PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL noise



N.W.O
29-12-07, 12:36
Καλημερα,

έχω forthnet 2play και γενικα ειμαι ευχαριστιμένος.
Θα ήθελα να ρωτησω.
1) Στο noise margin download εχω 5,2db και 12,5dbm output power, υποτιθεται οτι θα έπρεπε να ειχα καποια προβλήματα με αποσυντονισμους αλλα όλα φαίνονται μια χαρα.Νομίζω οτι αποσυντονιζομαι πολύ σπάνια.Πως δικαιολογειται αυτό?Πρεπει να το ψαξω να μου το βελτιώσουν απο τη forthnet?

2) Γιατι όταν εχεις προβληματα με αποσυντονισμους σου ριχνουν τη ταχύτητα που κλειδωνεις και μετά το πρόβλημα λύνεται?

Αυτά παιδιά όποιος μπορει να μου λύσει τισ απορίες τον ευχαριστώ.

aa144
29-12-07, 16:58
Προφανώς έχεις μια χαρά γραμμή, ο θόρυβος είναι λίγος και κυρίως είναι σταθερός, και όχι ακανόνιστος. Γι αυτό δεν έχεις αποσυνδέσεις.

Αν έχεις αποσυνδέσεις, τότε χαμηλώνοντας την ταχύτητα αποφεύγεις τις πολύ ψηλές συχνότητες όπου το πρόβλημα θορύβου και εξασθένισης είναι πιο έντονο, μέχρι το σημείο που να είσαι σχετικά σταθερός.

Στη γραμμή σου δεν χρειάζεται να ζητήσεις καμιά βελτίωση, είναι μια χαρά, μην την πειράξεις καθόλου.

bond
29-12-07, 17:02
Το SNR margin 5,2 ειναι πολυ χαμηλο (οσο πιο χαμηλο τοσο χειρότερο). Απορω και εγω που δεν εχεις περισσοτερες αποσυνδέσεις. Οπως και να εχει αν εισαι ευχαριστημενος, δεν εχεις λογο να το πειραξεις.

aa144
29-12-07, 17:14
Η λειτουργία εξαρτάται από το είδος του θορύβου, και όχι μόνο από το απόλυτο μέγεθος. Ο σταθερός θόρυβος είναι ακίνδυνος, αν όμως παρουσιάζει στιγμιαίες εξάρσεις μεγαλύτερου πλάτους, τότε μπορεί να προκαλέσει αποσυνδέσεις.

deniSun
31-12-07, 18:58
Αν δεν έχεις προβλήματα με αποσυνδέσεις μη σε απασχολεί.

theopan
31-12-07, 21:56
Η λειτουργία εξαρτάται από το είδος του θορύβου, και όχι μόνο από το απόλυτο μέγεθος. Ο σταθερός θόρυβος είναι ακίνδυνος, αν όμως παρουσιάζει στιγμιαίες εξάρσεις μεγαλύτερου πλάτους, τότε μπορεί να προκαλέσει αποσυνδέσεις.

Ακριβώς. Κοιτάξτε το adsl info μου. Μηδενικές αποσυνδέσεις. Μέρες ολόκληρες σταθερά.

hel
31-12-07, 22:26
Και έχει να κάνει και με το ρουτερ σου. Πολλά λειτουργούν μια χαρά με snr 4-6. Ποιο usr έχεις;

N.W.O
02-01-08, 10:43
Καλή Χρονιά επι της ευκαιρίας!

Ευχαριστω πολύ όλους σας.Τωρα αισθάνομαι καλύτεαρα,ακουγα κι εγώ όλο για το θόρυβο
και έλεγα κάτι δεν πάει καλά με το Modem μου.

Εψαξα και το θεμα με το θορυβο στις υψηλές συχνότητες και κατανόησα καλυτερα την κατασταση.

Thanks!

Papados
02-01-08, 11:27
Δες και το δικό μου info για το SNR. "0" αποσυνδέσεις όσο καιρό το έχω.

deniSun
06-01-08, 20:31
Δες και το δικό μου info για το SNR. "0" αποσυνδέσεις όσο καιρό το έχω.

Έχεις πολύ καλή γραμμή μέχρι το κέντρο. ;)
Να εύχεσαι να μην κάνουν τίποτε έργα στην περιοχή σου και μετά ψάχνεσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.