PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Router δεν ρίχνει ποτέ την σύνδεση όταν έχει ανοικτές θύρες



ZORO
08-04-05, 23:40
Έχω το fritz box στο οποίο τον τελευταίο καιρό παρατήρησα το εξής φαινόμενο. Όταν ανοίγω κάποιες θύρες ώστε να δουλέψει π.χ. το emule, τότε ο Router δεν κλείνει ποτέ την σύνδεση ακόμη και όταν κλείνω τον υπολογιστή. Να σημειώσω εδώ ότι είναι ρυθμισμένος ώστε να ρίχνει την σύνδεση μετά από 5 λεπτά αδράνειας. Χαρακτηριστικό είναι ότι χθες το βράδυ ακόμη και με κλειστό υπολογιστή το φωτάκι της κάρτας δικτύου αναβόσβηνε, σαν να έφταναν δεδομένα σε αυτήν. Επίσης με ανοικτό υπολογιστή και με μπλοκάρισμα της σύνδεσης μέσω firewall φαίνεται στην κάρτα δικτύου να φτάνουν δεδομένα. Πως είναι δυνατόν αυτό;
Ο μόνος τρόπος για να ρίξω την σύνδεση είναι να μπω μέσα στο setup του Router και να κλείσω της θύρες. Τότε το Router ρίχνει αυτόματα την σύνδεση. Αυτό είναι λογικό; Δηλαδή όταν ανοίγεις ή κλείνεις κάποια πόρτα στον Router αυτός να ρίχνει την σύνδεση;
Σας ευχαριστώ.

nnn
08-04-05, 23:45
Από όσο ξέρω όταν τρέχεις κάποιο p2p ακόμα και να κλεισεις τον client συνεχίζουν να έρχονται αιτήσεις προς αυτόν(άρα στην Ip σου).
Για αυτό και βλέπεις δραστηριότητα γιατί όσοι κατεβάζανε από εσένα ή ψάχνουν κάτι "θυμούνται" ό,τι είσαι ενεργός και αφού οι θύρες είναι ανοιχτές ο router προσπαθεί να τις περάσει στο Pc σου.

ZORO
09-04-05, 00:14
Λογικό αυτό αλλά μιλάμε ότι έκλεισα τον υπολογιστή χθες το βράδυ στις 3 και αυτό συνεχιζόταν μέχρι τις 7:30 το πρωϊ που έφυγα για την δουλειά.

nnn
09-04-05, 01:05
Το μουλάρι νομίζω ό,τι κρατάει τις Ip για 24 ώρες.
Άρα για αυτό το διάστημα σε θυμούνται.

ZORO
09-04-05, 23:30
OK σε ευχαριστώ για της πληροφορίες. Με είχε πραγματικά προβληματίισει.

nnn
10-04-05, 01:21
no problem ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.