάθμιση BIOS.

Τολμά κάποιος να "παίξει" με την αναβάθμιση του BIOS, να του γίνει μπασταρδεμένο φλασάρισμα, και μετά να είναι η motherboard του (σχεδόν) για πέταμα;

Εμένα πάντως που μου έκατσε στραβή σε update του bios (προσπάθησα να περάσω κάποιο πειραγμένο) και το έχω ξηλώσει το floppy εδώ και καιρό, πέρασα χωρίς πρόβλημα το "μαμά" bios χρησιμοποιώντας το CD της ASUS στο DVD-ROM μου. Μάλιστα έχω φτιάξει και ένα 2ο CD που του περνάω κάθε φορά το τελευταίο bios εφόσον αυτό αποδειχτεί stable.

spyder
09-04-05, 15:02
Απορία. Στο site του e-shop και στις λεπτομέρειες των DFI mobos γράφει πως δεν υποστηρίζουν μνήμες kingston value ram & corsair value. Εξήγηση από κάποιον το χει ψαξει; Ειναι πράγματι ετσι;

ReverseR
09-04-05, 15:41
Εγώ πάντως όσες φορές είχα κάνει αναβάθμιση μέσω windows ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Ισα ίσα τα floppies τα φοβάμαι πιο πολύ.

Και σε win install (αν το απαραίτητο δεν ήταν για λόγους απλοποίησης) μπορείς να ενσωματώσεις ραιδ κλπ drivers στο cd

WAntilles
09-04-05, 15:58
Απορία. Στο site του e-shop και στις λεπτομέρειες των DFI mobos γράφει πως δεν υποστηρίζουν μνήμες kingston value ram & corsair value. Εξήγηση από κάποιον το χει ψαξει; Ειναι πράγματι ετσι;

Δεν το γνωρίζω.

Άλλά τότε ας πάρει ο φίλος που ρωτά για καλό και για κακό, αντί για τις Value Kingston τις παρακάτω:

TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554623

Στα ίδια λεφτά είναι.

spyder
09-04-05, 16:06
Επανέρχομαι στο θέμα DFI LAN PARTY και memory compatibility.
Ψάχνοντας το τι παίζει, βρήκα μεταξύ άλλων στο site τις Kingston http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator/models.asp?root=us προτεινόμενες συμβατές μνήμες γι' αυτές ακριβώς τις μητρικές.
Τι γίνεται βρε παιδιά; H απορία μου μεγαλώνει.

WAntilles
09-04-05, 16:10
Πραγματικά δεν ξέρω διότι εγώ που την έχω, έχω OCZ μνήμες επάνω.

spyder
09-04-05, 16:11
WAntilles με πρόλαβες πριν ξαναpostaro. Θα ρωτήσω τη δευτέρα στο e-shop και θα σας μεταφέρω την απάντησή τους.

aesir
09-04-05, 16:24
Στο internet δεν βρήκα τίποτα για ασυμβατότητα DFI με Kingston... και στο site της Kingston τις ValueRAM τις δίνει σας συμβατές... ούτε στο DFI λέει τίποτα...

XTCgr
09-04-05, 16:26
η DFI να έχει πρόβλημα συμβατότητας με μνήμες απλά δεν παίζει! η μοναδική περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ είναι οι value μνήμες της kingston και της corsair να έχουν τσιπάκια hynix τα οποία χρησιμοποιούνται κατα κόρον σε value υλοποιήσεις. Με τα hynix δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας αλλά απλά δεν κλοκάρουν καλά στην DFI όπως κλοκάρουν σε άλλες μητρικές. Το πρόβλημα είναι γνωστό στην DFI και μάλλον θα λυθεί στο επόμενο ΒΙΟS που θα βγεί. Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν πολλά επίσημα beta bios της DFI που αφορούν κυρίως τις μνήμες

Neo_Daywalker
09-04-05, 18:13
Εγώ πάντως όσες φορές είχα κάνει αναβάθμιση μέσω windows ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Ισα ίσα τα floppies τα φοβάμαι πιο πολύ.

Απο τότε που έκατσε η στραβή με την ABIT, αναβάθμιση BIOS μέσω Windows δεν θέλω ούτε καν να την σκέφτομαι πια. Απορώ πως μερικοί-μερικοί το απλοποιούν έτσι λες και βάζουν νέους drivers σε κάποια συσκευή.

Ένα σωρό παράγοντες παίζουν όταν είσαι μέσα σε Windows περιβάλλον. Δεν μπορείς να παίζεις έτσι απλά με το θέμα του BIOS.

Είχα κάνει αναβάθμιση 2 φορές στο BIOS μιας παλιάς μου μητρικής (ASUS A7A-133) μέσω DOS και δισκέτας, χωρίς κανένα πρόβλημα. Η πιο ασφαλής μέθοδος που υπάρχει.

Τώρα γιατί στην ABIT έκανα αναβάθμιση μέσω Windows? Γιατί έβλεπα ένα σωρό κόσμο σε tech forums να λένε ότι έκαναν το ίδιο χωρίς κανένα πρόβλημα. Και εφόσον η μητρική μου υποστήριζε αυτήν την δυνατότητα είπα "γιατί όχι και εγώ?" Αλλά τελικά, το έφαγα το φάσκελο.

DOS και μόνο DOS για αναβάθμιση BIOS παίδες. Τουλάχιστον μέχρι να βγεί το EFI-BIOS και για μας... :)

XTCgr
09-04-05, 19:57
αν έχεις φίλους που έχουν την ίδια μητρική με εσένα ή μητρική με ίδιο chipset και bios chip ίδιου μεγέθους μπορείς να κάνεις αναβάθμιση BIOS σαν να περνάς driver για κάποια συσκευή. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά >>>hotflash. Μέχρι τώρα μόνο μια φορά χρειάστηκε στην προηγούμενη μου μητρική NF7-S όταν έβαλα το D10 μέσα απο DOS χωρίς κάποιους διακόπτες που μόνο αυτό ήθελε. Στην NF7 είχα δοκιμάσει πάνω απο 20 διαφορετικές εκδόσεις BIOS. Πολύ χρήσιμος διακόπτης είναι ο /r αν θυμάμαι καλά με το οποίο μετα το φλασάρισμα επιστρέφεις στο DOS ώστε αν κάτι πήγε στραβά να μπορείς να ξαναφλασάρεις.

Neo_Daywalker
09-04-05, 21:07
αν έχεις φίλους που έχουν την ίδια μητρική με εσένα ή μητρική με ίδιο chipset και bios chip ίδιου μεγέθους μπορείς να κάνεις αναβάθμιση BIOS σαν να περνάς driver για κάποια συσκευή. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά >>>hotflash. Μέχρι τώρα μόνο μια φορά χρειάστηκε στην προηγούμενη μου μητρική NF7-S όταν έβαλα το D10 μέσα απο DOS χωρίς κάποιους διακόπτες που μόνο αυτό ήθελε. Στην NF7 είχα δοκιμάσει πάνω απο 20 διαφορετικές εκδόσεις BIOS. Πολύ χρήσιμος διακόπτης είναι ο /r αν θυμάμαι καλά με το οποίο μετα το φλασάρισμα επιστρέφεις στο DOS ώστε αν κάτι πήγε στραβά να μπορείς να ξαναφλασάρεις.

DSL_Worshipper, πρώτη φορά ακούω για τους διακόπτες τους οποίους λες. Τι εννοείς ακριβώς?

EvilHawk
10-04-05, 14:25
Εννοεί προφανώς πρόσθετες επιλογές στην γραμμή εντολών!

XTCgr
10-04-05, 14:33
δες την εικόνα. Τα sn,py,r είναι διακόπτες

spyder
11-04-05, 17:01
Απάντηση που πήρα από e-shop γιά το ζήτημα της ασυμβατότητας ή μη DFI mobos γιά AMD και μνημών kingston value ram καθώς και corsair value.

Υπήρξαν επιστροφές pcs με τουs παραπάνω συνδυασμούς, και προτείνουν Twinmos. Φυσικά προσθέτουμε τις OCZ που δουλεύει o Wantilles.

aesir
11-04-05, 18:13
spyder δεν ξέρω πώς οι άλλοι σετάρουν το rig τους αλλά εγώ έχω βάλει 2x512MB sticks Kingston ValueRAM σε DFI LANparty NFII και είναι άψογα χωρίς προβλήματα.

XTCgr
11-04-05, 19:06
η DFI lanparty nf4 είναι αλλεργική στα auto timings με μερικές μνήμες. Οι δικές μου μνήμες μου βγάζανε σφάλματα στο memtest αν είχα τα timings σε auto.

spyder
11-04-05, 19:40
aesir δεν έχω προσωπική γνώση άρα ούτε άποψη. Από το e-shop δε μπήκαν στην ουσία μόλο που επέμενα. Παρέθεσα το τι ακριβώς μου είπαν .

JohnGR
11-04-05, 20:16
Μια απ' τα ίδια! DFI & Kingston = no go τελικά! Σε SLI-DR & SLI-D οι δοκιμές! :evil:

aesir
11-04-05, 20:25
Μια απ' τα ίδια! DFI & Kingston = no go τελικά! Σε SLI-DR & SLI-D οι δοκιμές! :evil:

Με οτιδήποτε settings (manual & auto) μνήμης στο bios?

JohnGR
11-04-05, 20:28
Ακριβώς! 2Τ, CL3, >2.6V! Και πάλι: :evil: :evil: :evil:

XTCgr
11-04-05, 20:37
με το τελευταίο BIOS ίσως το πρόβλημα να έχει λυθεί

JohnGR
11-04-05, 20:39
Δεν βλάπτει μια προσπάθεια ακόμη φαντάζομαι! Μόνο κακό στα νεύρα μπορεί να μας κάνει! :cool:

XTCgr
11-04-05, 21:29
αν ξέραμε τι τσιπακια έχουν οι kingstone θα μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη - τουλάχιστον θα βελτιώναμε τις πιθανότητες μας

JohnGR
11-04-05, 21:34
Πλάκα μου κάνεις, έτσι;;; :evil: :lol:

Kingston/Nanya/Infineon!!! Κάτι άλλο; :twisted:

XTCgr
11-04-05, 21:48
winbond,hynix,micron,samsung......... ;) νομίζω οτι αν κάνεις ενα search στο google ψάχνωντας για "αυτα που γράφει η μνήμη επάνω"ι θα βγάλεις άκρη - όλο και κάποιος θα έχει ήδη ψαχτεί για το θέμα

JohnGR
11-04-05, 21:52
Σωστός! Ξέχασα τις hynix & samsung!

Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου, αλλά επειδή το "έχω ζήσει" από κοντά μου έχει σπάσει τα νεύρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.