PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSki τιμές



elias24
01-09-03, 08:14
Αναρωτιόμουν που λέτε, για τις ακριβές τιμές των modem αυτών και μου πέρασε και η σκέψη μήπως η Ελληνική παραγωγή hardware έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος κατασκευής σε σχέση με το αντίστοιχο της Κίνας και της Μαλαισίας, στις οποίες παράγεται το majority του διεθνούς computer hardware.
Εδώ δηλαδή τα εργατικά χέρια είναι ακριβότερα, έχουν και περίθαλψη, οι φορολογίες είναι επίσης μεγαλύτερες και κανένας ξένος επενδυτής δεν ήρθε να φτιάξει εργοστάσιο στην Ελλάδα, γιατί δεν συμφέρει. Λέτε δηλαδή εν τέλη, να μην έχει ο Κόκκαλης μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους με την πώληση των JetSki, σε σχέση με αυτό που του αναλογεί;

Ducklord
01-09-03, 09:32
Ναι. Όλα είναι πιο ακριβά στη χώρα μας και δεν θα υπήρχε πρόβλημα με αυτό που λες αν ήταν πιο ακριβοί και οι μισθοί μας. Πως τα καταφέρνουμε όμως και δικαιολογούμε την παραγωγή hardware στην Ελλάδα ως πιο ακριβή διότι "είναι ακριβότερα τα εργατικά χέρια" μα τα ίδια τα "εργατικά χέρια" δεν παίρνουν περισσότερα απο ότι οι αντίστοιχοι εργαζόμενοι στο εξωτερικό, δεν το καταλαβαίνω.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bond
01-09-03, 09:55
Λέτε δηλαδή εν τέλη, να μην έχει ο Κόκκαλης μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους με την πώληση των JetSki, σε σχέση με αυτό που του αναλογεί;

Δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτό, γιατί δεν έχουμε δει το Jetspeed να πουλιέται στο εμπόριο για να καταλάβουμε πόσο το πουλάει ο Κόκκαλης. Με το σύστημα του ΟΤΕ δεν βγάζεις άκρη. Πουλάει τα φτηνά μοντεμ ακριβά και τα ακριβά φτηνά και όλες τις μάρκες στην ίδια τιμή. Ας πούμε ξέρουμε ότι το Teledat 300 (ή Siemens Xpresslink) στη Γερμανία κάνει 100 Ευρώ και ο ΟΤΕ το πουλάει 210. Αντίθετα το Efficient 5935 πουλιέται στο εξωτερικό πάνω από 400 $ και ο ΟΤΕ το δίνει 340, αν θυμάμαι καλά.

fasd
01-09-03, 12:39
den einai ola akriba exoume kai tsampa pramata px tin taleporia mexri na sou baloun adsl ktl. :lol: ti alo na po perimena 3 bdomades kai mia mou elegan tha baloun mia oxi mia nai kai sto telos ena oristiko oxi!tin epomeni irthe enas texnikos kai to ebale!!!!! :lol: o ote mas enonei

Athlon_XP
01-09-03, 14:56
Και μετά αφού μας ενώσει για τα καλά μας κλέβει και από πάνω και μιλάμε για μεγάλα κλεψήματα σε σχέση με το εξωτερικό.

UGF_GreekMind
01-09-03, 18:15
Ναι. Όλα είναι πιο ακριβά στη χώρα μας και δεν θα υπήρχε πρόβλημα με αυτό που λες αν ήταν πιο ακριβοί και οι μισθοί μας. Πως τα καταφέρνουμε όμως και δικαιολογούμε την παραγωγή hardware στην Ελλάδα ως πιο ακριβή διότι "είναι ακριβότερα τα εργατικά χέρια" μα τα ίδια τα "εργατικά χέρια" δεν παίρνουν περισσότερα απο ότι οι αντίστοιχοι εργαζόμενοι στο εξωτερικό, δεν το καταλαβαίνω.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Μην αναρωτιέσαι δύστυχο παπί... άκου αυτό :

(Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Ελλάδος... κοινώς τα κατώτατα επίσημα μεροκάματα)

(Ανύπαντρος χωρίς προϋπηρεσία)
Ημερομίσθιο : 23,29 €
Μέρες το μήνα (κατά μέσο όρο) : 25
Σύνολο : 23,29€ x 25 = 582,25

Ι.Κ.Α.
Εισφορές Εργαζομένου (15,9%) : 582,25 x 15,9% = 92,58
Eισφορές Εργοδότη (27,96%) : 582,25 x 27,96% = 162,80
Σύνολο Εισφορών (43,86%) : 92,58 + 162,80 = 255,38

Καθαρός Μισθός : 582,25 - 92,58 = 489,67€ ή 166.855 δρχ.

Σημείωση.1.: Παρακράτηση Φόρου δεν υπάρχει λόγω χαμηλού εισοδήματος
Σημείωση.2.: Τα ποσοστά του Ι.Κ.Α. είναι τα πιο ελάχιστα. Υπάρχουν ειδικότητες που πληρώνουν έως και 51% περίπου του μισθού !
Σημείωση.3.: Συνολικό ποσό που εισπράτει το ΙΚΑ ανά χρόνο : 255 x 14 (δώρα & επιδόματα) = 3570 € ή 1.216.500 δρχ. ανά χρόνο

Τί σημαίνουν όλα αυτά ;;;

ΠΛΕΥΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ :
Το κράτος μου πέρνει το 16% του μισθού μου. Για σκέψου αύριο να έπερνες 16% περισσότερα... να η ADSL 512. Και όλα αυτά γιατί ;;; Για μία συνταξούλα άστα να πάνε και για μία "κορυφαία" ιατροφαρμακευτική περίθαλψη (βλ. σημερινά νοσοκομεία Ελλάδας)

ΠΛΕΥΡΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ :
Το κράτος με επιβαρύνει με 28% στο μισθό του εργάτη μου. Δηλάδή, σε κάθε 4 εργαζόμενους πρέπει να πληρώνω και 5ο, χωρίς να υπάρχει στην πραγματικότητα. Άρα τι κάνω ; Βάζω τους 4 να χτυπιούνται όλη μέρα να βγάλουν την παραγωγή, κόβω λίγο από την ποϊότητα μπας και αγοράσω και εκείνη τη βιλίτσα, πουλάω ημιτελή προϊόντα και τα διορθώνω μετά την κυκλοφορία τους (σας θυμίζει τίποτα αυτό; ) και στο τέλος πάω Βουλγαρία για παραγωγή, κάνω και εκείνα τα "απαραίτητα ταξιδάκια μετα συνοδείας" στη γείτονα χώρα... σε επαγγελματικά πλαίσια πάντα !

Και το τέλος της ιστορίας :
Νικητής αναμέτρησης... ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Μου θυμίζει τα λόγια του ποιητή : "... άιντε και καλή τύχη μάγγες..."

Ducklord
01-09-03, 22:17
Άει σιχτήρ... Με άγχωσες πάλι...
Ανάθεμα στο ελληνικό κατεστημένο μου! Τελικά, μήπως κάποιος πρέπει να πετάξει και τους μεν, και τους δε, και όσους τους υποστηρίζουν, το κέρατό μου, στο "χάος που μονίμως παραλαμβάνουν" απο "τους προηγούμενους"; Έ, ρε γλέντια...

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος

@ ADSLgr.com All rights reserved.