PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμίστηκα στα 24 και έχασα το DSL



Σελίδες : [1] 2

Lefh
29-12-07, 16:35
Σήμερα ήταν η ... τυχερή μου μέρα και αναβαθμίστηκα στα 24 και εγώ!
Το κακό είναι ότι πλέον δεν συνγχρονίζει το μόντεμ.... :mad:

Πήρα στο 1242 να δω μπας και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μετατροπή (μιάς και πρέπει να συνδεθείς σε νέο DSLAM από τα 2->24), αλλά εκεί μου είπαν ότι έγινε....

Εχω δοκιμάσει να συνδέσω το μόντεμ (Zyxel 660H) με άλλο splitter, χωρίς τηλέφωνα, απευθείας στο καλώδιο αλλά τζίφος....
Δοκίμασα και ένα USB Modem Sagem (otenet) αλλά ούτε αυτό συνγχρόνιζε...

Αν κανείς έχει καμιά άλλη ιδέα ας την ρίξει, καθώς οι βλάβες δεν λειτουργούν σήμερα μετά τις 14:00 και για κακή μου τύχη έφτασα στο γραφείο 14:30 σήμερα.... :down:

Έχει μείνει μόνο 1 πιθανότητα, να συνδέσω το μόντεμ κατευθείαν στο σημείο που έρχεται το καλώδιο του Οτε, αλλά πρέπει να κόβω καλώδια και βαριέμαι (ιδίως επειδή ψιλιάζομαι πως κάτι έγινε λάθος στην αναβάθμιση από ΟΤΕ και πως δεν φταίει η γραμμή μου στο σπίτι)....

Το DSLAM είναι του Ροσταν και απέχω περίπου 1.5 ~ 2 ΚΜ από το DSLAM, άρα θα έπρεπε να χρονίζω και σχετικά καλά... :hmm:

hotcarver
29-12-07, 16:39
Μια απο τα ιδια δες εδω..

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159531

enwsitis21
29-12-07, 16:41
Στις προδιαγραφές του router αναφέρει αν υποστηρίζει adsl2+;

Lefh
29-12-07, 16:46
Στις προδιαγραφές του router αναφέρει αν υποστηρίζει adsl2+;

Το 660Η υποστηρίζει ADSL2+, αλλά και να μην υποστήριζε θα κλείδωνε σε ADSL1, δλδ στα 8....

Αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα και το Sagem της Οτενέτ που είναι φυσικά ADSL1....
Μάλλον ή κάποιος ξέχασε να βάλει το καλώδιο μου στο νέο DSLAM ή έπεσα σε καμμένη-προβληματική πόρτα....

........Auto merged post: Lefh added 1 Minutes and 6 Seconds later........


Μια απο τα ιδια δες εδω..

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159531

Εσύ τουλάχιστον συνγχρονίζεις, έστω και με συνεχείς αποσυνδέσεις...
Εγώ τπτ :down:

dpa2006
29-12-07, 16:48
Το 660Η υποστηρίζει ADSL2+, αλλά και να μην υποστήριζε θα κλείδωνε σε ADSL1, δλδ στα 8....

Αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα και το Sagem της Οτενέτ που είναι φυσικά ADSL1....
Μάλλον ή κάποιος ξέχασε να βάλει το καλώδιο μου στο νέο DSLAM ή έπεσα σε καμμένη-προβληματική πόρτα....

........Auto merged post: Lefh added 1 Minutes and 6 Seconds later........


Μια απο τα ιδια δες εδω..

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159531

Εσύ τουλάχιστον συνγχρονίζεις, έστω και με συνεχείς αποσυνδέσεις...
Εγώ τπτ :down:

καλησπερα,δοκιμασε να ρυθμισεις χειροκινητα το modem να συγχρονισει σε ADSL2(max 12Mbps) και βλεπεις αν συγχρονιζεται.Σε τι αποσταση βρισκεσαι απο το DSLAM?του εκανες reset?(υποθετω ναι)

bond
29-12-07, 16:52
Αν ειναι δυσκολη η γραμμη σου, μπορει να παρει πολυ ωρα να συγχρονισει. Εμενα το Linksys wag354 μια φορα του πηρε 45 λεπτα να συγχρονισει. Νομιζω οτι ειχε χαλασει και δοκιμασα το παλιο μου Zyxel 650 (δεν ειναι ADSL 2+). Αυτό δεν συγχρόνιζε καθολου. Μετα απο μια προσπαθεια ουτε καν ξαναπροσπαθησε. Αν μπορεις να δανειστεις και κανενα πιο καινουριο μοντεμ για κανε μια δοκιμη. Ο ΟΤΕ δεν σου εστειλε καινουριο εξοπλισμο?

makalaba
29-12-07, 16:54
Παιδιά το 24 mbit του οτέ δε δουλεύει καθόλου με ADSL1 μόνο με 2+ .
Δοκίμασα speedtouch 530, microcom και το usb της crypto αλλά νεκρό.

Είχα δηλώσει και βλάβη αλλά μου είπαν να περιμένω το adsl2+.
Μόλις μου φέρανε το philips από τον οτέ συγχρόνησε αμέσως.

hotcarver
29-12-07, 16:54
Εχω δοκιμασει με διαφορετικα ρουτερ,με συνδεση στον κατανεμητη κατευθειαν,με διαφορετικα modulation..Για καποιον λογο σταματαει να συγχρονιζει..

aragorn
29-12-07, 18:10
Πάντως και σε μένα το Zyxel 2602 δεν συγχρονίζει στα 24.
Μέχρι τα 8 το καταφέρνει. Μόλις έβαλα το Sagem 1540 του ΟΤΕ όλα βαίνουν καλώς (20800/870).

dpa2006
29-12-07, 19:09
Σήμερα ήταν η ... τυχερή μου μέρα και αναβαθμίστηκα στα 24 και εγώ!
Το κακό είναι ότι πλέον δεν συνγχρονίζει το μόντεμ.... :mad:

Πήρα στο 1242 να δω μπας και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μετατροπή (μιάς και πρέπει να συνδεθείς σε νέο DSLAM από τα 2->24), αλλά εκεί μου είπαν ότι έγινε....

Εχω δοκιμάσει να συνδέσω το μόντεμ (Zyxel 660H) με άλλο splitter, χωρίς τηλέφωνα, απευθείας στο καλώδιο αλλά τζίφος....
Δοκίμασα και ένα USB Modem Sagem (otenet) αλλά ούτε αυτό συνγχρόνιζε...

Αν κανείς έχει καμιά άλλη ιδέα ας την ρίξει, καθώς οι βλάβες δεν λειτουργούν σήμερα μετά τις 14:00 και για κακή μου τύχη έφτασα στο γραφείο 14:30 σήμερα.... :down:

Έχει μείνει μόνο 1 πιθανότητα, να συνδέσω το μόντεμ κατευθείαν στο σημείο που έρχεται το καλώδιο του Οτε, αλλά πρέπει να κόβω καλώδια και βαριέμαι (ιδίως επειδή ψιλιάζομαι πως κάτι έγινε λάθος στην αναβάθμιση από ΟΤΕ και πως δεν φταίει η γραμμή μου στο σπίτι)....

Το DSLAM είναι του Ροσταν και απέχω περίπου 1.5 ~ 2 ΚΜ από το DSLAM, άρα θα έπρεπε να χρονίζω και σχετικά καλά... :hmm:

καλησπερα
παντως στο site της ZyXEL αναφερει οτι ειναι ADSL2+.
http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040812093058&CategoryGroupNo=5B2D5F12-92AD-48B5-9180-B51A3ACED766
αν αυτη ειναι η συσκευη.
τι θορυβο παρουσιαζει?αν ειναι σχετικα υψηλος,μπορει να φταινε το(τα) φιλτρα,σπλιτερ.
εχεις προβλημα συχνων αποσυνδεσεων-κανει restart μονο του?εγω ειχα αυτο το προβλημα και μετα απο πολλες φορες που δηλωσα βλαβη εχω παρατηρησει μια "περιεργη",για τη γραμμη μου, σταθεροτητα!:p
αφου ειχα πλεον πεισθει οτι φταιει το modem του ΟΤΕ.κανε μια αναγγελια για βλαβη.

Lefh
29-12-07, 19:35
Η απόσταση από το DSLAM είναι περίπου στο 1.5 χλμ...
Και μάλιστα είμαι σε ευθεία... (στον ίδιο δρόμο δλδ είμαστε)

Δυστυχώς το μόντεμ δεν συγχρόνισε παρόλο που το άφησα για περίπου 2 ώρες...
Περιμένω βέβαια και το ασύρματο το Philips που θα στείλει και ο ΟΤΕ για να δω τι θα γίνει τότε με αυτό, αλλά σίγουρα θα γίνει αύριο αναγγελία βλάβης στο 121....

Στα 2mbits που ήταν πριν, το downstream Attenuation ήταν 33 db...
Δυστυχώς έμεινα χωρίς DSL για τις επόμενες ημέρες μάλλον.... :mad:

dpa2006
29-12-07, 20:09
Η απόσταση από το DSLAM είναι περίπου στο 1.5 χλμ...
Και μάλιστα είμαι σε ευθεία... (στον ίδιο δρόμο δλδ είμαστε)

Δυστυχώς το μόντεμ δεν συγχρόνισε παρόλο που το άφησα για περίπου 2 ώρες...
Περιμένω βέβαια και το ασύρματο το Philips που θα στείλει και ο ΟΤΕ για να δω τι θα γίνει τότε με αυτό, αλλά σίγουρα θα γίνει αύριο αναγγελία βλάβης στο 121....

Στα 2mbits που ήταν πριν, το downstream Attenuation ήταν 33 db...
Δυστυχώς έμεινα χωρίς DSL για τις επόμενες ημέρες μάλλον.... :mad:

μην αγχεσαι,μια λυση ειναι να ρυθμισεις το Zyxel να συνδεεται σε ADSL2(όχι ADSL2+),ειτε απο γραφικό περιβάλλον,ειτε απο CLI.δεν το γνωριζω σαν Modem και δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο ως προς τις εντολές που ισως πρεπει να δωσεις.ισως γινεται και μεσω Web Interface.θα πρεπει να του ζητησεις να συνδεεται δηλαδη σε G.992.3(ADSL2).
π.χ. στο speedtouch αυτο γινόταν(-ται) ως εξής:
adsl config opermode =multi_adsl2 για ADSL2 και
adsl config opermode =multi_adsl2plus για ADSL2+
ισως καποιος φιλος με Zyxel να μπορει να σε(μας) κατατοπισει περισσοτερο.πιθανον να δεις διαφορα.και δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις!:)

chrisd
29-12-07, 21:32
μαλλον προβληματικη πορτα μου μυριζει εμενα.παρε στις βλαβες και πες τους να σου κανουν ρισταρτ τις γραμμης.για καποιο λογο οχι δεν συγχρονιζεις αλλα δεν περνεις IP απο το dslam.το ειχα και εγω καποτε

Lefh
30-12-07, 00:19
Χμμμ μόλις πήρα από τον πατέρα μου το 9106 και το flashara σε AnnexB.

Χρόνισε με την πρώτη και σας γράφω τώρα με αυτό... :hmm:
Κλείδωσε (ως ADSL1 φυσικά) σε 8549/553

Αρα δεν φταίει μάλλον ο Οτε και κάτι παίζει με το Zyxell :down:
Ηρθε η ώρα να μπουμε σε CLI μου φαίνεται :twisted:

888 kb/sec από Rapid... Αρχίζω και γλυκαίνομαι

tsirintanis
30-12-07, 00:34
Χμμμ μόλις πήρα από τον πατέρα μου το 9106 και το flashara σε AnnexB.

Χρόνισε με την πρώτη και σας γράφω τώρα με αυτό... :hmm:
Κλείδωσε (ως ADSL1 φυσικά) σε 8549/553

Αρα δεν φταίει μάλλον ο Οτε και κάτι παίζει με το Zyxell :down:
Ηρθε η ώρα να μπουμε σε CLI μου φαίνεται :twisted:

888 kb/sec από Rapid... Αρχίζω και γλυκαίνομαι

σε ολα τα router μπορεις να τα κανεις απο annexA σε annexB??

Lefh
30-12-07, 01:26
σε ολα τα router μπορεις να τα κανεις απο annexA σε annexB??

Απότι ξέρω είναι ένα από τα ελάχιστα άν όχι το μοναδικό....
Το είχε ανακαλύψει και ποστάρει πρώτος στο review του ο Sdikr και γι'αυτό το είχα πάρει τότε...

Θα έπρεπε αυτό να είναι στάνταρ σε όλα τα ADSL ρουτερ αλλά οι εταιρείες πετάνε αετό.... :down:

........Auto merged post: Lefh added 40 Minutes and 55 Seconds later........

Επιτέλους δούλεψε και το Zyxel :clap:

Δυστυχώς χρόνισε μόνο στα 12990 kbps / 803 kbps :down:

Χρειάστηκε να μπω με CLI και να αλλάξω χειροκίνητα το DSL mode σε ADSL2+...

Για όποιον ενδιαφέρεται, αυτό γίνεται ως εξής:

1. Ανοίγουμε ένα παράθυρο telnet (Παμε Start->Run και γράφουμε telnet)
2. Στο παράθυρο telnet δίνουμε την εντολη ο 192.168.1.1 (ή την IP του zyxel αν την έχουμε αλλάξει από την default)
3. κάνουμε login
4. δίνουμε την εντολή wan adsl opencmd adsl2+
5. μετά κάνουμε και ένα reset την γραμμή με wan adsl reset
6. γραφουμε exit για να κλείσει το CLI
7. περιμένουμε να χρονίσει επιτέλους :oneup:

Είμαι περίεργος να δω σε τι ταχύτητα θα κλιεδώσει το router του ΟΤΕ (το ασύρματο πήρα και υποτίθεται πως είναι Philips)...

Περίμενα γύρω στα 15 με 16 για να πω την αλήθεια και λίγο στεναχωρέθηκα με τα 12 :oops:

jimmis74
01-01-08, 01:33
Χωρίς ADSL από το πρωί της Παρασκευής. Μετά από αίτηση αναβάθμισης από 2 σε 24Mbps το modem μου δεν συγχρονίζει... ούτε το ST 530v6, ούτε το Baudtec, ούτε κανένα.
Και τι δεν έκανα, πήρα δεκάδες τηλέφωνα, 134, 1242, 121, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, άλλος μου έλεγε να το δηλώσω σαν βλάβη, το έκανα, άλλος μου είπε πως όταν κάποιος ζητάει αναβάθμιση είτε υποβαθμίζεται προσωρινά μέχρι να αναβαθμιστεί, το καταλαβαίνω και το δέχομαι και άλλος μένει χωρίς ADSL μέχρι να πραγματοποιηθεί η αναβάθμιση!!! άκουσον - άκουσον! παίζει κάτι τέτοιο; ή μου λένε π@π@ριές; θα μας τρελάνουν εντελώς;;; έγω ο έρημος αναβάθμιση ζήτησα όχι διακοπή... είναι δυνατόν να είμαι μία εβδομάδα με dial-up; πάνε καλά;;; :worthy: :worthy: :down:

milios
02-01-08, 10:21
Χωρίς ADSL από το πρωί της Παρασκευής. Μετά από αίτηση αναβάθμισης από 2 σε 24Mbps το modem μου δεν συγχρονίζει... ούτε το ST 530v6, ούτε το Baudtec, ούτε κανένα.
Και τι δεν έκανα, πήρα δεκάδες τηλέφωνα, 134, 1242, 121, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, άλλος μου έλεγε να το δηλώσω σαν βλάβη, το έκανα, άλλος μου είπε πως όταν κάποιος ζητάει αναβάθμιση είτε υποβαθμίζεται προσωρινά μέχρι να αναβαθμιστεί, το καταλαβαίνω και το δέχομαι και άλλος μένει χωρίς ADSL μέχρι να πραγματοποιηθεί η αναβάθμιση!!! άκουσον - άκουσον! παίζει κάτι τέτοιο; ή μου λένε π@π@ριές; θα μας τρελάνουν εντελώς;;; έγω ο έρημος αναβάθμιση ζήτησα όχι διακοπή... είναι δυνατόν να είμαι μία εβδομάδα με dial-up; πάνε καλά;;; :worthy: :worthy: :down:

Μια από τα ίδια και εδώ. Από παρασκευή χωρίς net and keep walking...:down::down::down:

fakjohn
02-01-08, 10:26
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Μια από τα ίδια είμαι και εγώ από την Πέμπτη όπου μου ενεργοποιήσαν την γραμμή αλλά δεν συχρονίζει με τίποτα. Ζήτησα αναβάθμιση από 2 σε 24 αλλά μπάινω με dialup. Τι ειρωνεία...

jimmis74
02-01-08, 11:12
Μια από τα ίδια και εδώ. Από παρασκευή χωρίς net and keep walking...:down::down::down:
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους, το κακό φίλε μου κι αυτό που με πήραξε πιο πολύ ξέρεις τι είναι σε αυτή τη ψαροκώσταινα που ζούμε, όχι τόσο που έμεινα χωρίς DSL από την παρασκευή, όσο το ότι κάνεις υπεύθυνος από την εταιρία όσες φορές κι αν το ζήτησα από τους υπαλλήλους στο 121, δεν επικοινώνησε μαζί μου να μου πει έστω τι μπορεί να φταίει και πόσο θα κρατήσει αυτή η ιστορία.

thanos75x
02-01-08, 11:16
εμενα που εχω 8αρα δουλευει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι με διακοπες ανα 10 η 20 λεπτα. μετα το μεσημερι το φωτακι του DSL γινεται φωτορυθμικο μια αναβει μια σβηνει μια αναβει μια σβηνει μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες παλι που καταφερνει να συγχρονισει και να σπασει και τα νευρα μου που ολα τα απογευματα μεχρι τα μεσανυχτα δεν εχω DSL...

gregorisvas
02-01-08, 11:28
Τα ίδια κι εδώ.Την προηγούμενη Δευτέρα αίτηση απο τα 8 στα 24 η οποία πραγματοποιήθηκε την ίδια μέρα.Ωστόσο δεν έχω δεί ιντερνετ :) Δοκίμασα και το BauDec του OTE αλλα και το 9107.Το 9107 συγχρόνισε για λίγο αλλα αφού αποσυνδέθηκε δεν ξανασυνδέθηκε...:( Έχω δηλώσει εδώ και μία εβδομάδα βλάβη στο 121 αλλα ακόμα τίποτα..Είναι ιδιαίτερα περίπλοκη βλάβη λένε....:closed:

KostasDj
02-01-08, 12:04
κι εγώ μια απ' τα ίδια!
Με το που έγινε η αναβάθμιση και έβαλα το baudtec, δεν λέει να συγχρονίσει!
Ευτυχώς που έχω και το παλιό μου το Level One το οποίο συγχρονίζει στα 8, αλλά είναι σκυλί και δεν ξεσυγχρονίζεται! Έχω πάρει τις βλάβες, και επί μία εβδομάδα+, μου λένε πως μου κάνουν έλεγχο γραμμής...:hmm:

inspclouseau
02-01-08, 12:45
απο ολα αυτα καταλαβαινω οτι σε αυτο πλεον το επιπεδο γραμμης (24αρα) ειναι σημαντικο να εχεις καλο εξοπλισμο. και δυστυχως αυτα τα μοντεμ/ρουτερ που δινουν ειναι προβληματικα.

ελπιζω να μην μου συμβει και εμενα (αναμενω και εγω την 24αρα) με router το Linksys WAG200G

DIAKOUMIS7
02-01-08, 12:56
καλημέρα παιδιά και καλή χρονια. εγώ έχω το εξής πρόβλημα. έκανα αναβάθμιση από 2mbps σε 24 mbps. από τις 8- 5 έχω internet με κάποιους "αποσυχρονισμους". από τις 5 το απόγευμα και μετά καθε μερα δεν έχω dsl καθόλου μέχρι το επόμενο πρωί. είναι λες και κάποιος μου κατεβαζει τον διακοπτη. μηπως ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Psychaos
02-01-08, 13:06
Τα ιδια και εγω , αιτηση αναβαθμισης την παρασκευη 29 δεκεμβριου .Το απογευμα της ιδιας ημερας διακοπη του internet γιατι δεν συγχρονιζε το router με την νεα ταχυτητα των 24mbit , αποτελεσμα ηταν μεχρι την τριτη 1 ιανουαριου να μην υπαρχει συνδεση στο διαδυκτιο λογο της "αναβαθμισης" , τελικα μετα απο συχνα τηλεφωνηματα σε 121 ,134 ,1242 μου ειπαν οτι η γραμμη μεχρι 8mbit μπορει να παει.Μεχρι στιγμης ουτε την συγκεκριμενη ταχυτητα εχω δει αφου κατεβαζει σαν 1mbit απο ftp της otenet.Βεβαια η εξυπηρετηση πελατων των συγκεκριμενων τμηματων ειναι υποδειγματικη και τουλαχιστον θα ασχοληθουν με το προβλημα της συνδεσης . Υπομονη...

thanos75x
02-01-08, 14:38
Psyhaos: Αυτο το οτι κατεβαζεις με 1 ενω εχεις 8 ειναι η πρωτη και ευκολη φαση του προβληματος το ειχα κι εγω απλα πρεπει η οτενετ να σου "αναβαθμισει" τον κωδικο που εχεις να μπορεις να κατεβαζεις με 8. Υποθεση μιας ωρας.
Το αλλο ειναι το βασικο οτι απο το απογευματακι μεχρι τα χαραματα συγχρονιζει και αποσυγχρονιζεται εναλλαξ...
Εχω το Linksys WAG54GS ROUTER+WIFI ADSL2+
Δεν παιζει παντα ρολο ο εξοπλισμος... Καποιο προβλημα υπαρχει!
Που θα παει θα τη βρουνε την ακρη.
Τουλαχιστον ειναι εξυπηρετικοι οχι σαν f...... που δεν απαντανε ποτε...

jimmis74
02-01-08, 15:16
Παίδες ακούστε τι έμαθα σήμερα από έναν υπάλληλο του 134, μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα σε όλα τα 3ψήφια και 4ψήφια του υπερασπιστή της νοημοσύνης μας!
Λέει λοιπόν, ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όσοι έχουν κάνει αίτηση αναβάθμισης στην μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα από οποιαδήποτε μικρότερη, οφείλονται στο ότι για τους περισσότερους αν όχι όλους υπάρχει η ανάγκη μεταφοράς τους από τα ψηφιακά κέντρα στα οποία ανήκουν σήμερα και είναι από την εποχή του Νώε, σε νεότερα που να μπορούν να σηκώσουν την νέα ταχύτητα. Δηλαδή διακοπή στο ADSL για μερικές μέρες, πόσες άραγε λόγω αργιών, έως ότου ολοκληρωθεί η μεταφορά.
Καλή υπομονή σε όλους μας...

bond
02-01-08, 15:41
Παίδες ακούστε τι έμαθα σήμερα από έναν υπάλληλο του 134, μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα σε όλα τα 3ψήφια και 4ψήφια του υπερασπιστή της νοημοσύνης μας!
Λέει λοιπόν, ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όσοι έχουν κάνει αίτηση αναβάθμισης στην μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα από οποιαδήποτε μικρότερη, οφείλονται στο ότι για τους περισσότερους αν όχι όλους υπάρχει η ανάγκη μεταφοράς τους από τα ψηφιακά κέντρα στα οποία ανήκουν σήμερα και είναι από την εποχή του Νώε, σε νεότερα που να μπορούν να σηκώσουν την νέα ταχύτητα. Δηλαδή διακοπή στο ADSL για μερικές μέρες, πόσες άραγε λόγω αργιών, έως ότου ολοκληρωθεί η μεταφορά.
Καλή υπομονή σε όλους μας...

Απορώ, που τα βρισκουν και τα λενε αυτα. Οσοι ειχαν 4 και 8 ηταν ηδη σε ADSL2+ DSLAM. Οσοι δεν ηταν ηταν οντως χρειαζεται μεταφορα σε αλλο DSLAM αλλα αυτό δεν παιρνει μερες. Το πολυ μερικες ωρες. Τα προβληματα οφειλονται κυριως στις μεγαλες αποστασεις που καλυπτουν τα κεντρα του ΟΤΕ και στην ποιοτητα της εξωτερικής και εσωτερικης καλωδίωσης.

jimmis74
02-01-08, 16:08
Απορώ, που τα βρισκουν και τα λενε αυτα. Οσοι ειχαν 4 και 8 ηταν ηδη σε ADSL2+ DSLAM. Οσοι δεν ηταν ηταν οντως χρειαζεται μεταφορα σε αλλο DSLAM αλλα αυτό δεν παιρνει μερες. Το πολυ μερικες ωρες. Τα προβληματα οφειλονται κυριως στις μεγαλες αποστασεις που καλυπτουν τα κεντρα του ΟΤΕ και στην ποιοτητα της εξωτερικής και εσωτερικης καλωδίωσης.
Aπορώ κι εγώ αγαπητέ μου, απλά σου αναφέρω πως από της 28/12 που είμαι χωρίς ADSL έχω ακούσει απο τους διάφορους σχετικούς - άσχετους υπαλλήλους στα τηλ. εξυπηρέτησης που πήρα καμιά 20αριά διαφορετικές εκδοχές!
Άραγε υπάρχει κάποιος να μπορεί να μου πεί υπεύθυνα τι συμβαίνει;
Έκανα δεκάδες τηλέφωνα, δήλωσα καμιά 10αριά φορές βλάβη στο 121 για διαφορετικούς λόγους, όπως μου έλεγαν οι υπάλληλοι της ίδιας εταιρίας αλλά από άλλο τμήμα, το 134 ή το 1242 π.χ., μα μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε κάποιος άνθρωπος αρμόδιος ή υπεύθυνος να με ενημερώσει, τελικά από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ δεν λειτουργεί με ανθρώπινο προσωπικό αλλά αυτοματοποιημένα! ίσως δεν υπάρχουν αρμόδιοι - υπεύθυνοι άνθρωποι αλλά ρομπότ ή μηχανές!!! :worthy: :hmm:

bond
02-01-08, 16:16
Aπορώ κι εγώ αγαπητέ μου, απλά σου αναφέρω πως από της 28/12 που είμαι χωρίς ADSL έχω ακούσει απο τους διάφορους σχετικούς - άσχετους υπαλλήλους στα τηλ. εξυπηρέτησης που πήρα καμιά 20αριά διαφορετικές εκδοχές!

Εγω θα ελεγα οτι κατα τη μεταφορα σε συνδεσαν λαθος ή καθολου. Δοκιμασες να συνδεσεις το μοντεμ κατευθειαν στο σημειο που ερχεται η γραμμη χωρις κανενα splitter/φιλτρο?

hercules_j
02-01-08, 16:36
Psyhaos: Αυτο το οτι κατεβαζεις με 1 ενω εχεις 8 ειναι η πρωτη και ευκολη φαση του προβληματος το ειχα κι εγω απλα πρεπει η οτενετ να σου "αναβαθμισει" τον κωδικο που εχεις να μπορεις να κατεβαζεις με 8. Υποθεση μιας ωρας.
...

κι'εγώ αυτό το πρόβλημα εχω,
ενω η γραμμη έχει αναβαθμιστεί, φαίνεται στο ρουτερ καθαρά,
το account μου στην οτενετ παραμενει να ειναι στην παλιά ταχυτητα παρ'όλο που στο selfcare δείχνει ότι εχει αναβαθμιστεί και αυτό.
Να δω πότε θα το κάνουν.


πάντως εχω καλυτερα pings σε γενικές γραμμες, πάντα

jimmis74
02-01-08, 16:44
Εγω θα ελεγα οτι κατα τη μεταφορα σε συνδεσαν λαθος ή καθολου. Δοκιμασες να συνδεσεις το μοντεμ κατευθειαν στο σημειο που ερχεται η γραμμη χωρις κανενα splitter/φιλτρο?
Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό, αλλά είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο και μετά από τόσα τηλ. στο 121 να μην το έχουν βρεί; τότε τι σκ@τ@ έλεγχο κάνουν, αν κάνουν;;;

chrisd
02-01-08, 17:33
πολλες φορες λογο κακης ποιοτητας γραμμης δεν μπορει και το ρουτερ να συγχρονισει.μηπως παιζει κατι τετοιο?

rodian
02-01-08, 18:06
Παιδια , μετα απο 25 μερες που με παιδευει ο κολοτε ψαχνωντας βρηκα αρκετα. Για να καταλαβετε , πριν 25 μερες ξαφνικα μου κοβουν το τηλεφωνο και αφου πηγα στον οτε ανακαλυψαν οτι οχι μονο δεν τους χρωσταω αλλα μου χρωστανε και περιπου 200 ευρω και αυτο γιατι πριν μερικους μηνες εκανα αναβαθμιση απο 1 σε 2 mb, ομως οι κυριοι απατεωνες μου ειχαν συνδρομη αοριστου και πακετο κονεξ ταυτοχρονα !!! αφου ακουσαν τα μπινελικια τους ειπα να αναβαθμησω σε 8 mb μια και η γραμμη μου το υποστηριζει (???)
στην συνεχεια εδω και 25 μερες μιλαω με ολους οσους λογικα θα μπορουσαν να βοηθεισουν στον οτε αλλα ακρη δεν βγαινει. ουτε οι τεχνικοι δεν μπορουν να εξηγησουν γιατι δεν συγχρονιζει το μοντεμ και γιατι μετα τις 4 το απογευμα καθε μερα γινεται χειροτερα και δεν συγχρονιζει καθολου !!!
Πριν λιγο κατι κανανε οι τεχνικοι παλι και αποτελεσμα ? σταθερο λαμπακι αλλα καμια IP ...
Τα νευρα μου τσαταλια , τους παιρνω τηλ και τι μου λενε ??? αυριο θα ερθουν σπιτι για να υποβαθμισουν την ταχυτητα μου σε 2 MB ... για να εχω τουλαχιστον ιντερνετ μια και υπαρχει θορυβος στην γραμμη....

ΡΕ ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ???:evil:

barfly44
02-01-08, 19:12
Κι εγώ μία απο τα ίδια...

Χωρίς dsl και με dialup σύνδεση, απο την ημέρα (27/12) που έγινε η άιτηση (1 σε 24Mbps) και πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση. To Telindus 1131 δεν συγχρονίζει με καμιά κυβέρνηση. Πήρα ακόμη και στην αποθήκη του ΟΤΕ για να μάθω αν έστειλαν το καινούργιο ρούτερ. Μου είπαν ότι κόπηκε τιμολογιο για ένα Speedtouch 536 και πολύ πιθανόν να το λάβω αύριο (Πέμπτη).

Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους

thanos75x
03-01-08, 01:46
hohoho κατα τα αλλα ο ΟΤΕ διαφημιζει ταχυτητες που τελικα ουτε στον υπνο του δεν ειναι ετοιμος να υποστηριξει...

aragorn
03-01-08, 02:04
hohoho κατα τα αλλα ο ΟΤΕ διαφημιζει ταχυτητες που τελικα ουτε στον υπνο του δεν ειναι ετοιμος να υποστηριξει...

Σ' αυτό το συμπέρασμα πως κατέληξες;;;
Σου είναι εύκολο να το εξηγήσεις;;;

stef128
03-01-08, 02:14
Μεχρι τωρα ελεγαν ολοι για τους ιδωτικους , καλωσηλθατε στα προβληματα της 24 στον οτε !!!!!
Φιλοι μου υπομονη καποια στιγμη ολα θα φτιαξουν και απο τους τεχνικους αλλα και περισσοτερο απο την OTEGLOBE !!! Μεχρι τοτε ( το ποτε δεν ξερω ακριβως ) και γω υπομονη κανω !!!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ομως θα εχουμε καλυτερη και σταθερη ποιοτητα !!!!!!

hel
03-01-08, 02:27
hohoho κατα τα αλλα ο ΟΤΕ διαφημιζει ταχυτητες που τελικα ουτε στον υπνο του δεν ειναι ετοιμος να υποστηριξει...

Δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ ή με την forthnet ή τους άλλους το θέμα των ταχυτήτων. Είναι θέμα τεχνολογίας adsl 2+. Έχεις μεγάλη απόσταση από dslam και θόρυβο; Δεν γίνεται να πιάσεις το μέγιστο.
Το πρόβλημα με τους νέους πελάτες του ΟΤΕ είναι επίσης ότι είναι ανυπόμονοι. Μέσα σε 3 ημέρες περιμένουν όλοι να ενεργοποιηθούν πλήρως στα 24. Έλα που δεν γίνεται.

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 53 Seconds later........


Κι εγώ μία απο τα ίδια...

Χωρίς dsl και με dialup σύνδεση, απο την ημέρα (27/12) που έγινε η άιτηση (1 σε 24Mbps) και πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση. To Telindus 1131 δεν συγχρονίζει με καμιά κυβέρνηση. Πήρα ακόμη και στην αποθήκη του ΟΤΕ για να μάθω αν έστειλαν το καινούργιο ρούτερ. Μου είπαν ότι κόπηκε τιμολογιο για ένα Speedtouch 536 και πολύ πιθανόν να το λάβω αύριο (Πέμπτη).

Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους

Σου είπαν γιατί σου έκοψαν τόσες ημέρες την πρόσβαση dsl?

thanos75x
03-01-08, 09:39
Δηλαδη πρεπει ολοι να μενουμε εκει διπλα στο dslam ? Δεν μας χ..... ας βρουνε λυσεις πρωτα και μετα να λενε οτι υποστηριζουν οι γραμμες μας... Εδω και 2 μηνες οταν εβαζα το νουμερο μου ελεγε 8Mbit και τωρα τα χριστουγεννα που εκανα αιτηση ολο για θορυβο λενε και σαχλαμαρες. Τωρα βαζω παλι το νουμερο μου και δειχνει οτι υποστηριζει 24Mbit. Αρα ειναι πολυ απλο να συμπαιρανεις οτι αλλα λενε και αλλα μπορουν...
Οταν μιλαω με καποιον η στο 121,134,1242 μου λενε οτι αν δεν μπορει να παιξει σε αυτες τις ταχυτητες τοτε θα σας κατεβασουμε σε πιο χαμηλη. Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα ? Τοτε να χτισουμε εναν ουρανοξυστη να ειμαστε ολοι οι ιντερνετακηδες κοντα στο DSLAM.. Εγω ειμαι περιπου 1,5km ευθεια σε αποσταση τι να πουν και οι αλλοι που ειναι πιο εξω απο το κεντρο ? Απλα Ελλαδιτσα εισαι πολυ πισω ακομα...

jimmis74
03-01-08, 10:49
Δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ ή με την forthnet ή τους άλλους το θέμα των ταχυτήτων. Είναι θέμα τεχνολογίας adsl 2+. Έχεις μεγάλη απόσταση από dslam και θόρυβο; Δεν γίνεται να πιάσεις το μέγιστο.
Το πρόβλημα με τους νέους πελάτες του ΟΤΕ είναι επίσης ότι είναι ανυπόμονοι. Μέσα σε 3 ημέρες περιμένουν όλοι να ενεργοποιηθούν πλήρως στα 24. Έλα που δεν γίνεται.

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 53 Seconds later........



Σου είπαν γιατί σου έκοψαν τόσες ημέρες την πρόσβαση dsl?

Θα σου απαντήσω εγώ φίλε μου που αντιμετωπίζω το πρόβλημα της διακοπής της ADSL πρόσβασης από 28/12, για το πρώτο συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κάποιοι βιαστικοί πελάτες που τα θέλουν όλα αμέσως, όμως εδώ μιλάμε για διακοπή στο ADSL και το χειρότερο ...κανείς υπεύθυνος δεν έχει βρεθεί μέχρι σήμερα να μου πεί προσωπικά που ωφείλεται αυτή η διακοπή εδώ και 6 μέρες (3 εργάσιμες), που σημειωτέον το έχω ζητήσει από όλους τους υπαλλήλους του 121 που έχω μιλήσει μέχρι σήμερα δεκάδες φορές και με διαβεβαίωσαν όλοι πως έχουν στείλει φαξ ή mail στους υπευθύνους του ψηφιακού κέντρου διαχείρισης βλαβών αλλά δεν υπήρξε κανένας να σηκώσει το ριμάδι το τηλεφωνό του και να με ενημερώσει, εκτός κι αν μου πεί κάποιος το ότι ζητώ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο για συνεχιζόμενο πρόβλημα μου είναι υπερβολικό...

reborn
03-01-08, 13:25
Παιδιά και ένας φίλος μου το ίδιο πρόβλημα έχει,από τη στιγμή πού έκανε την αίτηση για αναβάθμιση απο τα 2 mbps στα 24 (21/12) δεν έχει internet.

Μετά απο αρκετά τηλέφωνα πήρε σήμερα ο ΟΤΕ και είπε οτι δεν αντέχει το DSLAM τα 24 και πως θα χρειαστεί υποβάθμιση στα 8.

Απλά το αναφέρω για να ξέρετε τι να περιμένετε.

hel
03-01-08, 16:01
Παιδιά και ένας φίλος μου το ίδιο πρόβλημα έχει,από τη στιγμή πού έκανε την αίτηση για αναβάθμιση απο τα 2 mbps στα 24 (21/12) δεν έχει internet.

Μετά απο αρκετά τηλέφωνα πήρε σήμερα ο ΟΤΕ και είπε οτι δεν αντέχει το DSLAM τα 24 και πως θα χρειαστεί υποβάθμιση στα 8.

Απλά το αναφέρω για να ξέρετε τι να περιμένετε.

Aυτό είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι δυνατόν τα υπερσύγχρονα αναβαθμισμένα dslam του ΟΤΕ να μην αντέχουν 24αρες συνδέσεις;
Σε ποια περιοχή είναι ο φίλος σου και ποιο dslam.

rodian
03-01-08, 16:44
Παιδια σημερα ηρθαν οι τεχνικοι στο σπιτι μου και τελικα απο 2mbs που ημουνα με ριξανε στα 2mbs !!! Μεγαλη επιτυχια ε?
Θελω να δω τωρα που θα ερθει ο λογαριασμος τι μα**κιες θα δω... Μου φαινεται θα αρχισω παλι τα μπινελικια.
Το τι ακουσα απο τους επιστημονες τεχνικους του ΟΤΕ αφηστε το... Ειμαι 1,5 χιλ. σε ευθεια απο το dslam και με το ζορι να συγχρονιστει στα 2 και φοβαμαι μην εχω προβλημα παλι γιατι ειχα 2-3 διακοπες εως τωρα και τους λεω "βρε παιδια ειχα 6 μηνες 2mbs internet 1 χωρις κανενα απολυτος προβλημα , πως τωρα με adsl2 δεν μπορω να εχω ουτε 2 ????? ΕΛΕΟΣ Ηθελαν να με συνδεσουν σε 1mbs Με βλεπω σε εναλακτικο γιατι να πληρωνω και παγια δε λεει για μια τετοι γραμμη. καμια προταση ρε παιδια , που να παω ???:hmm:

penetrator
03-01-08, 18:07
Συγνώμη που δε διάβασα τα προηγούμενα post λόγο έλειψης χρόνου. Απλά να σου πω πως και εγώ είχα παρόμοια εμπειρία και τι κατάλαβα ότι έγινε. Πριν μερικές μέρες συνδέθηκα για πρώτη φορά στην ταχύτητα των 1024 μετά από αναμονή 20-25 ημερών. 2-3 μέρες μετά μαθαίνω ότι μπήκε στην περιοχή μου adsl2+ dslam και κάνω αμέσως αίτηση για αναβάθμιση. Το ίδιο βράδυ κατά τις 9, την ώρα δηλαδή που κλείνει το 1242 μου γίνεται διακοπή του internet και αλλού που ρώταγα μου λέγανε δε ξέρω και αλλού ότι έγινε η διακοπή για να αναβαθμιστώ. Τέλος πάντων παρά τις διαβεβαιώσεις κάθε φορά ότι μέχρι αύριο θα με συνδέσουν, πέρασαν 5 μέρες μέχρι την πολυπόθητη ενεργοποίηση. Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το έβαλαν στο "αυτόματο" για να δούνε που κλειδώνει και με άφησαν στα 8. Συμπέρασμα; Όταν έκαναν την σύνδεση μάλλον με κλείδωσαν στα 24 και δεν μπορούσα να συγχρονίσω... Ένα άλλο σενάριο είναι, να σε έβγαλαν από το dslam για να σε βάλουν στο adsl2+, αλλά να μην έχει πόρτες και να βρέθηκες στην αναμονή.

hel
03-01-08, 19:05
Παιδια σημερα ηρθαν οι τεχνικοι στο σπιτι μου και τελικα απο 2mbs που ημουνα με ριξανε στα 2mbs !!! Μεγαλη επιτυχια ε?
Θελω να δω τωρα που θα ερθει ο λογαριασμος τι μα**κιες θα δω... Μου φαινεται θα αρχισω παλι τα μπινελικια.
Το τι ακουσα απο τους επιστημονες τεχνικους του ΟΤΕ αφηστε το... Ειμαι 1,5 χιλ. σε ευθεια απο το dslam και με το ζορι να συγχρονιστει στα 2 και φοβαμαι μην εχω προβλημα παλι γιατι ειχα 2-3 διακοπες εως τωρα και τους λεω "βρε παιδια ειχα 6 μηνες 2mbs internet 1 χωρις κανενα απολυτος προβλημα , πως τωρα με adsl2 δεν μπορω να εχω ουτε 2 ????? ΕΛΕΟΣ Ηθελαν να με συνδεσουν σε 1mbs Με βλεπω σε εναλακτικο γιατι να πληρωνω και παγια δε λεει για μια τετοι γραμμη. καμια προταση ρε παιδια , που να παω ???:hmm:
Στοιχεία γραμμής;

rodian
03-01-08, 19:55
ADSL Firmware Version

:
FwVer:3.6.0.0_B_TC3084 HwVer:T14.F7_1.0

Line State

:
Showtime

Modulation

:
ADSL2 PLUS

Annex Mode

:
ANNEX_B


Downstream Upstream

SNR Margin

:
15.7 22.7 db

Line Attenuation

:
48.0 31.6 db

Data Rate

:
2048 253 kbps

jimmis74
04-01-08, 12:55
Παιδιά έχω νέα που ενδιαφέρουν όλους όσους έκαναν αίτηση αναβάθμισης από 1 ή 2Mbps σε μεγαλύτερη ταχύτητα και κυρίως την 24άρα, όσοι λοιπόν έκαναν αυτή τη κίνηση και αντιμετωπίζουν πρόβλημα συχγρονισμού με το modem-router τους κατά 90% δεν μπορεί να σηκώσει η γραμμή τους την νέα μεγαλύτερη ταχύτητα και δεν πρόκειται για βλάβη της γραμμής τους.
Άρα μη περιμένετε λύση από το 121, σε αυτή τη περίπτωση όσοι περιμένετε μέρες και δεν βλέπετε "φως" επικοινωνήστε με το 1242 και ζητήστε να τεστάρει κάποιος τεχνικός τη γραμμή σας ψηφιακά από το κέντρο για να δει μέχρι ποιά ταχύτητα σηκώνει η γραμμή σας.
Το ίδιο έπαθα κι εγώ και από 28/12 δεν είχα ADSL, δε συγχρόνιζε το μόντεμ μου για την ακρίβεια και το είχα δηλώσει σαν βλάβη όπως αρχικά μου είχαν πει να κάνω.
Όπως λοιπόν καταλάβατε ο αγαπημένος μας ΟΤΕ αν δεν αλλάξει τις προιστορικές γραμμές του πολλοί από εμάς δεν θα δούμε ταχύτητες πάνω από 24, 8, ακόμη και 4Mbps... :down:

........Auto merged post: jimmis74 added 3 Minutes and 19 Seconds later........


Παιδιά έχω νέα που ενδιαφέρουν όλους όσους έκαναν αίτηση αναβάθμισης από 1 ή 2Mbps σε μεγαλύτερη ταχύτητα και κυρίως την 24άρα, όσοι λοιπόν έκαναν αυτή τη κίνηση και αντιμετωπίζουν πρόβλημα συχγρονισμού με το modem-router τους κατά 90% δεν μπορεί να σηκώσει η γραμμή τους την νέα μεγαλύτερη ταχύτητα και δεν πρόκειται για βλάβη της γραμμής τους.
Άρα μη περιμένετε λύση από το 121, σε αυτή τη περίπτωση όσοι περιμένετε μέρες και δεν βλέπετε "φως" επικοινωνήστε με το 1242 και ζητήστε να τεστάρει κάποιος τεχνικός τη γραμμή σας ψηφιακά από το κέντρο για να δει μέχρι ποιά ταχύτητα σηκώνει η γραμμή σας.
Το ίδιο έπαθα κι εγώ και από 28/12 δεν είχα ADSL, δε συγχρόνιζε το μόντεμ μου για την ακρίβεια και το είχα δηλώσει σαν βλάβη όπως αρχικά μου είχαν πει να κάνω.
Όπως λοιπόν καταλάβατε ο αγαπημένος μας ΟΤΕ αν δεν αλλάξει τις προιστορικές γραμμές του πολλοί από εμάς δεν θα δούμε ταχύτητες πάνω από 24, 8, ακόμη και 4Mbps... :down:
Ξέχασα να συμπληρώσω πως η κατάληξη του όλου σήριαλ στην υπόθεση μου ήταν να με υποβαθμίσουν πάλι σε 2Mbps, εκεί που ήμουν αρχικά πρίν κάνω την αίτηση αναβάθμισης.
Το ίδιο θα συμβεί και με εσάς, θα σας υποβαθμίσουν στην μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σας.

barfly44
06-01-08, 11:04
Δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ ή με την forthnet ή τους άλλους το θέμα των ταχυτήτων. Είναι θέμα τεχνολογίας adsl 2+. Έχεις μεγάλη απόσταση από dslam και θόρυβο; Δεν γίνεται να πιάσεις το μέγιστο.
Το πρόβλημα με τους νέους πελάτες του ΟΤΕ είναι επίσης ότι είναι ανυπόμονοι. Μέσα σε 3 ημέρες περιμένουν όλοι να ενεργοποιηθούν πλήρως στα 24. Έλα που δεν γίνεται.

........Auto merged post: hel added 1 Minutes and 53 Seconds later........



Σου είπαν γιατί σου έκοψαν τόσες ημέρες την πρόσβαση dsl?

Τελικά δεν έφταιγε ο ΟΤΕ αλλά το ρούτερ που είχα (Telindus 1131), το οποίο δεν συγχρόνιζε σε ADSL2. Μου το είχε πει μάλιστα ένας τεχνικός του 1242 ότι πολύ πιθανόν αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα. Με το που πήρα προχθές το Speedtouch 536i συγχρόνισε σε δευτερόλεπτα και σε πολύ καλή ταχύτητα 1.023 / 21.919

Όλα καλά λοιπόν

@ ADSLgr.com All rights reserved.