PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam ΤΡΙΛΟΦΟΥ Θεσ/νικης με ADSL2+ ;



barfly44
30-12-07, 14:43
Υπάρχει κανείς από Τρίλοφο (Θεσ/νίκης) που να έχει αναβαθμιστεί σε ταχύτητα ADSL2+;

Εγώ έκανα αίτηση αναβάθμισης μέσω 134 στις 24/12 (από 1 σε 24 Μbps). Από 27/12 το βράδυ, δεν συγχρονίζει το ρούτερ μου (Telindus 1131). Δήλωσα την επομένη βλάβη στο 121, καθώς επίσης και στο 134 το γεγονός ότι, δεν είχε περαστεί ακόμη η αναβάθμιση της γραμμής στη σελίδα ενεργοποίησης γραμμής της Οτενετ. Στις 29/12 το πρωι περάστηκε η αναβάθμιση στην Οτενετ, το πρόβλημα συγχρονισμού όμως παραμένει. Πήγα χθες στο υποκατάστημα του ΟΤΕ της Περαίας και εκεί άκουσα έκπληκτος ότι, ενδεχομένως να μην υπάρχει ακόμη ADSL2+ στον Τρίλοφο (......????)

Ανέφερα στην κατά τα άλλα πολύ ευγενική κυρία ότι, η αίτηση αναβάθμισης εκ μέρους μου έγινε, αφού πρώτα μου διαβεβαίωσαν, τόσο από το 134, όσο και ειδικότερα από την τεχνική υπηρεσία (1242) του ΟΤΕ, ότι υφίσταται η τεχνολογία στην περιοχή μου και ότι, σίγουρα δεν θα την έκανα, αν ήξερα ότι θα έμενα για τόσες ημέρες χωρίς σύνδεση.

Τελικά και για να μην τα πολυλογώ, ύστερα από τηλεφώνημα της κυρίας με συνάδελφο της, προφανώς τεχνικό του συγκεκριμένου υποκαταστήματος της Περαίας, μου είπαν ότι την Δευτέρα θα περάσει κάποιος να ελέγξει τον κόμβο Τριλόφου και να δει τι γίνεται. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι, και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αν έχουν αναβαθμιστεί τα Dslam στην περιοχή τους!

Αν διαβάζει κάποιος από Τρίλοφο, Καρδία, Πλαγιάρι και έχει αναβαθμιστεί, αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα, ή γνωρίζει περισσότερα ας απαντήσει.

Ευχαριστώ

cuper
30-12-07, 15:17
Έβαλες το τηλ σου και κάποιου γείτονα, στον wizard του ote-shop.gr/conn-x.gr να δεις αν υποστηρίζονται οι ταχύτητες 4/8/24 στον Τρίλοφο;

barfly44
30-12-07, 17:13
Ναι το είχα κάνει και μου έδειχνε ότι δεν υπάρχουν θύρες διαθέσιμες. Το ανέφερα μάλιστα στο 134 (και 1242) πριν κάνω την αίτηση και μου είπαν ότι υπάρχουν θύρες για τις νέες ταχύτητες, απλά όμως δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη στο συγκεκριμένο wizard διαθεσιμότητας.

QuickDeath
30-12-07, 23:54
Εισαι σιγουρος οτι το ρουτερ σου υποστιριζει ADSL2+ ? εχω την εντυπωση οτι κατι τετοιο δεν ισχυει για το 1131 εξαυτου και τα προβληματα συνχρονισμου

barfly44
31-12-07, 05:53
Βάσει του μάνουαλ την υποστηρίζει, δεν νομίζω να φταίει το ρούτερ

http://www.route66com.com/docs/1130-1131adsl.pdf

@ ADSLgr.com All rights reserved.