PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet σε ALTEC, χρεωση 70€



stevenik
31-12-07, 00:50
Εχω 1024 ΑΡΥΣ στην Φορθνετ, και σκεφτομαι να μεταφερθω στην ΑΛΤΕΚ για 24αρα γραμμη ΑΡΥΣ.

Στο συμβολαιο που ειχα κανει, γραφει οτι αν διακοψω πριν το 12μηνο πληρωνω 70€.

Γνωριζει κανεις αν αυτα τα 70€ μου ερθουν σε μορφη λογ/σμου ταχυδρομικως; Για να βγαλω γραμμη στην Φορθνετ λιγο δυσκολο, συνεχεια μιλανε.

Τωρα, το επομενο σταδιο ποιο ειναι;

Στελνω αιτηση διακοπης προς ΦΟΡΘΝΕΤ, και αυτοματα αιτηση για 24αρα γραμμη στην ΑΛΤΕΚ;

Η ολη διαδικασια θα κρατησει τυπικα το "12ημερο" που λεει ο ΟΤΕ; ή θα περιμενει η ΑΛΤΕΚ να ακυρωθει πρωτα η 1024 γραμμη μου απο ΦΟΡΘΝΕΤ και μετα να προχωρησει στην ενεργοποιηση της 24αρας γραμμης;

ariadgr
31-12-07, 02:19
Πρώτα κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο (με την ένδειξη "μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση άλλου παρόχου" και αφού ενεργοποιηθεί, διακοπή στον παλιό.

Τι υπηρεσία έχεις σε ΑΡΥΣ που χρεώνει penalty πριν το 12μηνο; 2play με προεπιλογή (χωρίς κάλυψη από ιδιόκτητο);

stevenik
31-12-07, 08:27
ariadgr εχω απλη ADSL ΑΡΥΣ 1024 - οχι 2 play - αλλα επειδη δεν βλεπω να ερχεται το ιδιοκτητο στην πολη μου, ηδη εχει παρει 2 αναβολες (και παιζονται και πολλα αλλα με την τοπικη αυτοδ/ση) σκεφτομαι να φυγω.
Παρ'ολο λοιπον που ειμαι αοριστου (δεν εχω αγορασει καποιο πακετο με προπληρωμενο χρονο -δωρο μηνες-) το συμβ. -οροι- λενε πριν το 12μηνο χρεωνεσαι 70€.

Δηλ. με λιγα λογια μου λες να κανω πρωτα αιτηση στην ΑΛΤΕΚ και μολις ενεργοποιηθει τοτε να κανω την ακυρωση στην ΦΟΡΘΝΕΤ;

waste
31-12-07, 10:49
εγω λεω να μην πληρωσεις τα 70 ευρω, εαν στα ζητησουν δηαδη. διοτι απλα λειτουργουν σα φοβητρο. στο κατω κατω μπορεις να κανεις καταγγελεια συμβασης για κακη ποιοτητα υπηρεσιας (η φορθετ εχει απο το καλοκαιρι προβληματα ακομα και στο ΑΡΥΣ, εχω κι εγω στην αθηνα).

γενικα να ξερεις πως ολες οι χρεωσεις τετοιου τυπου ειναι μαχητες δηλαδη με λιγα λογια απο οποιους ταρπαξουμε καλα ειναι

my2cents

stevenik
31-12-07, 11:00
Βασικα κ' εγω αυτο σκεφτομαι να κανω, διοτι τοσους μηνες τα 21,5€/μηνα τα πληρωνα τζαμπα βερεσε χωρις να μου δινουν την ταχυτητα που πληρωνα.

Παρ'ολα αυτα οταν λες φιλε waste να κανω καταγγελια συμβασης, αυτη θα ειναι και η απλη αιτηση διακοπης προς την FORTHNET; ή θα πρεπει να κανω καποιο αλλου ειδους εγγραφο και να το στειλω και καπου αλλου εκτος της FORTHNET;

waste
31-12-07, 11:22
συνηθως κανεις καποιο φαξ που να λες πως δεν εισαι ικανοποιημενος απο τις υπηρεσιες που σου προσφερεαν και πως καταγγελεις της συμβαση σου με την εταιρια...

ZORO
31-12-07, 11:42
Δεν σου φαίνεται ότι κάνει μπαμ ότι το κάνεις για να απαλλαγείς από το πρόστιμο διακόπης που έχεις αποδεχτεί όταν υπέγραφες το συμβόλαιο; Η πιστευείς ότι θα πεις την forthnet δεν είμαι ευχαριστημένος από την υπηρεσίας σας και καταγγέλω την σύμβαση και αυτή θα δεχτούν να φύγεις χωρίς να πληρώσεις τα 70€; Θα πρέπει να αποδείξεις ότι η forthnet απέτυχε να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της που είχε. Και γιαυτό θα πρέπει να κάνεις καταγγελία στις αρμόδιες αρχές. Δεν μας είπες όμως έκανες παράπονα καμιά φορά στην forthnet για την ποότητε της υπηρεσίας της; Γιατί εάν όχι δεν πιστευείς ότι θα φανεί περίεργο ότι ένας πελάτης που ποτέ δεν ενημέρωσε ότι έχει πρόβλημα, ξαφνικά καταγγέλει την σύμβαση με αιτιολογία την απαράδεκτη ποιότητα υπηρεσίας;

stevenik
31-12-07, 11:49
Ασφαλως 3 φορες εχω δηλωσει βλαβη στο τεχνικο τμημα της Forthnet απο αρχες Νοεμβριου και μετα, και μαλιστα επανειλημενως εχω στειλει και emails στο τεχνικο τμημα.
Απο το τηλεφ. μαλιστα μου λεγανε οτι θα με ενημερωσουν και τηλεφωνικος.
Σε τηλεφ. επι/νια που ειχα με το τεχν. τμημα του ΟΤΕ, μου δηλωσαν οτι δεν ειναι αμεσα αρμοδιοι για ελεγχο κα τυχον επιδιορθ. της γραμμης εαν πρωτα δεν παρουν αιτημα απο τον παροχο (FORTHNET). Εγω τι αλλο μπορω να κανω; Να παρω αεροπλανο και να κατεβω Αθηνα, να πιασω απο το αυτακι τον τεχνικο και να του πω να δηλωσει βλαβη στον αριθμο μου;


Δεν παταω στο να μην πληρωσω τα 70€, γιατι αλλωστε "διαβασα" ολους τους ορους πριν υπογραψω, το θεμα ειναι εαν μπορω οντως να διεκδικησω την μη πληρωμη αυτων των 70€.

neo76
31-12-07, 11:52
εγω λεω να μην πληρωσεις τα 70 ευρω, εαν στα ζητησουν δηαδη. διοτι απλα λειτουργουν σα φοβητρο. στο κατω κατω μπορεις να κανεις καταγγελεια συμβασης για κακη ποιοτητα υπηρεσιας (η φορθετ εχει απο το καλοκαιρι προβληματα ακομα και στο ΑΡΥΣ, εχω κι εγω στην αθηνα).

γενικα να ξερεις πως ολες οι χρεωσεις τετοιου τυπου ειναι μαχητες δηλαδη με λιγα λογια απο οποιους ταρπαξουμε καλα ειναι

my2cents

Καλημέρα,

Αυτο που αναφέρεις για τι χρεώσεις, το υποθέτεις απο προσωπικη εμπειρια ή περιπτώσεις φίλων/γνώστων??
Επειδή συνήθως όλες αυτές οι εταιρίες φροντίζουν να είναι νομότυπες όλες οι υπηρεσίες τους, μου ακούγεται ιδιαίτερα απλοικο αυτό που λες..

Συμφώνω οτι οι υπηρεσίες που παρέχουν είναι κατώτερες απο οτι περιμένουμε, ομως τα συμβόλαια που υπογράφουμε τους καλύπτουν.

Συνεπώς ας κάνει την καταγγελια ο φίλος, αλλα να γνωρίζει οτι αν η forthnet τον κυνηγήσει δικαστικά τότε θα του πάρει περισσότερα απο τα 70e.

waste
31-12-07, 20:21
παιδια ελεος μην κανετε τους ντεντεκτιβ. τι θα πει εαν θα το δεχθει η φορθνετ?? Εστω πως δεν το δεχεται? τι θα κάνει? Θα σας παει στο δικαστηριο για εναν ελαφρα καταχρηστικο ορο με κερδος 70ευρώ?? Και τα περισσότερα από τα 70 πως το σκεφτηκατε? μήπως θα του ριξει και 3 ξυλιές στον κώλο?

οπως ειπα και πιο πάνω θεωρώ αυτούς τους όρους φοβητρο για να κραταμε τα ζωα στο μαντρι (και δεν σας λεω ζωα εε προσθεου)...:p

θέλει κανείς έναν αληθινό λόγο για να φύγει (που δεν χρειάζεται). Ας κάνει 5 disconnect την ημέρα για 10 μέρες (τραβαμε το πριζάκι).

προσωπικά παραδείγματα.

1.forthnet ADSL αορίστου με χρέωση δίμηνη.
διακοπή fax, 5 μερες μετα έρχεται η χρέωση του επόμενου δίμηνου.
κύριε δεν μπορείτε να διακόψετε τώρα θα πρέπει να πληρώσετε το δίμηνο. Εαν το κάνατε 10 μερες πιο πριν θα σας το διακόπταμε.
Απάντηση: Χα χα χα χα χα. Ο λογαριασμος φυσικά δεν πληρώθηκε ποτέ.

2. Tellas Zisto. Προβλήματα λόγο απόστασης. συνεχόμενα disconnect και μείωση ταχύτητας στα 2Mbit (απο 4). Κύριε δεν φταίμε εμείς, είστε μακριά απο το DSLAM. Δεκτό αλλά εγώ πληρώνω για 4 και το μισό μήνα δεν έχω καθόλου. Να σας κάνουμε δώρο ένα μήνα. 4 μήνες αργοτερα φυσικά τίποτα δεν είχε διορθωθεί. Καταγγελεία συμβολαίου και γειά σας.

3. Φορθνετ ADSL. Αίτηση διακοπής. θα κάνει 15 μέρες. Μαλιστα. 1 μηνα αργότερα συνεχίζει να μην έχει γίνει διακοπή. Αποστολή λογαριασμού. Ουπς. είχα κανει μια αίτηση διακοπής. Ναι αλλά συνεχίσατε να χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες μας. Φυσικά ούτε αυτός ο λογαριασμός αυτός πληρώθηκε.

όπως είπα και στο προηγούμενο μηνυμα my 2 cents. Opinions are like assholes κλπ κλπ κλπ. Αλλά επειδή στη ζωή μου έτυχε να έχω μιλήσει με πολλές τράπεζες που έχουν πολύ πιο οργανωμένο νομικό τμήμα από τους ISP, έχω μάθει πως τα πάντα είναι α) θέμα διαπραγμάτευσης, β) το ποιος κάθεται επάνω στα λεφτά.

Η μόνη επένδυση που κάνει ένας ISP όταν παίρνετε 2play από αυτόν είναι το μόντεμ που σας χαρίζει. Που κοστίζει 40-50 ευρώ. Αρα όταν σας ζητά 70 ευρώ για διακοπή στη μέση του συμβολαίου αυτό είναι υπερβολή. Αυτό το ξέρουν οι ISP αλλά αφού πιάνει με τόσο κόσμο γιατί να μην το βάλουν ως όρο? Μήπως θα πάει κανείς στο δικαστήριο να το αμφισβητήσει?? Αρα σε όσους πιάνει μια χαρά, σε όσους όχι, πάλι καλά. Μόνο κέρδος έχει γιαυτους.

sakistsalikis
02-01-08, 01:13
Εχεις δικιο σε πολλα απο αυτα που λες. Εχω δεχτει απειλες επι 6 μηνες απο vivodi για δικαστηριο επειδη δεν πληρωνα. Βεβαια τελικα μου ζητησαν συγνωμη μετα απο καταγγελια στην ΕΕΤΤ αφου ο λογαρισμος ηταν παραφουσκωμενος.


Νομιζω* τα 70 ευρω ειναι για το ιδιοκτητο. Επειδη ειχα κι εγω την απορια για να ειμαι κατα καποιο τροπο κατοχυρωμενος ρωτησα με e-mail αν τα 70 ευρω ισχυουν για συνδεσεις ΑΡΥΣ. Η απαντηση σε e-mail ηταν οτι ισχυει μονο για το ιδιοκτητο αν κοψεις πριν τους 12 μηνες. Βεβαιως το εχω ακομα το e-mail γιατι μπορει να μου χρειαστει.


*Λεω "νομιζω" γιατι δεν ξερω τι εχεις υπογραψει ακριβως εσυ. Καθε τοσο εχουν διαφορετικες αιτησεις μεσα στα κουτια. Βεβαιως στο e-mail δε με ρωτησαν καθολου αν εχω υπογραψει οτι σε περιπτωση διακοπης πριν το 12μηνο θα πληρωσω 70 ευρω. Μου απαντησαν ρητα και κατηγορηματικα οτι το τελος απενεργοποιησης ισχυει για συνδεσεις στο ιδιοκτητο και οτι μεσω ΑΡΥΣ απ τη στιγμη που τελειωνει το προπληρωμενο και μπαινεις σε αοριστου μπορεις να διακοψεις οποιαδηποτε στιγμη δωρεαν.

TheFireman
02-01-08, 11:53
Μόλις κάλεσα το 13831 για να ρωτήσω και εγώ για την χρέωση των 70 ευρώ. Για αυτούς που είναι σε ΑΡΥΣ δεν υπάρχει καμία χρέωση για την διακοπή της σύνδεσης, με μόνη προϋπόθεση να έχει παρέλθει ο χρόνος υποχρεωτικής παραμονής που τυχόν υπήρχε (π.χ. 6 μήνες για το ADSL in a Box).

Λοιπόν όσοι έχετε ΑΡΥΣ μέσω Forthnet, οι πόρτες είναι ανοιχτές... Καλή έξοδο!;)

Σκεφτόμουν να "την κάνω" με ελαφρά πηδηματάκια για την Altec, αλλά μόλις είδα ότι τώρα δίνουν το Jetpack με static IPs (8 το πλήθος). Περίεργο αυτό, καθώς συνήθως οι statc IP συνδέσεις είναι πιο ακριβές... Θα τους κάνω μια ερώτηση να δω αν το δίνουν και με dynamic. Αν ναι έχω φύγει.

Το μόνο που με απασχολεί είναι το κατά πόσο ισχύει το RUO σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή πόσο καιρό θα μείνω χωρίς Internet και αν αναλαμβάνει η Altec όλη την διαδικασία ή αν πρέπει να κινήσω εγώ την διαδικασία διακοπής από την Forthnet. Καμιά ιδέα κανείς;

sakistsalikis
02-01-08, 13:11
Εχω την εντυπωση οτι καπου διαβασα οτι αν θες σου δινουν και dynamic (εξαλλου κερδος ειναι γι αυτους). Καλυτερα κοιτα στο forum στα της altec, κατι θα βρεις.
Πριν απο 3 μηνες που ειχα παρει την προσφορα του RAM ζητησα στην altec να με περασουν κατευθειαν χωρις να χασω την πορτα που ειχα με τη forthnet. Ομως μου ειπαν οτι δε γινεται και οτι επρεπε να διακοψω πρωτα με τη forthnet. Ισως να μην ειχαν ενημερωθει τοτε. Σημερα ισως να το κανουν αυτο. Παρε τηλεφωνο και ρωτα.

Πριν φυγεις απο forthnet ελεγξε αν ο ΟΤΕ εχει στην περιοχη σου 24Mbit. Αν δεν εχει αναγκαστικα θα μεινεις στο 1mbit-2Mbit. Βεβαια η altec ειναι πολυ πιο φθηνη απο τη forthnet στις συνδεσεις ΑΡΥΣ των 1 και 2 Mbit αλλα ισως η forthnet να ξυπνησει αυτη τη βδομαδα και να καταλαβει οτι οι τιμες επεσαν και πρεπει και αυτη να κανει ενα αναλογο βημα.

stevenik
02-01-08, 14:05
Εγω που ειχα ΟΤΕΝΕΤ ειχα στειλει αιτηση διακοπης (Σεπτεμβριος 2007) και ταυτοχρονα αιτηση για 1024 ΑΡΥΣ στην ΦΟΡΘΝΕΤ. Ιντερνετ δεν ειχα για ενα 8ωρο μονο. Με λιγα λογια πιστευω οτι TheFireman δεν θα μεινεις χωρις ιντερνετ το πολυ πανω απο 24ωρες.

Εχω ακουσει και περιπτωσεις που ηταν down η γραμμη μονο για ενα μισαωρο. Το ιδιο εχω κανει και τωρα, εχω Forthnet και πηγαινω στην ΑΛΤΕΚ με τον ιδιο ακριβως τροπο.

TheFireman
02-01-08, 19:04
Λοιπόν μίλησα και με την Altec και τελικά δίνουν το Jetpack και με dynamic IP. Επίσης αναλαμβάνουν αυτοί την διαδικασία διακοπής της σύνδεσης με την Forthnet. Λένε ότι η όλη διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 10 μέρες το πολύ και ότι δεν θα υπάρξει διακοπή της σύνδεσης (μάλλον εννοούν τέτοιας τάξης που να γίνει αισθητή).

Έφυγα για Altec λοιπόν, μόλις καταφέρω να βρω ένα Jetpack δηλαδή, γιατί σήμερα δεν κινείται φύλλο στην αγορά...

Bye bye Forthnet. Ελπίζω μόνο να βάλουν μυαλό και να καταλάβουν ότι η αγορά κινείται με αστραπιαίους ρυθμούς και ότι δεν είμαστε πρόβατα στα μαντριά τα οποία περιμένουν καρτερικά τις κινήσεις του εκάστοτε πάροχου, αν και όταν αυτός αποφασίσει να προσαρμοστεί στα εκάστοτε νέα δεδομένα. Κρίμα, γιατί την είχα σε μεγαλύτερη εκτίμηση την Forthnet.


@stevenik, sakistsalikis: ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

vaggoulas
02-01-08, 19:17
Μπορείς να το παραγγείλεις τηλεφωνικά ή μέσω internet από την Microland : http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&ct=68&itm=6096 .
Εδώ δες για έξοδα μεταφοράς : http://www.eml.gr/default.asp?pid=43&la=1 .
Διαφορετικά από το e-shop της Altec.Χτύπα το και βουρ για τα 24Mbit :clap::lol:.

zntoup
02-01-08, 19:49
Λοιπόν μίλησα και με την Altec και τελικά δίνουν το Jetpack και με dynamic IP. Επίσης αναλαμβάνουν αυτοί την διαδικασία διακοπής της σύνδεσης με την Forthnet. Λένε ότι η όλη διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 10 μέρες το πολύ και ότι δεν θα υπάρξει διακοπή της σύνδεσης (μάλλον εννοούν τέτοιας τάξης που να γίνει αισθητή).

Έφυγα για Altec λοιπόν, μόλις καταφέρω να βρω ένα Jetpack δηλαδή, γιατί σήμερα δεν κινείται φύλλο στην αγορά...

Bye bye Forthnet. Ελπίζω μόνο να βάλουν μυαλό και να καταλάβουν ότι η αγορά κινείται με αστραπιαίους ρυθμούς και ότι δεν είμαστε πρόβατα στα μαντριά τα οποία περιμένουν καρτερικά τις κινήσεις του εκάστοτε πάροχου, αν και όταν αυτός αποφασίσει να προσαρμοστεί στα εκάστοτε νέα δεδομένα. Κρίμα, γιατί την είχα σε μεγαλύτερη εκτίμηση την Forthnet.




Εγώ πάλι, έχω αγοράσει το jetpack 24 και από τη Δευτέρα το πρωί παρακαλάω την Altec, να μου στείλουν ένα email με την ειδική φόρμα-αίτηση που χρειάζεται για τη φορητότητα της γραμμής Α.Ρ.Υ.Σ.
Τους έχω κάνει και 15 τηλέφωνα, αλλά οι περισσότεροι δε γνωρίζουν καν τι είναι η «φορητότητα της γραμμής Α.Ρ.Υ.Σ.» και όσοι μισοξέρουν, με πάνε απ’ τον Άννα στον Καϊάφα.

… κι ακόμα περιμένω το ρημαδο-email, 2,5 μέρες τώρα, κι απ ότι φαίνεται θα περιμένω …
:hmm:
Μετ’ εμποδίων η αναχώρηση μου από τη Forthnet.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας.

:)

stevenik
02-01-08, 21:50
Εννοεις την αιτηση εξουσιοδοτησης απο αλλο παροχο zntoup για να μεταφερθεις απο ΑΡΥΣ φορθνετ σε ΑΡΥΣ ΑΛΤΕΚ?

zntoup
02-01-08, 22:43
Ακριβώς.
Ακόμα περιμένω!! :mad:

stevenik
02-01-08, 23:02
Ακριβώς.
Ακόμα περιμένω!! :mad:

Λοιπον πηγαινε και κατεβασε απο εδω http://rapidshare.com/files/80773895/Aitish_Sundeshs_adsl_2007-12.pdf την αιτηση. Η εξουσιοδοτηση που ζητας ειναι η 2η σελιδα.

zntoup
03-01-08, 01:10
:clap:
Φίλε stevenik σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Σου εύχομαι καλή χρονιά.

Όσο για την Altec ακόμα τους περιμένω.

stevenik
03-01-08, 01:32
:clap:
Φίλε stevenik σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Σου εύχομαι καλή χρονιά.

Όσο για την Altec ακόμα τους περιμένω.

Χαιρομαι που ηταν αυτο το εγγραφο που ζητουσες, ετσι θα προωθησεις πιο γρηγορα την αιτηση σου. Αντε καλα downloads.. :oneup:

Thrylos
03-01-08, 03:57
Για βοηθηστε και εμενα τον αμοιρο ρε παιδια, γιατι κατι πηρε το ματι μου απο τη συζητηση σας στο συγκεκριμενο θεμα που ισως με βολεψει. Λοιπον διαβασα παραπανω οτι τα 70 ευρω διακοπης αν εισαι σε ΑΡΥΣ ΔΕΝ ισχυουν, παρα μονο στο ιδιοκτητο.

Η δικη μου περιπτωση ειναι η εξης. Απο Μαρτιο 2007 εχω βαλει 2play forthnet, αρχικα με ΑΡΥΣ αφου δεν υπηρχε ιδιοκτητο στην περιοχη και με προοπτικη μεταφορας οταν υπαρξει. Λοιπον απο Ιουνιο 2007 υπαρχει ιδιοκτητο στην περιοχη μου αλλα φτασαμε 2008 και ειμαι ακομα με το π#$%ι στο χερι.....ακομα με ΑΡΥΣ, 1mbit, παγιο ΟΤΕ και τα συναφη. Στα τηλεφωνα ενοειται παντα η απαντηση ειναι "ειστε σε σειρα προτεραιοτητας για μεταφορα αλλα δε ξερουμε ποτε θα γινει". Επειδη λοιπον μενουν 3 μηνες για το τελος του 12μηνου ειχα αποφασισει να μην ασχοληθω αλλο, να κανω μια ετηση διακοπης πανω στο 12μηνο και να παω για αλλου....αφου δε θα ειχε νοημα να πληρωσω τωρα πια τα 70 ευρω αφου ειναι σχεδον ο λογαριασμος διμηνου...γιατι να τους τα χαρισω? Φυσικα βλεπω προσφορες σαν της altec και τραβαω τα μαλια μου που πληρωνω 19 (isdn ote) + 40 (2play forthnet) = 59 ευρω το μηνα για να εχω την τρομερη ταχυτητα του 1mbit και απεριοριστες κλησεις...

Αφου λοιπον ειμαι ακομα με ΑΡΥΣ (αλλα με 2play και οχι adsl in a box οπως αναφερθηκε παραπανω) υπαρχει μηπως τροπος να κανω τη διακοπη να παω αλλου απο τωρα και να μην πληρωσω τα 70 ευρω? Βοηθηστε με gurus που τα εχετε ψαξει plz γιατι τους σιχαθηκα πια...

vaggoulas
03-01-08, 04:02
Αφου λοιπον ειμαι ακομα με ΑΡΥΣ (αλλα με 2play και οχι adsl in a box οπως αναφερθηκε παραπανω) υπαρχει μηπως τροπος να κανω τη διακοπη να παω αλλου απο τωρα και να μην πληρωσω τα 70 ευρω? Βοηθηστε με gurus που τα εχετε ψαξει plz γιατι τους σιχαθηκα πια...
Άφου είσαι ακόμα στο μεταβατικό πρόγραμμα ζήτα διακοπή.Η ρήτρα υπάρχει από την στιγμή που θα ενεργοποιηθείς στο ιδιόκτητο.Εσύ όμως είσαι ακόμα μέσω ΟΤΕ.ΑΡΑ ζήτα διακοπή και κάνε αίτηση για 24Mbit αφού σε καλύπτει ο ΟΤΕ και πες τους bye-bye :lol:

Thrylos
03-01-08, 04:23
Ειναι σιγουρο αυτο? μπορω να διαβασω καπου online το συμβολαιο του 2play? (γιατι που να τα βρισκω τωρα...).
Παλιοτερα σε τηλεφωνικη επικοινωνια προφανως μου ειπαν οτι θα επρεπε να πληρωσω τα 70 ευρω αλλα χωρις να λεει κατι αυτο αφου οι υπαλλοιλοι του τηλεφωνικου κεντρου ειναι κλασσικα ασχετοι και ποσο μαλλον για μια τετοια λεπτομερεια δε θα περιμενα να ξερουν.

Γενιακ τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? Να παρω τη forthnet για διακοπη και μετα να παω σε altec ή οπου παω ΟΤΑΝ γινει η διακοπη?

vaggoulas
03-01-08, 04:38
Γενιακ τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? Να παρω τη forthnet για διακοπη και μετα να παω σε altec ή οπου παω ΟΤΑΝ γινει η διακοπη?
Επειδή έχεις κάνει αίτηση για 2play πρώτα θα την ακυρώσεις και μετά ξεκίνα την διαδικασία με την AltecTelecoms.Αυτό το λέω έτσι ώστε μην περάσεις στα 24 της Altec και μετά σε περάσει η Forthnet στο ιδιόκτητο όταν σου βρει πόρτα.

Thrylos
03-01-08, 04:57
Βρηκα το συμβολαιο της forthnet και στην παραγραφο 7 που μας ενδιαφερει λεει το εξης :

7.11. Σε περιπτωση καταγγελιας της συμβασης απο τον συνδρομητη χωρις υπαιτιοτητα της Forthnet ή απο τη Forthnet λογω υπαιτιοτητας του συνδρομητη, ο συνδρομητης οφειλει να εξοφλησει τους λογαριασμους του εως την χρονικη στιγμη ισχυος της καταγγελιας. Στην περιπτωση που η καταγγελια πραγματοποιηθει σε διαστημα μικροτερο των 12 μηνων απο την εναρξη παροχης της υπηρεσιας ο συνδρομητης οφειλει να καταβαλει επισης στη Forthnet τελος διακοπης υψους 70 ευρω συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ. Το τελος διακοπης βαρυνει τη Forthnet εναντι τριτων για την ενεργοποιηση και απενεργοποιηση της συνδεσης του συνδρομητη με το τηλεπικοινωνιακο δικτυο της.

Απο αυτο εγω καταλαβαινω οτι ναι μεν τα 70 ευρω δε θα χρειαστουν στη forthnet για τα εξοδα της (λεμε τωρα...) αφου δεν μπηκα ποτε στο ιδιοκτητο αλλα δεν ειναι καποιος ορος πανω στον οποιο μπορω να πατησω αφου η πρωτη προταση με εντονα γραμματα δεν διαχωριζει οσους ειναι ή οχι στο ιδιοκτητο. Η δευτερη προταση απλα παρεχει καποια επεξηγηση, αλλα δε φαινεται να τους δεσμευει. Με λιγα λογια μπορω να το χρησιμοποιησω σαν επιχειρημα αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν, και με το γραμμα του νομου πρεπει ακομα και στην περιπτωση μου να δωσω τα 70 ευρω.

Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω σωστα?

vaggoulas
03-01-08, 05:25
Βρηκα το συμβολαιο της forthnet και στην παραγραφο 7 που μας ενδιαφερει λεει το εξης :

7.11. Σε περιπτωση καταγγελιας της συμβασης απο τον συνδρομητη χωρις υπαιτιοτητα της Forthnet ή απο τη Forthnet λογω υπαιτιοτητας του συνδρομητη, ο συνδρομητης οφειλει να εξοφλησει τους λογαριασμους του εως την χρονικη στιγμη ισχυος της καταγγελιας. Στην περιπτωση που η καταγγελια πραγματοποιηθει σε διαστημα μικροτερο των 12 μηνων απο την εναρξη παροχης της υπηρεσιας ο συνδρομητης οφειλει να καταβαλει επισης στη Forthnet τελος διακοπης υψους 70 ευρω συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ. Το τελος διακοπης βαρυνει τη Forthnet εναντι τριτων για την ενεργοποιηση και απενεργοποιηση της συνδεσης του συνδρομητη με το τηλεπικοινωνιακο δικτυο της.

Απο αυτο εγω καταλαβαινω οτι ναι μεν τα 70 ευρω δε θα χρειαστουν στη forthnet για τα εξοδα της (λεμε τωρα...) αφου δεν μπηκα ποτε στο ιδιοκτητο αλλα δεν ειναι καποιος ορος πανω στον οποιο μπορω να πατησω αφου η πρωτη προταση με εντονα γραμματα δεν διαχωριζει οσους ειναι ή οχι στο ιδιοκτητο. Η δευτερη προταση απλα παρεχει καποια επεξηγηση, αλλα δε φαινεται να τους δεσμευει. Με λιγα λογια μπορω να το χρησιμοποιησω σαν επιχειρημα αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν, και με το γραμμα του νομου πρεπει ακομα και στην περιπτωση μου να δωσω τα 70 ευρω.

Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω σωστα?
Δες το έτσι.Η 12μηνη δέσμευση ξεκινά από την στιγμή που θα συνδεθείς στο ιδιόκτητο και η ρήτρα είναι για το ιδιόκτητο.Αν σε κρατήσει πχ 6 μήνες στο μεταβατικό πρόγραμμα και σε συνδέσει μετά στο δικό της δεν σου μένουν άλλοι 6 μήνες υποχρεωτικής παραμονής αλλά 12 καθώς τότε ενεργοποιήθηκες και τότε ξεκινά το 12μηνο.

hel
03-01-08, 14:56
Εγώ δεν βλέπω κάπου διαχωρισμό 12 μηνης δέσμευσης για ιδιόκτητο και μη δέσμευσης αν η πρόσβαση γίνεται από ΑΡΥΣ.

sakistsalikis
03-01-08, 15:50
Καταρχην φιλε μου θεωρω μεγαλη απατη το 2play οταν εισαι μεσω ΟΤΕ γιατι πληρωνεις 40 ευρω το μηνα στη forthnet για 1mbit adsl και απεριοριστες κλησεις +15 στον ΟΤΕ για τη γραμμη. Διορθωσε με αν κανω λαθος.

Μεταξυ μας αν ημουνα κι εγω forthnet θα σε αφηνα για παντα στο δυκτιο του ΟΤΕ. Αφου 40 ευρω της δινεις και τωρα 40 ευρω θα της δινεις και αν σε βαλει στο ιδιοκτητο. Γιατι να παρει αυτη ολο το βαρος να σου βαλει γραμμη και να σου δωσει και 24MBIT; Αυτη τη στιγμη σου πουλαει αερα κοπανιστο με 40 ευρω το μηνα (γλιτωνει μια γραμμη με ολα τα εξοδα που συνεπαγονται και γλιτωνει και τα 24mbit bandwidth που θα της τρως) . Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.


Οσο για τη διακοπη δεν ισχυει το τελος των 70 ευρω. Κανε αυτο που σου ειπαν και οι προηγουμενοι. κοψε το 2Play και μετα πηγαινε στην altec.

Thrylos
03-01-08, 17:28
Πηρα τηλεφωνο τωρα στη forthnet και δεν δεχονται οτι επειδη δεν ειμαι στο ιδιοκτητο δεν ισχυει η ρητρα. Ισχυριζονται οτι το 12μηνο μετραει απο την ημερα ενεργοποιησης ασχετως δικτυου.

Αποτι καταλαβαινω δε προκειται με τιποτα να το δεκτουν (θα ειναι παγια πολιτικη για να κρατησουν οσο πιο πολλους μπορουν εστω με το ζορι) και ο μονος τροπος ειναι να τους αγνοησεις, να μην πληρωσεις οτνα ερθει ο λογαριασμος και να ελπιζεις οτι λογικα δε θα σε κυνηγησουν.

Επειδη σε 2 μηνες τελειωνει το 12μηνο μου με αυτους δεν ειμαι διατεθημενος να το ρισκαρω...θα κατσω αναγκαστικα και τοτε με βλεπω για altec ή οτι αλλο καλο υπαρχει.

ΥΓ: επειδη πηρα και την altec τηλεφωνο, το πιο ενδιαφερον ηταν οτι περα απο την πολυ καλη τιμη η υπηρεσια τους ειναι αοριστου χρονου....αμα δε σαρεσει το κοβεις, ετσι απλα, ουτε ρητρες ουτε τιποτα σαν forthnet/hol/vivodi/tellas κλπ

hel
03-01-08, 18:20
Παιδιά ισχύουν απλά οι όροι του συμβολαίου που υπογράψαμε.

kanenas3
03-01-08, 22:54
Ρε για 2 μήνες ακόμα κάνεις έτσι!!! Εδώ άλλοι περιμένουν 8-10 μήνες για dsl και εσύ που έχεις έστω και στο 1Mbps δε μπορείς να περιμένεις. Εντάξει ατυχία αλλά ούτε που θα καταλάβεις πότε θα περάσουν. Σίγουρα είναι πιο σίγουρη επιλογή από το να μπλέξεις με τη Forthnet.

Thrylos
03-01-08, 22:58
συμφωνω, και αυτο θα κανω, δε καθομαι τωρα να μπλεκω ια 2 μηνες. αλλα συνυπολογισε οτι για να φτασω στο να μενουν 2 μηνες εχω ηδη περασει 6 μηνες κοροιδιας.... απο 15/6/2007 υπαρχει ιδιοκτητο στην περιοχη μου και εγω ακομα δινω 60 ευρω το μηνα για 1mbit...παμε για 7μηνο σε λιγο.....δε πειραζει, ποτε ξανα forthnet, και αν δεν ειναι υπερογκο το κοστος, μονο σε αοριστου χρονου σε οποιαδηποτε εταιρεια...

sakistsalikis
04-01-08, 02:35
παντως αν γινεται κοψε το 2play. νομιζω θα βρεις πακετο με δωρεαν κλησεις σε λιγοτερο απο τη μιση τιμη.



Παιδιά ισχύουν απλά οι όροι του συμβολαίου που υπογράψαμε.
Δεν ειναι απολυτο αυτο. π.χ. Εχω παλια αιτηση απο adsl in a box που ειχα κανει και ειχε δυο επιλογες. Ειτε μετα το τελος της προπληρωμενης να περασεις σε αοριστου ειτε να γινει αυτοματη διακοπη. Εγω ειχα επιλεξει να γινει διακοπη (εχω ακομα την αιτηση)και ομως με εβαλαν σε αοριστου και μου εστειλαν λογαρισμους. Και εκαναν και 3 μηνες να με κοψουν απο την ωρα που μου ηρθε ο πρωτος λογαρισμος και εστειλα fax διακοπης.

kanenas3
04-01-08, 09:21
παντως αν γινεται κοψε το 2play. νομιζω θα βρεις πακετο με δωρεαν κλησεις σε λιγοτερο απο τη μιση τιμη.

Μη λέτε ότι να 'ναι...Δηλαδή έχει πακέτο με δωρεάν κλήσεις και έως 24Mbps με λιγότερο από 20 ευρώ;;; Για δώσε ένα παράδειγμα...:whistle:


Δεν ειναι απολυτο αυτο. π.χ. Εχω παλια αιτηση απο adsl in a box που ειχα κανει και ειχε δυο επιλογες. Ειτε μετα το τελος της προπληρωμενης να περασεις σε αοριστου ειτε να γινει αυτοματη διακοπη. Εγω ειχα επιλεξει να γινει διακοπη (εχω ακομα την αιτηση)και ομως με εβαλαν σε αοριστου και μου εστειλαν λογαρισμους. Και εκαναν και 3 μηνες να με κοψουν απο την ωρα που μου ηρθε ο πρωτος λογαρισμος και εστειλα fax διακοπης.

Οι όροι είναι απόλυτοι, ή τους αποδέχεσαι ή όχι. Το ότι υπάρχουν λόγοι (όπως η αδυναμία παροχής κτλ) που επιτρέπουν τη θεμιτή καταστρατήγηση τους δεν αλλάζει την ουσία. Για το πακέτο που λες απλά δεν κατάλαβες τι έλεγε. Μετά τη λήξη του προπληρωμένου σε βάζανε απευθείας σε αορίστου και απλά είχες επιλογή να δηλώσεις νωρίτερα ότι θέλεις να διακόψεις χωρίς να τέλος απενεργοποίησης.

birbilis
04-01-08, 14:34
Εχω κ εγώ μια παρόμοια περίπτωση:
To πακέτο προσφορά που έιχα πάρει από Forthnet έχει γυρίσει σε αορίστου αλλά η Forthnet ισχυρίζεται οτι έχω υποχρέωση παραμονής έως τις 07/02/2008 αλλιώς 70 ευράκια...
ΟΜΩΣ έχω το λογαριασμό της Forthnet με περίοδο χρέωση έως τις 06/02/2008 στα χέρια μου και σκοπεύω να τον πληρώσω, οπότε ισχύει στην περιπτωση μου το 70άρι???
Στην forthnet δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν τι θα γίνει να κάνω διακοπή τώρα...:down:

Ευχαρίστως να περίμενα μέχρι να λήξει το 12μηνο στη forthnet όμως θέλω να προλάβω την προσφορά του ΟΤΕ με το δωρεάν router (λήγει 19/01/2008)...

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη:hmm:

hel
04-01-08, 15:13
Ποιο πακέτο; Μέσω ΑΡΥΣ;

birbilis
04-01-08, 15:45
Ποιο πακέτο; Μέσω ΑΡΥΣ;

Ναι ΑΡΥΣ, ξέχασα να το αναφέρω...

hel
04-01-08, 16:44
Eδώ : http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=200575 λέει ότι πληρώνεις τα 70.

@ ADSLgr.com All rights reserved.