PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεος Πλέον ...... τι να κάνω...!



dtomgr
29-12-07, 15:32
Δυστυχώς περναω φοβερό Γολγοθά από την ώρα που επέλεξα να μεταφερθώ στο double play....για να μην μακρηγορώ .... πέρασαν 2+ μήνες και δεν έχω ούτε ιντερνέτ ούτε εννοείτε τηλέφωνο.......

σε αυτό το διάστημα έγιναν τα πιο κουλά πράγματα....

μου στύλωνε 2 μόντεμ ΑΝΕΧ Α ..... τα οποία στο σπίτι μου δεν έπαιζαν ( σημειώνω ότι η γραμμή μου ήταν ISDN πριν και ότι θα την γύριζαν σε PSTN αυτοί μονοί τους.....)

Τη μεγαλύτερη πλακά την έπαθα όταν ήρθαν και καλά 2 τεχνικοί τους και eβάλαν στη γραμμή μου ένα μόντεμ ΑΝΕΧ Β! και συγχρόνισε κανονικά........ (φυσικά και δεν μου το άφησαν ..... αλλά με συμβούλεψαν να ζητήσω να μου το στείλουν.......ταχυδρομικός)

το κουλό επίσης είναι ότι από τι μέρα που το ανακαλύψαμε αυτό έχω ιντερνέτ με το παλιό μοντεμ FRITZ ΑΝΕΧ Β (χωρίς την τηλεφωνία όμως....) με ταχύτητες 900ΚΒ .... (8400+kbit)

σήμερα παρέλαβα το ΑΝΕΧ Β double play...... και εδω! έρχονται τα χειρότερα!

σαν router δουλεύει .... (λόγο του ότι εχω εσωτερικό δίκτυο....) συγχρονίζει ..... και το ιντερνετ και το τηλέφωνο......αλλά!!!!!!
μόνο για 30 δευτερόλεπτα μετά κάνει RESTART !
Λες και το βγάζει από τη πρίζα και το ξαναβάζεις….. τι κι αν δοκίμασα firmware τι και αν δοκίμασα reset στις ρυθμίσεις … από τι στιγμή που βάζω το κλιπ του τηλεφώνου/adsl … αμέσως αρχίζει τα δικά του κόλπα ….. επανεκκινήσεις από μόνο του
Τι μπορεί να φταίρει? ελεος επιτελους!!!!!
Κάθε φορά και κάτι λάθος…….
Στο σύστημα τους μου λένε ότι η γραμμή είναι PSTN , οι τεχνικοί που ήρθαν λένε ISDN όπως και δουλεύει το router ….
Υπάρχει τρόπος να βάλω το τηλέφωνο στο παλαιό μοντέλο που έχω και δουλεύει; Βάζοντας τις ανάλογες ρυθμίσεις για VOIP ?
Φοβάμαι ότι ο εξοπλισμός που θα στείλουν δεν θα δουλεύει πάλι……


(μερικοί μην κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος....... ) Ειμαί συνδρομιτής εδώ και 8 χρόνια σε αυτήν την εταιρεία χωρίς κανένα παράπονο , αλλα πλέον έχουν ξεφύγει ....... λυπάμαι........

manoulamou
29-12-07, 15:38
Εμεις καταλαβαινουμε :( για τους mods δεν ξερω!;)

Κοψε λιγα caps και ... σημεια στιξης...

Xρονια Πολλα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158201) και σε σενα!:)

aa144
29-12-07, 15:45
Εφόσον λειτούργησε το ANNEX B που έφεραν οι τεχνικοί μαζί τους, τότε είσαι σε ISDN πόρτα στο DSLAM, αυτό είναι βέβαιο.

Μπορεί όντως το ρούτερ που έστειλαν να έχει πρόβλημα, δεν θέλω να υποθέσω ας πούμε ότι αν ένας πελάτης παραπονεθεί για πρόβλημα στο ρούτερ και το αλλάξουν, μετά το στέλνουν σε άλλον πελάτη και αν και αυτός πει ότι είναι χαλασμένο, τότε μάλλον είναι χαλασμένο και δεν το ξαναστέλνουν σε τρίτον πελάτη.

Ενδεχομένως με το νέο ρούτερ που θα πάρεις να λειτουργήσουν όλα σωστά, μπορείς κιόλας αν είσαι Αθήνα να πας στα γραφεία τους μαζί με το χαλασμένο ρούτερ και να ζητήσεις (πιεστικά) να σου λύσουν το πρόβλημα εκείνη τη στιγμή.

Αλλιώς υπομονή μέχρι να έρθει το νέο ρούτερ, η τηλεφωνία μόνο με αυτό λειτουργεί.

flamelab
29-12-07, 15:45
Καλη χρονιά και από εμένα :biggrin:

Αλλά μαλλον λίγο να περιποιηθείς το κείμενο σου , με κούρασε και το άφησα στη μεση :(

ultraxmode
29-12-07, 17:09
Γιατί βρε παιδιά..? Το θέμα είναι τί λέει μέσα το κείμενο...

Ειδικά το τελευταίο το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.. και δεν ξέρω για ποιό λόγο γίνεται αυτό... :hmm:

Όπως και το reply του manoulamou είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον..

aa144
29-12-07, 17:24
Νομίζω γίνεται γιατί έχουν πιάσει 10πλάσιους πελάτες από όσους είχανε τόσα χρόνια, με το ιδιόκτητο δίκτυο, χωρίς να έχουν αυξήσει ανάλογα και τους τεχνικούς τους, για να διαχειριστούν τα θέματα όλων αυτών των πελατών. Οπότε ή θα πρέπει να είσαι τυχερός και να μην σου τύχει πρόβλημα, ή θα πρέπει να το λύσεις μόνος σου, αν μπορείς φυσικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.