PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ



Σελίδες : [1] 2

Tem
31-12-07, 20:05
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται :hmm:
Εχω φοβερή άνοδο ταχύτητας . Το ρούτερ
συγχρονίζει πλέον στα 21.533 :):worthy:
Μήπως έγινε η μετάβαση στο δίκτυο του ΟΤΕ και δεν το πήρα είδηση.
Ομως εξακολουθώ να μπαίνω με HOL.
Eχω επίσης εντυπωσιακή βελτίωση Attenuation :hmm::hmm::hmm::hmm:

sdikr
31-12-07, 20:10
Στο προφιλ λες On, εδώ λές Hol, Και μετά πετάς και ένα ΟΤΕ!

Αν μπορείς να μπεις και με στοιχεία Οτε/οτενετ και με Hol τότε είσαι πλέον σε ΟΤΕ

Tem
31-12-07, 20:16
Στο προφιλ λες On, εδώ λές Hol, Και μετά πετάς και ένα ΟΤΕ!

Αν μπορείς να μπεις και με στοιχεία Οτε/οτενετ και με Hol τότε είσαι πλέον σε ΟΤΕ

Εχω ζητήσει εδώ και μερικές μέρες μετάβαση απο HOL σε ΟΤΕ.
Το κακό είναι ότι δεν έχω κωδικούς πρόσβασης για ΟΤΕ και μπαίνω μόνο με τους κωδικούς της HOL. Πώς θα βρώ έστω και demo κωδικούς ΟΤΕ ?

sdikr
31-12-07, 20:20
Εχω ζητήσει εδώ και μερικές μέρες μετάβαση απο HOL σε ΟΤΕ.
Το κακό είναι ότι δεν έχω κωδικούς πρόσβασης για ΟΤΕ και μπαίνω μόνο με τους κωδικούς της HOL. Πώς θα βρώ έστω και demo κωδικούς ΟΤΕ ?

user otenet@otenet.gr, pass otenet

guzel
31-12-07, 20:22
σου εφτιαξε η χολ την γραμμη μπας και παραμεινεις :p

aa144
31-12-07, 20:26
Αν άλλαξαν τα στοιχεία της γραμμής, το πιθανότερο είναι να άλλαξες Dslam, του ΟΤΕ θα δώσει καλύτερες τιμές αφού για τον εναλλακτικό μεσολαβεί επί πλέον καλώδιο και η ένωση στο καλώδιο αυτό που μπορεί να μην είναι και η καλύτερη όσο αφορά απώλειες.

Valandil
31-12-07, 20:27
Πριν στα πόσα συγχρόνιζες;

Tem
31-12-07, 20:49
user otenet@otenet.gr, pass otenet
ευχαριστώ :oneup:


σου εφτιαξε η χολ την γραμμη μπας και παραμεινεις :p
ενεργοποιήθηκα στο δίκτυο του ΟΤΕ όπως μου επιβεβαίωσε το 134 :worthy:


Αν άλλαξαν τα στοιχεία της γραμμής, το πιθανότερο είναι να άλλαξες Dslam, του ΟΤΕ θα δώσει καλύτερες τιμές αφού για τον εναλλακτικό μεσολαβεί επί πλέον καλώδιο και η ένωση στο καλώδιο αυτό που μπορεί να μην είναι και η καλύτερη όσο αφορά απώλειες.
Επιτέλους ΟΤΕ :worthy::worthy::worthy:. Μεγάλη διαφορά. Ημουν σίγουρος ότι για το πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας υπαίτια ήταν η HOL. H ενεργοποίηση έγινε στην ίδια γραμμή . Επομένως τα στοιχεία είναι άμεσα συγκρίσιμα ;)


Πριν στα πόσα συγχρόνιζες;
γύρω στα 16000-16500 . Με fritz 7140 δεν ξεπέρασα ποτέ τα 12500.

RyDeR
31-12-07, 20:52
Τem με 'γειές. :oneup:

Αλλιώς είναι να έχεις απλά κάποια καφετιέρα και αλλιώς είναι να έχεις μια krups. :whistle:


Καλές γιορτές σε όλους.

no_logo
31-12-07, 20:53
Επιτέλους ΟΤΕ :worthy::worthy::worthy:. Μεγάλη διαφορά. Ημουν σίγουρος ότι για το πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας υπαίτια ήταν η HOL. H ενεργοποίηση έγινε στην ίδια γραμμή . Επομένως τα στοιχεία είναι άμεσα συγκρίσιμα ;)


γύρω στα 16000-16500 . Με fritz 7140 δεν ξεπέρασα ποτέ τα 12500.


αυτά να τα βλέπουν τα παπαγαλάκια :twisted:

βράστε στο ζουμί σας :lol:

:worthy: ΟΤΕ

Tem
31-12-07, 21:37
Σαν να μεταφέρθηκε το σπίτι μου πιο κοντα στο DSLAM :worthy: :worthy:
Η σύνδεση πέρασε οριστικά απο την HOL στον ΟΤΕ :oneup:

hzaf
31-12-07, 21:44
Μήπως το καλώδιο τελικά αναγνωρίζει τον πάροχο και συμπεριφέρεται ανάλογα; :rofl:
Άντε γιατί με τα καραγκιοζιλίκια και τα ψέματα της εσωτερικής καλωδίωσης βλέπουμε εφιάλτες ακόμα και όταν είμαστε ξύπνιοι.
Καλορίζικη!!!

aa144
31-12-07, 21:52
Παιδιά λείπει ένα (κρίσιμο) κομάτι καλώδιο από τη γραμμή του τώρα, δεν είναι ακριβώς η ίδια. Το καλώδιο αυτό και η ένωση που γίνεται σωστά ή όχι και τόσο σωστά, μπορεί να ευθύνεται επίσης για προβλήματα.

Το ενδιαφέρον ερώτημα είναι ποιός κατασκευάζει την ένωση σε αυτό το κομάτι καλώδιο που πάει μέχρι το Dslam του εκάστοτε εναλλακτικού, και αν κάνει την ένωση σωστά ή όχι και τόσο σωστά, και εάν έχει και συμφέρον από τη μια ή την άλλη εκδοχή.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

dkm
31-12-07, 21:53
OTE λοιπόν... Να υποθέσω καλύτερα DSLAM ε;

Tem
31-12-07, 21:53
Ευχαριστώ :oneup:
Αξιζε τον κόπο η μετάβαση στο ADSL του ΟΤΕ

Valandil
31-12-07, 21:55
Καλορίζικος :oneup:
Τελικά λες να μεταφέρθηκε το σπίτι σου πιο κοντά στο DSLAM?:p
Να το εξετάσει ο Χαρδαβέλας :rofl:

hzaf
31-12-07, 21:56
Ευχαριστώ :oneup:
Αξιζε τον κόπο η μετάβαση στο ADSL του ΟΤΕ

Άρα ο ΟΤΕ έφταιγε τόσο καιρό, ο πάροχος δεν έχει ποτέ καμία ευθύνη!!!

Tem
31-12-07, 22:08
τώρα πλέον έχω attainable μεγαλύτερο απο 24000.
με ΧΟΛ είχα attainable που δεν ξεπερνούσε με τίποτα τις 17000.
Με τον ΟΤΕ συγχρονίζω περίπου 5000 πάνω απο το attainable (!!!) της HOL :evil:

hzaf
31-12-07, 22:09
τώρα πλόν έχω attainable μεγαλύτερο απο 24000.
με ΧΟΛ είχα attainable που δεν ξεπερνούσε με τίποτα τις 17000.
Με τον ΟΤΕ συγχρονίζω περίπου 5000 πάνω απο το attainable (!!!) της HOL :evil:

Τα καλώδια της ΧΟΛ έχουν το πρόβλημα :down:

aa144
31-12-07, 22:12
Τα καλώδια έχουν σίγουρα το πρόβλημα, τώρα τίνος είναι, πολύ θα ήθελα να το μάθω, και ειδικότερα ποιός κατασκευάζει τις ενώσεις, όποιος ξέρει να με ενημερώσει παρακαλώ πολύ.

Tem
31-12-07, 22:53
το κακό είναι ότι η HOL ρίχνει το φταίξιμο στις γραμμές και σου λέει ότι η γραμμή σου δεν μπορεί να πιάσει παραπάνω. Δεν είναι όμως έτσι.

MNP-10
31-12-07, 23:11
Τι SNR ειχες πριν και τι τωρα?

Tem
31-12-07, 23:29
Τι SNR ειχες πριν και τι τωρα?
9.5-10 είχα. Τώρα έχω 9-9,5

MNP-10
31-12-07, 23:41
Δε δικαιολογει τοτε. Ο ΟΤΕ εκανε καλυτερη δουλεια.

Tem
31-12-07, 23:45
Δε δικαιολογει τοτε. Ο ΟΤΕ εκανε καλυτερη δουλεια.
το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Το αποτέλεσμα είναι συνολικά καλύτερο.

SouthDog
31-12-07, 23:46
Kαλοδούλευτη η νέα σύνδεση :oneup:

Tem
31-12-07, 23:52
Kαλοδούλευτη η νέα σύνδεση :oneup:
:oneup: ευχαριστώ

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους και απροβλημάτιστες συνδέσεις :)

ATG
01-01-08, 00:08
Τα καλώδια της ΧΟΛ έχουν το πρόβλημα :down:

Τα καλωδια ειναι αυτα που βαζει ο ΟΤΕ. Δεν εχει καλωδια η HOL.

Αλλα σιγουρα δεν φταει ο ΟΤΕ (οπως λεει και ο ιδιος στις διαφημισεις του). Υπαρχει λογος αλλωστε να βαζει καλωδια που ριχνουν την ταχυτητα οταν πας σε εναλλακτικο? Οχι βεβαια, ειναι σοβαρος διαχειριστης δημοσιου τηλεφωνικου δικτυου και εχει ιδια συμπεριφορα προς ολους τους παροχους ειτε HOL ειτε OTE.

(Απο καλωδια μπορει να μην ξερει, απο καφετιερες σιγουρα).

Stelios
01-01-08, 00:13
Παιδιά λείπει ένα (κρίσιμο) κομάτι καλώδιο από τη γραμμή του τώρα, δεν είναι ακριβώς η ίδια. Το καλώδιο αυτό και η ένωση που γίνεται σωστά ή όχι και τόσο σωστά, μπορεί να ευθύνεται επίσης για προβλήματα.

Το ενδιαφέρον ερώτημα είναι ποιός κατασκευάζει την ένωση σε αυτό το κομάτι καλώδιο που πάει μέχρι το Dslam του εκάστοτε εναλλακτικού, και αν κάνει την ένωση σωστά ή όχι και τόσο σωστά, και εάν έχει και συμφέρον από τη μια ή την άλλη εκδοχή.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Αυτο εννοουσα σε αλλο thread ! ;)

Τις ενωσεις τουλαχιστον στις μεταφορες shared LLU , τις κανουν οι κατανεμηταριοι του ΟΤΕ .Στην περιπτωση μου , παντος , ετσι εγινε .

MNP-10
01-01-08, 00:37
Αν υποψιαστω οτι ο ΟΤΕ κανει σαμποταζ ακομα και στο κομματι ενωσης του βροχου με το DSLAM εναλλακτικων, θα πεθανω. :stunned:

5 mbps διαφορα σε ιδια γραμμη, με παραπλησιο SNR? Τι γινεται εδω? :hmm:

flamelab
01-01-08, 00:39
Αν υποψιαστω οτι ο ΟΤΕ κανει σαμποταζ ακομα και στο κομματι ενωσης του βροχου με το DSLAM εναλλακτικων, θα πεθανω. :stunned:

Kαλα μην πεθάνεις τωρα :rofl::rofl: , ας περασει η χρονιά πρωτα :crazy: , εχεις 21 λεπτα ακριβώς :crazy:

Stelios
01-01-08, 01:21
Αν υποψιαστω οτι ο ΟΤΕ κανει σαμποταζ ακομα και στο κομματι ενωσης του βροχου με το DSLAM εναλλακτικων, θα πεθανω. :stunned:

5 mbps διαφορα σε ιδια γραμμη, με παραπλησιο SNR? Τι γινεται εδω? :hmm:
Μηπως απλα ξερουν ποιοι ειναι οι καλοι βροχοι ??? :rolleyes:

Tem
01-01-08, 09:10
Αν υποψιαστω οτι ο ΟΤΕ κανει σαμποταζ ακομα και στο κομματι ενωσης του βροχου με το DSLAM εναλλακτικων, θα πεθανω. :stunned:

5 mbps διαφορα σε ιδια γραμμη, με παραπλησιο SNR? Τι γινεται εδω? :hmm:

είναι πραγματικά εντυπωσιακή η διαφορά των 5 mbps. Προσωπικά περίμενα σίγουρα διαφορά προς τα πάνω υπερ του ΟΤΕ αλλά όχι τόσο μεγάλη :hmm:


Μηπως απλα ξερουν ποιοι ειναι οι καλοι βροχοι ??? :rolleyes:
δεν πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους :oneup:

baskon
01-01-08, 13:03
Με αυτά που ακούω τελικά θα πάμε για οτε όλοι μου φαινεται.
Από όταν ενεργοποιηθηκα ψάχνω γιατι έχει θόρυβο η γραμμή και συγχρονίζει το πολύ μέχρι 17 mbit (συνηθως γυρω στα 16), με attenuation που αυτή τη στιγμή είναι στο 19 αλλά όταν ήμουν στον οτε ήταν 14 (σε adsl1 όμως)..
Ελπίζω να φτιάξει σύντομα κάτι και η hol γιατί δε τη βλέπω καλά σε μερικούς μήνες..Εγω παντως ήδη το σκεφτομαι να φύγω ,και αν δεν έπρεπε να πληρωσω καμια 60αρια ευρω θα είχα φύγει ήδη...

Tem
01-01-08, 13:24
Με αυτά που ακούω τελικά θα πάμε για οτε όλοι μου φαινεται.
Από όταν ενεργοποιηθηκα ψάχνω γιατι έχει θόρυβο η γραμμή και συγχρονίζει το πολύ μέχρι 17 mbit (συνηθως γυρω στα 16), με attenuation που αυτή τη στιγμή είναι στο 19 αλλά όταν ήμουν στον οτε ήταν 14 (σε adsl1 όμως)..
Ελπίζω να φτιάξει σύντομα κάτι και η hol γιατί δε τη βλέπω καλά σε μερικούς μήνες..Εγω παντως ήδη το σκεφτομαι να φύγω ,και αν δεν έπρεπε να πληρωσω καμια 60αρια ευρω θα είχα φύγει ήδη...
με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις , αν κάνεις την κίνηση για ΟΤΕ , θα χτυπήσεις απο 22000 έως 24000 σίγουρα.

guzel
01-01-08, 15:37
εφοσον αναφερεται το θεμα στον οτε ας κλειδωσει δεν εχει καμια δουλεια εδω :lock:

no_logo
01-01-08, 18:40
εφοσον αναφερεται το θεμα στον οτε ας κλειδωσει δεν εχει καμια δουλεια εδω :lock:

κά[ποιυς δεν τους συμφέρει η σύγκριση

DJman
01-01-08, 19:31
Καταρχας καλή χρονία σε όλους. Μιας και μιλάμε για γραμμες ΟΤΕ.Εχω Χολ shared 8/1.Σκεφτομαι να παω Οτε.Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου :
Attainable data rate Kbit/s 9692 768
ATM data rate Kbit/s 8185 665
Signal/Noise ratio dB 8 10
Line attenuation dB 33 26

Σιμφωνα με αυτα δεν μπορω να βαλω πανω απο 10ΜΒ. Υπαρχει περιπτωση αμα παω οτε ¨εντελώς¨ ξαφνικά να βελτιωθούν τα χαρακτηρηστικα της γραμμής μου?

Tem
01-01-08, 19:45
εφοσον αναφερεται το θεμα στον οτε ας κλειδωσει δεν εχει καμια δουλεια εδω :lock:
άνοιξα το θέμα νομίζοντας αρχικά ότι κάτι εντυπωσιακό είχε συμβεί με την HOL αφού είχα εδώ και πολύ καιρό σύνδεση με την HOL. Αποδείχτηκε τελικά ότι η μεγάλη διαφορά συγχρονισμού και ταχύτητας προς τα πάνω ήταν αποτέλεσμα της μετάβασης στο δίκτυο του ΟΤΕ (είχα κάνει σχετική αίτηση πριν απο λίγες μέρες). Το θέμα αυτό θα μπορούσε βέβαια να έχει ήδη κλειδωθεί αλλά πιστεύω ότι έδωσε μια διαφορετική διάσταση αφού περιγράφει την διαφορετική συμπεριφορά της ίδιας γραμμής ανάμεσα στους δύο παρόχους. Καλό είναι να έχουμε συγκριτικά στοιχεία. Στην συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση η σύνδεση μέσω ΟΤΕ φαίνεται ότι υπερισχύει ποσοτικά και ποιοτικά. Βέβαια είναι και πιο ακριβή , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το φτηνότερο πρέπει να είναι πάντοτε κατώτερο. Θα μπορούσε ενδεχομένως και η HOL να παρέχει κάτι καλύτερο.

........Auto merged post: Tem added 3 Minutes and 41 Seconds later........


Καταρχας καλή χρονία σε όλους. Μιας και μιλάμε για γραμμες ΟΤΕ.Εχω Χολ shared 8/1.Σκεφτομαι να παω Οτε.Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου :
Attainable data rate Kbit/s 9692 768
ATM data rate Kbit/s 8185 665
Signal/Noise ratio dB 8 10
Line attenuation dB 33 26

Σιμφωνα με αυτα δεν μπορω να βαλω πανω απο 10ΜΒ. Υπαρχει περιπτωση αμα παω οτε ¨εντελώς¨ ξαφνικά να βελτιωθούν τα χαρακτηρηστικα της γραμμής μου?
λογικά θα δείς διαφορά προς το καλύτερο. Επίσης η δοκιμή κάποιου άλλου μόντεμ/ρούτερ εκτός του 7140 δεν θα έβλαπτε σε καμία περίπτωση ;)

sexrazat
01-01-08, 19:58
Τem με 'γειές. :oneup:

Αλλιώς είναι να έχεις απλά κάποια καφετιέρα και αλλιώς είναι να έχεις μια krups. :whistle:


Καλές γιορτές σε όλους.

Τώρα με πλήγωσες. Έχω ΟΤΕ και Krups καφετιέρα που χάλασε (η καφετιέρα γαμώτο μου).
Καλή χρονιά.

DJman
01-01-08, 20:20
λογικά θα δείς διαφορά προς το καλύτερο. Επίσης η δοκιμή κάποιου άλλου μόντεμ/ρούτερ εκτός του 7140 δεν θα έβλαπτε σε καμία περίπτωση ;)


Να προσθέσω οτι ειμαι 1χλμ ισως και λιγοτερο απο το Μεγαρο του ΟΤΕ και σε καινουργια περιοχη.Επομένως ποσο χαλια μπορει να ειναι τα καλωδια μου για να εχω τοσο χαλια στατιστικά??:hmm:

sdikr
01-01-08, 20:29
Τα καλώδια έχουν σίγουρα το πρόβλημα, τώρα τίνος είναι, πολύ θα ήθελα να το μάθω, και ειδικότερα ποιός κατασκευάζει τις ενώσεις, όποιος ξέρει να με ενημερώσει παρακαλώ πολύ.

Και στον ΟΤΕ το καλώδιο μπαίνει σε σπλιτερ και μετά πάει στο dslam, αλλά είπαμε φταίει ο ΟΤΕ :p

Προσοχή μιλάμε για την ιδια γραμμή όχι άλλη

tolisp
01-01-08, 23:13
άνοιξα το θέμα νομίζοντας αρχικά ότι κάτι εντυπωσιακό είχε συμβεί με την HOL αφού είχα εδώ και πολύ καιρό σύνδεση με την HOL. Αποδείχτηκε τελικά ότι η μεγάλη διαφορά συγχρονισμού και ταχύτητας προς τα πάνω ήταν αποτέλεσμα της μετάβασης στο δίκτυο του ΟΤΕ (είχα κάνει σχετική αίτηση πριν απο λίγες μέρες). Το θέμα αυτό θα μπορούσε βέβαια να έχει ήδη κλειδωθεί αλλά πιστεύω ότι έδωσε μια διαφορετική διάσταση αφού περιγράφει την διαφορετική συμπεριφορά της ίδιας γραμμής ανάμεσα στους δύο παρόχους. Καλό είναι να έχουμε συγκριτικά στοιχεία. Στην συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση η σύνδεση μέσω ΟΤΕ φαίνεται ότι υπερισχύει ποσοτικά και ποιοτικά. Βέβαια είναι και πιο ακριβή , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το φτηνότερο πρέπει να είναι πάντοτε κατώτερο. Θα μπορούσε ενδεχομένως και η HOL να παρέχει κάτι καλύτερο.

........Auto merged post: Tem added 3 Minutes and 41 Seconds later........


λογικά θα δείς διαφορά προς το καλύτερο. Επίσης η δοκιμή κάποιου άλλου μόντεμ/ρούτερ εκτός του 7140 δεν θα έβλαπτε σε καμία περίπτωση ;)


:oneup::oneup::oneup::oneup:
Aντε και στα δικά μου :rofl:

Αν δω και εγώ τα ίδια σε λίγες μέρες θέλω να δω που θα τρέχουν αν κρυφτούν τα παπαγαλάκια που...απαιτούν και να κλειδώσει το topic γιατί δεν συμφέρει η σύγκριση :twisted:

guzel
01-01-08, 23:28
:oneup::oneup::oneup::oneup:
Aντε και στα δικά μου :rofl:

Αν δω και εγώ τα ίδια σε λίγες μέρες θέλω να δω που θα τρέχουν αν κρυφτούν τα παπαγαλάκια που...απαιτούν και να κλειδώσει το topic γιατί δεν συμφέρει η σύγκριση :twisted:

για κανε μια βολτα απο το subforum του οτε να δεις κατι συγχρονισμους :rofl:

για πια συγκριση μιλαμε ?

το θεμα δεν ανηκει στην χολ. ας κλειδωσει η ας μεταφερθει λοιπον. ;)

δεν ειμαι παπαγαλακι κανενος.

aa144
02-01-08, 00:18
Αν υποψιαστω οτι ο ΟΤΕ κανει σαμποταζ ακομα και στο κομματι ενωσης του βροχου με το DSLAM εναλλακτικων, θα πεθανω. :stunned:

5 mbps διαφορα σε ιδια γραμμη, με παραπλησιο SNR? Τι γινεται εδω? :hmm:

Νομίζω δίνει την απάντηση μόνος του.




Eχω επίσης εντυπωσιακή βελτίωση Attenuation :hmm::hmm::hmm::hmm:

Γιατί λείπει ένα κομάτι καλώδιο και μια ένωση επί πλέον.



Και στον ΟΤΕ το καλώδιο μπαίνει σε σπλιτερ και μετά πάει στο dslam, αλλά είπαμε φταίει ο ΟΤΕ :p

Προσοχή μιλάμε για την ιδια γραμμή όχι άλλη

Σωστό, όμως ενώ όλη η γραμμή είναι ίδια, το τελικό κομάτι που πάει στο Dslam του εναλλακτικού δεν υπάρχει πια, ασχέτως αν έχει αντικατασταθεί με ένα άλλο κομάτι που πάει στο Dslam του ΟΤΕ.

Και για όποιον έχει απορίες, μπορώ να σου χαλάσω εντελώς την ποιότητα οποιασδήποτε γραμμής προσθέτοντας ένα κομάτι καλωδίου ενός μέτρου μόνο, αν βέβαια θέλω να το κάνω αυτό.

Αν δεν υπήρχαν συμπτωματικά μεγάλα οικονομικά συμφέροντα σε αυτή την ιστορία θα μπορούσαμε να μιλήσουμε απλά για κακοτεχνία.

Παρόλα αυτά, για τον πελάτη μετράει το αποτέλεσμα, αφού δυστυχώς ένας εκ των ανταγωνιστών χειρίζεται τις καλωδιακές υποδομές και των υπολοίπων, τι να πω παραπάνω, νομίζω είναι σαφές, στην Ελλάδα ζούμε όλοι νομίζω.

tolisp
02-01-08, 01:37
Και για όποιον έχει απορίες, μπορώ να σου χαλάσω εντελώς την ποιότητα οποιασδήποτε γραμμής προσθέτοντας ένα κομάτι καλωδίου ενός μέτρου μόνο, αν βέβαια θέλω να το κάνω αυτό.

Αν δεν υπήρχαν συμπτωματικά μεγάλα οικονομικά συμφέροντα σε αυτή την ιστορία θα μπορούσαμε να μιλήσουμε απλά για κακοτεχνία.

Παρόλα αυτά, για τον πελάτη μετράει το αποτέλεσμα, αφού δυστυχώς ένας εκ των ανταγωνιστών χειρίζεται τις καλωδιακές υποδομές και των υπολοίπων, τι να πω παραπάνω, νομίζω είναι σαφές, στην Ελλάδα ζούμε όλοι νομίζω.


Χαίρομαι που δεν είμαι ο μονος πλέον που "αναλύω σενάρια επιστημονικής φαντασίας"! ;)

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο aa144 μονο που να σκεφτούμε λίγο... ΑΝ τα σενάρια είναι αληθινά για μια εταιρία του μεγέθους του ΟΤΕ - Marfin (ανάμεσα σε αλλα εισηγμένη στο χρηματιστήριο της NY) γιατί τα ίδια άτομα τα αμφισβητούν για μια εταιριούλα "κάπου στα βαλκάνια" με μερικές χιλιάδες συνδρομητές?

Εδώ είναι "σκόπιμες κακοτεχνίες" και εκεί ήταν "νυχτερίδες και αράχνες"?:rofl:

Όταν εγώ μιλούσα για σκοπιμότητες της HOL (και από όσο φαίνεται όχι μονο...) για χαμηλότερους συγχρονισμούς και εξοικονόμηση bandwidth τα οικονομικά συμφέροντα ήταν μικρότερα? :twisted:

aa144
02-01-08, 01:53
Αν το σκεφτώ κακόπιστα, θα πω ότι αν κάνεις κακοτεχνία σε δικό σου πελάτη, το πολύ πολύ να τον χάσεις αυτόν και αρκετούς άλλους που θα το μάθουν, άρα δεν σε συμφέρει. Bandwidth μπορεί να μην έχεις, βάζεις έναν τρόπο να περιορίσεις τα πακέτα ή κόβεις τα p2p, όλα αυτά τα έχουμε δει στο παρελθόν. Δεν μπορείς να κάνεις κακοτεχνίες για αυτό το λόγο, είναι χρονικά μη αποδοτικό, δεν συμφέρει, και χάνεις και πελάτες.

Αν τώρα μπορείς λόγω θέσης να κάνεις κακοτεχνία σε πελάτη άλλου παρόχου, τότε στην καλύτερη περίπτωση θα κερδίσεις αυτόν τον πελάτη και πολλούς άλλους που θα το μάθουν ότι είναι δυσαρεστημένος και θα φύγει.

Στην πρώτη περίπτωση υπάγεται και η χρήση άσχετων "τεχνικών" λόγω χαμηλού κόστους, που όμως επιφέρει το ίδιο αποτέλεσμα, τελικά θα χάσεις πελάτες.

Στη δεύτερη περίπτωση υπάγεται και η τυχαία κακοτεχνία, που όμως πάλι βαίνει προς ζημία του παρόχου που έχει τον δυσαρεστημένο πελάτη, και προς όφελος αυτού που κάνει την κακοτεχνία.

Οπωσδήποτε δεν μπορούν να κριθούν όμοια οι περιπτώσεις αυτές, τουλάχιστον ως προς τις συνέπειες που έχουν για αυτόν που κάνει την κακοτεχνία. Δυστυχώς για τον ίδιο τον πελάτη δεν υπάρχει διαφορά, πάντα βγαίνει ζημιωμένος από είτε την τυχαία κακοτεχνία, είτε τον γκρίζο πόλεμο μεταξύ των εταιριών.

Και βέβαια όλα τα παραπάνω δεν αναιρούν τις πιθανότητες μια βλάβη να υπάρχει και στο άλλο άκρο της γραμμής, δεν συμβαίνουν τα πάντα μόνο μέσα στο χώρο συνεγκατάστασης των Dslam, όπως έχει αποδειχθεί σε πολλές περιπτώσεις εδώ μέσα. Όμως ειδικά για περιστατικά όπου π.χ. μετά από "αναβάθμιση" στον ίδιο πάροχο, εμφανίζονται προβλήματα, τότε πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο από κακοτεχνία από άσχετο "τεχνικό" του εναλλακτικού.

tolisp
02-01-08, 02:04
Σε κάθε περίπτωση όμως - είτε είναι κακοτεχνία από σαμποτάζ, είτε από άσχετους τεχνικούς, είτε ΔΕΝ είναι κακοτεχνία αλλα "ειδικές ρυθμίσεις" (που πιστεύω εγώ...) η λύση για μένα που είμαι απλά πελάτης είναι μια... ΟΤΕ

Όλα τα υπόλοιπα τελικά δεν αφορούν κανένα μας... ας τα βρούν εκείνοι που έχουν τα συμφέροντα.



Παρεπιπτόντως είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι οι Αττικές τουλάχιστον έχουν (η είχαν..) μερικούς από τους καλύτερους τεχνικούς εκτος ΟΤΕ - άρα δύσκολα θα δεχτώ ότι δεν γνωρίζουν τι κάνουν η τι τους κάνουν "τρίτοι";)
Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι αν έπαιζε τέτοιο θέμα η HOL θα είχε βγει με ολοσέλιδες καταχωρήσεις εναντίον του ΟΤΕ - αντίθετα είναι ο μονος εναλλακτικός που ΠΟΤΕ δεν έχει στραφεί εναντίον του μέχρι σήμερα. (όπως έκαναν για τις καθυστερήσεις η Forthnet η Tellas και η Vivodi πχ)

aa144
02-01-08, 02:07
Και ειδικά για την περίπτωση των "αναβαθμίσεων" που τελευταία ακούγονται παρόμοιες περιπτώσεις, να πω και άλλη μια υπόθεση εργασίας που ενδεχομένως να εξηγεί τα φαινόμενα αυτά.

Ας πούμε ότι πχ στο Dslam εκείνο δεν έχεις πόρτες, εκτός από κάποιες αφημένες κενές γιατί δεν λειτουργούν και τόσο καλά, αυτό είναι γνωστό, και γι αυτό είναι κενές. Συνδέεις λοιπόν αυτόν που ζήτησε "αναβάθμιση" σε μια τέτοια ενδεχομένως προβληματική πόρτα, ενώ σε αυτήν που ήταν πριν, συνδέεις έναν νέο πελάτη 2play κατά προτίμηση, που είναι και πιο κερδοφόρος.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι καλό σενάριο αυτό, είναι εντελώς υποθετικό, και δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι γίνεται, παρόλα αυτά, τα παρόμοια περιστικά προβληματικών "αναβαθμίσεων" που βλέπω τελευταία, σε συνδυασμό με την πίεση που δέχονται οι εναλλακτικοί σε περιοχές όπου καθυστερούν γιατί δεν έχουν πόρτες για τα πακέτα 2play που πουλάνε, το κάνει να φαίνεται όχι και τόσο εξαιρετικά απίθανο.

Ένας λόγος παραπάνω για επιλογή 2play ως πιο ασφαλής (σε πακέτο 6/1, το ξαναλέω).


Και να συμπληρώσω, ότι όταν τελικά βάλεις πόρτες στην περιοχή εκείνη, θα αποκαταστήσεις και τον πελάτη της "αναβάθμισης" που τον σύνδεσες στην προβληματική πόρτα. Μέχρι τότε όμως αυτός θα έχει πρόβλημα και ο πάροχος θα πρέπει να του λέει ιστορίες για να κερδίσει χρόνο. Πολύ άσχημο σενάριο, δεν μου αρέσει ούτε καν να το σκέφτομαι ότι μπορεί να συμβαίνει...

tolisp
02-01-08, 02:21
Και ειδικά για την περίπτωση των "αναβαθμίσεων" που τελευταία ακούγονται παρόμοιες περιπτώσεις, να πω και άλλη μια υπόθεση εργασίας που ενδεχομένως να εξηγεί τα φαινόμενα αυτά.

Ας πούμε ότι πχ στο Dslam εκείνο δεν έχεις πόρτες, εκτός από κάποιες αφημένες κενές γιατί δεν λειτουργούν και τόσο καλά, αυτό είναι γνωστό, και γι αυτό είναι κενές. Συνδέεις λοιπόν αυτόν που ζήτησε "αναβάθμιση" σε μια τέτοια ενδεχομένως προβληματική πόρτα, ενώ σε αυτήν που ήταν πριν, συνδέεις έναν νέο πελάτη 2play κατά προτίμηση, που είναι και πιο κερδοφόρος.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι καλό σενάριο αυτό, είναι εντελώς υποθετικό, και δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι γίνεται, παρόλα αυτά, τα παρόμοια περιστικά προβληματικών "αναβαθμίσεων" που βλέπω τελευταία, σε συνδυασμό με την πίεση που δέχονται οι εναλλακτικοί σε περιοχές όπου καθυστερούν γιατί δεν έχουν πόρτες για τα πακέτα 2play που πουλάνε, το κάνει να φαίνεται όχι και τόσο εξαιρετικά απίθανο.

Ένας λόγος παραπάνω για επιλογή 2play ως πιο ασφαλής (σε πακέτο 6/1, το ξαναλέω).


Και να συμπληρώσω, ότι όταν τελικά βάλεις πόρτες στην περιοχή εκείνη, θα αποκαταστήσεις και τον πελάτη της "αναβάθμισης" που τον σύνδεσες στην προβληματική πόρτα. Μέχρι τότε όμως αυτός θα έχει πρόβλημα και ο πάροχος θα πρέπει να του λέει ιστορίες για να κερδίσει χρόνο. Πολύ άσχημο σενάριο, δεν μου αρέσει ούτε καν να το σκέφτομαι ότι μπορεί να συμβαίνει...

Αυτό που λες το ακούω... πράγματι είναι παρα πολύ πιθανό σενάριο που δεν μπορεί να αποκλειστεί...
Συνεχίζει να μην με αφορά όμως ως πελάτη που πληρώνει και απαιτεί να μην τον "κλέβουν" :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.