PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Otenet - Bittorrent



fsdd
29-12-07, 17:36
Παιδιά γειά σας,
θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το εξής: Είμαι συνδρομητής της Otenet με σύνδεση 2048 και εδώ και 1 εβδομάδα πιάνω το πολύ 10 kbps σε οποιοδήποτε torrent ενώ παλιά σε αντίστοιχα torrent χτύπαγα 200. Διάβασα και το topic " Otenet - έλεος πια με τον κόφτη, σας καταλάβαμε" αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Όντως η otenet έχει βάλει κάποιο κόφτη? Είμαι κάτοικος Αθηνών (Νότια Προάστια). Όπως καταλαβαίνεται έχω αγανακτήσει διότι πληρώνω σύνδεση 2Mbps και η ταχύτητά μου είναι απαράδεκτη (σε torrents). Όλα τα άλλα δουλεύουν σωστά. Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά !!

Υ.Γ. o client είναι Azureus

guzel
29-12-07, 17:40
με τοσες 24αρες που εχει δωσει φυσικο ειναι να πεσει κοψιμο..

lamesaint
29-12-07, 17:43
στην οτενετ δίνουν μια δυνατότητα στον χρήστη να κόβονται κάποιες πόρτες για αυξημένη ασφάλεια.
δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις (ελπίζω να έχεις ρούτερ με firewall) από το webselfcare

fsdd
29-12-07, 17:50
στην οτενετ δίνουν μια δυνατότητα στον χρήστη να κόβονται κάποιες πόρτες για αυξημένη ασφάλεια.
δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις (ελπίζω να έχεις ρούτερ με firewall) από το webselfcare

Ενοείται οτι το έχω απενεργοποιήσει. Έχω και τις σωστές ρυθμίσεις στο firewall. Ενας φίλος που μένει στην περιοχή και έχει otenet έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχει κανεί ς καμιά ιδέα ?

bond
29-12-07, 17:50
Αν υπαρχει κοφτης ειναι τουλαχιστον πανω απο τα 900Kb/sec. Με τοσα κατεβασα τορρεντ πριν 2 μερες απο γρηγορο private tracker με Azureus και encryption ενεργοποιημενο.

lamesaint
29-12-07, 18:01
Αν υπαρχει κοφτης ειναι τουλαχιστον πανω απο τα 900Kb/sec. Με τοσα κατεβασα τορρεντ πριν 2 μερες απο γρηγορο private tracker με Azureus και encryption ενεργοποιημενο.

σωστό αυτό για το encryption.

το έχεις βάλει στο azureus?

fsdd
29-12-07, 18:50
σωστό αυτό για το encryption.

το έχεις βάλει στο azureus?

Το έβαλα να είναι encrypted και δεν άλλαξε τίποτα δυστηχώς .. Καμια άλλη ιδεά ??

mixas_gr
30-12-07, 06:59
Φίλε, fsdd και εγώ είμαι μια από τα ίδια... τα p2p σέρνονται...

παρακολουθώ όλα τα σχετικά θέματα και η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω πλέον είναι αυτή που δίνει και ο guzel...


με τοσες 24αρες που εχει δωσει φυσικο ειναι να πεσει κοψιμο..

το οποίο και σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι... :down:

πάντως ψάξ' το το θέμα μπας και τρέχει τίποτα άλλο και σε πάρουμε στο λαιμό μας...

fsdd
30-12-07, 16:37
Αποφάσισα να αλλάξω εταιρία και να πάω στην Forthnet οπου απ'οτι ακούω και διαβάζω δεν έχει τέτοια προβλήματα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Valandil
30-12-07, 16:38
Δεν νομίζω να έχει μπει Traffic shaping.Αν είχε όντως μπει,θα είχε γίνει σάλος.

bond
30-12-07, 17:34
Απο περιεργια, ας μου στειλει καποιος που εχει προβλημα με pm ενα λινκ για τορρεντ απο αυτα που λετε οτι σερνονται. Τι swarm speed εχουν αυτα τα τορρεντ και ποσους seeders/leechers? Δεν μπορει να υπαρχει κοφτης μονο για λιγους. Αν ηταν θα μας επηρεαζε ολους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.