PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz που παίζει με pstn adsl και isdn τηλεφωνία?



jgy1
30-12-07, 00:57
Στο τέλος χρόνου και κοιτάζοντας το ποσό που δαπανήθηκε για τηλεπικοινωνίες απο την οικογενειακή επιχείρησ,η σκέφτομαι εναλλακτικούς τρόπους μείωσης της δαπάνης. Στο γραφείο έχουμε 1 isdn (με 1 επιπλέον msn) και 1 pstn. Στο internet συνδεόμαστε με otenet bundle (κύκλωμα και συνδρομή) στην (πολύ ακριβή νομίζω :twisted: ) τιμή των 25€ με ογκοχρέωση 1gb/μήνα κάτω από isdn.
Σκέφτομαι τα εξής:
Μαθαίνω από το site διαβάζοντας τα posts ότι απλά γίνεται χαμός στα πακέτα 2play. Δεν μπορώ να αγνοήσω όμως την πολύ καλή τιμή των 21,90€ για 24mb (θεωρητικά το ξέρω... ) και πάγιο τηλεφωνίας. Ο προβληματισμός μου είναι αν η forthnet πάνω από το δίκτυο της επιτρέπει την λειτουργία sip providers για voip μιας και η hol ξεκάθαρα πλέον αχρηστοποιεί το fritz. Θα δούλευε το fritz που ήδη έχω σπίτι (annex b- isdn) σε forthnet 2play soho με π.χ. voipdiscount?
2) Θα δούλευε το εξής? Fritz που παίρνει adsl από pstn γραμμή και σύνδεση της rj45 υποδοχής με netmod και isdn γραμμές? Υπ' όψιν ότι έχω το παλιό fritz που έδινε η Hol. Θα δούλευε σε καινούριο ίσως? Θεωρητικά αφού το adsl είναι ανεξάρτητο από το κύκλωμα γραμμών θα δούλευε αλλά...
Την παραπάνω ερώτηση την κάνω για τον εξής λόγο. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μετατροπή της pstn από ΟΤΕ σε forthnet 2-play soho, διακοπή του otenet bundle και σύνδεση του fritz με το adsl από την pstn και με το netmod της isdn. Σε περίπτωση που γίνεται, επειδή η pstn έχει μόνο μία πρίζα σε όλο το διαμέρισμα (προστέθηκε τελευταία), χρειάζεται να προσθέσω και άλλη πρίζα για να μην χάσω το τηλέφωνο της pstn?
Ξέρω, είναι περίεργο αυτό που ρωτάω αλλά μήπως κάποιος έχει πειραματιστεί ή έχει κάποια άλλη ιδέα?
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας προκαταβολικά.

maxorfo
30-12-07, 17:02
To Annex B FBF δεν μπορεί να δουλέψει σε ADSL over PSTN (Annex A). Θα πρέπει λοιπόν ή ν' αγοράσεις άλλο, γνήσιο Annex A ή να μετατρέψεις το υπάρχον σε Annex A (ψάχνοντας το φόρουμ θα βρεις εύκολα το πως γίνεται αυτό, το οποίο ωστόσο δεν έχει την έγκριση της AVM).

Από κει και πέρα, το 2ο σενάριο γίνεται. Η So θύρα του netMod θα συνδεθεί στην ISDN/Analog είσοδο του FBF. Εναλλακτικά, θα μορούσες να πάρεις σήμα τηλεφώνου από το ένα από τα analog ports (ab1/ab2) του netMod και να το οδηγήσεις στην ίδια ISDN/Analog είσοδο. H μόνη απορία μου είναι, για ποιό σκοπό θέλεις να συνδέσεις το netMod πάνω στο FBF?

Παίρνω σαν δεδομένο βέβαια ότι τα τηλέφωνα που θα συνδέσεις πάνω στο FBF είναι αναλογικά και όχι ISDN, γιατί στην αντίθετη περίπτωση θα χρειαζόσουν άλλο τύπο FBF (το 7050 ή το 7170), που διαθέτει ISDN ATA.

Δεν κατάλαβα απόλυτα το μέρος που λες: "...Σε περίπτωση που γίνεται, επειδή η pstn έχει μόνο μία πρίζα σε όλο το διαμέρισμα (προστέθηκε τελευταία), χρειάζεται να προσθέσω και άλλη πρίζα για να μην χάσω το τηλέφωνο της pstn?...". Αν θέλεις το διευκρινίζεις.

jgy1
31-12-07, 14:32
maxorfo σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Κοίτα, το θέμα είναι το εξής: Στην isdn γραμμή με 1+1 msn νούμερα έχει συνδεθεί τηλεφωνικό κέντρο panasonic pstn που παίρνει τις γραμμές από τις 2 εξόδους του netmod rj11. Το netmod έχει προγραμματιστεί να δίνει στην 1 θύρα το 1 νούμερο και στην άλλη το άλλο. Ρώτησα για το fritz αν μπορεί να συνδεθεί με το netmod για να μπορώ να του δηλώσω (μέσα στο fritz) ότι στην 1 θύρα θα έχει το 1 νούμερο και στην άλλη το άλλο για να συνδέσω το κέντρο μετά κατευθείαν στις εξόδους του fritz (έτσι το fritz θα μπορεί να δέχεται τηλέφωνα κανονικά από τις 2 υπάρχουσες γραμμές του isdn και όταν ανοίγει κάποια γραμμή από το τηλεφωνικό κέντρο να μπορώ να εκμεταλλευτώ ίσως κάποιον voip provider).
Το κέντρο βγάζει 2 διαφορετικά rj11, ένα για το 1 νούμερο και 1 για το άλλο. Η όλη ιστορία γίνεται για να αποφύγω να βάλω double play στην isdn (που θα μετατραπεί σε pstn κ.λ.π.) για λόγους αναξιοπιστίας προς τις εταρίες και να κάνω double play την pstn που δεν πολυχρησιμοποιείται και έτσι δεν με πειράζουν οι τυχόν καθυστερήσεις. Αυτό ήθελα να κάνω και δεν ξέρω αν γίνεται.

........Auto merged post: jgy1 added 3 Minutes and 52 Seconds later........

Τέλος, όσον αφορά το "Σε περίπτωση που γίνεται, επειδή η pstn έχει μόνο μία πρίζα σε όλο το διαμέρισμα (προστέθηκε τελευταία), χρειάζεται να προσθέσω και άλλη πρίζα για να μην χάσω το τηλέφωνο της pstn?..." θα σου πώ ότι όταν ήρθε η pstn στο γραφείο, ήρθε από μεταφορά και ο τεχνικός του ΟΤΕ έβαλε σε όλο το γραφείο 1 τηλεφωνική πρίζα (εξωτερική που βιδώνει στον τοίχο) με το δεδομένο νούμερο τραβώντας νέο καλώδιο απ' έξω από την πολυκατοικία.

maxorfo
31-12-07, 16:10
Αρχίζω από το δεύτερο: δεν χρειάζεται να βάλεις άλλη πρίζα. Από την ήδη υπάρχουσα θα παίρνει σήμα και το τηλέφωνο και το ρούτερ. Αυτό γίνεται μέσω ενός PSTN splitter, στην έξοδο phone του οποίου συνδέεις το τηλέφωνο, ενώ στην άλλη έξoδο adsl συνδέεις την adsl είσοδο του Fritz.

Σχετικά με το πρώτο, ξέρω ότι μπορείς να συνδέσεις αναλογικό PBX σε κάποια από τις Fon θύρες του Fritz, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Αυτό που σίγουρα γίνεται είναι να συνδέσεις μία από τις So θύρες του netMod στην ISDN/Analog (RJ-45) είσοδο του Fritz, οπότε οι δύο αριθμοί, κεφαλικός και MSN, θα μεταδιδονται διαφανώς και τη διαχείριση αναλαμβάνει το Fritz, με την έννοια ότι στις δύο εξόδους, Fon1 και Fon2, μπορείς να συνδέσεις δύο διαφορετικές συσκευές, η κάθε μία από τις οποίες θα "ακούει" στον ένα από τους δύο αριθμούς. Αυτό μπορεί να το κάνει και το απλό FBF (είτε ενσύρματο, είτε WLAN).

Υποθέτω ωστόσο - μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω, επαναλαμβάνω δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη - ότι από τη στιγμή που και οι δύο αριθμοί μπορούν να φτάνουν ακόμα και στη μία μόνο Fon θύρα του FBF, συνδέοντας στη συνέχεια το κέντρο θα μπορεί αυτό να κάνει τη διαχείρισή τους.

jgy1
01-01-08, 14:36
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω στην πράξη αφού αποφασίσω τελικά τι να κάνω (είναι γραφείο και δεν μπορεί να μείνει χωρίς τηλέφωνο) και θα μεταφέρω την εμπειρία μου εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.