PDA

Επιστροφή στο Forum : Να χαιρόμαστε την εταιρεία μας...



george197
30-12-07, 14:28
Μιλάμε για την χειρότερη εταιρεία όλων των εποχών. Το μέγεθος της ανευθυνότητας, της ασχετοσύνης, της τσαπατσουλιάς, της κοροιδίας δεν έχει προηγούμενο. Το μόνο καλό που προσφέρουν είναι οι σχετικά καλές ταχύτητες αλλά μέχρι εκεί. Όταν σου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα την έβαψες γιατί θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. Έχω hol από τότε που η μεγαλύτερη ταχύτητα ήταν η 384 και ομολογώ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όποτε ήθελα τους έβρισκα και το πρόβλημά μου λύνονταν αμέσως. Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν μπήκα στο ιδιόκτητο δύκτιο τους με 4mbit πριν 2 χρόνια. Οι πελάτες της hol αυξήθηκαν χωρίς να αυξηθεί και το προσωπικό της. Για να μιλήσεις μαζί τους έπρεπε να έχεις δίπλα και τα ηρεμιστικά. Έμαθα να ζώ με αυτά τα προβλήματα αφού κατάλαβα ότι εκεί που υστερούν είναι η εξυπηρέτηση. Όσο δεν έχεις πρόβλημα όλα πάνε καλά. Ο γολγοθάς αρχίζει στις 28/10/2007. Αποφασίζω να κάνω αίτηση για double play. Παίρνω τηλ (αναμονή) και ο πωλητής μου λέει να δώσω τα στοιχεία μου τηλεφωνικά και σε 25 εργάσιμες θα είμαι έτοιμος. Τον ρωτάω αν είναι σίγουρος για αυτό και δεν χρειάζεται γραπτές αιτήσεις με λογαριασμούς οτε κ.τ.λ. Μου απαντάει όχι γιατί είμαι ήδη στο ιδιόκτητο (4mbit) και τις αιτήσεις τις έχουν από τότε. Μετά από 10 μέρες μπαίνω τυχαία στο management tools και βλέπω <<σε αναμονή υπογεγραμμένης αίτησης>>.Τους παίρνω τηλ (αναμονή) και μου λένε ότι άκουσα λάθος και ότι ο συνάδελφός τους σίγουρα μου είπε για γραπτές αιτήσεις και επίσης ότι θα περιμένω άλλες 25 εργάσιμες για ενεργοποίηση. Tους στέλνω της αιτήσεις την άλλη μέρα και βλέπω ότι τις έστειλαν στον οτε στις 24/11/2007!! Στις 26/11/2007 μπαίνω στο site τους και βλέπω ότι η αίτηση έχει απορριφθεί λόγω ελλιπών στοιχείων. Τους παίρνω τηλ (αναμονή) και αρχίζω τα μπινελίκια. Αυτό που με πείραξε πιο πολύ είναι ότι δεν με ειδοποίησαν για να διορθώσω την αίτηση και να μην τρέχει ο χρόνος άσκοπα. Μου είπαν ότι το λάθος δεν ήταν δικό μου αλλά δικό τους γιατί δεν υπέβαλλαν σωστά την αίτηση και θα περιμένω άλλες 25 εργάσιμες. Αποφάσισα να μην ασχοληθώ ξανά και να χαλάω την ψυχική μου υγεία. Σκέφτηκα: ας ενεργοποιηθεί και σε ένα χρόνο, δεν ασχολούμε ξανά. Αμ δε! Πριν μια εβδομάδα θέλησα να πάρω δεύτερο email account. Τους παίρνω τηλ (αναμονή) και μιλάω με την ΕΠ. Η κυρία μου λέει ότι για να έχω δεύτερο email πρέπει να έχω static IP (;;;;;;;;;;). Kαταλαβαίνω ότι δεν θα βγάλω νόημα και κλείνω το τηλ. Την άλλη μέρα τους ξαναπαίρνω (αναμονή) και από την ΕΠ με δίνουν στις πωλήσεις (αναμονή). Εκεί ένας κύριος που έχω το όνομά του (άρχισα να ζητάω ονόματα) μου λεέι ότι μπορώ να πάρω δεύτερο email μόνος μου μέσα από το management tools και ότι δεν κοστίζει τίποτα. Μάλιστα μου είπε ότι έχω το δικαίωμα να πάρω μέχρι 4 email. Του εξηγώ ότι μέσα στο management tools μπορώ να δηλώσω emails για να γίνονται forward τα μηνύματα μου αλλά εγώ θέλω personal email account. Μου λέει ότι υπάρχει μέσα η επιλογή για να πάρω δεύτερο email. Μου φάνηκε πολύ σίγουρος για αυτό έφαγα ένα βράδυ να ψάχνω πως γίνεται χωρίς να βρώ φυσικά τίποτα. Την άλλη μέρα πάλι τηλ (αναμονή) και απο της πωλήσεις αφού άκουσε μια κακομοίρα τα ουρλιαχτά μου με περνάνε στην ΕΠ. Εκεί μια κυρία (έχω το όνομα της) μου ζητάει συγνώμη για την ταλαιπωρεία και μου ζητάει να της δηλώσω το δεύτερο email για να το περάσει στο σύστημα εκείνη την στιγμή με χρέωση στον λογαριασμό μου 35,50 € για ένα χρόνο. Της λέω το email που θέλω και μου λέέι ότι σε 10 λεπτά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Την άλλη μέρα το πρωί είχα άδεια από την δουλειά κια κάθομαι στο pc για να χαζέψω. Με έκπληξη βλέπω ότι δεν έχω internet. Παίρνω τηλ την ΤΥ (αναμονή αλλά ευτυχώς είναι τσάμπα το τηλ από 800) και μου λένε ότι δεν είμαι συνδρομητής τους και να μιλήσω με τις πωλήσεις για να κάνω σύνδεση. Με περνάνε στις πωλήσεις και η κυρία (έχω το όνομά της) μου λέει ότι στην καρτέλα μου εμφανίζεται ότι έχω από την hol μόνο ένα email account και καμία συνδρομή adsl internet. Mου είπε να μην ανησυχώ και ότι θα το φτιάξει αμέσως μόνο που πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου από την αρχή για να φτιαχτεί η σύνδεση. Πραγματικά ενώ μιλούσαμε και της έδινα διεύθυνση,τηλ,ΤΚ,ΑΦΜ κ.τ.λ. η σύνδεση επανήλθε. Πραγματικά δεν είχα το κουράγιο να φωνάξω ή να κάνω οτιδήποτε. Την ρώτησα τί πρέπει να κάνω για να αποκτήσω δεύτερο email και μου είπε να στείλω φαξ με το αίτημα και το αποδεικτικό κατάθεσης σε τράπεζα 35,50 €. Μετά θα έπρεπε να πάρω τηλ την ΕΠ (αναμονή) για να δώ αν έχουν πάρει το φαξ. Της είπα ότι δεν έχω το κουράγιο να τα κάνω όλα αυτά γιατί έχω μιλήσει με όλα τα τμήματα και τους υπαλλήλους της Hol για να πάρω ένα απλό δεύτερο email και όχι μόνο δεν έγινε αυτό που θέλω αλλά μου κόψανε και την σύνδεση. Μου είπε ότι εάν τις δώσω μια πιοστωτική κάρτα θα το κάνει εκείνη την στιγμή. Προκειμένου να τελειώσει το μαρτύριο της δίνω κάρτα και μου λέει ότι σε δέκα λεπτά θα είναι έτοιμο. Σιγά μην ήταν!! Τους παίρνω τηλ (αναμονή) και ένας κύριος (έχω το όνομά του) μου λέει να μην ανησυχώ και να περιμένω 5-6 ώρες ακόμα. Περάσανε 10 ώρες και ακόμα τίποτα. Την άλλη μέρα παίρνω την ΤΥ (αναμονή 56 λεπτά) και μου λένε ότι έχει γίνει λάθος στην καταχώρηση των στοιχείων για αυτό δεν παίζει. Μετά από 20 λεπτά επιτέλους λειτούργησε.
Ερώτηση: Ποιός ο λόγος να συνεργάζεσαι με μια εταιρεία που σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ για να σου δώσει μια απλή υπηρεσία όπως είναι το email?
Για το double play τους δίνω προθεσμία μέχρι 5/1/2008. Αν δεν ενεργοποιηθώ θα συνδέσω το PSTN modem που έχω και θα τους πετάξω στην μούρη ότι εξοπλισμό μου έχουν δώσει και ότι υπόλοιπο έχω μαζί τους για να γλυτώσω. Ο μόνος λόγος που δεν φεύγω τώρα είναι ότι τελείωνουν οι 25 εργάσιμες για την ενεργοποίηση. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ανεχτώ παραπάνω κοροιδία να περιμένω 2 και τρείς μήνες όπως διαβάζω στο forum.

theopan
30-12-07, 14:41
Ερώτηση: Ποιός ο λόγος να συνεργάζεσαι με μια εταιρεία που σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ για να σου δώσει μια απλή υπηρεσία όπως είναι το email?


Ποιός ο λόγος να πάρεις (και μάλιστα για 35,5 ολόκληρα ευρώ το χρόνο) δεύτερο e-mail από τη HOL;
'Αλλα είναι τα σοβαρά προβλήματα τους. Αυτά είναι πταίσματα. Και μάλλον δεν ξέρουν να τα χειριστούν (κακώς βέβαια) γιατί δεν τα ζητάει κανείς πλέον. Και για να σε προλάβω γιατί πιθανόν θα επικαλεστείς θέμα αξιοπιστίας του e-mail της HOL σε σχέση με άλλα "free", να σου πω ότι τον τελευταίο καιρό όσα προβλήματα έχω αντιμετωπίσει, ήταν με αποστολές προς "επίσημες" διευθύνσεις ISP και κυρίως προς HOL. Ακόμα και στον ίδιο μου τον διαχειριστή-πωλητή της αίτησης μου δεν έχω καταφέρει να στείλω ακόμα email!! Με fax τα έστειλα τα χαρτιά γιατί γύρισε πίσω το mail πάνω από 20 φορές...

george197
30-12-07, 14:58
Η γυναίκα μου είχε ένα email hol πάνω σε μια σύνδεση pstn την οποία την έκοψε και δεν θέλει να χάσει το email της.

drfear
30-12-07, 15:38
Να τη χαιρομαστε οντως...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154990

(νομιζω πως αν κανεις λογαριασμο για το e-voice σου δινουν μαζι και e-mail)

MNP-10
30-12-07, 15:38
Αν νομιζεις οτι τα δες ολα, και οτι η HOL ειναι η χειροτερη, τοτε περνα απο δω (http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=1674830) να παρηγορηθεις :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.