PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ταχυτητα εξαρταται απο την ip.(?)



michalis13
30-12-07, 04:35
καταρχειν δεν ξερω αν γραφω στο σωστο topic. Λοιπον εχω παρατηρεισει οτι αναλογα με την ip που εχει το ρουτερ εξαρταται και η μεγιστη ταχυτητα που πιανει. (συνδεση οτε 4μβ)πχ με μια ip πιανει σχεδον ολη την ταχυτητα ενω με αλλη μπορει να πεσει και στα 30κβ/ς.Εχω κανει πολλεσ δοκιμεσ (torrent,rapidshare,yotube,speedtests) με πολλα ανοιγοκλεισιματα του ρουτερ για να αλλαζουν οι ip και το συμπερασμα ειναι το ιδιο .υπαρχει τροπος να συνδεεται μονο με τις ''καλες'' ip ;

deniSun
31-12-07, 19:20
Καμιά σχέση η ΙΡ με την ταχύτητα.
Το gw μπορεί να έχει σχέση σε κάποιες περιπτώσεις.

stmour
01-01-08, 14:41
Αυτό που λέει ο φίλος είναι αληθές με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης και διαχείρησης δικτύου δες σε ποιόν BBRAS συνδέεσαι. Δεν έχει να κάνει με την ip απαραίτητα αλλά με τον ποιο κόμβο με το εξωτερικό θα σε συνδέσει ο ΟΤΕ και μάλλον είναι τυχαίο. Είναι πιθανόν λοιπόν ο κόμβος να είναι "πιτταρισμένος" και φαντάζομαι ότι το πρόβλημά σου θα είναι σε συνδέσεις με το εξωτερικό. Για να διαπιστώσεις αν ισχύει δοκίμασε το ftp του ΟΤΕ με οποιαδήποτε ip. Λογικά θα κατεβάζεις το ίδιο. Δε θα συμβεί όμως το ίδιο και με rapidshare! ;)

bond
01-01-08, 14:51
Υπαρχει και μια αλλη πιθανη εξηγηση. Ο προηγουμενος που ειχε την "προβληματικη" IP να ετρεχε καποιο p2p προγραμμα. Οι peers δεν μπορουν να ξερουν οτι πλεον αλλαξε ο κατοχος ή εκλεισε το προγραμμα και για ενα διαστημα συνεχιζουν να σε βομβαρδιζουν με requests για αρχεια. Παλιοτερα στις 384 κατι τετοιο ηταν πολυ εμφανες και θυμαμαι οτι εκανα reconnect μεχρι να πετυχω "καθαρη" IP. Τωρα πλεον στις υψηλοτερες ταχυτητες δεν νομιζω οτι κατι τετοιο κανει μεγαλη διαφορα.

Collective_Soul
01-01-08, 23:48
Λογικο αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε

michalis13
02-01-08, 00:52
Αυτό που λέει ο φίλος είναι αληθές με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης και διαχείρησης δικτύου δες σε ποιόν BBRAS συνδέεσαι. Δεν έχει να κάνει με την ip απαραίτητα αλλά με τον ποιο κόμβο με το εξωτερικό θα σε συνδέσει ο ΟΤΕ και μάλλον είναι τυχαίο. Είναι πιθανόν λοιπόν ο κόμβος να είναι "πιτταρισμένος" και φαντάζομαι ότι το πρόβλημά σου θα είναι σε συνδέσεις με το εξωτερικό. Για να διαπιστώσεις αν ισχύει δοκίμασε το ftp του ΟΤΕ με οποιαδήποτε ip. Λογικά θα κατεβάζεις το ίδιο. Δε θα συμβεί όμως το ίδιο και με rapidshare! ;)

η χαμηλη ταχυτητα ισχηει και σε τορρεντ απο ελληνικους private trackers,που εκει η πλειοψηφια των peers ειναι ελληνες.:hmm:Επισης πιο προγραμμα ξερεις για τη παρακολούθηση και διαχείρηση δικτύου ?

kyriakos7
02-01-08, 01:25
παντως αυτο με το rapishare το εχω παρατηρησει και γω. καμοια φορα οταν κατεβαζω πολυ χαμηλα και ξανακανω restart το ρουτερ μετα κατεβαζει κανονικα, σπανια βεβαια αλλα το κανει.

pan82
02-01-08, 05:26
παντως αυτο με το rapishare το εχω παρατηρησει και γω. καμοια φορα οταν κατεβαζω πολυ χαμηλα και ξανακανω restart το ρουτερ μετα κατεβαζει κανονικα, σπανια βεβαια αλλα το κανει.
Oντως αυτό ισχύει, το χω πάθει αρκετές φορές με το rapid και γενικότερα να σέρνεται η γραμμή να αλλάζω ip και ολα οκ

deniSun
06-01-08, 20:35
Και πάλι λέω ότι δεν είναι θέμα ΙΡ.
Ίσως να έχει κάποιο πρόβλημα το gw που συνδεθήκατε ή να είναι γεμάτο το Link του.

michalis13
19-01-08, 21:54
τι ειναι αυτο το gw ?

hel
19-01-08, 22:36
Gateway.

ttsgr
20-01-08, 01:04
Υπαρχει και μια αλλη πιθανη εξηγηση. Ο προηγουμενος που ειχε την "προβληματικη" IP να ετρεχε καποιο p2p προγραμμα. Οι peers δεν μπορουν να ξερουν οτι πλεον αλλαξε ο κατοχος ή εκλεισε το προγραμμα και για ενα διαστημα συνεχιζουν να σε βομβαρδιζουν με requests για αρχεια. Παλιοτερα στις 384 κατι τετοιο ηταν πολυ εμφανες και θυμαμαι οτι εκανα reconnect μεχρι να πετυχω "καθαρη" IP. Τωρα πλεον στις υψηλοτερες ταχυτητες δεν νομιζω οτι κατι τετοιο κανει μεγαλη διαφορα.

Αυτό που λέει ο φίλος είναι πολύ σωστό και πρέπει να το λάβετε υπ όψιν


Φανταστείτε τι έχει να γίνει εάν ο προηγούμενο χρηστης της συγκεκριμένης ip είχε 50000 η 60000 συνδέσεις σε εκκρεμότητα και καμια 10000 στην αναμονή...μιλάμε για κόλαση από request μέχρι να απαντηθούν όλες αρνητικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.