PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΤΕΝΕΤ.



astrolavos
30-12-07, 16:32
http://www.otenet.gr/portal/images/html/header/logo_otenet.gif ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΤΕΝΕΤ.
Δυστυχώς παραμένει το μεγάλο πρόβλημα με τους συνδρομητές της ΟΤΕΝΕΤ σ' όλη την Ελλάδα όσο αναφορά την δυνατότητα να παίζουν eve-online.
Πιο συγκεκριμένα το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 1 μήνα και αφορά τα εξής :
Πολλαπλές αποσυνδέσεις (lost connection) από το eve-online.Οι αποσυνδέσεις αυτές μπορεί να είναι ανά 1 λεπτό της ώρας ή μετά απο 10δες λεπτά της ώρας και όλες τις χρονικές στιγμές της ημέρας.
Υπερβολικά μεγάλο lag μέσα στο παιχνίδι.
Το πρόβλημα εντοπίζετε εκτός από το eve-online και στο tabula rasa.
Όλα τα παραπάνω παρατηρούνται μόνο στους χρήστες που είναι πελάτες της ΟΤΕΝΕΤ με διάφορα πακέτα σύνδεσης και σε διαφορετικές περιοχές σ' όλη την Ελλάδα.
Παρότι πολλοί από τους χρήστες αυτούς, που επί έναν ολόκληρο μήνα δοκιμάζονται τα νεύρα τους και οι αντοχές τους, έστειλαν e-mail επισημαίνοντας και ζητώντας λύση στο όλο πρόβλημα, η ΟΤΕΝΕΤ σε κάποιους έχει απαντήσει "τυπικά" αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει δώσει λύση σε κανέναν μέχρι τώρα.Τέλος θα ήθελα να επισημάνω πώς οι συνδρομητές άλλων ISP δεν έχουν κανένα πρόβλημα και κάποιοι που άλλαξαν από OTENET σε άλλους ISP αμέσως εξαφανίστηκαν τα παραπάνω προβλήματα.

Περισσότερα μπορείτε σχετικά με το πρόβλημα να δείτε και στα :
http://www.mythos-eve.com/index.php?topic=1970.0

http://gamesgr.wordpress.com/adsl/

Tiven
31-12-07, 03:39
Συνεχίζεται μέχρι και σήμερα το πρόβλημα στο EvE Online.


ZinderX500 εδώ..

astrolavos
31-12-07, 05:16
Συνεχίζεται μέχρι και σήμερα το πρόβλημα στο EvE Online.


ZinderX500 εδώ..
Το πρόβλημα δεν είναι στο eve-online αλλά στην ΟΤΕΝΕΤ όταν θέλεις να παίξεις eve-online. :(

filip
01-01-08, 12:23
Τα ίδια και σε μένα.
Έστειλα email στην otenet, μου απάντησαν μέσω email αλλά και τηλεφωνικά.

Μου έδωσαν την εντύπωση ότι ενδιαφέρονται αρκετά για το θέμα και προσπαθούν να το εντοπίσουν/λύσουν.
Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω.

acc : indianheart / filip κλπ :)

Tiven
01-01-08, 17:15
Το πρόβλημα δεν είναι στο eve-online αλλά στην ΟΤΕΝΕΤ όταν θέλεις να παίξεις eve-online. :(

Σωστός , έκανα λάθος διατύπωση :oneup:

Kyaner
01-01-08, 20:15
Οσοι εχετε router και θελετε χαμηλα ping δοκιμαστε να ριξετε τη ταχυτητα σας σε ADSL αντι ΑDSL2+, ρυθμiζοντας το προτοκολο συνδεσης σε G.dmt, θα συγχρονιζεστε σε χαμηλοτερη ταχυτητα αλλα θα εχετε καλητερα ping.
Ισως δουλεψει ισως οχι, αλλα αφου χριαζεστε τοσο πολυ το online gaming δοκιμαστε το.

bond
02-01-08, 13:27
Το προβλημα δεν ειναι στο ADSL αλλα στο διεθνες routing της Otenet με το συγκεκριμενο παιχνιδι. Επειδη το συγκεκριμενο παιχνιδι εχει ενα σερβερ η εταιρεια του, εχει ρουτινγ με ολους τους μεγαλου διεθνεις carriers. Εμεις στην οτενετ συνδεομαστε μεσω llnw. Λογικα καποιος router στη διαδρομη δεν τα παει πολυ καλα. Δυστυχως τα traceroutes δεν δειχνει κατι ιδιαιτερο. Οσοι παιζουμε EVE-online χρησιμοποιωντας υπηρεσίες VPN/proxy δεν εχουμε προβλημα αλλα προφανως αυτό δεν ειναι μακροχρονια λυση. Το προβλημα ειναι οτι επειδη το προβλημα ειναι περιορισμενο, η οτενετ και η εταιρεια του παιχνιδιου τα ριχνουν ο ενας στον αλλον και δεν ενδιαφερονται να το ψαξουν.

filip
05-01-08, 13:32
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία είπαν ότι βρήκαν το πρόβλημα, χθες και σήμερα δεν είχα κανένα dc πάντως, για να δούμε.

astrolavos
05-01-08, 14:20
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία είπαν ότι βρήκαν το πρόβλημα, χθες και σήμερα δεν είχα κανένα dc πάντως, για να δούμε.
Έστειλαν και απάντηση με e-mail όπου επιβεβαιώνεται ... δείτε εδώ σχετικά. :oneup: (http://www.mythos-eve.com/index.php?topic=2047.msg15180#msg15180)

HuX_FluX
07-01-08, 10:35
Επιβεβαιώνω την ύπαρξη του προβλήματος και σε άλλα παιχνίδια. Συγκεκριμένα παίζω lineage2 σε ξένο server και ο μόνος που σε διάφορες στιγμές μπορεί να έχει lag ή και disconnects για αρκετή ώρα είμαι εγώ. Τις ίδιες στιγμές τυχαίνει να παίζω μερικές φορές online backgammon στο yahoo! και έχω αποσύνδεση και από εκεί. Άρα υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση με το εξωτερικό γενικότερα. Η κατάσταση αυτή επικρατεί 1 μήνα τώρα και είμαι προ των πυλών έπειτα απο 2 χρόνια OTEnet να αλλάξω ISP αν κάτι δεν αλλάξει άμεσα.

ΥΓ. Το πρόβλημα επ'ουδενί δεν διωρθώθηκε ακόμα. Συγκεκριμένα χθες το πρόβλημα ήταν όλη μέρα εντονότατο.

bond
07-01-08, 13:24
To συγκεκριμενο προβλημα που ειχαμε εμεις, διορθωθηκε και ολοι οσοι παιζουν το συγκεκριμενο παιχνιδι το επιβεβαιωνουν. Τα disconnects σταματησαν αλλα αυξήθηκε λιγο το lag. Μαλλον ειναι αλλο προβληματικο σημειο στην περιπτωση σου.
Το δικο μας προβλημα δεν ηταν γενικα στη συνδεση με εξωτερικο αλλα συγκεκριμενα σε καποιο λινκ της oteglobe στο λονδινο. Εξαλλου με proxy/vpn, παλι στο εξωτερικο (Γερμανία/Γαλλία) δεν ειχαμε κανενα πρόβλημα.

Saturnus
09-01-08, 18:30
Μπορει να λυθηκε το θεμα με τα disconnects αλλα στο Tabula Rasa τα pings ειναι 100000ms και βαλε

abbey13
10-01-08, 22:16
Καλησπέρα!!!!
Το ιδιο προβλημα εχω και εγώ (υπερβολικό lag) συν το ότι δεν άνοιγε καμία σελίδα στον explorer παρόλο που είμουνα συνδεδεμένος . Μετά από πολλά τηλέφωνα το αποτελεσμα είναι να μπορώ απλά να σερφάρω στο νετ με απίστευτο lag και να μη μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι. Το καλύτερο όμως ειναι οτι μου είπαν οτι θα παραμείνει έτσι και δεν πρόκειται να καλυτερέψει η κατάσταση!!!!!!

HuX_FluX
12-01-08, 18:38
Ἐστειλα mail στο noc@otenet.gr για να με πάρουν τηλέφωνο την επόμενη μέρα και να μου κάνουν διάλεξη οτι το lag είναι σχεδόν φυσιολογικότατο, όπως και τα dc είναι κατι συνιθισμένο και δε χρειάζεται να ανησυχώ αν δεν συμβαίνει τόσο συχνά ώστε να μη μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά. Οκ σε 3 μήνες που λήγει bye bye Otenet...

astrolavos
23-01-08, 23:25
Δυστιχώς μας αντιμετωπίζουν σαν πολίτες "μπανανίας". Γιατί το άλλο θεϊκό με τα 24mbps "ααα εχετε προβλημα εεε ναι ξέρετε ... χμ... να το κλειδώσουμε στα 8mbps 'η ακόμη καλυτερα στα 4mbps και να μην έχετε πρόβλημα" ! ! ! ! !
Εσύ όμως πολίτη της "μπανανίας" πλήρωνε 24άρα για 8άρα ή 4άρα και μην μιλάς ... πΟΤΕ + ΌΛΟΙ οι ISP στην Έλλαδα μας πουλούν "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" ! ! ! :evil: :evil: :evil:

gboy
02-02-08, 00:42
λιγο πολυ ολες οι εταιριες στην ελλαδα προσφερουν υποβαθμισμενες υπηρεσιες

cybernouris
17-02-08, 23:22
Για το θέμα αυτό έχω απαντήσει και στο αντίστοιχο thread για το πρόβλημα με το Tabula Rasa. Απλά αντιγράφω την απάντησή μου εδώ:

Εγώ έλυσα το πρόβλημά μου με το Tabula Rasa και την Οτενετ χωρίς να αλλάξω πάροχο. Ύστερα από ένα ξενύχτι σε forums διαβάζοντας για το πρόβλημα στο EVE και στο Tabula Rasa από χρήστες από άλλες χώρες κατάλαβα το εξής:

VPN. Όποιος δεν ξέρει τί ακριβώς είναι ας το ψάξει στο Google ή ας διαβάσει εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/VPN.

Διάφοροι χρήστες αγόρασαν ένα account από κάποια εταρεία που προσφέρει την υπηρεσία αυτή, και το πρόβλημά τους εξαφανίστηκε αμέσως. Την ακριβή εξήγηση δεν μπορώ να την γράψω, αλλά μπορώ ο ίδιος να εγγυηθώ την αποτελεσματικότητα της λύσης αυτής.

Ευτυχώς στάθηκα τυχερός επείδη έχω account για VPN από το Πανεπιστήμιο Πατρών στο οποίο σπουδάζω. Η διαδικασία σύνδεσης δεν παίρνει πάνω από 10 δευτερόλεπτα και μετά απλά χαίρομαι να παίζω Tabula Rasa με Pings που δεν ξεπερνούν τα 100 ms. Να τονίσω πως αυτή η υπηρεσία δεν αποτελεί εναλλακτική επιλογή από την Οτενετ. Για να μπορέσετε να συνδεθείτε με VPN πρέπει να έχετε εγκατεστημένη σύνδεση με Ίντερνετ.

Δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να αγοράσει έναν τέτοιο λογαριασμό και από πού, αλλά σύμφωνα με χρήστες ξένων forums, δεν ξεπερνά τα 5 με 6 ευρώ. Ξέρω ότι μαζί με τα 13 ευρώ για την μηνιαία συνδρομή ανεβάζουν το κόστος αρκετά, αλλά αποτελεί μία πολύ καλή λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.