PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam full (typical)



jedi
09-04-05, 15:55
Γνωρίζετε κύριοι και κυρίες πιο είναι το κατώτατο όριο που δίνει ο πΟΤΕ σε μια σύνδεση ADSL 384/128???? Αφού γνωρίζοντας ότι έχω πρόβλημα στο upload και μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα σε ACN και πΟΤΕ, κατέληξα ότι φταίει το DSLAM της περιοχής μου.
Δεν θέλω να μακρυγορίσω ούτε θέλω να γράψω αυτά που ειπώθηκαν γιατί θα γίνει μεγάλο σούσουρο αλλά μιλώντας στο τηλέφωνο με μια κυρία του πΟΤΕ και λέγοντας πως δεν έχω το αναμενόμενο bandwidth upload και ότι φταει το dslam , αυτή απάντησε "email στέλνετε??" :shock:
Εγώ λέω ΝΑΙ και έρχεται το κορυφαίο "τότε δεν έχετε πρόβλημα" :shock: :shock: :shock:
Απάντηση: Βάζετε το χέρι σας στη φωτιά??? και η κυρία λέει:
εσείς πήγατε ο ίδιος και τσεκάρατε το DSLAM?? γεμάτη ειρωνία :shock:
Η επόμενη ερωτησή μου ήταν πιο είναι το κατώτατο όριο για το upload και το download στην δικιά μου γραμμή και η απάντηση::
1Kb :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Και όλα αυτά γιατί σε εναν διακόμιστη του εξώτερικου σινδεόμουνα καλύτερα με ISDN παρα με adsl
Α Λ Η Τ Ε Σ

KILLERman
09-04-05, 16:05
:rotfl: :rotfl:

By the way: http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=234751&postcount=4 :D

balander
09-04-05, 16:13
Συμβουλή: Πρίν μιλήσετε με υπάλληλο του ΟΤΕ να ρωτάτε το όνομά του. Ωστε έτσι αν γίνει τίποτα και θέλεις να το προχωρήσεις να ξέρεις πως ονομαζόταν ο υπάλληλος...

:( :(

sdikr
09-04-05, 16:13
απο την συγκεκριμένη κράτησες το όνομα;
αν οχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι

balander
09-04-05, 16:15
ΧΑΑχΑΧΑχΑχΑΧα. Την ίδια ώρα είπαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα... τηλεπάθεια... λες; :oops: :oops:

mastermind
09-04-05, 16:16
Αυτή η κυρία μάλλον νομίζει οτι τα 50+ ευρώ που σκάμε κάθε μήνα είναι για να βλέπουμε τα email μας,βλέπεις στο βλαχοχώρι της δεν ήξερε τι σημαίνει "κοινωνία της πληροφορίας" και ούτε το έμαθε ποτέ. Φίλε μου στην θέση σου θα ζητούσα να μου το αναφέρει εγράφως αυτό και να το στείλει με φαξ! Αν αρνιώταν ας ζητούσες τον προϋστάμενό της!!! Ας έκανε και διαφορετικά...θα πήγαινα απο κοντά και θα της εξηγούσα...

jedi
09-04-05, 16:43
μάγκες πήρα τηλ στην telepassport και μου εγγυήθηκαν για bandwidth κοντά στα όρια!!!!

Λέω να μετακομίσω...

sdikr
09-04-05, 16:51
μάγκες πήρα τηλ στην telepassport και μου εγγυήθηκαν για bandwidth κοντά στα όρια!!!!

Λέω να μετακομίσω...


Και τους πίστεψες;

EvilHawk
09-04-05, 16:52
μάγκες πήρα τηλ στην telepassport και μου εγγυήθηκαν για bandwidth κοντά στα όρια!!!!

Απο ότι φαίνεται και απο το πρώτο σου μήνυμα αλλα και απο το τελευταίο, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει εγγυημένο bandwidth στίς συνδέσεις ADSL και αν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς!! Αντί να ξεκινάς τέτοια threads, έιναι προτιμότερο να ρίξεις μια ματιά στο forum να λύσεις καμμια απορία σου πρώτα !
Υλικο για διάβασμα υπάρχει αρκετό!

no_logo
09-04-05, 17:45
δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth από κανέναν provider. Είναι ετσι η κατάσταση για να μπορούν οι εταιρίες να βγαίνουνε λάδι.
Οταν πριν κάμποσο καιρό η vivodi είχε σημαντικό πρόβλημα και είχα στείλει email στην ΕΕΤΤ η απάντηση από το νομικό τμήμα ήταν ακριβώς αυτή. Το μόνο που κατορθώνεις είναι να κουράζεις τους εργαζόμενους γιατί είαι αναγκασμένοι να αρχειοθετούν όλα τα αιτήματα.
Οσο για αυτούς που υπόσχονται εγγυημένα bandwidth λένε απλά ψευδη και με το πρώτο προβληματάκι θα σου ξεφουρνίσουνε πως δεν υπάρχουνε εγγυήσεις.

power
09-04-05, 17:50
μάγκες πήρα τηλ στην telepassport και μου εγγυήθηκαν για bandwidth κοντά στα όρια!!!!

Λέω να μετακομίσω...

Τι εννοείς "εγγυήθηκαν"?
Στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις αναφέρει οτι αν η ταχύτητα που φτάνει στο μόντεμ σου πέσει π.χ. κάτω από 300kbps δε θα πληρώνεις συνδρομή?

jedi
11-04-05, 09:07
μου είπαν πως εάν το bandwidth , για μια γραμμή sdsl 256 π.χ. , πέσει στα 200 τότε μ' ένα τηλ να τους ένοχλείσω κ.τ.λ. ούτως ή άλλως μου είπανε ότι το γράφει ξεκάθαρα στο χαρτί με τους όρους σύμβασης που θα υπογράψω.

Πράγματι δεν ξέρω πολλά πράγματα γι αύτο μπαίνω σε τέτοιου είδους σελίδες για να ενημερώνομαι
και μέσω αποριών που εκφράζει ο καθένας μας εδώ μεσα και το υλικό που γράφεται πιστεύω πως βοηθάει πολλά άτομα.
Αγαπητέ evilHawk έχεις δίκιο αλλά μήπως είσαι λίγο σκλήρος μαζί μου στο σχόλιό σου??
Έχω διαβάσει πολλά πράγματα εδώ μέσα άλλα τα καταλαβαίνω άλλα όχι, την απορεία μου όμως αυτή μπορεί να την έχει ο κάθε μέσος χρήστης. Δέν είναι διαφορετικό το dslam του πΟΤΕ που περνάνε από εκεί όλλοι οι ISP και άλλο το dslam της telepassport που είναι (είναι???) αποκλειστηκά δικό της???
Δεν παίζει ρόλο που είναι adsl στη μία περίπτωση και sdsl στην άλλη???

ermis333
11-04-05, 09:16
μου είπαν πως εάν το bandwidth , για μια γραμμή sdsl 256 π.χ. , πέσει στα 200 τότε μ' ένα τηλ να τους ένοχλείσω κ.τ.λ. ούτως ή άλλως μου είπανε ότι το γράφει ξεκάθαρα στο χαρτί με τους όρους σύμβασης που θα υπογράψω.

Πράγματι δεν ξέρω πολλά πράγματα γι αύτο μπαίνω σε τέτοιου είδους σελίδες για να ενημερώνομαι
και μέσω αποριών που εκφράζει ο καθένας μας εδώ μεσα και το υλικό που γράφεται πιστεύω πως βοηθάει πολλά άτομα.
Αγαπητέ evilHawk έχεις δίκιο αλλά μήπως είσαι λίγο σκλήρος μαζί μου στο σχόλιό σου??
Έχω διαβάσει πολλά πράγματα εδώ μέσα άλλα τα καταλαβαίνω άλλα όχι, την απορεία μου όμως αυτή μπορεί να την έχει ο κάθε μέσος χρήστης. Δέν είναι διαφορετικό το dslam του πΟΤΕ που περνάνε από εκεί όλλοι οι ISP και άλλο το dslam της telepassport που είναι (είναι???) αποκλειστηκά δικό της???
Δεν παίζει ρόλο που είναι adsl στη μία περίπτωση και sdsl στην άλλη???

H Telepassport έχει δικά της DSLAM οπότε ξαναπάρε τηλέφωνο κατέγραψε τη συνομιλία και το όνομα του Υπαλλήλου που στο λέει αυτό, έτσι ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε τυχόν προβλήματα.

termitis
11-04-05, 15:35
H Telepassport έχει δικά της DSLAM οπότε ξαναπάρε τηλέφωνο κατέγραψε τη συνομιλία και το όνομα του Υπαλλήλου που στο λέει αυτό, έτσι ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε τυχόν προβλήματα.


Nαι αλλά να του αναφέρεις οτι η συνομιλία καταγράφεται..... μην φας καμια κερατιάτικη μήνυση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.