PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet SOHO



HILL.K
30-12-07, 15:15
Χαιρετω ολους!

Στις 15 Ιανουαριου ληγει η συνδρομη μου (εχω 768 4ΝΕΤ) και λεω να το γυρισω στο SOHO....

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που το εχει βαλει ηδη ωστε να μου πει εντυπωσεις και κυριως τι παιζει με το λογαριασμο, γιατι εχω καποιες αποριες που μονο αν τις δεις στη πραξη λυνονται και οχι με τηλ στη 4ΝΕΤ!

1) 25 Ευρα το μηνα και τελος? (οτι μιλησω πληρωνω εξτρα οκ).Υπαρχει καποια κρυφη χρεωση ρε παιδια εξτρα γιατι κατι μου βρωμαει...

2) Στον τιμοκαταλογο για τις χρεωσεις της η 4ΝΕΤ δεν αναφερει πουθενα ποσο κοστιζει η τηλ. κληση /δευτ. περα των 2 λεπτων, σε σχεση με το site του ΟΤΕ οπου και το λεει. Μη χρεωνομαστε το αστικο ποιο ακριβα απο κινητο!

3) Εδω την απαντηση τη ξερω αλλα....Να τους παρω τηλ απο τωρα ή οταν ληξει η συνδρομη μου?Λετε να κανει πολυ καιρο να μου ξαναβαλουν internet?:lol: (15 Ιανουαριου θα σας κουναω ασπρο μαντηλακι! :lol::lol::lol:)

cuper
30-12-07, 15:37
Δεν έχω εγώ αλλά 3 φίλοι μου. Εγώ τους συπλήρωσα τις αιτήσεις, σύνδεσα του routers, "πάλεψα" με την ΤΥ αρκετές ώρες, είδα τους πρώτους λογαριασμούς οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έχω και γώ :p

1) 24,90 € το μήνα είναι ή καλύτερα 49,80 €/ανά λογαριασμό (διμηνιαίο).
2) Στις αστικές ή χρέωση είναι 0,028€/λεπτό. Το βήμα χρέωσης είναι ανά λεπτό για τα πρώτα 2 και μετά ανά δευτερόλεπτο (0,028€/60 το δευτερόλεπτο). Είναι πιο χαμηλά από τον ΟΤΕ. Αλήθεια, οικιακή θα είναι η σύνδεση ή σε μαγαζί/επιχείρηση;
3) Να κάνεις την αίτηση από τώρα. Αν υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής στον κόμβο που υπάγεσαι, θα παραταθεί η σύνδεση που έχεις τώρα στα 768 (ή θα γίνει 1024) μέχρι να περάσεις στο ιδιόκτητο.
Καλή υπομονή πάντως με τους χρόνους ενεργοποίησης :)

HILL.K
30-12-07, 17:11
1)Που αναφερεσαι οταν λες: 49,80 €/ανά λογαριασμό (διμηνιαίο) ??

2)Για το σπιτι το 8ελω...απλα κανεις τη διαιρεση 0,028€/60 το δευτερόλεπτο για να δεις ποσο παει ε??Αν ειναι ετσι τοτε καρασυμφερει...

3)Αυτο ειναι ΜΕΓΑΛΟ θεμα...!!! θα τους παρω τηλ μαλλον αυριο να δω τι παιζει...ικανους τους εχω να μου ζητησουν τα 70 ευρα κοστος διακοπης και καλα!:lol:

JULIANIK
30-12-07, 17:32
25 Ευρα το μηνα και τελος? (οτι μιλησω πληρωνω εξτρα οκ).Υπαρχει καποια κρυφη χρεωση ρε παιδια εξτρα γιατι κατι μου βρωμαει...
Δεν ειδα καμια κρυφη χρεωση εγω. 24,89 βγαινει το παγιο ανα μηνα.
49,79 σε καθε 2μηνιαιο λογαριασμο.
Στο χωρο που εχω τη συνδεση γινονται λιγα και μικρης διαρκειας τηλ. οποτε ο τελευταιος λογαριασμος ηταν 52e

Ο εντυπος αναλυτικος λογαρισμος, δε μπορω να πω οτι ειναι τοσο αναλυτικος,
αφου αναφερει μονο οσες κλησεις υπερβαινουν ενα μινιμουμ ποσο (0,0733e ανα κληση και ανω).
Αρα βλεπω 5-6 κλησεις μονο αναλυτικα και καμια 60αρια που δεν αναγραφεται τιποτα.
Απλα ξερω οτι ειναι 60 και ποσο εχουν χρεωθει συνολικα. Τζαμπα το χαρτι δηλαδη...
Τωρα αν με κλεβουν εκει, δεν ξερω, cents θα ειναι... αλλα ετσι το εχει και ο ΟΤΕ αν θυμαμαι καλα...

Σημερα παντως δεν θα επελεγα SOHO, αφου η HOL εχει αντιστοιχο πακετο στα 21ε, μεγαλυτερο upload,
και εκτος αυτου, η forth δειχνει αδυναμια να ακολουθησει τον ανταγωνισμο.
Ειναι ηδη πιο ακριβη, προσφερει λιγοτερα
κι ακομα κι αν καποτε κανει μειωσεις, οι αλλοι θα απαντησουν αμεσως.
Ουραγος εξελιξεων δηλαδη. Ενα βημα πισω...

Με μικροτερους παροχους δεν ασχολουμαι καν...

HILL.K
30-12-07, 19:07
Δεν θα επελεγα HOL γιατι την εχω στη κατηγορια των "μικροτερων παροχων" οπως ανεφερες! Μπορει να κανω λαθος αλλα απο ποιοτητα, με τη 4ΝΕΤ που εχω εδω και ενα χρονο, ειμαι ευχαριστημενος!

Βλεπουμε...

Jazzer
30-12-07, 19:44
Έχω το soho σε δεύτερη γραμμή (πρώτη στον ΟΤΕ), και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για πρόσβαση στο internet, όχι για τηλέφωνα, κόστος 24,90 ευρώ το μήνα, καλή λύση ως back up γραμμή (υπάρχει και conn-x).

andreasp
31-12-07, 02:12
Τα οικονομικα ειναι ετσι οπως τα λένε οι προλαλλησαντες!
Αυτο που θα σου πώ εγώ, είναι να μην μπλέξεις με την Forthnet.
Ειναι η εταιρία, με την ΑΠΟΛΥΤΟΣ χειροτερη εξυπηρέτηση πελατών που υπάρχει, και έχω ζήσει στον ζωή μου.
Επικρατεί ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ.

mika07
31-12-07, 15:02
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλλους.

Εγω έχω forthnet soho και έιμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Οι χρεώσεις είναι πιο φτηνές απο του Οτε και σαν προιόν είναι κλάσεις ανώτερο..
Το πάγιο είναι 24,90 χωρις κρυφές χρεώσεις...:oneup:

mpoufos79
31-12-07, 15:12
Δεν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις...

Μπορει η ΗΟL να ειναι στα 21ευρω αλλα μην ξεχνατε οτι η τηλεφωνια της ειναι voip και οχι PSTN...Δεν ειναι δυνατον να παιρνω τον κολλητο τηλεφωνο και να lagαρει γιατι κανει download...ελεος....

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος με το SOHO.....

mikonto
31-12-07, 15:37
Χρόνια Πολλά σε όλους. Ιδίως σε όσους έκαναν αίτηση για 2play και συνδέθηκαν στο ιδιόκτητο της 4νετ χωρίς προβλήματα.
Στον φίλο που ρωτά αν συμφέρει το 2play SOHO, η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Υπάρχει όμως ένα μεγάλο "ΑΛΛΑ".
Εξηγούμαι:
Μένω Θεσσαλονίκη. Το σπίτι μου είναι στην Τούμπα και το Γραφείο μου στο Κέντρο (Πλ. Δημοκρατίας). Ημούν και εγώ ένας από τους χιλιάδες (ευχαριστημένους) πελάτες της Forthnet. Χρησιμοποιώ την Forthnet ως κύριο πάροχο τηλεφωνίας (έχοντας μόνο πάγιο ΟΤΕ) και για το σπίτι και για το γραφείο μου.
Στο γραφείο είχα σύνδεση adsl 1bill στα 1024 και όλα πήγαιναν ρολόι, μέχρι που αποφάσισα να ενταχθώ στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet, ώστε να απαλλαγώ από το πάγιο του ΟΤΕ.
Έκανα λοιπόν την Αίτησή μου στις 17.9.2007 για 2play SOHO στο γραφείο μου, αλλά μέχρι σήμερα (31.12.2007) δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Μάλιστα, από 21.11.2007 έχει διακοπεί η adsl σύνδεσή μου, ενώ (ευτυχώς) το τηλέφωνο μου λειτουργεί κανονικά. Περιττό να αναφέρω πόσες δικαιολογίες έχω ακούσει από την Τεχνική Υποστήριξη. Η καλύτερη ήταν ότι κάποια στιγμή ο ΟΤΕ προσπάθησε να συνδέσει την γραμμή μου στον βρόγχο και για να το κάνει αυτό διέκοψε την σύνδεση adsl. Κάτι όμως δεν πήγε καλά (δεν έγινε η σύνδεση στον βρόγχο) και η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε. Κι έτσι έμεινα χωρίς internet. Σήμερα κλείνω 40 μέρες χωρίς. Η λέξη που άκουσα τις περισσότερες φορές ήταν "ΥΠΟΜΟΝΗ". Κάνω και τίποτα άλλο?

Υ.Γ. Για να είμαι ακριβοδίκαιος, πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί τυχεροί που δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και, μάλιστα, η διαδικασία ολοκληρώθηκε πολύ σύντομα. Δυστυχώς, όμως, εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς.

........Auto merged post: mikonto added 11 Minutes and 20 Seconds later........

Χρόνια Πολλά σε όλους. Ιδίως σε όσους έκαναν αίτηση για 2play και συνδέθηκαν στο ιδιόκτητο της 4νετ χωρίς προβλήματα.
Στον φίλο που ρωτά αν συμφέρει το 2play SOHO, η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Υπάρχει όμως ένα μεγάλο "ΑΛΛΑ".
Εξηγούμαι:
Μένω Θεσσαλονίκη. Το σπίτι μου είναι στην Τούμπα και το Γραφείο μου στο Κέντρο (Πλ. Δημοκρατίας). Ημούν και εγώ ένας από τους χιλιάδες (ευχαριστημένους) πελάτες της Forthnet. Χρησιμοποιώ την Forthnet ως κύριο πάροχο τηλεφωνίας (έχοντας μόνο πάγιο ΟΤΕ) και για το σπίτι και για το γραφείο μου.
Στο γραφείο είχα σύνδεση adsl 1bill στα 1024 και όλα πήγαιναν ρολόι, μέχρι που αποφάσισα να ενταχθώ στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet, ώστε να απαλλαγώ από το πάγιο του ΟΤΕ.
Έκανα λοιπόν την Αίτησή μου στις 17.9.2007 για 2play SOHO στο γραφείο μου, αλλά μέχρι σήμερα (31.12.2007) δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Μάλιστα, από 21.11.2007 έχει διακοπεί η adsl σύνδεσή μου, ενώ (ευτυχώς) το τηλέφωνο μου λειτουργεί κανονικά. Περιττό να αναφέρω πόσες δικαιολογίες έχω ακούσει από την Τεχνική Υποστήριξη. Η καλύτερη ήταν ότι κάποια στιγμή ο ΟΤΕ προσπάθησε να συνδέσει την γραμμή μου στον βρόγχο και για να το κάνει αυτό διέκοψε την σύνδεση adsl. Κάτι όμως δεν πήγε καλά (δεν έγινε η σύνδεση στον βρόγχο) και η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε. Κι έτσι έμεινα χωρίς internet. Σήμερα κλείνω 40 μέρες χωρίς. Η λέξη που άκουσα τις περισσότερες φορές ήταν "ΥΠΟΜΟΝΗ". Κάνω και τίποτα άλλο?

Υ.Γ. Για να είμαι ακριβοδίκαιος, πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί τυχεροί που δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και, μάλιστα, η διαδικασία ολοκληρώθηκε πολύ σύντομα. Δυστυχώς, όμως, εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς.

JULIANIK
31-12-07, 17:47
..η ΗΟL να ειναι στα 21ευρω αλλα μην ξεχνατε οτι η τηλεφωνια της ειναι voip και οχι PSTN...Δεν ειναι δυνατον να παιρνω τον κολλητο τηλεφωνο και να lagαρει γιατι κανει download..

Δεν το λες ολοκληρωμενα ομως
και για καποιον που ειναι στον ΟΤΕ θα του δωσεις λαθος εντυπωση...

Το 2PLAY και το SOHO, ειναι PSTN, οπως λες, ΑΛΛΑ,
απο το σπιτι σου, μεχρι το κεντρο της FORTHNET.
Απο κει και περα, ειναι VOIP.

Ναι μεν δεν επιρρεαζεται το bandwith οταν κανεις download,
-και εκει εχει διαφορα με τη HOL, για αυτους που κατεβαζουν μονιμως-
αλλα απο πλευρας ποιοτητας ηχου, ειναι VOIP.
Και σε πολλες περιπτωσεις, η ποιοτητα ειναι απο μετρια εως πολυ ασχημη (αναλογα με την περιπτωση).

Εμενα π.χ. δε με ακουνε, πρεπει να γκαριξω για να με ακουσουν...
Εγω τους ακουω, δυνατα μεν, αλλα σε ποιοτητα χειροτερη απο ΑΜ Ραδιο...
Και ναι, εχω μιλησει με την ΤΥ για να το διορθωσουν... 3 φορες ως τωρα.
Και ναι 3 φορες εφτιαξε, και μετα απο λιγες μερες ξαναχαλασε...
Παμε για 4η τωρα....

Αυτα για την "PSTN" λοιπον...
Να το λεμε, αλλα να to λεμε ολοκληρωμενα,
γιατι καποιος που ειναι στον ΟΤΕ,
εχει μια πολυ συγκεκριμενη ιδεα για το τι ειναι PSTN.

HILL.K
10-02-08, 00:19
Χαιρετω όλους και επανερχομαι στο θεμα αφου εχουν γινει ενεργοποιήσεις κλπ.....

Λοιπον εχουμε αυτα εδω τα στοιχεια της γραμμης μου....μπορει καποιος να μου εξηγησει παρακαλώ τι δε παει καλα και τι να κανω?

Σημειωση οτι εχω πιασει ταχυτητα μεχρι 700 (2-3 φορες) συνηθως κυμαίνεται εως 300 max...

30031

DSLaManiaC
10-02-08, 00:22
Η γραμμή σου στο downstream είναι ΧΑΛΙΑ.

44.5db attenuation + 6.3 Margin.

Και στο upstream δεν είναι και πολύ καλύτερα με 7.1 Margin..

HILL.K
10-02-08, 00:39
Ωραία... και τι κανουμε? σηκωνω το ακουστικο και οποιον παρει ο χαρος?

Μπηκα και γω στο χορό τωρα...:rocker:rocker

DSLaManiaC
10-02-08, 00:42
Αρχικά, η ταχύτητα που ανεβοκατεβάζεις δεν έχει σχέση με το πόσο συγχρονίζεις. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Αλλά με αυτά τα στατιστικά, αν έχεις αποσυνδέσεις δε θα μου φανεί περίεργο να έχεις προβλήματα τώρα ή στο μέλλον.
Αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, η πρώτη σου κίνηση είναι να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα και να τους εξηγήσεις ότι έχεις χάλια στατιστικά.
Άν το κάνεις αυτό, το πιθανότερο είναι να σε κατεβάσουν σε ταχύτητα συγχρονισμού.

hel
10-02-08, 00:43
1000% το line rate και το attainable είναι display bug του ρουτερ.
Κανονικά κατεβάζεις για το att σου.

ardi21
10-02-08, 00:59
+1

Mε την αποσταση που εχεις δεν ειναι δυνατον να κλειδωνεις σε τετοια ταχυτητα και ουτε να εισαι ικανος για μεγαλυτερη.

Οσον αφορα το Soho το εχω απο τον Νοεμβριο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την τηλεφωνια, αρκετα ευχαριστημενος με την ταχυτητα (κλειδωνω στα 14 απο 17 που μπορω) αλλα δυστυχως εχω καποιες 10-20λεπτες διακοπες/3-4 μερες Μ.Ο...

Βεβαια αν συνυπολογισεις και το πολυ χαμηλο κοστος γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δεν το εχω μετανιωσει που εφυγα απο τον ΟΤΕ.

HILL.K
10-02-08, 01:23
1000% το line rate και το attainable είναι display bug του ρουτερ.
Κανονικά κατεβάζεις για το att σου.

αυτό σημαίνει οτι θελει update στο firmware o router?


@ ardi21

ενας φιλος που μενει 50 μετρα απτο σπιτι μου εχει 2play και αυτος και κλειδωνει στα 23,λιγες αποσυνδεσεις και κατεβαζει οκ....εγω γιατι οχι?

ardi21
10-02-08, 01:30
Το σιγουρο ειναι οτι κατι δειχνει λαθος.

Τα 3 νουμερα ταυτοχρονα δεν μπορει να συνυπαρξουν.

Τωρα για τον φιλο σου μπορει να ισχυει οτι υπαγεται σε αλλο dslam και εχει μικροτερη αποσταση αν και εισαστε πολυ κοντα.

Γενικα δεν ειναι ενδεικτικη η αποσταση δυο σπιτιων για το ποσο θα κλειδωνουν. Οι γραμμες μπορει να ακολουθουν τελειως διαφορετικες "διαδρομες" μεχρι τα dslam ακομα και αν η αφετηρια τους (τα σπιτια δηλ.) ειναι παρα πολυ κοντα.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι.

hel
10-02-08, 13:57
αυτό σημαίνει οτι θελει update στο firmware o router?


@ ardi21

ενας φιλος που μενει 50 μετρα απτο σπιτι μου εχει 2play και αυτος και κλειδωνει στα 23,λιγες αποσυνδεσεις και κατεβαζει οκ....εγω γιατι οχι?

Δεν νομίζω να έχει βγει καινούργιο firmware.
Δώσε στοιχεία από το φίλο σου. Ρωτήστε τη forthnet αν ανήκετε σε ίδιο dslam.

@ ADSLgr.com All rights reserved.