PDA

Επιστροφή στο Forum : Disconnect disconnect disconnect



Vietmam
30-12-07, 11:12
Καλημέρα σας!!!

Έχω βάλει connex 768 σε γραμμή απλή pstn και το modem μου είναι ένα τραγικό (υποθέτω) baudtec c802 usb.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οτι κάθε περίπου 10 λεπτά μου κάνει κάτι παράξενα disconnect.
Τι εννοώ παράξενα...

Σταματάει να δουλεύει το internet αλλά το εικονίδιο εξακολουθεί να βρίσκετε στην μπάρα.
Μετά απο 1-2 λεπτά ξεκολλάει και μου πετάει το μήνυμα 'disconnected'.
Φτου και απ΄την αρχή ξαναπατάω connect και ξανά τα ίδια ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Ούτε να το αφήσω να κατεβάζει μπορώ ούτε τίποτα, πρέπει να είμαι παρόν και να παίζω με το connect-disconnect, κάτι το οποίο όπως καταλαβαίνετε είναι απίστευτα ενοχλητικό.

Τι θα μπορούσε να φταίει άραγε?

Ευχαριστώ :)

Edit: Να προσθέσω οτι το πρόβλημα αυτό το έχω απο την μέρα που ενεργοποιήθηκε το internet αλλά έδωσα σημασία γιατί ενδεχομένως να κάνανε εργασίες - αναβαθμίσεις κτλ ..

LiveTVRadio
30-12-07, 11:20
Καλημέρα σας!!!

Έχω βάλει connex 768 σε γραμμή απλή pstn και το modem μου είναι ένα τραγικό (υποθέτω) baudtec c802 usb.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οτι κάθε περίπου 10 λεπτά μου κάνει κάτι παράξενα disconnect.
Τι εννοώ παράξενα...

Σταματάει να δουλεύει το internet αλλά το εικονίδιο εξακολουθεί να βρίσκετε στην μπάρα.
Μετά απο 1-2 λεπτά ξεκολλάει και μου πετάει το μήνυμα 'disconnected'.
Φτου και απ΄την αρχή ξαναπατάω connect και ξανά τα ίδια ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Ούτε να το αφήσω να κατεβάζει μπορώ ούτε τίποτα, πρέπει να είμαι παρόν και να παίζω με το connect-disconnect, κάτι το οποίο όπως καταλαβαίνετε είναι απίστευτα ενοχλητικό.

Τι θα μπορούσε να φταίει άραγε?

Ευχαριστώ :)

Edit: Να προσθέσω οτι το πρόβλημα αυτό το έχω απο την μέρα που ενεργοποιήθηκε το internet αλλά έδωσα σημασία γιατί ενδεχομένως να κάνανε εργασίες - αναβαθμίσεις κτλ ..


Να σου στείλουμε δώρο ένα καινούριο baudtec ( αμεταχείριστο , αυτο που δώσαν και σε μας ) , ή μήπως προτιμάς να πάς να αγοράσεις κανα router ?
;)

Επίσης κάποιες motherboard δεν τα παν καλά γενικα με τα usb τα modems.

tsismal
30-12-07, 11:32
Υπάρχει conn-x 768? Βάλε κανενα άλλο ρουτερ σε ethernet. Πάρε τον οτε να ελέγξει την γραμμή σου.

Vietmam
30-12-07, 11:32
Να σου στείλουμε δώρο ένα καινούριο baudtec ( αμεταχείριστο , αυτο που δώσαν και σε μας ) , ή μήπως προτιμάς να πάς να αγοράσεις κανα router ?
;)

Επίσης κάποιες motherboard δεν τα παν καλά γενικα με τα usb τα modems.

Λες να φταίει 100% το μόντεμ?
(αφού η διαφήμιση λέει οτι ο οτε φταίει :p )

tsismal: no money no funny ..

tsismal
30-12-07, 11:47
Λες να φταίει 100% το μόντεμ?
(αφού η διαφήμιση λέει οτι ο οτε φταίει :p )

tsismal: no money no funny ..

100% δυστυχώς δεν υπάρχει .. αν δεν δοκιμάσεις.....

Αν μπορείς να βρείς κανενα ρουτεράκι απο κανα φίλο μόνο για την δοκιμη. Ε και μετά αν δεις ότι εφταιγε το δικο σου τοτε δεν υπάρχει αλλος δρόμος . Δυστυχώς με φιλιά δεν γίνεται τιποτα μόνο με λεφτά. Μπορείς να βρείς κανα φτηνό ή μεταχειρισμένο.

Πάντως ΠΡΩΤΗ κίνηση πάρε οτε και πες το προβλημα σου. μπορεί να φταιει η γραμμή σου και να λυθέι .

deniSun
31-12-07, 19:18
Κάποια στοιχεία από την γραμμή σου;

inspclouseau
31-12-07, 20:21
κατα μεγαλο ποσοστο φταιει το μοντεμ. το εκανε και στον πατερα μου οπου φαγαμε τρελλη ταλαιπωρια, φασαριες κλπ. μεχρι που απαιτησε να του δωσουν αλλο (το ασυρματο) και να πληρωσει την διαφορα. απο τοτε ολα οκ.

αυτα τα μοντεμ πρεπει να ειναι της πλακας. οποτε κανε μια δοκιμη με καποιο αλλο αν ειναι εφικτο ή δες πως θα το αντικαταστησεις ;)

Razor911
31-12-07, 20:31
Aκριβως το ιδιο προβλημα με εσενα εχω και εγω!! :(

Razor911
01-01-08, 01:21
Ρε σεις και εγω ακριβως το ιδιο πραγμα παθαινω 1:cry:

imaginos
01-01-08, 02:53
Λοιπόν η λύση είναι πολύ απλή. Και εγώ έχω το ίδιο modem και λειτουργεί απίθανα!!! Πως θα γίνει και σε εσάς να λειτουργεί απίθανα? Απλά κατεβάστε αυτούς εδώ τους drivers... http://www.crypto.gr/drivers/Adsl_Modem_F200.ZIP

Είναι οι drivers του modem Crypto F200 το οποίο χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο chipset με το Baudtec 802USB.

Δε θα έχετε κανένα πλέον πρόβλημα!!!!

Κάνετε unistall τους drivers του Baudetc, κάνετε install τους drivers που σας δίνω και ξενοιάστε!

ΥΓ. Με Alt + P μπαίνετε στο control panel του modem..

........Auto merged post: imaginos added 1 Minutes and 49 Seconds later........


Να σου στείλουμε δώρο ένα καινούριο baudtec ( αμεταχείριστο , αυτο που δώσαν και σε μας ) , ή μήπως προτιμάς να πάς να αγοράσεις κανα router ?
;)

Επίσης κάποιες motherboard δεν τα παν καλά γενικα με τα usb τα modems.

Φίλε αν θέλεις στείλε σε μένα το bauntec σου μιας και το αναζητώ απεγνωσμένα και για το δεύτερο pc μου. Σοβαρολογώ...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.